vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

124 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, panos

Twitter

Η Ελληνική Νομοθεσία για το Άτμισμα (2020)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η Ελληνική Νομοθεσία για το Άτμισμα (2020)
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 09, 2020, 17:01 »
Θα έχουμε μετοικίσει σε άλλους πλανήτες μέχρι να γίνει αυτό...

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η Ελληνική Νομοθεσία για το Άτμισμα (2020)
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 09, 2020, 17:07 »
Ok boomer

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Η Ελληνική Νομοθεσία για το Άτμισμα (2020)
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 09, 2020, 20:14 »
[member=23119]chkontog[/member]
Δε νομίζω να σε ειρωνεύτηκε κανείς νεαρέ, στο τρίμηνο της παρουσίας σου στο φόρουμ, τουναντίον πήρες αρκετή βοήθεια σε πολλές απορίες που έχεις διατυπώσει μέχρι σήμερα και καλό θα ήταν να δείχνεις μεγαλύτερο σεβασμό στη γνώμη του άλλου.

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η Ελληνική Νομοθεσία για το Άτμισμα (2020)
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 09, 2020, 21:08 »
Θα έχουμε μετοικίσει σε άλλους πλανήτες μέχρι να γίνει αυτό...
Σαν χρονοταξιδωτης και με πολλες αλλαγές απο πλανήτη σε πλανήτη μεχρι το 2030 θα πολεμάνε το ατμισμα.... :))

Περα την πλάκα τώρα... Δεν νομίζω πως θα περάσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο απο fda..... Οσες επιστημονικές έρευνες και να γίνουν..... Τον λόγο τον γνωρίζουμε όλοι.....
τι να πω μακάρι να αλλάξει αυτό και να καταλάβουν οτι το ατμισμα ειναι πιο ασφαλές.... αλλα το χειρότερο σενάριο είναι οτι το ατμισμα θα θεωρηθεί πολυ πιο επικίνδυνο και ισως φτάσει μεχρι και στην απαγόρευση.....  που κανεις μας δεν το θέλει αυτο...... Μακάρι να καταφέρουμε ολοι εμεις η ατμιστες να αλλάξουμε ολο αυτο που συμβαίνει.... Να βγεί εξω η αλήθεια και οχι ψεύτικες έρευνες.... Γιατι πολλα ειναι τα fake news που υπάρχουν γύρω απο το ατμισμα και μέχρι σήμερα υπάρχουν ατομα και γιατροί που το θεωρούν πιο επικίνδυνο....  


Στην Αγγλία απο την άλλη το έχουν διαχειριστή καλύτερα ολο το θέμα με το ατμισμα...

Απ: Η Ελληνική Νομοθεσία για το Άτμισμα (2020)
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 09, 2020, 23:56 »
Το iqos είναι ασφαλέστερο από το τσιγάρο(και οι ερευνες του Φαρσαλινου συμφωνούν σε αυτό)και η Phillip Moris που μπορεί να δαπανήσει δις το απέδειξε και πέρασε το FDA.Στο ατμισμα είναι απίθανο να γίνει το ίδιο γιατί δεν υπάρχουν μεγάλες εταιρείες που να μπορούν να δαπανήσουν τέτοια ποσά.Η λύση του να ενωνόταν όλες μαζί δεν φαίνεται στον ορίζοντα.Επισης ένα άλλο πρόβλημα με το ατμισμα είναι ότι είναι τόσο πολυπαραγοντικό και εξαρτάται τόσο πολύ από τον χρήστη.Διαφορετικα σύρματα,τρόπος χρήσης των συρμάτων,χιλιάδες συνδυασμοί αρωματων,τσιγαρίσιοι-αεράτοι ατμοποιητες,χρονικό διάστημα χρήσης της ίδιας αντιστασης-βαμβακιού,υλικά από τα οποία είναι φτιαγμένοι οι ατμοποιητες και πολλά αλλά.Σε τι απ´ όλα αυτά να βασιστεί κάποιος για να κάνει έρευνες που θα περάσουν στο FDA;Το μοντέλο είναι χαοτικό.
Η μόνη περίπτωση να υπάρξει έγκριση από το FDA θα ήταν για κλειστά συστήματα ατμισματος που η χρήση τους θα εδινε σταθερά,επαναλαμβανόμενα αποτελέσματα και μη εξαρτώμενα από τον χρήστη.Αυτο βέβαια δεν μας αφορά γιατί δεν είναι το ατμισμα που εμείς θελουμε.
Συμπερασματικα ατμιζουμε όσο ακόμη μπορούμε με τον τρόπο που μας αρέσει και περιμένουμε να δούμε τι θα μας επιφυλάξει το μέλλον.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2020, 00:04 από Athanasios »

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η Ελληνική Νομοθεσία για το Άτμισμα (2020)
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 10, 2020, 00:37 »
[member=21404]Athanasios[/member] πραγματι το θερμενομενο τσιγαρο ισως  ειναι πιο ασφαλες.... αλλα εγω που ειχα παρει ιQOS για δοκιμη ηταν οτι χειροτερο...... πολυ Νικοτινη και με χαλαγε παρα πολυ.... δεν το αντεχα με τπτ..... οσο για το ατμισμα οσο και να το πολεμανε δεν θα αλλαξουν και παρα πολλα...! ισως καποιες αλλαγες με την tpt και απαγορευση του diy...  το σιγουρο ειναι οτι παμε σε shortfills μετα... αν και μπορει και τα shake&vape να τα αφησουν... αλλα τα αρωματα 99% θα απαγορευτούν...! 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η Ελληνική Νομοθεσία για το Άτμισμα (2020)
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 10, 2020, 14:43 »
Για να επαναφέρουμε λίγο τα πράγματα στα φυσιολογικά τους για να μην μπερδεύεται ο κόσμος.

1) 

Είναι μια καλή κίνηση για την "νομιμοποίηση" του η.τ., έστω του IQOS.

Το κλου του άρθρου, δεν είναι ότι αδειοδοτήθηκε το IQOS αλλά το ότι χαρακτηρίστηκε ως προϊόν καπνού μειωμένου κινδύνου. Συνεχίζει να είναι προϊόν καπνού, η χρήση του συνεχίζει να χαρακτηρίζεται ως κάπνισμα, συνεχίζει να υπάγεται σε όλες τις απαγορεύσεις στις οποίες υπάγεται και το συμβατικό τσιγάρο (ορθώς κατά τη γνώμη μου). Δεν έχει καμία σχέση με το άτμισμα, πλην του ότι και τα δύο χρησιμοποιούν το αναπνευστικό σύστημα του χρήστη. Δεν έχω αρκετή φαντασία ώστε να δω πως ακριβώς θεωρείς ότι αυτό είναι μια καλή κίνηση για το άτμισμα, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για ένα προϊόν το οποίο αποτελεί εναλλακτική του καπνιστή έναντι του ατμίσματος, ως επιλογή για τη διακοπή του συμβατικού καπνίσματος.
2) 

Ναι..., μόνο για του iqos όμως.

Συμφωνώ απόλυτα. Και το πάω και ένα βήμα παραπέρα: δεν θέλω το άτμισμα (συσκευές και υγρά) να χαρακτηριστούν ως προϊόν καπνού μειωμένου κινδύνου. Είναι τόσο άκυρο, όσο το να χαρακτηρίσεις το κουνουπίδι ως "χοιρινό μειωμένου κινδύνου".
3) Έχετε υπ' όψιν ότι οδεύουμε ολοταχώς για TPD3. Δεν έχει τεθεί κάτι σε διαβούλευση ακόμα, αλλά κάποια στιγμή του χρόνου, ίσως. Καλή ιδέα είναι να ψάξετε και κάτι άλλα νέα προϊόντα που λέγονται Nicotine Pouches τα οποία αρχίζουν να κυκλοφορούν έξω, με σκοπό να παρακάμψουν την απαγόρευση SNUS σε χώρες που δεν κυκλοφορούσε ήδη πριν την TPD2. 
4) Έχετε επίσης υπ' όψιν ότι θεωρητικά αυτή τη στιγμή που μιλάμε, το 90% του στοκ στην ελληνική αγορά, δεν είναι νόμιμο. Εκτός αν δόθηκε κάποια παράταση ακόμα την οποία δεν πήρα χαμπάρι, οπότε ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.
5) Όταν εκφέρουμε άποψη ή εκτίμηση για το τι μέλλει γενέσθαι, καλό είναι να χρησιμοποιούμε ένα έξτρα ρήμα όπως "νομίζω", "θεωρώ", "πιστεύω". Επειδή λόγω επαγγέλματος έχω πήξει στο να διαβάζω Νόμους και ΦΕΚ, η λέξη "σίγουρο" για τα ελληνικά δεδομένα, έχει πολύ βραχυπρόθεσμη ισχύ. 

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η Ελληνική Νομοθεσία για το Άτμισμα (2020)
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 10, 2020, 18:49 »
[member=7454]Cruiser79[/member] οτι είναι να γινει ας γίνει.... Μακάρι να μπορούσαμε εμείς όλοι να κάνουμε την αλλαγή προς το καλύτερο αλλα δυστυχώς κατι τέτοιο δεν ειναι εφικτό...

Αυτο που με ενδιαφέρει ειναι αν τελικά θα μπορώ να ατμιζω μηδενική νικοτίνη... Και το αναφέρω αυτο γιατι μετα απο παρα πολύ προσπάθεια κατάφερα να κατέβω σε 6MG  οπου ατμιζω σε pod ελάχιστα αν και γενικά περισσότερο κανω 0mg οπότε εγω θα ήθελα να συνεχίσω το ατμισμα στην μηδενική και εδω είναι το ερώτημα που μου κανουν αρκετοί. <<Γιατι δεν το κόβεις πλήρως και το ατμισμα>> ο λόγος είναι γιατι εκτος απο ενα εργαλείο διακοπής καπνίσματος είναι και και ενα gadget πόλοι ατμιστες  αγοράσαμε πολλές συσκευές, ατμοποίητες κλπ.. και μας αρέσει ολη η διαδικασία αυτή.... Αν θελω να το κόψω απλα το κόβω επιλογή μου είναι... Απλα οχι ακόμα... Μου αρέσει να απολαμβάνω το ατμισμα με τον καφε και το ποτο παρα να καπνίζω περιστασιακά τσιγαρα, πούρα η προϊόντα θερμενομενου καπνού και ας ειναι αυτα τα νεα προϊόντα μειωμένου κινδύνου εγω πάντως απο εμπειρία μου με iQOS  αυτο που έπαθα ηταν τρομακτικό.... Ειχα ζαλάδες ολη μέρα και έτρεχα σε γιατρούς να δω τι συμβαίνει... Δεν ειχα καν φανταστεί οτι απο 4-5 sticks που έκανα στο iqos θα με πειράξουν τοσο πολύ... Με το ατμισμα δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα...  Ξεκίνησα με 20mg νικοτίνη...

Τωρα δεν ξέρω τι συμβαίνει με το iQOS ίσως απλα με πείραξε εμένα... Προφανώς δεν θα είναι σε όλους το ίδιο... 

Αποσυνδεδεμένος giaderty75

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η Ελληνική Νομοθεσία για το Άτμισμα (2020)
« Απάντηση #23 στις: Ιουλίου 11, 2020, 11:07 »
Η PMI εσκασε εκατομμυρια και πηρε την εγκριση μειωμενου κινδυνου. Οσοι χρησιμοποιουν το iqos νοιωθουν δικαιωμενοι για την αποφαση τους. Οι δικοι μας τι κανουν? Αληθεια αυτη η ερευνα για τα συρματα θα γινει ποτε? 

Αποσυνδεδεμένος arisermpo

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η Ελληνική Νομοθεσία για το Άτμισμα (2020)
« Απάντηση #24 στις: Ιουλίου 11, 2020, 11:54 »
Είπαμε... Είναι τόσες πολλές οι παράμετροι στο ατμισμα που είναι πρακτικά αδύνατο να βγει ένα ενιαίο αποτέλεσμα... Συν το ότι παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο κ ο χρήστης ( τόσο σαν συμπεριφορά στις τζουρες όσο κ στο στήσιμο). Μόνο για σφραγισμένα pod θα είχε νόημα, ίσως και για εργοστασιακές αντιστάσεις...

Sent from my COL-L29 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Η Ελληνική Νομοθεσία για το Άτμισμα (2020)
« Απάντηση #25 στις: Ιουλίου 11, 2020, 14:24 »
Έτσι ακριβώς. Μόνο pod θα μπορούσε να πάρει τέτοια αδειοδότηση.
Όχι όμως pod κινέζικο που είναι ουσιαστικά mod χωρίς 510. Pod τύπου Juul με σταθερή ισχύ και προγεμισμένα δοχεία κλειστού τύπου.

Οι δικές μας ατμιστικές συσκευές είναι ανοικτά συστήματα και ως τέτοια δεν υπάρχει περίπτωση να πάρουν ποτέ ιατρική έγκριση. Φαντάζεστε κουτί με γάζες που άλλες φορές να περιέχει γάζες, άλλες βαμβάκι και άλλες χαρτί κουζίνας; Δεν θα έπαιρνε ποτέ έγκριση φαρμακευτικού προϊόντος.

Και βέβαια επίσης σημαντικό ότι χρειάζονται χρήματα. Πολλά χρήματα για να εκπληρωθούν οι απαιτήσεις του FDA. Από τους κατασκευαστές ηλεκτρονικών τσιγάρων μόνο τη Juul θεωρώ ικανή να πάρει τέτοια έγκριση. Οι υπόλοιποι όλα αυτά τα χρόνια έχουν αποδείξει ότι ενδιαφέρονται μόνο για εφήμερα κέρδη, έχοντας κατά νου πως θα ξεγελάσουν τις διάφορες TPD αδιαφορώντας για τα μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΝΟΣ68

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η Ελληνική Νομοθεσία για το Άτμισμα (2020)
« Απάντηση #26 στις: Ιουλίου 11, 2020, 18:20 »
θα δουμε εχει αρχισει και ανοιγοκλεινει...το συστημα νομίζω :bye:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η Ελληνική Νομοθεσία για το Άτμισμα (2020)
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 13, 2020, 11:26 »
[member=6669]camber[/member]

Γιώργο, εγώ προσωπικά λέω "ευτυχώς" που δεν υπάρχει ούτε στην Ελλάδα αλλά ούτε και σε κεντρικό επίπεδο στην Ευρώπη, κάποιος οργανισμός με την εξουσία του FDA. Ακόμα και η ύπαρξη του FDA με ξεπερνάει, καθώς πρόκειται για ένα οργανισμό με την εξουσία 1) να απαγορεύει ή να επιτρέπει την κυκλοφορία καρκινογόνων προϊόντων όπως τα προϊόντα καπνού, 2) να απαγορεύει ή να επιτρέπει την κυκλοφορία τροφίμων [γνωρίζατε ότι στην Αμερική απαγορέυεται η κυκλοφορία απαστερίωτων τυριών?] και 3) να απαγορεύει ή να επιτρέπει την κυκλοφορία φαρμάκων και παραφαρμακευτικών προϊόντων. Φαντάσου να είχες εδώ έναν οργανισμό ο οποίος θα επέτρεπε την κυκλοφορία τσιγάρων, θα επέτρεπε την κυκλοφορία αμφιβόλλου ποιότητας "χαπιών αδυνατίσματος" και θα απαγόρευε το λαδοτύρι!

Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι το ποιος έχει τη δικαιοδοσία να αποφασίσει τι. Στην Ελλάδα, αυτό ορίζεται από το Ν4419. Και στην Ελλάδα, δεν υπάρχει στο μυαλό κανενός η έννοια "μειωμένος κίνδυνος". Παρόλο που δεν αργεί η στιγμή που θα δούμε διάφορα άρθρα του στυλ "και με τη βούλα του FDA ασφαλές το IQOS".

Παρουσιάζεται τεράστια ευκαιρία στους εμπλεκόμενους με την αγορά του ατμίσματος, όσον αφορά την TPD3. Το αν θα την εκμεταλλευτούν, είναι μια άλλη ιστορία. Και πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει γι αυτή και μόνο την υπόθεση, να ενώσουν δυνάμεις με PMI και BIT καθώς οι δυνατότητες lobbying των ατμιστικών επιχειρήσεων, δεν λένε και πολλά.

Απ: Η Ελληνική Νομοθεσία για το Άτμισμα (2020)
« Απάντηση #28 στις: Ιουλίου 13, 2020, 22:25 »
[member=21404]Athanasios[/member]

Παράθεση
Το iqos είναι ασφαλέστερο από το τσιγάρο(και οι ερευνες του Φαρσαλινου συμφωνούν σε αυτό
Ισχύει, όμως είναι μόνο ένα μέρος της αλήθειας.
Γιατί οι έρευνες του γιατρού μας λένε πως το ηλεκτρονικό είναι ακόμα πιο ασφαλές από το IQOS  ;)

Απ: Η Ελληνική Νομοθεσία για το Άτμισμα (2020)
« Απάντηση #29 στις: Ιουλίου 14, 2020, 11:09 »
Ναι προφανώς.Όμως η συζήτηση γίνεται για την έγκριση του iqos από το FDA ως προιον χαμηλότερου κινδύνου σε σχέση με το τσιγάρο.Δεν είναι η μισή αλήθεια.Μισή αλήθεια θα ήταν αν συγκρινόταν και με το ατμισμα. :D
edit.Αυτό που λέει ο Τρύφωνας,είναι μια κάποια λύση.Δυστυχώς θα πρέπει να συμμαχήσεις με τον διάβολο για να περισώσεις όσα περισσότερα γινεται.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33704 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534197 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8047 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 402 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136002 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084738 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35173 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9779 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478079 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy