vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

140 επισκέπτες, 7 χρήστες
dvelev, Ducati.Jimakos, thebull, Jorge, paiktaras, giorgos1999, Buliwyf

Twitter

Νέοι κανόνες της E.E.για τα προϊόντα καπνού και ηλεκτρονικών τσιγάρων 26/2/2014

Αποσυνδεδεμένος VAPOR TRAIN

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Mε τους ατμοποιητες τι θα γινει απ τη στιγμη που θα ειναι ελευθερη η μηδενικη αρα θα μπορεις να την ατμισεις οπου θες ετσι δεν ειναι πχ σε ενα γιγα τανκ ? αυτο πως θα κοντρολαριστει με τα 2 ml περιορισμο χωρητικοτητας για τα νικοτινουχα? 

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
 :hmmm:
Νομίζω, τα φτιαχτά (DIY) θα συνεχίσουν να υπάρχουν. Λογικά, θα υπάρχουν αρώματα των 10ml χωρίς νικοτίνη, όπως και σήμερα, και 100άρια μπουκάλια μηδενικής, επίσης όπως και σήμερα.
Άρα τα μηδενικά, οκ.
Με τη νικοτίνη, όμως, είναι το θέμα τι γίνεται....  :hmmm:
Αλλά φοβάμαι, ότι και όσοι κάνουν μηδενική, ναι μεν βολεύονται για την ώρα, αλλά δε νομίζω ότι θα μείνει μελλοντικά εκεί το θέμα....
Το ερώτημα είναι λοιπόν, πώς προμηθεύεται κανείς νικοτίνη.


Η μελέτη του γιατρού κ. Φαρσαλινού, δεν αναιρεί ουσιαστικά όλο αυτό το σκηνικό που μας έστησαν; Ή λάθος κατάλαβα....


Μου κάνει εντύπωση πως τα μπουκαλάκια μας τα θέλουν μικρά, τα πακέτα όμως των κτ και του καπνού μεγάλα...  :o :o :o
Δηλ πακέτα των 10 κτ δε θα υπάρχουν πια.... Καπνοί μεγάλοι θα υπάρχουν. Τα μπουκαλάκια μας όμως... τα μικρότερα δυνατά! Είναι λίγο αντίθετα αυτά μεταξύ τους, ή πάλι κάνω λάθος....  :hmmm:


Είναι πολλά.... στο πόδι να τα γράφανε, καλύτερη δουλειά θα κάνανε.... , ή πάλι λάθος κατάλαβα....  :hmmm:


Ευτυχώς, βλέπω ότι είμαστε πολλοί αυτοί που διαφωνούμε... Άρα δε "τρέχει" κάτι περίεργο με τη νοημοσύνη μου... , έτσι;
Γιατί αρχίζω ν' αναρωτιέμαι γι' αυτήν τώρα τελευταία.....


Μήπως είναι παρενέργεια του ητ;  :hmmm:  Να τους το πούμε να το απαγορεύσουν μήπως;  :hmmm: :laugh1: :wall:


Γιατί ξαφνικά κάτι μου λέει πως όλοι θα σέρνουμε μαζί μας ένα μπουκαλάκι που θα γράφει επάνω χωρίς νικοτίνη; Ξαφνικά όλοι θα υποτίθεται ότι κάνουμε μηδενική;

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Μάλλον θα πρόκειται από τα αστεία που θα προκύψουν κατά την εφαρμογή των μέτρων:
Οι αστυνομικοί και επιθεωρητές θα κουβαλούν μεζούρα για πάχος και ύψος, σύριγγες για δοσομέτρηση, κιτ για την ισχύ της νικοτίνης και ορό της αλήθειας για το αν τα υγρά μας είναι 4 ή 24mg!


Στην πραγματικότητα και σοβαρά, τα καταστήματα είναι που θα "πρέπει" να εφαρμόσουν το νόμο εξαφανίζοντας ό,τι δεν χωράει στη ρύθμιση ώστε να μην το προμηθεύονται οι καταναλωτές. Για Κινέζους και Αμερικάνους πάλι όλα καλά...


Μεταξύ σοβαρού και αστείου, τα ράφια των diy για 36, 54, 72 βλέπετε να αδειάζουν από σήμερα ή μέχρι το 2016/17 έχουμε χρόνο;



Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Να ξεκαθαρίσω κάτι:
Η οδηγία αφορά όλα τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, ακόμη και της μηδενικής νικοτίνης. Σκόπιμα στην πορεία των διαπραγματεύσεων άλλαξε το κείμενο και από nicotine-containing liquids αναφέρονται απλά ως e-cigarettes.
Βέβαια, στα μη -νικοτινούχα δεν υπάρχουν όρια νικοτίνης (προφανώς) αλλά οι έλεγχοι που ζητούνται (χημικές και τοξικολογικές αναλύσεις) ισχύουν στο ακέραιο.

Αποσυνδεδεμένος haigs

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Για την αστεια ρυθμιση τα ειπατε ολα, δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο.


Edit λογω σιωπηλης παρακολουθησης!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 27, 2014, 01:11 από haigs »

Αποσυνδεδεμένος Sunspear

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
Δεν είναι και η απόλυτη καταστροφή να μπορούμε να προμηθευόμαστε νόμιμα νικοτινούχα βάση 20 mg/ml σε μπουκαλάκια των 10ml. πάντως... Θα αυξηθεί το κόστος, οκ, αλλά όχι εξωπραγματικά!!!

Και στην τελική, μπορούμε να αυξήσουμε τα watts/volts, να ρίξουμε τα ohms στην αντίσταση... και τα υπόλοιπα ''μαγικά'' που κάνουν οι γνώστες!!!

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Σύμφωνα με το τελευταίο ποστ του γιατρού κ. Φαρσαλινού, δυσκολεύει η κατάσταση ακόμα περισσότερο....


Αλλά κάποιος να μου εξηγήσει κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω.... (είπα για τη νοημοσύνη μου τώρα τελευταία...)


Αφού ο σκοπός όλων αυτών, είναι να περιορίσουν τη χρήση κτ και τους καπνιστές για λόγους υγείας.
Και αφού πολλοί καπνιστές το έκοψαν για το ητ.
Τότε, δε θα έπρεπε ο νόμος να ευνοεί το ητ, τη χρήση και πώλησή του, έναντι του κτ;  :hmmm:


Τον καπνό όμως και τα κτ κυκλοφορούν και μάλιστα σε μεγάλα πακέτα. Μην τυχόν και ξεμείνει κανένας....
Δεν είδα να υπάρχει περιορισμός στη νικοτίνη του κτ ή του καπνού. Αντίθετα είδα στο υγρό του ητ.  :hmmm:
Δε ξέρω, αλλά κάτι ανάποδο μου βγαίνει σε όλο αυτό....  :hmmm:


haigs, πες τον αδελφό σου να έρθει αύριο στη συνάντηση να τον γνωρίσουμε... Τον κερνάμε καφέ, κουλουράκια, ... ότι θέλει! Να τον καλοπιάνουμε σιγά-σιγά!

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Δεν είναι και η απόλυτη καταστροφή να μπορούμε να προμηθευόμαστε νόμιμα νικοτινούχα βάση 20 mg/ml σε μπουκαλάκια των 10ml. πάντως... Θα αυξηθεί το κόστος, οκ, αλλά όχι εξωπραγματικά!!!

Και στην τελική, μπορούμε να αυξήσουμε τα watts/volts, να ρίξουμε τα ohms στην αντίσταση... και τα υπόλοιπα ''μαγικά'' που κάνουν οι γνώστες!!!


Γιατί τώρα τη νικοτινούχα βάση παράνομα την προμηθευόμαστε;
Πόσο εξωπραγματικό είναι να συμφωνούμε με την αύξηση του κόστους εξαιτίας της ρύθμισης;
Στο άτμισμα μπήκαμε για να γλυτώσουμε από το κάπνισμα ή για να γίνουμε μάγοι;   

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε haigs δεν εχουν ολοι γνωστους φαρμακοποιους.


Sunspear καλα οταν ατμιζεις 18αρα και χανεις το χτυπημα να ανεβασεις λιγο τα βολτ αλλα στην 0δενικη τι να ανεβασεις.Να τρως καμμενα για να νομιζεις οτι ατμιζεις;Ασε που ο οργανισμος ζηταει νικοτινη και οχι απλα το χτυπημα.


Εγω ενα ξερω.Δεν δεινουν δεκαρα για τους ατμιστες.Τους συμφερει να πουλανε 10ml μηδενικα 5-7 ευρω,η καλυτερη τους,να πουλανε eco μπαταριες(κασετινες),ατμοποιητες εμποριου(αναλωσιμα).Δεν τους συμφερουν τα μοντ,οι επισκευασιμοι, και γενικα τα DIY. Και απο την στιγμη που δεν συμφερουν, ε βρισκουμε τροπο και τα καταργουμε ρε αδερφε.Απλα πραγματα.
Εκτος και αν κανω λαθος,που δεν νομιζω.

Αποσυνδεδεμένος haigs

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Σύμφωνα με το τελευταίο ποστ του γιατρού κ. Φαρσαλινού, δυσκολεύει η κατάσταση ακόμα περισσότερο....


Αλλά κάποιος να μου εξηγήσει κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω.... (είπα για τη νοημοσύνη μου τώρα τελευταία...)


Αφού ο σκοπός όλων αυτών, είναι να περιορίσουν τη χρήση κτ και τους καπνιστές για λόγους υγείας.
Και αφού πολλοί καπνιστές το έκοψαν για το ητ.
Τότε, δε θα έπρεπε ο νόμος να ευνοεί το ητ, τη χρήση και πώλησή του, έναντι του κτ;  :hmmm:


Τον καπνό όμως και τα κτ κυκλοφορούν και μάλιστα σε μεγάλα πακέτα. Μην τυχόν και ξεμείνει κανένας....
Δεν είδα να υπάρχει περιορισμός στη νικοτίνη του κτ ή του καπνού. Αντίθετα είδα στο υγρό του ητ.  :hmmm:
Δε ξέρω, αλλά κάτι ανάποδο μου βγαίνει σε όλο αυτό....  :hmmm:


haigs, πες τον αδελφό σου να έρθει αύριο στη συνάντηση να τον γνωρίσουμε... Τον κερνάμε καφέ, κουλουράκια, ... ότι θέλει! Να τον καλοπιάνουμε σιγά-σιγά!


Μα δεν το κανουν για την υγεια μας, για το χρημα γινεται.
Σενια δεν ασχολειται ο bro με αυτα..

Παιδια μην αγχωνεστε, εξυπνοι υπαρχουν παντα και απο τις 2 πλευρες..θα βρεθει λυση.


Edit:
@st.mel
Sorry κιολας που ειπα την γνωμη μου για μια πιθανη επιλογη. Θα παρακολουθω σιωπηλος απο εδω και περα..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 27, 2014, 01:13 από haigs »

Αποσυνδεδεμένος Sunspear

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Unbowed, Unbent, Unbroken

Γιατί τώρα τη νικοτινούχα βάση παράνομα την προμηθευόμαστε;
Πόσο εξωπραγματικό είναι να συμφωνούμε με την αύξηση του κόστους εξαιτίας της ρύθμισης;
Στο άτμισμα μπήκαμε για να γλυτώσουμε από το κάπνισμα ή για να γίνουμε μάγοι;   

πολύ επιθετικός είσαι φίλε xsad, και δεν υπάρχει κανένας λόγος.

είπε κανείς οτι τώρα προμηθευόμαστε παράνομα την βάση;
είπα εγώ ότι συμφωνώ με την αύξηση της τιμής;
είπα εγώ ότι είμαι μάγος ή ότι πρέπει να γίνουμε όλοι μάγοι;

φίλε st.mel... δεκτό και σωστόαυτό που λες, εγώ αναφερόμουν αποκλειστικά στην νικοτινούχα βάση και τους χρήστες της...

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Άραγε πόσο θα είναι η τιμή της νικοτινούχας βάσης?


Αν υσχίει οτι 1μλ 20 mg αντιστοιχεί σε ένα πακέτο τσιγάρων, τότε δηλαδή το μλ θα πωλείται όσο ένα πακέτο τσιγάρα? ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ!!


Τί είπες Sunspear οτι δεν είναι καταστροφή? 8)   :tongue_smilie:


Ή θα ισχύσει η έρευνα του γιατρού που λέει οτι την νικοτίνη ενός τσιγάρου που απορροφά ο οργανισμός, με εισπνοή της με Συσκευή Άτμισης θέλουμε 50mg/ml, δηλαδή 10 δεκάμελα των 20mg/ml δηλαδή 100 ml, οπότε τα 10 δεκάμελα θα κάνουν όσο ένα πακέτο τσιγάρα?


Άραγε τί θα ισχύσει στις κυβερνήσεις που θέλουν να μαζέψουν χρήματα σε βάρος έτσι και αλλιώς της υγείας μας, και του κάθε εξαρτημένου?
Μήπως η έρευνα του καλού μας γιατρού? που ακόμη και να χρησιμοποιηθεί κάπου, άραγε ποιός θα κερδίσει, εμείς ή οι δικηγόροι των κυβερνήσεων, και ο πλούτος που κρύβεται πίσω τους??


Ε, καλοί μου ατμιστές? ε? Συγνώμη... Καλοί μου καπνιστές πλέον!!!!


Θα προσπαθήσω να μην ξαναπώ τίποτα μέχρι να δω πόσο θα είναι η τιμή της νικοτινούχας βάσης.
 Άσε που έκαψα φλάντζα για να το σκεφτώ το παραπάνω!!! :))













Θα προσπαθήσω είπα!!!!! 8) :))
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 27, 2014, 01:23 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Sorry φίλε είναι η πολύ και φτηνή "μηδενική" που κάνω τόση ώρα...
Νόμιζα ότι πράγματι τα είπες οπότε πραγματικά κατάλαβα λάθος.   

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Υποψιαζομαι και εν μερει ταιριαζει με την σταση του ΣΕΕΗΤ οτι τογς εμπορους τους βολευει να καταργηθουν οι επισκευασιμοι αφου οι εργοστασιακοι με τις ανταλλακτικες κεφαλες και αποδιδουν πιο πολλα αλλα και ειναι ελεγξιμα περισσοτερο. Βλεπω οτι το πραγμα για να ειναι πιο ελεγξιμο και απο τις αρχες ως προς τη τηρηση της νομοθεσιας θα οδηγηθει δυστυχως προς κλεισιμο μεμονωμενων μικρο κατασκευαστων και θα δινει την αψορα σε μεγαλες εταιρειες που θα μπορουν να εχουν τυποποιηση. Δεν μπορω να με φανταστω με εργοστασιακο παλι. Ελπιζω μονο στο δαιμονιο του ελληνα να βρουμε καποιο παραθυρο....

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Μου έκανε νόημα να παρκάρω δεξιά. Η στολή του φωσφόριζε στο σκοτάδι. Δεν υπήρχε αμφιβολία ότι έπρεπε να υπακούσω. Άλλωστε το βλέμμα του δεν σήκωνε αμφισβητήσεις. Μια καφέ γάτα όρμησε από το πεζοδρόμιο. Τι κατάρα τα δέρνει τα ευλογημένα τα ζώα δεν ξέρω, φρέναρα απότομα. Η γάτα πέρασε απέναντι, αλλά, μόλις σχεδόν πάτησα το γκάζι (γιατί το λένε έτσι;) ξαναπετάχτηκε προς τη μπροστινή μου ρόδα. Έκλεισα τα μάτια, τα έσφιξα τελείως. Το μόνο που δεν ονειρευόμουν καθώς ξύπναγα το πρωί ήταν η εικόνα ενός τροχονόμου που πατά δίπλα στο μπροστινό αριστερό μου λάστιχο πάνω σε… δεν ήθελα ούτε να το φανταστώ.

Άνοιξα τα μάτια μου. Ο τροχό με μπάνιζε με ψαρωτικό βλέμμα.
«Ώπα, τι παίζει εδώ;» μονολόγησε (;)
Είχα κατεβάσει 5-6 καραφάκια τσίπουρο, η αλήθεια είναι… Περίμενα το αλκοτέστ και την μπουζού μέχρι το αυτόφωρο.

Όμως…
«Τι έχουμε εδώ; Πιάσαμε λαυράκι!!! Γρήγορα, κάλεσε ενισχύσεις. Σωλήνας διαμέτρου 1εκατοστού και ομοίου ύψους, που συνεπάγεται αποθήκευση υγρών άτμισης πέραν των 2 μλ; Θάνατος!!!... Και η περιεκτικότητα σε νικοτίνη; Πού την πας αυτή, αδελφέ; Γρήγορα, εξέταση περιεκτικότητας νικοτίνης, μέτρηση ραδιενέργειας του υγρού άτμισης και βάλτε όλοι τις ειδικές στολές σας» απευθύνθηκε ο αρχηγός του μπλόκου στους υπόλοιπους.

Οι οδηγοί που περίμεναν να περάσουν τον έλεγχο εξαφανίστηκαν ως δια … ατμίας.
Και να εγώ τώρα, εδώ, να φωτογραφίζομαι σαν ο μέγας ατμοτρομοκράτης.

Κουβαλούσα, είπαν, τόση ποσότητα νικοτίνης όση 33 στρέμματα με πατάτες και 28 (ανήκουστο) στρέμματα με ντομάτες, εκτός θερμοκηπίου (άκουσον-άκουσον).

Σύντομα, τα κανάλια πήραν συνέντευξη από όλα τα ξαδέλφια τρίτου τύπου και τους γείτονες εβδόμης παρόδου:
«Ναι, ακραίος ήταν, αλλά ποτέ δεν τον φανταζόμουν μέχρι εκεί…»
«Ποτέ δεν δημιούργησε πρόβλημα, ήσυχος φαινόταν…»

Μετρώ τις μέρες που θα βγω…
15.000 +1
Θα προμηθευτώ στη μαύρη ένα υγρό δυόσμο – χαμομήλι, στα 0,006 mg/ml.
Θα μαστουρώνω σε στάση ανάτασης χεριών – διάστασης ποδιών στην Πλατεία…
Οι περαστικοί καπνιστές θα μου ρίχνουν τα καυσαέρια του καπνίσματός τους, εννοώντας ¨καλά να πάθεις δικέ μου, που ήθελες να το παίξεις περιθώριο και καλά…»

Κι εγώ θα βήχω… Μάλλον με πείραξε το δυνατό χαμομήλι, πανάθεμάτο… 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476129 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114570 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 905 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271020 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1493 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 846 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43154 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164944 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12308 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli