vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

260 επισκέπτες, 7 χρήστες
Milarepa, dkostas, pelegrin07, Jorge, bloodlessz, thebull, ZoeM

Twitter

ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #30 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 00:04 »
[justify]Όταν ήρθαν να πάρουν τους τσιγγάνους δεν αντέδρασα.
 Δεν ήμουν τσιγγάνος.
 Όταν ήρθαν να πάρουν τους κομμουνιστές δεν αντέδρασα.
 Δεν ήμουν κομμουνιστής.
 Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους δεν αντέδρασα.
 Δεν ήμουν Εβραίος.
 Όταν ήρθαν να πάρουν εμένα,
 Δεν είχε απομείνει κανείς για να αντιδράσει…[/justify]
Γιά σένα που νομίζεις..
ότι η δική σου σειρά δε θα φτάσει ποτέ..
ότι επειδή ακόμη δε χρειάστηκε να πας στο νοσοκομείο
και να σε διώξουν
γιατί δεν έχεις λεφτά..
Οτι επειδή ακόμη έχεις ένα πιάτο φαί, δε θα στο πάρουν
Οτι ακόμη δε σου πήραν το σπίτι του πατέρα σου
για χρέη στο Δημόσιο, θα τη γλυτώσεις
Οτι επειδή το παιδί σου ακόμη είναι στο σχολείο, θα συνεχίσει..
Οτι η ζωή σου δεν επηρεάζεται από εκείνη του διπλανού σου.

Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #31 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 00:05 »
Εμενα παλι κατι δε μου καθεται καλα με την παραπανω ανακοινωση. Για να καταλαβω, μιλαμε για κατι που δεν υπαρχει πουθενα καταγεγραμμενο, η μοναδικη πηγη που υπαρχει μεχρι στιγμης ειναι ο ΣΕΕΗΤ. Που παρεμπιπτοντως θα πολεμησει με νυχια και με δοντια να ανατρεψει κατι που δεν εχει ανακοινωθει ακομη. Μαλιστααα. Συγνωμη αλλα θα αναμενω να δω καποια πιο επισημη πληροφορηση και μετα θα κανω σεναρια πολεμου.
Caros, δεν είναι "ο ΣΕΕΗΤ". Διάφοροι το ακούσαμε χθες από πολύ ανήσυχους καταστηματάρχες που ήταν παρόντες στην ημερίδα. Δεν νομίζω πως είπε σύσσωμος ο κλάδος να μας τρολάρει σαν να είναι Πρωταπριλιά. Απλά δεν έχει καταγραφεί πουθενά το ποια είναι η επίσημη κρατική στάση, σε ποια νομοθεσία θα εκφραστεί και με ποιον τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #32 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 00:16 »
@BigSur μιλαμε για "σπασμενο τηλεφωνο" δηλαδη. Κανεις δεν μπορει να μας πει τι ειπωθηκε ακριβως και με ποιο τροπο.  Ειναι πολυ τραβηγμενο αυτο που "ακουγεται" οτι ειπε το ΓΧΚ. Γενικως το ΓΧΚ δε λεει τιποτε αν δεν το υποστηριζει με στοιχεια και δεδομενα. Και σαφως δεν νομοθετει αυτο. Υπαρχουν πολλες ασαφειες. Ας περιμενουμε καποια ανακοινωση, ή εστω ενα ρεπορταζ.

πάντως μέχρι στιγμής...περιμέναμε δεν περιμέναμε τα επίσημα....ότι έιχε ακουστεί ότι θα έρθει...έφτασε ...

Τιποτε δεν ειχε ¨ακουστει" οτι θα ερθει. Τα παντα ηταν γνωστα εδω και χρονια και τυπωμενα με μελανι, τα περιμεναμε. Αυτη η αρλουμπα ξεφυτρωσε απο το πουθενα.

Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #33 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 00:17 »
Εμείς γιατί ακούσαμε πως τον σεητ τον αποστόμωσε και τον κόλλησε στον τοίχο μια χημικός του ΓΧΚ μπροστά σε όλο τον κόσμο δείχνοντας του προέδρου την ευρωπαϊκή οδηγία και ζητώντας του να τους δείξει που τα είδε γραμμένα αυτά που λέει εκείνος ;
Ύστερα έκατσε στα μαλακά και ήσυχα, πέρασαν αυτοί καλά και εμείς που μας γεμίζουν τώρα με φουμαρα ακόμη καλύτερα. Είναι στιγμές για τέτοιες βλακείες; Λίγη ντροπή δεν υπάρχει;
Γιατί άλλες εταιρίες δηλώνουν ότι θα συνεχίσουν να παράγουν υγρά με αρώματα;
Που είναι το λάθος και που η παραπληροφόρηση;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #34 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 00:20 »
Καλησπέρα σας. Προσωπικά, δεν θα ανησυχούσα για το εν λόγω θέμα. Χωρίς να εχω άποψη για τις ακριβείς λέξεις που ειπώθηκαν, ο Νόμος είναι σαφής και καθορίζει ότι το μόνο τοξικό που επιτρέπεται να έχει ένα υγρό, είναι η νικοτίνη. Ούτε η TPD αλλά ούτε και ο Νόμος με τον οποίο ενσωματώνεται στην Εθνική Νομοθεσία, προβλέπουν σε οποιοδήποτε σημείο την απαγόρευση αρωμάτων και γεύσεων στα υγρά, εφόσον τα υγρά αυτά συμμορφώνονται με το Νόμο.

Καμία ερμηνεία και καμία εγκύκλιος δεν μπορεί να το αλλάξει αυτό. Ο μόνος τρόπος να αλλάξει, είναι με τροπολογία, ή με νέο Νόμο.

Εάν το ΓΧΚ ή η αρμόδια επιτροπή αρνηθεί την κυκλοφορία σε κάποιο υγρό με επίσημο σκεπτικό το ότι περιέχει άρωμα, έχει να πάει η μήνυση σύννεφο. Και τα μέλη της Επιτροπής, δεν έχουν Βουλευτική ασυλία....

Από κινητό.


Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #35 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 00:24 »
Πες τα Χρυσόστομε...
Εεε κρούιζερ θέλω να πω

Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #36 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 00:29 »
Να μην ανησυχούμε δηλαδή όσοι (ακόμα) ατμίζουμε έτοιμα υγρά; Είναι σίγουρο;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #37 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 00:58 »
Δεν ξέρω κατά πόσο οι ιθύνοντες πούλησαν τρόμο στους παριστάμενους ή θα βρουν τρόπο να το εννοούν. Ας πούμε, αναφέρθηκε η πυραζίνη. Στην πραγματικότητα, υπάρχουν 41 (!) είδη πυραζίνης. Όπως πολλές ουσίες έχει κάποιο βαθμό τοξικότητας που εξαρτάται από την ποσότητα.
Αν επιλέξει το κράτος να την απαγορέψει πλήρως χωρίς να λάβει υπόψη τις ποσότητες που την κάνουν τοξική, τότε αποσύρονται πάνω από τα μισά καπνικά. Δηλαδή ενδέχεται να αντιμετωπίσουμε μια ηθελημένα υπερβολική ανάγνωση της επικινδυνότητας των ουσιών που χρησιμοποιούνται συχνά στα υγρά.
Αλλά πρέπει να δούμε κάτι γραπτό για να κρίνουμε, από στόμα σε στόμα δεν βγαίνει νόημα.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #38 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 01:24 »
τα ΚΤ εχουν 3-4 ειδη πυραζινης για αν αποκτησουν τη γευση τους... θα απαγορευτει κι εκει?

να ξερουμε δηλαδη να κανουμε καβατζα για κανα αιωνα... :))

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #39 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 01:28 »
Έτσι ακριβώς. Αν και από ότι θυμάμαι, στο Νόμο και την TPD αναφέρονται ρητά τα στοιχεία τα οποία δεν πρέπει να είναι παρόντα σε ένα υγρό, μη με κάνετε να πάω να τον ξαναδιαβάσω, δεν το αντέχω. 

@Fany Xou
Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ζωή ενός ανθρώπου έχει αρχή μέση και τέλος. Όλα τα άλλα, παίζονται! Καλώς ή κακώς, αυτό το σημείο το οποίο μελετάμε, αφορά τους κατασκευαστές, εισαγωγείς και πωλητές. Αυτοί είναι που θα πρέπει να το κυνηγήσουν νομικά.

Τρελούλη, μόνο χρυσόστομος δεν είμαι. Καθώς όταν έχεις να κάνεις με ένα τόσο δυσκίνητο κράτος, είσαι πάντα σε μειονεκτική θέση. Πολλές φορές, καλείσαι να αποδείξεις το αυτονόητο. 

Κάποιος μπορεί να μου πει "τι σκας, εσύ σκέτη βάση κάνεις". Δεν είναι έτσι. Θέλω να έχω το δικαίωμα της επιλογής. Και μπορεί μια οποιαδήποτε εγκύκλιος να δεσμεύει τον εκάστοτε υπάλληλο, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι είναι γραμμένη σε πέτρα. Αν η εγκύκλιος αντιτίθεται στο Νόμο, Νόμο που ο υπάλληλος υποχρεούται να γνωρίζει, έχει την υποχρέωση να μην την εφαρμόσει και να απέχει των καθηκόντων που μια τέτοια εγκύκλιος του ορίζει. Κάνοντας φυσικά γνωστό εγγράφως στους προϊστάμενούς του το γεγονός.

@Nick74
Βάσει του νέου Νόμου, στο κτ δεν επιτρέπεται η προσθήκη ουσιών ώστε αυτά να αποκτήσουν χαρακτηριστική γεύση. Προσοχή: μιλάει για προσθήκη, όχι επεξεργασία με ουσίες... Ναι, ξέρω, πιασε το αυγό και κόυρευτο...

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #40 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 01:30 »
αχα...

μπορουμε να πλενουμε τα μπουκαλακια με πυραζινη πχ που τα κανει αορατα και να βαζουμε τη βαση οσο ειναι ακομα υγρα (κατα τα προτυπα φυλλων καπνου) ? χαχαχαχαχα

 :tongue_2:

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #41 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 01:33 »
Aρχηγος ο Cruiser καθησυχαστια λιγο... :))

Ε ρε και να τολμησουν να πειραξουν τα καπνικα και τα τριμπεκικα(την εβαλε την φωτια ο Bigsur),θα καταστρεψω το ΓΧΚ με τo ματι της Θαντερα :laugh1:

Στανταρ καποιο παλιοπαιδο απο το ΓΧΚ τα κανει αυτα που ειναι φρουτακιας :hmmm: :angry_orange:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 13, 2016, 01:51 από teo77 »

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #42 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 01:35 »
Το πρόγραμμα της Ημερίδας.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #43 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 01:37 »

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #44 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 01:47 »


Το πρόγραμμα της Ημερίδας.
Τελικα γυναικα την εκανε την βρωμοδουλεια απ οτι βλεπω :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13684 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 168 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135868 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084350 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35009 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9538 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476936 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114749 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271284 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR