vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

237 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, Jorge, giorgos1999, camber

Twitter

Θα έπρεπε να υπάρχει οποιαδήποτε νομοθεσία σχετικά με το άτμισμα;

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Σαφώς δεν αναφέρομαι, στην απαράδεκτη νομοθεσία που μας επιβάλλουν.
Γενικότερα μια νομοθεσία που θα επέβαλλε κάποιους κανόνες, στο χώρο του ατμίσματος, θεωρούμε ότι θα ήταν χρήσιμη, η υποστηρίζουμε ότι η αγορά και εμείς, μπορούμε μόνοι μας να διορθώσουμε τα όποια τυχόν προβλήματα παρουσιαστούν;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2016, 18:27 από thekal »

Αποσυνδεδεμένος axl100

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Εχεις εμπιστοσυνη σε πολιτικους? :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
ΟΧΙ!
Από τη στιγμή που δεν έχουν τις γνώσεις, δεν μπορούν να νομοθετήσουν. 
Οποιαδήποτε κρατική παρέμβαση ως τώρα στο άτμισμα είχε από τραγελαφικές μέχρι καταστροφικές διαστάσεις. Συνεπώς, ας αφήσουν τον χώρο ήσυχο να αυτορυθμιστεί.  

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Προσωπικά και χωρίς να εξετάσω άλλες παραμέτρους, θα έλεγα οτι πρέπει να υπάρχει μια νομοθεσία που θα βάζει κάποιους κανόνες στο ατμισμα.
Όχι στην απαράδεκτη νομοθεσία που μας επιβάλλουν, αλλα μια σωστά μελετημένη νομοθεσία, νομίζω οτι θα μας έκανε και καλό.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Σε έναν ιδανικό κόσμο νομοθεσία πρέπει να υπάρχει. Θα πρέπει όμως να βασίζεται σε σωστές βάσεις και να έχει σωστούς στόχους. Θα πρέπει να εξυπηρετεί τους ενδιαφερόμενους πολίτες πρώτα και τα οικονομικά συμφέροντα τελευταία. Αυτόν τον νόμο ναι θα τον ήθελα.

Στον πραγματικό κόσμο που ζούμε αυτό είναι πολύ χλωμό να συμβεί γιατί οι νομοθέτες ούτε την παιδεία έχουν, ούτε την ενημέρωση, ούτε την διάθεση. Επίσης όσο υπάρχουν οικονομικά συμφέροντα το δεύτερο σκέλος της παραπάνω πρότασης δεν θα συμβεί ποτέ.

Από ότι νάναι νόμους που εξυπηρετούν μόνο συμφέροντα άλλων και κανένα από τα δικά μου, προτιμώ καθόλου νόμους.

Δεν νομίζω πως χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση το παραπάνω. Αν πιστεύετε πως χρειάζεται, ευχαρίστως.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Το ότι θα έπρεπε να υπάρχει, νομίζω πως ναι. Αλλά αν πάρουμε για παράδειγμα ότι Ο οποιοσδήποτε άσχετος μπορεί να ανάλαβε να την συντάξει, τότε ότι λέει η αποπάνω μου. Το να είσαι σε ένα γραφείο και να νομοθετείς για πράγματα που δε γνωρίζεις, μόνο κακό μπορεί να κάνει. Σε όλους τους τομείς και όχι μόνο το άτμισμα.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Νομίζω πως ναι! Αλλά ΑΥΣΤΗΡΑ σε συνεργασία νομοθέτη και επιστημόνων υγείας, λαμβάνοντας υπόψη της εντόπιες και παγκόσμιες επιστημονικές έρευνες και δεδομένα και με το option να αναθεωρούν τη νομοθεσία όταν προκύπτουν ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ευρήματα, είτε θετικά, είτε αρνητικά :)

Υ.Γ. τους "παράγοντες" της Ελληνικής αγοράς επίτηδες δεν τους βάζω, γιατί είτε από ανάγκη, είτε από το κακό μας το ριζικό - νοοτροπία, σε ΚΑΘΕ σχεδόν τομέα δεν λειτουργεί ο ανταγωνισμός, με αποτέλεσμα ΟΛΟΙ μας να βγαίνουμε ζημιωμένοι και εμείς και οι ίδιοι ;)

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Το ότι θα έπρεπε να υπάρχει, νομίζω πως ναι. Αλλά αν πάρουμε για παράδειγμα ότι Ο οποιοσδήποτε άσχετος μπορεί να ανάλαβε να την συντάξει, τότε ότι λέει η αποπάνω μου. Το να είσαι σε ένα γραφείο και να νομοθετείς για πράγματα που δε γνωρίζεις, μόνο κακό μπορεί να κάνει. Σε όλους τους τομείς και όχι μόνο το άτμισμα.

Από κινητό.

9/10 νομους ετσι βγηκαν. ειδικα οσοι ειχαν μεσα ελαχιστα τεχνικα ζητηματα. Και το φοβερο ειναι οτι καποιοι νομοι ειχαν και γνωμοδότηση απο πανεπιστημια που η επαφη με την πραγματικη κοινωνια ειναι μηδενικη. ετσι ηταν, ετσι ειναι, ετσι θα ναι...

OXI ...................για ενα και μονο λογο.αυτοι που νομοθετουν οχι μονο ειναι ασχετοι αλλα δεν συμβουλευονται και ανθρωπους που ειναι σχετικοι.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Αν  σκεφτω οτι μπορει να ψηφιστεί να ελεχθει απο τέτοιους ανθρώπους .. οχι δεν θελω

γιατι δεν θα υπαρχει καμια παιδεία σε αυτο που θα αποφασισουν

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Οχι. Γιατι νομοθεσια υπαρχει και αφορα την ασφαλεια του καταναλωτη γενικοτερα. Ετσι οπως δεν υπαρχει ειδικη νομοθεσια για τα κινητα, για τις τηλεορασεις, τις ντοματες, τα αγγουρια, τον καφε, κτλ., δεν χρειαζεται να υπαρξει και για το ΗΤ. Ειναι ενα καταναλωτικο προϊον οπως ολα τα υπολοιπα και συμπεριλαμβανεται στη νομοθεσια που περιλαμβανει και ολα τα υπολοιπα καταναλωτικα προϊοντα. Ειδικη νομοθεσια χρειαζεται για προϊοντα που προκαλουν βλαβη στην υγεια του ανθρωπου και θεωρουνται επικινδυνα για τη δημοσια υγεια, οπως το τσιγαρο, το αλκοολ, οι εκπομπες ρυπων των αυτοκινητων, κτλ. Το ΗΤ δεν προκαλει βλαβη στην υγεια του ανθρωπου και δεν χρηζει καποιας ειδικης νομοθεσιας. Τελεια. Και παυλα.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Τα αγγούρια δεν μπορούν να σε σκοτώσουν αν φας 5 μαζί. Οι ντομάτες δεν απαγορεύονται για άτομα κάτω των 18 ετών.

Η νομοθεσία φυσικά και πρέπει να υπάρχει, τόσο για να προστατεύει αυτούς που χρειάζεται από το η.τ., όσο και το η.τ. από τους άσχετους που κυκλοφορούν εκεί έξω και δεν ξέρουν πως να το αντιμετωπισουν.

Το πρόβλημα σε αυτή τη χώρα είναι πως δεν πρόκειται κάνεις να ασχοληθεί για να συνταξει ένα νόμο που θα είναι δίκαιος και ως προς τους ατμιστες αλλά και ως προς τους γύρω μας.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ θα έλεγα πως αν το κράτος έβλεπε και αντιμετώπιζε το η.τ. ως κάποιο μέσο διακοπής του καπνίσματος (που για μένα
τέτοιο είναι) ασφαλώς και θα έπρεπε να  νομοθετήσει και να επιβάλλει κανόνες γιατί σήμερα υπάρχει αναρχία  
στην αγορά με συνέπεια αρκετοί που ασχολούνται με αυτό να σκέφτονται μόνο το κέρδος και όχι την υγεία των καταναλωτών.

Από τη στιγμή που δεν το αντιμετωπίζει ως τέτοιο είναι κοροιδία να το εξισώνει με το κ.τ. με το οποίο καμία σχέση δεν έχει,
με μοναδικό σκοπό να βγάλει χρήματα από αυτό.Εμένα το κράτος μου θυμίζει,θα το πω ωμά, αεριτζήδες  της αγοράς με
το σκεπτικό είναι ευκαιρία να κάνουμε μία αρπαχτή.

Οπότε θα συμφωνήσω με αυτούς που λένε όχι σε μία εισπρακτική νομοθεσία,με το μανδύα του κανονικού τσιγάρου. :yes:

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Μήπως θα έπρεπε να προσθέσω στη ψηφοφορία 
Ναι αλλα όχι με αυτούς τους πολιτικούς;

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
αν μου απαντησει καποιος το ακολουθο τοτε ισως και αλλαξω γνωμη

τα επιθεματα ( τσιρωτα  τσιχλες νικοτινης κτλ) ειναι προιοντα καπνου ?
τα επιθεματα ( τσιρωτα  τσιχλες νικοτινης κτλ) διαφημίζονται
τα επιθεματα ( τσιρωτα  τσιχλες νικοτινης κτλ) μπορουν να φερουν παρενεργειες και να προκαλεσει προβληματα  σε  παιδια ?
τα επιθεματα ( τσιρωτα  τσιχλες νικοτινης κτλ) φερνουν αποτελεσματα και ποσο?
τα επιθεματα ( τσιρωτα  τσιχλες νικοτινης κτλ) εχουν καπου νομοθετηθει ... εννοω αν εχουν μπει περιορισμους  ?

το ατμισμα ( προιοντα ) ειναι προιοντα καπνου ?
το ατμισμα ( προιοντα ) διαφημίζονται  (μετα την ψήφιση του νομου)
το ατμισμα ( προιοντα )  μπορουν να φερουν παρενεργειες και να προκαλεσει προβληματα  σε  παιδια ?
το ατμισμα ( προιοντα )  φερνει αποτελεσματα και ποσο?
το ατμισμα ( προιοντα ) εχουν καπου νομοθετηθει ... εννοω αν εχουν μπει περιορισμοι (ισως συντομα )  ?
σορρυ αν ειναι απλοικη η σκεψη μου αλλα ειναι σιγουρα τροφη προς σκεψη

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34971 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9491 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114728 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271216 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1515 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos