vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

277 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, Ηρακλης, giorgos1999

Twitter

Hellvape Fusion R

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Hellvape Fusion R
« στις: Μαΐου 12, 2023, 17:26 »
(Τα προϊόντα τα παρέλαβα απευθείας από την Hellvape)




Δύο ολόιδιες συσκευές στο εσωτερικό τους και με διαφορετικό design εξωτερικά που κυκλοφόρησαν ταυτόχρονα από την εταιρεία με σκοπό να ακολουθήσουν την μόδα. Μικρές, φτηνές συσκευές που θυμίζουν τα μιας χρήσης αλλά όχι υποχρεωτικά ότι είναι καλύτερα από αυτά.

Οι συσκευές πωλούνται στα παρακάτω χρώματα:


Δεν είμαι πολύ σίγουρος πια εταιρεία ξεκίνησε με τα ποντάκια τέτοιου σχήματος αλλά έγιναν μόδα και κάθε εταιρεία αποφάσισε να βγάλει από ένα. Το Fusion R όμως της Hellvape το βρίσκω ένα από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει για την ώρα και έχω 2-3 μαζί μου μόνιμα και τα πάω τραίνο.

Το Hellvape Fusion R έχει διαστάσεις 69x45.4x12.8mm, ζυγίζει 38.5g, έχει ενσωματωμένη μπαταρία 800mAh, 2ml χωρητικότητα υγρού στο ποντ και φορτίζει μέσω της θύρας Type-C που διαθέτει.

Η συσκευασία περιλαμβάνει τη συσκευή, ένα μικρό καλώδιο Type-C, ένα λουράκι για να το κρεμάσουμε στο λαιμό και μία ποντ αντίσταση, την Meshed 0.8Ω Fusion Pod. Κυκλοφορεί ακόμα και η Meshed 1.2Ω Fusion Pod.

Η συσκευή εννοείται πως είναι πάρα πολύ μικρή και πανάλαφρη οπότε και φυσικά βολεύει πολύ στο χέρι, νιώθω ότι έχει το ίδιο βάρος με ένα τσιγάρο. Γιατί μου αρέσει η συγκεκριμένη συσκευή όμως σε σχέση με τον ανταγωνισμό; Για αρχή με βολεύει το επιστόμιο στο ποντ, το οποίο δεν είναι τελείως κυκλικό και κανονικά θα έπρεπε να με ενοχλούν οι γωνίες που κάνει σε κάποια σημεία αλλά δεν συμβαίνει αυτό και με βολεύει πολύ όταν παίρνω τζούρα. Το ποντ είναι φιμέ αλλά όχι τελείως οπότε μπορώ να δω όταν πέσει το υγρό από τη μέση και κάτω. Η εταιρεία βέβαια έχει βάλει και ένα παραθυράκι από το οποίο και καλά βλέπεις τη στάθμη του υγρού και από τη μέση και κάτω αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω καταφέρει να διακρίνω ποτέ τη στάθμη. Οπότε απλά ότνα πέσει η στάθμη κάτω από τη μέση και εκεί που μπορώ να δω, έχω τον νου μου να γεμίσω σε λίγο.

Το λουράκι τώρα είναι κάτι που δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά πχ έδωσα ένα τέτοιο ποντάκι σε φίλο που εν ώρα δουλειάς είναι μόνιμα πάνω σε ένα μηχανάκι και τον έχει βολέψει πάρα πολύ. Το κρεμάει στο λαιμό και κάνει τζούρα όποτε θέλει. Το λεντάκι με τις τρεις διαφορετικές ενδείξεις για τη στάθμη της μπαταρίας, πράσινο φουλ/μπλε στη μέση/κόκκινο θέλει φόρτιση, είναι καλό που υπάρχει αλλά είναι λίγο σαν να μην υπάρχει γιατί βρίσκεται στο πλάι οπότε δεν είναι και το πιο εύκολο να τσεκάρεις στάθμη ενώ ατμίζεις. Θα προτιμούσα να ήταν στην μεγάλη πλευρά της συσκευής αλλά καταλαβαίνω ότι λόγω σχεδιασμού ίσως δεν γινόταν.

Το αγαπημένο μου σημείο της συσκευής όμως είναι άλλο. Βασικά είναι δύο οπότε θα ξεκινήσω από το δεύτερο πρώτα. Έχει ρύθμιση αέρα. Ίσως το πιο σημαντικό ατού σε αυτές τις τόσο μικρές συσκευές είναι να μπορείς να ρυθμίσεις τον αέρα όπως θες εσύ και όχι να ελπίζεις ότι η εταιρεία διάλεξε η συσκευή να έχει τον αέρα που θα ήθελες και αυτό είναι σημαντικό! Εγώ σε τέτοιες συσκευές μπορώ να αντέξω το να μην έχει καλή γεύση, εδώ έχει μια χαρά γεύση, θέλω όμως να μπορώ να βρω τον αέρα που θέλω εγώ. Εδώ έρχεται και το πρώτο αγαπημένο μου σημείο που είναι ότι η συσκευή είναι MTL. Όχι από αεράτο μέχρι σφιχτό και άλλες τέτοιες άπειρες επιλογές που στη τελική δεν δουλεύει καμία. Η συσκευή είναι φτιαγμένη να παίζεις από πολύ σφιχτό μέχρι κάπως αεράτο MTL. Για μένα αυτός είναι και ο σημαντικότερος λόγος που νιώθω καλά να έχω μια τέτοια συσκευή μαζί μου γιατί μου ταιριάζει στον τρόπο ατμίσματος που έχω.

Στα υπόλοιπα, η μπαταρία κρατάει όπως είναι λογικό ανάλογα τη χρήση που θα του κάνεις από κάποιες ώρες μέχρι ολόκληρη μέρα. Εγώ με δύο τέτοια μαζί μου, δεν θέλω κάτι ακόμα για να περάσω τη μέρα μου. Τα ποντ βλέπω να έχουν καλή διάρκεια ζωής, σε ένα που δοκίμασα με δύσκολο υγρό έβγαλα μισό 60μελο μέχρι να θέλω να αλλάξω αντίσταση. Διαρροές δεν έχω δει αλλά και ούτε υγρασία κάτω από το ποντ για την ώρα. Δεν νομίζω και να δω γιατί παίζω με αρκετά σφιχτή τζούρα και όχι μακρόσυρτες οπότε δεν νομίζω να δημιουργηθεί εύκολα υγρασία στο εσωτερικό.

Αυτά





Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hellvape Fusion R
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 12, 2023, 18:23 »
 :bow: :thumpup:

Απ: Hellvape Fusion R
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 12, 2023, 23:59 »
Αυτού του είδους το σχήμα έχουν και κάποια πολύ δημοφιλή disposables, τα lost Mary, αν δε κάνω λάθος.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084284 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34976 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 114 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9508 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476796 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2359 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271235 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos