vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

283 επισκέπτες, 10 χρήστες
camber, Alexander20, Buliwyf, vag21, gstamatos, Lazy Dog, lounik, Harris, panikad, maprix

Twitter

Συμβουλές για mod ...

Αποσυνδεδεμένος KostasX

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1605 στις: Ιανουαρίου 01, 2023, 14:24 »
Καλή χρονιά με υγεια.κατατοπιστικοτατος.θεωρω πως δεν αξιζει τοτε η μεταβαση κατα τη δικη νου γνωμη και τα δικα μου γουστα .καλυτερα αν ποτε ασχοληθω με dna να οαω κάποτε κ σ αυτο το κομματι αλλα προς στιγμη δεν εχω σκοπ.ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος konsgous3

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1606 στις: Φεβρουαρίου 02, 2023, 00:41 »
Θα ήθελα κι εγώ τα φώτα σας για αγορά νέου mod. Χρησιμοποιούσα για δύο χρόνια το gen200 της vaporesso, αποκλειστικά για λόγους αυτονομίας. Μου άρεσαν τα ρεύματα του (σε σχεση με 2 istick και ενα evic vtc που είχα παλιότερα) αλλά με κούρασε το μεγεθος και το βάρος του, οπότε μεταπήδησα στο άλλο ακρο, δηλαδή σε gen80 με μία 18650. Το gen200 έπεσε δεκάδες φορές, αλλά πέρα απο κάποια σημαδακια δεν έπαθε τίποτα. Στο gen80 απεναντίας, μέσα σε ένα μήνα (χωρις πτωση) ξεκόλλησαν και τα δύο μαγνητάκια του σώματος του, ενώ με μια μικρή πτώση σε χαλί έκανε ένα σοβαρό ράγισμα, οδηγώνας σε αστάθεια της βάσης των ατμοποιητών. Τελικά αυτό ήταν το αντάλλαγμα του αμελητέου βάρους του.
Σκέφτηκα να πάω σε target100, που έχει επίσης το αγαπημένο μου axon chip και φαίνεται πολύ πιο στιβαρή κατασκευή, καθότι μεταλλική. Παρόλα αυτά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις, γι αυτό άλλωστε γράφω εδώ, μήπως έχει κάποιος να προτείνει ενα mod που πλησιάζει στα θέλω μου και του βγήκε αξιόπιστο.
Πάμε τώρα στα ζητούμενα: Θα προτιμούσα να είναι σχετικά μαζεμένο σε μέγεθος και φυσικά μονομπάταρο, επειδή τελικά είναι πολύ πιο βολικό να κουβαλάς μια εξτρα μπαταρία στην τσέπη, απ' ότι ένα μεγάλο mod στο χέρι. Ατμίζω αποκλειστικά mtl κάτω απο 20w, και δεν έχω ούτε σκοπεύω να πάρω ατμοποιητή μεγαλύτερο των 24mm. Γνωρίζω ότι το target ειναι 21700 και ίσως πάρω 1-2 αντστοιχες μπαταριες αν τελικα επιλέξω καποιο 21700 mod αλλά δε θα ήθελα να παροπλίσω τις 6 πλήρως λειτουργικές 18650 που έχω, οπότε ψάχνω κάποιο που περιλαμβάνει και αντάπτορα. Όσο για λειτουργίες δεν χρειάζομαι τίποτα πέρα απ' την απλη ρύθμιση watt.
Θα ήθελα ιδιαίτερα να μάθω αν αξιζει το target100 απο κάποιον που το έχει καιρό στην κατοχή του.
Απολογούμαι για το μακροσκελές μήνυμα και ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Αποσυνδεδεμένος MrGeneral

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1607 στις: Φεβρουαρίου 02, 2023, 05:59 »
Στο target 100 με χαλάει που η βάση έχει 25mm διάμετρο, αν δε σε ενοχλεί, φαντάζομαι ότι θα σε καλύψει, δεν το έχω, αλλά έχω κι εγώ gen 200 και 80s και το axon μου φαίνεται το καλύτερο για low budget mod. Συγκριτικά με lostvape και voopoo. Θα μπορούσες για 1 21700 να πας σε thelema solo quest. Έχει και αντάπτορα για 18650

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1608 στις: Φεβρουαρίου 02, 2023, 08:29 »
Το Target 100 το έχω σε χρήση πάνω από ένα χρόνο. Με αρκετά σημάδια χρήσης μετά από τόσο καιρό αλλά πάντα αξιόπιστο στη λειτουργία του. Μικρό, ελαφρύ, με πολλές επιλογές ρυθμίσεων λειτουργίας. Το μόνο που λείπει είναι η λειτουργία ελέγχου θερμοκρασίας. Κάτι αντίστοιχο (με μικρές διαστάσεις) είναι και το Drag X plus professional edition που σε σχέση με το Target διαθέτει επιπλέον τη λειτουργία ελέγχου θερμοκρασίας. Όμως το mod της Vaporesso είναι συνολικά καλύτερο. Το πορτάκι της μπαταρίας θα μπορούσε να είναι καλύτερο αλλά και έτσι δεν νομίζω ότι θα προβληματίσει ιδιαίτερα.
Δεν θα το χαρακτήριζα κορυφαίο αλλά προσωπικά θεωρώ ότι είναι το καλύτερο (μέχρι σήμερα) μικρό mod με 21700 μπαταρία (με διαστάσεις μικρότερες και από mods με 18650 μπαταρία). Εννοείται ότι στη συσκευασία υπάρχει και αντάπτορας για χρήση με 18650 μπαταρία.

 
 

Αποσυνδεδεμένος konsgous3

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1609 στις: Φεβρουαρίου 02, 2023, 19:21 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Δε με ενοχλεί ιδιαίτερα το αισθητικό κομμάτι της βάσης, άλλωστε συνολικά είναι ένα όμορφο mod.
Tem αν αυτή η φωτογραφία είναι μετά από ένα χρόνο χρήσης, τότε δεν έχω να φοβάμαι τίποτα όσον αφορά την αντοχή του, σαν καινούργιο φαίνεται. Για το πορτακι τι εννοείς, υπάρχει κίνδυνος να κλωτσήσει εύκολα τα σπειρώματα; Αν το μόνο θέμα του είναι οι πολλές στροφές, μικρό το κακό.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1610 στις: Φεβρουαρίου 04, 2023, 00:35 »
Το πορτάκι δεν έχει σπειρώματα. Προσωπικά δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Γενικότερα όμως σου δίνει την αίσθηση ότι μπορεί να μην ασφαλίζει σωστά. Σε κάποια πτώση ενδεχομένως θα ανοίξει. Η φωτογραφία είναι από τον πρώτο δίμηνο χρήσης του mod.


Αποσυνδεδεμένος konsgous3

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1611 στις: Φεβρουαρίου 04, 2023, 01:13 »
Σωστά, το μπέρδεψα με άλλο. Εντάξει μικρό το κακό, ας ανοίξει και καμιά φορά. Στα παλιά κινητά δρούσε σα μηχανισμός ασφαλείας αυτό: έπεφταν κάτω, πεταγόταν αλλού το καπάκι, αλλού η μπαταρία, αλλού η συσκευή και στο τέλος δεν έσπαγε τίποτα  :))
Ευχαριστώ και πάλι. Φύγαμε για target

Αποσυνδεδεμένος atopos

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1612 στις: Μαρτίου 22, 2023, 02:53 »
Καλησπέρα,
Έχω πάρει ένα oby aspire(κάτι λιγότερο από μήνα το έχω) και απο οτι φαίνετε δεν θα ξαναγυρίσω στα κανονικά τσιγάρα.


Μου αρέσει που έχει σφιχτή τζούρα(θα προτιμούσα ακόμα πιο σφιχτή)
Δεν με απασχολεί που δεν βγάζει ντουμάνια καπνό.
Μου αρέσει που δεν έχω καθόλου διαρροές (είχα ξαναπάρει ηλεκτρονικο πριν αρκέτα χρονια και θυμάμαι σταζανε συνέχεια)


Ευχαριστημένος ειμαι γενικά αλλα σκέφτομαι μήπως πάω σε κάτι καλύτερο?


Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι το μικρό tank (2ml) και ότι δεν έχει ένδειξη μπαταρίας, πιθανώς να ήθελα και μεγαλύτερη διάρκεια(500mah).


Το ερώτημα είναι προς τα που να κινηθώ και τι να κοιτάξω?
Τι watt θα έπρεπε να έχει και τι αντιστάσεις να παίρνει?


Υ.Γ Έχω κάποια υγρά ακόμα 50pg/50vg, αυτά θα δουλεύανε με μικρότερη αντίσταση που λογικά θα έχει το καινούργιο?
Υ.Γ2 έχω 8 άθικτες samsung+lg 18650/φορτιστη, αλλα εαν κερδίζω σε μεγεθος και αυτονομια με καποιο με ενσωματωμένη μπαταρία δεν έχω σκάλωμα

Συνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1613 στις: Μαρτίου 22, 2023, 08:17 »
Καλημέρα,
με ένα flexus aspire θα είσαι οκ, η κάποιο από την καινούργια σειρά,
αλλιώς ναυτίλο 3 και ένα mod zelos x αφού έχεις μπαταρίες (αρκεί να είναι κατάλληλες για mod)
και είσαι κομπλέ !  ;)

Αποσυνδεδεμένος makiswolf

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • phoenix reborn
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1614 στις: Μαρτίου 27, 2023, 06:35 »
Καλημέρα.θα ήθελα γνώμες για δύο aio.το stubby21 και το tita x.πιο πολυ στο κομμάτι αξιοπιστίας και λειτουργικότητα.ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος atopos

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1615 στις: Μαρτίου 27, 2023, 17:08 »
Καλημέρα,
με ένα flexus aspire θα είσαι οκ, η κάποιο από την καινούργια σειρά,
αλλιώς ναυτίλο 3 και ένα mod zelos x αφού έχεις μπαταρίες (αρκεί να είναι κατάλληλες για mod)
και είσαι κομπλέ !  ;)


Λέω να πάω τελικά για voopoo x pro, αλλά δυστυχώς οι 18650 που έχω είναι λίγα amper οπότε δεν κάνουν.
Σκεφτόμουν να έπαιρνα μια [color=var(--wd-entities-title-color)]Efest IMR 21700 3700mAh 35A
η να πάω σε μια Samsung 40t 4000 που είναι πιο γνωστή εταιρία?[/color]
[/font]

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1616 στις: Μαρτίου 27, 2023, 18:52 »
Για να μην γίνουν βιαστικές κινήσεις, έχεις πει ότι έχεις 8 18650 LG & Samsung. Ποιές ακριβώς, για να δούμε αν ανάλογα με το ατμιστικό σου προφίλ είναι όντως ακατάλληλες;

Αποσυνδεδεμένος atopos

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1617 στις: Μαρτίου 27, 2023, 20:08 »
16 έχω για την ακρίβεια που έχουν κάνει 3-4 φορτίσεις max(είχαν αγοραστεί για να τροφοδοτησουν κάτι led αλλά το όλο "workflow" δεν ήταν βολικο και πήρα np-f950 μπαταρίες που κουμπωνουν απευθείας στα φωτα) .Αλλα κοίταξα και είναι  15/20amper.
Το voopoo drag x pro λέει πως θέλει 30amp και πάνω.


Η αλήθεια είναι ότι πιστεύω πως μάλλον προς mtl(παραγγειλα και το mtl pod της voopoo με 1,2 αντιστάσεις) θα έκλεινα αλλά δεν έχω δοκιμάσει και dl για να ξέρω.


Αλλά για ένα 5ευρω/10ευρω δεν θέλω να έχω μια βαζουρα παραπάνω για να κάνω υπολογισμούς ποια αντίσταση (λογικά μέχρι 0,6 αντίσταση θα σήκωνε η μία μπαταρία με 20amp) πάει με ποια μπαταρία κοκ.


Οπότε θα πάρω μια καινούργια 21700 για να έχω και μεγαλύτερη αυτονομία.

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2023, 03:42 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1618 στις: Μαρτίου 27, 2023, 21:41 »
16 κομμάτια 18650;;;; Με 3-4 φορτίσεις; Των 15-20 Α; Θα σε μαλώσω επειδή ακόμα δεν μας λες & ποιές μπαταρίες είναι. To "είναι Samsung & Lg" δεν σημαίνει τίποτα, είναι σαν να λες έχω ένα Opel & ένα Toyota , αλλά σημασία έχει ΠΟΙΕΣ Samsung & ΠΟΙΕΣ LG. Και αν έχουν προδιαγραφές για άτμισμα (μπορεί & να μην έχουν), σου τις αγοράζω για το MTL μου άτμισμα (12W-20W).
Κατά τα άλλα, όποια "επώνυμη" μπαταρία & να αγοράσεις, είναι πλέον πιό εύκολο να βρεις & να καβαλήσεις μονόκερο, παρά γνήσια μπαταρία, έχε το κατά νου.

Παράθεση
Το voopoo drag x pro λέει πως θέλει 30amp και πάνω.

Αυτό δεν είναι δεδομένο. Εξαρτάται από το στήσιμό σου. Για MTL(15W-20W) σε καλύπτει & μία 20Α. Αν όμως θες να γκαζώσεις Watts, τότε, ναι, πρέπει να μπορεί να τα υποστηρίξει & η μπαταρία. Γι αυτό & οι κατασκευαστές mod δίνουν την μέγιστη τιμή, γιατί δεν ξέρουν πώς ατμίζεις, μη γίνεις πυροτέχνημα. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 27, 2023, 21:50 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος bilis.kontogiorg

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1619 στις: Μαΐου 31, 2023, 02:34 »
Καλησπέρα ομάδα μέρα από καιρό θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας για αλλαγή mod αυτήν την στιγμή ατμοποιητη έχω τον zenith zlide κ τον tesla gigs θα ήθελα να τους αλλάξω υπόψιν κάνω μόνο γλυκα υγρά με μόνο μία νικοτίνη στα 120 ml τι θα μου προτείνατε?

Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110486 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159736 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515270 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303200 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530727 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201462 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801574 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11039 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40970 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet