vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

205 επισκέπτες, 8 χρήστες
djfloor, dkostas, Mulder, petr@n, I.P, Jorge, Alexander20, Milarepa

Twitter

Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 17, 2016, 20:02 »
Ψήφισα "άλλο".
Φαντάζομαι ότι η ουσία του ερωτήματος, είναι "πως θα προσαρμοστώ σε μία πιθανή μεγάλη ανατίμηση των υγρών αναπλήρωσης", καθώς τα υπόλοιπα κομμάτια του Νομοσχεδίου, μπορούν να παρακαμφθούν. Σε μία τέτοια περίπτωση, προσωπικά θα στραφώ σε αγορές από τρίτες χώρες. Μία φορά το χρόνο, αγορά ενός γαλλονιού σκέτης βάσης από USA και με βλέπω μια χαρά. Βλέπω όμως κάτι άλλο να έρχεται και δεν μου αρέσει καθόλου: φοβάμαι ότι θα αναγκαστώ να σταματήσω τις υγροδοκιμές, και αυτό επειδή α) δεν θα έχει νόημα, καθώς το να φέρνω υγρά απ' έξω και να τα δοκιμάζω θα έχει αντίκτυπο μόνο σε όσους προτίθενται να ψωνίσουν απ' έξω, και δεν είναι αυτός ο λόγος που ασχολούμαι με τη δοκιμή και την περιγραφή υγρών, β) προφανώς και διάφορα καταστήματα τα οποία κατά καιρούς μου στέλνουν υγρά για δοκιμή, λογικά θα το σταματήσουν, καθώς κάθε νέο υγρό, σε κάθε διαφορετική περιεκτικότητα και κάθε διαφορετική αναλογία VG/PG, θα θέλει τα χιλιάρικά του για να κυκλοφορήσει. Και δεν με ενθουσιάζει καθόλου στο προσεχές μέλλον να κάθομαι με κάποια παιδιά εδώ και να λέμε "θυμάσαι τι ωραία που ήταν τότε που δοκιμάζαμε 50-60 υγρά το μήνα?"...

Με χαλάει φυσικά όλη αυτή η φάση, αλλά έχοντας κατά νου ότι με δεκάμελα ξεκίνησα, έγινε πιο μετά μόδα το 30μελο, σε αυτό θα προσαρμοστώ. Δεν είναι ο εαυτός μου που με ανησυχεί, είναι το πως θα αντιδράσουν σε αυτό άτομα περισσότερο εκτός φόρουμ, με λιγότερες γνώσεις πάνω στο θέμα... Και φυσικά θα επιδιώξω αγορές με όσο το δυνατόν πιο λογικό κόστος (αν πχ τώρα χαλάω €20/μήνα και κληθώ να χαλάσω €30, μικρό το κακό, αν όμως το €20 γίνει €50, αλλάζει το πράμα), χωρίς όμως παραλογισμούς και υπερβολές. Ούτε το τέλος του κόσμου έρχεται, ούτε θα βγαίνω παγάνα το βράδυ σε σκοτεινά σοκάκια, ψάχνοντας την "Παπαρήγα την καλή"...

Συμφωνώ 100% με τον Camber ότι σκοπός δεν είναι να καλύψουμε την πάρτη μας. Ούτε να αποτελέσουμε μια κλειστή κοινωνία, μυστική αδελφότητα κλπ. Σκοπός μας είναι προωθηθεί το άτμισμα ως μια ασφαλής εναλλακτική έναντι του καπνίσματος. Και σε έναν Νόμο ο οποίος εξισώνει το κάπνισμα με το άτμισμα, δεν πρόκειται να προσαρμοστώ...

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 17, 2016, 20:03 »
Ψήφισα οτι θα προσαρμοστώ .Οχι οτι ειμαι προσαρμοσιμος-απροσαρμοστος θα έλεγα-αλλα μου φαίνεται η ολη δουλεια θα ειναι σαν το ανεκδοτο:

΄΄Ρωτησαν καποτε τον bush που θα παει να κρυφτή αν γίνει πυρηνικός πόλεμος .Η απάντηση ηταν στην Ελλαδα .Γιατι τον ξαναρωτησαν; Γιατι οτι γίνετε στον κοσμο τωρα, στην ελλαδα γινετε μετα απο 20 χρονια απαντησε''...

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 17, 2016, 20:03 »
  • 1. Θα ξαναρχίσω το κάπνισμα. Αυτό το βλέπω δύσκολο και θα το παλέψω με όλες μου τις δυνάμεις
  • 2. Θα κόψω και το άτμισμα. Και αυτό προς το παρών το βλέπω δύσκολο, ίσως να προσπαθήσω να πέσω σε κατηγορία φλορέξ
  • 3. Θα στοκάρω ότι προλάβω. Δεν το έκανα ποτέ στη ζωή μου
  • 4. Θα βασιστώ στην μαύρη αγορά, το λαθρεμπόριο, κλπ. Πιθανόν εάν η νόμιμη οδός γίνει απαγορευτική  
  • 5. Θα προσαρμοστώ στην νέα νομοθεσία. Ναι, εφόσον η νέα κατάσταση που θα διαμορφωθεί δεν είναι απαγορευτική για τα δικά μου δεδομένα 
Ψήφισα το 6.

Αποσυνδεδεμένος SilverA

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 17, 2016, 20:04 »
Ribot και κατάσκοπος τα είπαν όλα. Μια από τα ίδια. Και για μένα δεν θα είναι και καθόλου παράξενο πάντα στηριζόμουν στο "εργόχειρο"!

Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 17, 2016, 20:18 »
Θα συμφωνήσω με τον φίλο Ribot, θα το χοντρύνω και θα το πάω κι ακόμα παραπέρα.
Δεν έχω ούτε μισό ηθικό ενδοιασμό που να αφορά οτιδήποτε κρατικό!

Και δη οτιδήποτε γίνεται για να πέφτουν λεφτά σε μια μαύρη τρύπα,
με μόνο όφελος λίγες ημέρες ή μήνες αναβολής των αναπόφευκτων.

Όταν έχω πληρώσει στο κράτος, δίκαια ή άδικα, τα μαλιά της κεφαλής μου σε φόρους μέχρι τώρα
Όταν το ίδιο αυτό το κράτος με θεωρεί ως ένα πιόνι στη σκακιέρα του που το κινεί κατά το δικό του δοκούν
Όταν το ίδιο αυτό το κράτος με θεωρεί εχθρό του, όταν θέλω να καινοτομίσω, να επιχειρήσω, ακόμα και να μιλήσω
Όταν το ίδιο αυτό το κράτος όχι απλά δεν με προστατεύει, αλλά επιτρέπει και την πώληση της περιουσίας μου σε ξένα funds
Όταν το ίδιο αυτό το κράτος δεν δίνει δεκάρα για το πού και πως θα μεγαλώσει το παιδί μου
Όταν, όταν, όταν...
Όταν συμβαίνουν όλα αυτά και άλλα τόσα,
σιγά μην είμαι εγώ ο αιμοδότης της μ@λ@κί@ς που τους βαράει!
Χέστηκα!  :angry_orange:




(δεν πολιτικολογώ, αυτά όλα έχουν να κάνουν με τις πάγιες τακτικές αντιμετώπισής μας ως πολίτες από όλες τις κυβερνήσεις τα τελευταία πολλά χρόνια)


Όλα τα παραπάνω Χ 10!
Προμήθεια νικοτινούχας βάσης απ' έξω 
και άτμισμα καθώς θα αποστάζω το τσίπουρό μου 
και θα ζυθοποιώ την μπύρα μου! 

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 17, 2016, 20:23 »
Εγώ φυσικά ψήφισα άλλο, καθώς είμαι ο τελευταίος που θα επηρεαστεί. Απλά ήθελα να μπορώ να βλέπω τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας...
Πιστεύω ότι καταλυτικής σημασίας για το τι θα συμβεί στους μελλοντικούς ατμιστές είναι το κατά πόσο θα επιβιώσουν οι διαδικτυακές κοινότητες (οποιαδήποτε μορφή κι αν έχουν). Άλλωστε έτσι χτίστηκε η "μόδα" του ΗΤ εξ αρχής.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 17, 2016, 20:25 »
Φυσικά και θα προσαρμοστώ.
Ατμιστής είμαι, τι σταδιάλα.

Για ψυχολογικούς και μόνο λόγους, καβάτζωσα ολίγη νικοτίνη.
Όχι επειδή δεν θα την χρησιμοποιήσω, ούτε επειδή η καβατζωμένη νικοτίνη είναι δυσκολότερα διαχειρίσιμη από νόμους, ούτε επειδή το οποιοδήποτε κολπάκι σκαρφιστώ είναι άσχετο με την ουσία.

Τι να κάνω;
Να αποδεχτώ ότι μου φέρονται όπως μου αξίζει;
Να εκπαιδευτώ στα γεράματα για σωστή αντιμετώπιση άδικων νόμων;

Τους έκανα το χατήρι να νιώθω παράνομος για να μπορώ να ψωνίζω με paypal, με τα (όσα μου επιτρέπουν) χρήματά μου.
Να τους κάνω το χατήρι να με καταντήσουν και λαθραποδόχο;

Άλλο η μαγκιά, άλλο η κατάντια.

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 17, 2016, 20:34 »
εκανα μια μικρη καβαντζα για ψυχολογικους λογους να μην βρεθω εξ'απροοπτου και θα περιμενω να δω πως θα κυλισει το πραμα,ελπιζω για το καλυτερο :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 17, 2016, 20:35 »
Στη χώρα που απαγορεύεται το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους αλλά καπνίζουν σχεδόν παντού...
Στη χώρα που το μόνο που ενδιαφέρει τους εκάστοτε κυβερνώντες είναι η καρέκλα τους και το πως θα σου τα παίρνουν...
Θα υπάρχουν τα πάντα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, απλά θα τα πληρώνουμε ακριβότερα!
Ο καυγάς όπως πάντα είναι για το πάπλωμα. Χέστηκαν για την υγεία του κόσμου!


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
( ψήφισα "άλλο" )

Αποσυνδεδεμένος xoxlasae

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 17, 2016, 20:45 »
Ετσι οπως παραλογα ειναι ολα αυτα που ψηφιζονται ετσι παραλογα θα συμπεριφερθω και εγω.. 
Στην αρχη θα στοκαρω για 1-2 χρονια βασεις λες και ερχεται το τελος του κοσμου .....ταυτοχρονα στο μεσοδιαστημα αυτο, ευελπιστω να εχει βγει ακρη ή στη μαυρη αγορα ή με τον ιδιο μου τον ευατο (0 νικοτινη). 

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 17, 2016, 20:47 »
Aλλο............που σημαινει υγρα απο Κινα μερια οπως το 09-10  που δεν υπηρχαν πουθενα αλλου με τοσο χαμηλες τιμες .

Αποσυνδεδεμένος grigorios

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • keep vaping
    • GrigoriosMoraitis.com
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #26 στις: Μαΐου 17, 2016, 21:04 »
Βλέποντας και κάνοντας όπως συνήθως στη ζωή μου - οπότε ψήφισα άλλο.
Βεβαίως και δεν έχω κανένα απολύτως ενδιασμό να φοροαποφύγω και να γλυτώσω χαράτσια.
Μάλιστα το θεωρώ χρέος μου προς τα παιδιά μου που πασχίζω να τα μεγαλώσω με το πενιχρό μου εισόδημα.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #27 στις: Μαΐου 17, 2016, 21:07 »
ψηφισα "θα στοκαρω" επειδη φυσικα αυτο θα κανω αμεσα, θα παρω και μερικα κιλα ποπ κορν και θα παρακολουθω εναγωνιως την καταρευση του τερατουργηματος που λεγεται εε.
επισεις σε περιπτωση που τραβηξει το πραμα -στο ευρω ειχα δωσει 10 χρονια ζωη, και οντως πεθανε οπως ειχα πει, αλλα καποια πραγματα συνεχιζουν να υπαρχουν ως ζομπι- με καλυπτουν και το "λαθρεμποριο" και το "αλλο" (το αλλο εδω σημαινει πως μια και κανω αρκετα ταξιδια...  ;) )


Αποσυνδεδεμένος jibezid

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Παντού υπάρχουν κομπλέξαρες είρωνες ακόμα και εδω
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #28 στις: Μαΐου 17, 2016, 21:10 »
Θα συνεχίσω όπως και τώρα το τι βάζω μέσα στον οργανισμό μου το αποφασίζω εγώ και όχι 300 ζώα >:( 

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #29 στις: Μαΐου 17, 2016, 21:19 »
Ψήφισα λαθρεμπόριο γιατί δεν έχω τους ηθικούς ενδοιασμούς που θα με απέτρεπαν απ' αυτό, αν βέβαια χρειαζόταν να καταφύγω σε τέτοια λύση, ελλείψει άλλης.
Μιλάω πάντα για βάσης νικοτίνης και μόνο.


+1, το ίδιο ψήφισα κι εγώ. Και φυσικά αναφέρομαι αποκλειστικά σε υγρά, αρώματα και βάσεις, μια και ο εξοπλισμός μου σε μοντάκια, ατμοποιητές, κεφαλές, σύρματα και βαμβάκια αρκεί για πολλά χρόνια.

Αναρωτιέμαι όμως τι σημαίνουν στην πραγματικότητα οι όροι "μαύρη αγορά" και "λαθρεμπόριο". Σε όλα ανεξαιρέτως τα καταστήματα η.τ. που έχω ψωνίσει πολλές φορές, απόδειξη πήρα μόνο την πρώτη φορά που έκανα αγορά, για τον φόβο των Ιουδαίων. Όλες ανεξαιρέτως οι επόμενες αγορές μου έγιναν χωρίς να κοπεί απόδειξη, με το δέλεαρ φυσικά της καλύτερης τιμής. Από τη μεριά μου πάλι, σαν ελεύθερος επαγγελματίας που είμαι, δεν έχω απολύτως κανένα κίνητρο να ζητήσω απόδειξη, αφού ως γνωστόν δεν έχουμε αφορολόγητο όριο εδώ και χρόνια.

Οπότε, δυσκολεύομαι να εντοπίσω την διαφορά που υπάρχει για το κράτος και τα φορολογικά του έσοδα, στο να αγοράσω π.χ., έναν σφραγισμένο ατμοποιητή από έναν Πακιστανό στην Ομόνοια (αν τους πουλούσαν, υποθετικά μιλάω), από το να τον αγοράσω από ένα κατάστημα η.τ., το οποίο τον αγόρασε από το fasttech σαν ιδιώτης και τον έχει "καβάτζα" κρυμμένο στα ράφια, για να "συμπληρώνεται" το εμπόρευμα που πουλιέται και που έχει αγοραστεί με κανονικά τιμολόγια. :confused1:

Μη μου πείτε μόνο για το θέμα της γνησιότητας κτλ., ας υποθέσουμε ότι κάποιος θα αγόραζε από την μαύρη αγορά, από τους Πακιστανούς, από οπουδήποτε θέλετε, μόνο τα προϊόντα για τα οποία θα ήταν σίγουρος για τη γνησιότητά τους...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135747 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084199 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 95 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9455 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476481 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114663 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1290 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271143 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos