vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

239 επισκέπτες, 8 χρήστες
camber, manoslykos, lounik, Milarepa, tibolaso, Alexander20, Buliwyf, Lazy Dog

Twitter

Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #90 στις: Ιουνίου 15, 2016, 01:13 »
Και μου άρεσε και δεν μου άρεσε το νέο σύστημα..
Άνοιξα τον browser για να βάλω ένα μπράβο ( μιας και δεν βγάζει στο ταπατοκ πλέον ) και τρόμαξα λίγο με την μπάρα σαν πρώτη επαφή.
Μετά δειλά δειλά πάτησα το "θαμπς απ" και ήρθα εδώ να δω τι έχασα ;D
Θεωρώ σωστές πάντως, ή καλύτερα δικαιολογημένες όλες οι απόψεις που ειπώθηκαν για την αλλαγή.
Ωστόσο προσωπικά, δεν θα με ενοχλήσει ιδιαίτερα είτε μείνουν λίγες επιλογές είτε όλες.
Ούτως ή άλλως, αν δεν θέλεις να ασχοληθείς ιδιαίτερα με το τι θα πατήσεις, πατάς απλά το πρώτο εικονίδιο αντί για μπράβο και με αυτούς που "δεν τα βρίσκεις" απλά τους αγνοείς όπως και πριν :)

Όπως και να 'χει, μπράβο από μένα για την προσθήκη και τον κόπο σας!

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #91 στις: Ιουνίου 15, 2016, 01:14 »
Το reddit περιλαμβάνει χιλιάδες μικροκοινότητες (πολλές σαφώς μικρότερες από την δική μας) όπου το σύστημα αρνητικής ψήφου λειτουργεί εξίσου "καλά". Δεν είναι θέμα σύγκρισης, μακάρι το isnomnia, το adslgr και άλλοι χώροι να είχαν αρνητική ψήφο -κατά την γνώμη μου. Ο λόγος που δεν γίνεται είναι (νομίζω) η ελληνική απαίτηση του να σου λένε όλοι πάντα μπράβο.

Προσωπικά είμαι πρόθυμος να αντιμετωπίσω το να μεταχειριστεί κάποιος αρνητική ψήφο εις βάρος μου.
Το να έχεις και κάποια αρνητικά σημαδάκια από έναν κακόβουλο άγνωστο κάτω από ένα κείμενο που γράφεις ανώνυμα σε μια κοινότητα στο ίντερνετ δεν είναι ευχάριστο αλλά δεν είναι και τραγικό.
Γιατί δεν έχουν όμως παρόλο που σίγουρα θα έχουν πέσει προτάσεις από τους χρήστες; Γιατί το insomnia έχει μόνο θετικές; Γιατί το adslgr δεν έχει τίποτα; Γιατί το myphone έβαλε το κάρμα πριν κάμποσα χρόνια και μετά το ξήλωσε τελείως; :)

Εγώ, εσύ, και η πλειοψηφία που γράφει σε αυτό το νήμα θα επιβιώσουμε από τις αρνητικές στα ποστ μας. Μαζί σου, who cares στην τελική. Μην κρίνουμε όμως εξ' ιδίων τα αλλότροια (σωστά το έγραψα; :tongue_smilie:). Δεν λειτουργουν ΟΛΟΙ ετσι!

Παρόλο που έχουν εξηγηθεί όλα στο πρώτο ποστ κι έχουμε γεμίσει λιγες σελίδες, ήδη ένας μπήκε και απλά ρώτησε χωρίς τι ειναι τα rates. Ναι, την πήρε την απάντησή του, μαζί με ένα ωραίοτατο -3. Γιατί; Τι του προσέφερε όλο αυτό; Τι θα σκεφτεί όταν το δει; Τι προσφέρει στην κοινότητα όλο αυτό; Προωθεί το διάλογο; Επιβραβεύει κάτι;


Zelatini, πιο χρησιμο θα ηταν να κάνεις report θεωρώ :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2016, 01:49 από Foyle »

Αποσυνδεδεμένος Lorentzo

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #92 στις: Ιουνίου 15, 2016, 01:40 »
Θεωρώ πως είναι λάθος το νέο "σύστημα"
και δεν αρμόζει σε ενα τόσο σοβαρό κ αξιόλογο φόρουμ
με δεκάδες μέλη που μας βοήθησαν κ μας βοηθούν με τις γνώσεις τους,
να αυτο-υποβαθμίζεται.
Το "μπράβο" που υπήρχε καθώς και η παρουσία των διαχειριστών για τυχόν περίεργες συμπεριφορές,
ήσαν αρκετά σε ουσία κ στην γενικά εύρυθμη λειτουργία της κοινότητας μας.


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #93 στις: Ιουνίου 15, 2016, 03:42 »
Γιατί δεν έχουν όμως παρόλο που σίγουρα θα έχουν πέσει προτάσεις από τους χρήστες; Γιατί το insomnia έχει μόνο θετικές; Γιατί το adslgr δεν έχει τίποτα; Γιατί το myphone έβαλε το κάρμα πριν κάμποσα χρόνια και μετά το ξήλωσε τελείως; :)
Foyle, έχω ήδη απαντήσει στο γιατί, στο κείμενο που λίνκαρες.
Απλά έχω άλλη γνώμη, κατάληξα σε διαφορετικά συμπεράσματα.
Όχι επειδή δεν νοιάζομαι (γιατί θεώρησες πως δεν νοιάζομαι;) , ούτε επειδή κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια (δεν το έκανα), ούτε επειδή δεν αναρωτήθηκα αρκετά κάτι.
Διαφωνούμε, δεν είναι τραγικό.

Παρόλο που έχουν εξηγηθεί όλα στο πρώτο ποστ κι έχουμε γεμίσει λιγες σελίδες, ήδη ένας μπήκε και απλά ρώτησε χωρίς τι ειναι τα rates. Ναι, την πήρε την απάντησή του, μαζί με ένα ωραίοτατο -3. Γιατί; Τι του προσέφερε όλο αυτό; Τι θα σκεφτεί όταν το δει; Τι προσφέρει στην κοινότητα όλο αυτό; Προωθεί το διάλογο; Επιβραβεύει κάτι;
Υπάρχει η πιθανότητα να σκεφτούμε πως τελικά το να διαβάζεις το πρώτο ποστ (που συνήθως καθορίζει κάθε νήμα) είναι απαραίτητο, σου δίνει απαντήσεις χωρίς να τις ξαναζητήσεις και πως, τελικά, πολλοί το θεωρούν αυτονόητο. Αν το μάθουμε αυτό θα ωφεληθούμε και θα κινούμαστε σε κάθε φόρουμ καλύτερα και ταχύτερα. Αν κάθε φορά μπαίνουμε χωρίς να διαβάζουμε και κανείς δεν μας πει ποτέ τίποτα, τότε δεν θα καταλάβουμε γιατί οι άλλοι μπορεί να σνομπάρουν τις ερωτήσεις μας ή να μην εκτιμούν την στάση μας.
Λίγοι φανταστικοί πόντοι είναι μικρό τίμημα για το όφελος του να διδαχθείς καλές συνήθειες και να αποβάλλεις κάποιες κακές.
Πιστεύω πως και οι καλές συνήθειες μαθαίνονται, δεν γεννηθήκαμε με αυτές.

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #94 στις: Ιουνίου 15, 2016, 16:07 »
Foyle, έχω ήδη απαντήσει στο γιατί, στο κείμενο που λίνκαρες.
Απλά έχω άλλη γνώμη, κατάληξα σε διαφορετικά συμπεράσματα.
Όχι επειδή δεν νοιάζομαι (γιατί θεώρησες πως δεν νοιάζομαι;) , ούτε επειδή κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια (δεν το έκανα), ούτε επειδή δεν αναρωτήθηκα αρκετά κάτι.
Διαφωνούμε, δεν είναι τραγικό.

Μα εσυ ο ίδιος είπες πως μερικές αρνητικές δεν είναι ικανές να σου χαλάσουν την εμπειρία χρήσης του forum. Κι επειδή δε λειτουργούν όλοι έτσι, γι' αυτό και το "εξ' ιδίων τα αλλότρια". Εκεί κολλάει και το "who cares", το οποίο μεταφράζεται "who cares μερικές αρνητικές σε μια διαδικτυακή κοινότητα είναι δε θα σκάσουμε κιόλας", όχι οτι δε νοιάζεσαι γενικά ή οτιδήποτε άλλο κατάλαβες. Αν θεωρείς κάτι προσβλητικό από αυτά που λέω, ειλικρινά ζητώ συγνώμη. Δεν είχα τέτοιο σκοπό, καλοπροαίρετη κριτική απόψεων έκανα πατώντας στα γραφόμενά σου.


Υπάρχει η πιθανότητα να σκεφτούμε πως τελικά το να διαβάζεις το πρώτο ποστ (που συνήθως καθορίζει κάθε νήμα) είναι απαραίτητο, σου δίνει απαντήσεις χωρίς να τις ξαναζητήσεις και πως, τελικά, πολλοί το θεωρούν αυτονόητο. Αν το μάθουμε αυτό θα ωφεληθούμε και θα κινούμαστε σε κάθε φόρουμ καλύτερα και ταχύτερα. Αν κάθε φορά μπαίνουμε χωρίς να διαβάζουμε και κανείς δεν μας πει ποτέ τίποτα, τότε δεν θα καταλάβουμε γιατί οι άλλοι μπορεί να σνομπάρουν τις ερωτήσεις μας ή να μην εκτιμούν την στάση μας.
Λίγοι φανταστικοί πόντοι είναι μικρό τίμημα για το όφελος του να διδαχθείς καλές συνήθειες και να αποβάλλεις κάποιες κακές.
Πιστεύω πως και οι καλές συνήθειες μαθαίνονται, δεν γεννηθήκαμε με αυτές.
Σαφώς, μάλλον αυτό έγινε. Για να μάθει λοιπόν και να μην το ξανακάνει, χρειάζεται να του το πει κάποιος (όπως και έκαναν ήδη). Από την άλλη ένα σκέτο -3 (αιτιολογημένο με "κακές λέξεις") δεν...


Anyway, απλά διαφωνούμε έχεις δίκιο :party_beer_01: Κι επειδή το τερμάτισα λίγο κι έχω αρχίσει να κυνηγάω την ουρά μου, το σταματάω εδώ. :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #95 στις: Ιουνίου 15, 2016, 21:15 »
Θα προστεθώ κι εγώ σε όσους δεν τους αρέσει το νέο σύστημα.
:thumpup:
:nope: ή :thumpdown:
:))
:respect:
Πιστεύω αρκούν. Solid, χωρίς διαφάνειες και αηδίες. Δίπλα σε κάθε φατσούλα αριθμός π.χ.   :thumpup: 7 και πατώντας τον αριθμό να μπορείς να δεις ποιοί έχουν δώσει τη "φατσούλα". Απλά και κατανοητά.
*Για την ιστορία ΔΜΧΡΝ = Χαρρυ Κλυνν αρκετά χρόνια πριν την κόντρα Πανούση-Νταλάρα.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #96 στις: Ιουνίου 15, 2016, 23:31 »
Να δεις που δεν το έχει πει ποτέ ο Πανούσης.


    Είναι θέμα όσο να το πεις.

   Πάγιο στα μηνύματά μου.

   Λογική αντίδραση κι εμένα μου ήρθε εξ απνοίας.

   Στον Doubt αυτά!

   Δεν θυμάμαι να σε ρώτησα.

   Κι αυτό στα πάγια.

   Ξέρω ποιος είσαι και που γράφεις!



Η συνέχεια εδώ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (V2)

:locked:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 29, 2022, 06:47 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110509 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159739 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515282 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146448 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303213 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12784 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530732 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801579 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11044 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40970 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet