vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

323 επισκέπτες, 8 χρήστες
Jorge, paiktaras, Laidas, funes, tasos1976, Mimhsdr, Antiprosopos, Ηρακλης

Twitter

Innokin Coolfire Ζ80

Αποσυνδεδεμένος n2

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 25, 2021, 20:46 »
Διαχείριση μπαταρίας
Πρέπει να κάνει αρκετά καλή! Θα το συγκρίνω με το Vaporesso Swag II μοντ και με το Lost Vape Ursa ποντ.
Στο Vaporesso, έχω τον Zenith Pro με 1,0 στα 20 watt.
Στο Ursa, έχω την 0,6 στα 20 watt επίσης.
Και στα δύο αυτά, οι τρεις Sony Murata VTC 6 18650, αγορασμένες την ίδια ημέρα και χρησιμοποιούμενες εκ περιτροπής, αντέχουν από τις 08:00 μέχρι τις 14:00 (3,50 V)
Στο Innokin Coolfire, αντέχουν μέχρι τις 19:00 (3,50 V)!
Εχω το ανάποδο θέμα (αγορά 20 Νοε 2021). Σετάπ που κρατούσε σχεδόν μια μέρα σε ενα tesla wye II εδω θελει 5-6 ωρες για να "ξελιγώσει" τη μπαταρία. (0.26 Ω, ~30 βατ). Αξίζει να το αναφέρω στο φορουμ της ινόκιν στο reddit άραγες;

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 25, 2021, 21:22 »
@n2

Τι να σου πω...δεν γνωρίζω αρκετά για να καταλήξω σε συμπέρασμα.

Το δικό μου και μετά από 2 μήνες καθημερινής χρήσης στα 20W, συνεχίζει να θέλει άλλη μπαταρία σε περίπου 9 ώρες.

Στα 30W που το χρησιμοποιείς εσύ, οι 5-6 ώρες μοιάζουν καλός χρόνος.





Αποσυνδεδεμένος n2

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 25, 2021, 21:29 »
το ζήτημα ειναι πως η μπαταρία δεν αδειάζει ενω η απόδοση του μοντ πέφτει κατακόρυφα - αντίστοιχα δλδ, η μπαταρία φορτίζει σε χρόνο ρεκόρ (δεν εχω καποιο μεσο να τη μετρήσω)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 25, 2021, 21:43 »
Υπάρχουν 2 εντελώς διαφορετικές παρτίδες Ζ80.
Η 1η που έπεσε στα χέρια μου είχε μέσα 2 πλακέτες ενωμένες μεταξύ τους. Στη 2η παρτίδα υπάρχει μόνο μία πλακέτα με εντελώς διαφορετική σχεδίαση.
Η παρτίδα με τη μονή πλακέτα καταναλώνει σε αναμονή κάπως λιγότερο ρεύμα (0.02mA) σε σχέση με την άλλη (0.07mA).
Αυτές οι διαφορές είναι ελάχιστες και δεν μπορεί να κάνουν διαφορά στην κατανάλωση. Δεν έχω μετρήσει όμως πόσο τραβάει η κάθε πλακέτα σε χρήση, δηλαδή τι αποδοτικότητα έχει.

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 28, 2021, 20:53 »
[member=6669]camber[/member]
Νομίζω πως το Z80 κυκλοφόρησε τον Φεβρουάριο του 2021, εγώ το πήρα Τέλη Σεπτεμβρίου.
Γνωρίζεις απο ποιά ημερομηνία κατασκευής και έπειτα βγήκε η 2η παρτίδα;

Παίζει ρόλο αν σβήνει η οθόνη και ανάβει πάλι με το fire button;Είναι καλύτερα να το έχουμε ρυθμίσει να μην σβήνει;

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 29, 2021, 12:44 »
Στο δικό μου Ζ80 άρχισε ξαφνικά να κουνάει ελαφρά ο πόλος.
Πήγα σε ένα liquid puff και μου είπαν ότι καλά είσαι σε άλλα κουνάει πολύ χειρότερα.
Σφίγγει πάντως μου είπαν χωρίς κάποιο πρόβλημα!

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 30, 2021, 10:19 »
[member=6669]camber[/member]
Νομίζω πως το Z80 κυκλοφόρησε τον Φεβρουάριο του 2021, εγώ το πήρα Τέλη Σεπτεμβρίου.
Γνωρίζεις απο ποιά ημερομηνία κατασκευής και έπειτα βγήκε η 2η παρτίδα;

Παίζει ρόλο αν σβήνει η οθόνη και ανάβει πάλι με το fire button;Είναι καλύτερα να το έχουμε ρυθμίσει να μην σβήνει;
Είναι εύκολο να δεις ποια πλακέτα έχεις αν ξεβιδώσεις ένα από τα πλαϊνά καπάκια (αυτά που γράφουν Innokin ή Coolfire).
Όλες οι οθόνες καταναλώνουν ρεύμα όταν είναι αναμμένες, επομένως αν σε ενδιαφέρει η αυτονομία θα πρέπει η οθόνη σου να είναι σβηστή.

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 30, 2021, 12:58 »
το ειχα παρει και εγω kit μαζι με τον ατμοποιητη οτι χειροτερο mod εχω δοκιμασει μεσα στο 2021..... δεν το περιμενα αυτο απο την innokin... γιατι ολα τα προϊόντα  της γενικα ειναι καλα... αυτο ομως το mod απλα απαραδεκτο...

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 02, 2021, 16:30 »
Μετά από 70 ημέρες συνεχούς χρήσης, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα στο μοντάκι, παρ' όλη την βουτιά από το ένα+ μέτρο που έκανε στο πάτωμα. Όλα λειτουργούν άψογα.
Έσκασε με το κάτω μέρος, αλλά το καπάκι της μπαταρίας, παρ' όλο που είναι "χάρτινο", άντεξε.
Μόνο έφυγε ένα πολύ μικρό κομάτι, κάπου 1 χιλιοστό σε μήκος και πλάτος, από την βαφή. Η βαφή λοιπόν δείχνει πολύ ανθεκτική, καθώς είναι αρκετά "παχιά". Επίσης το δέρμα, δεν έχει πάθει το παραμικρό.
Και το έχω επί καθημερινής βάσεως, σπίτι-δουλειά, δουλειά-σπίτι, το ακουμπάω όπου βρω, το κουβαλάω στην τσέπη, το ρίχνω χύμα στην τσάντα και στο τσαντάκι, το σκουπίζω ελάχιστα και γενικά δεν είμαι του γούτσου γούτσου... :))

Αποσυνδεδεμένος n2

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 04, 2021, 14:07 »
Άρα για άλλη μια φορά παίζουμε ρουλέτα..

Ισως τελικά να αξιζει ενα ακριβότερο μοντάκι (130 γιουρα+, dna πλακέτα κτλ) αντι για hit-and-miss 2 ή 3 'κινέζικα' της σειράς :hmmm: (την πάτησα ΚΑΙ με το hellvape arez 120 φέτος) 

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 04, 2021, 14:48 »
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις τόσα χρήματα, από την στιγμή που υπάρχουν πολύ καλά μοντάκια 
με 40 και 50 ευρώ!

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 04, 2021, 15:46 »
Να προτείνω κάτι; Θα προτείνω..

Μην αγοράζετε μοντάκι με το που βγει ή έστω τις πρώτες πρώτες βδομάδες. Οι κινέζοι πρώτα το βγάζουν, μετά ανακαλύπτουν ότι έχει πρόβλημα, μετά το βαφτίζουν πρώτο batch και μετά αν είμαστε τυχεροί βγάζουν δεύτερο batch "ίσως" χωρίς τα προβλήματα του πρώτου.

Για παράδειγμα μου στέλνει η εταιρεία τα Coolfire Z80, έδωσα ένα σε φίλο που βγάζει νοκ άουτ τα Aegis σε 8-10 μήνες και το συγκεκριμένο έχει επιζήσει ενώ εγώ το θεωρώ από τα πιο ψεύτικα σε κατασκευή μοντάκια. Ένα άλλο Z80 όμως το οποίο ούτε έχει πέσει ούτε τίποτα και ο πόλος θέλει σφύξιμο κάθε 5 μέρες!

Ή πχ το Arez της Hellvape που αναφέρθηκε πιο πάνω, το πρώτο batch μου έκανε τόσα missfire που δεν ασχολήθηκα να το κάνω καν παρουσίαση εδώ γιατί θα ήταν δύο λέξεις, «μη το πάρετε». Μετά μου είπαν ότι θα βγει καινούργιο batch χωρίς πρόβλημα αλλά όταν έχεις βγάλει τόσο προβληματικό το πρώτο, ποιος θα κάνει τη τρέλα να το αγοράσει και να ελπίζει ότι το πρόβλημα λύθηκε.

Περνάνε πολλά μοντάκια από τα χέρια μου, για μένα προσωπικά πρέπει να περιμένεις πάντα όταν θες να αγοράσεις κάτι που βγήκε πρόσφατα γιατί μπορεί να έχει θέματα το μοντ και να μην εμφανιστούν το πρώτο διάστημα. Χίλιες φορές να περιμένεις παρά να χαλάς τη ζαχαρένια σου.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 04, 2021, 21:29 »
Σωστή η πρόταση του @zamploutos

Εδώ ακριβά μοντάκια και ατμοποιητές, άνω των 100 ευρώ έκαστο, ΟΧΙ κινέζικα, και βγάλανε αμέσως προβλήματα...

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 05, 2021, 01:04 »
Εμένα στο Z80 στους 2.5  μήνες χαλάρωσε το εσωτερικό μέρος του δαχτυλιδιού, με αποτέλεσμα να χαλαρώνει η τζούρα.Σήκωνα το εξωτερικό μέρος προς τα πάνω για να έρθει την θέση του και τελικά έσφιξα το δαχτυλίδι και μετά το τάνκ περισσότερο.Οπότε υπάρχει φθορά όταν το ρυθμίζουμε, υπάρχει τριβή ανάμεσα στα 2 μέρη.

Επίσης έγινε και το άλλο κουφό,. ενώ είχα σφίξει καλά το πάνω μέρος του τάνκ, το βρήκα ίσα-ίσα βιδωμένο.Μόνο 1 εξήγηση μπορώ να σκεφτώ, να έλυσε απο την θερμοκρασία (διαστολή).Το έσφιξα ακόμα παραπάνω μέχρι να ενωθούν εσωτερικά τα 2 μέρη σχεδόν και σταμάτησαν οι διαρροές υγρού που είχα στο δαχτυλίδι.Στην μέση του ατμοποιητή, υπάρχει 1 λευκό λάστιχο που στεγανοποιεί το σημείο που ενώνεται το πάνω με το κάτω μέρος του τάνκ.Οσο σφίγγουμε, το πάνω μέρος είναι λίγο μεγαλύτερο απο το λάστιχο και το καλύπτει.

Αυτά έγιναν χωρίς να έχει πέσει το mod, χωρίς να το ακουμπάω ατσούμπαλα και πάντα ορθιο ακόμα και όταν το μεταφέρω.

Πλέον έχουν αλλάξει θέση τα σημεία κάνω στο mod που βρίσκονται το δαχτυλίδι και το πάνω μέρος του τάνκ.

Με τον πόλο δεν έχω προσέξει κάτι, μόνο ότι απο την αρχή είναι στραβός.

Αν πχ τα σπειρώματα ήταν πιο χοντρά, θα ήταν πιο ανθεκτικό.Αυτό φοβάσαι να το σφίξεις λίγο παραπάνω, αν στραβοπιάσει και χαλάσει το σπείρωμα του mod τέλος.

Σχετικά με την αντοχή υλικών:

Ολα τα υλικά έχουν συγκεκριμένες αντοχές σε θερμοκρασία, τριβή πίεση κλπ, πχ  κάθε φορά που βιδώνουμε το δαχτυλίδι μέχρι κάποια συγκεκριμένη δύναμη, αυτό θα τερματίζει σε συγκεκριμένη θέση, αν το σφίξουμε λίγο παραπάνω, θα τερματίζει ακόμα πιο δεξιά.

Η ζημιά στα σπειρώματα (βίδες κλπ), γίνεται όταν ξεπεραστεί κατά πολύ η δύναμη σύσφιξης (Newton).Η κάθε βίδα και το κάθε σπείρωμα έχει συγκεκριμένη τιμή σύσφιξης, ανάλογα απο το υλικό, πάχος, είδος σπειρώματος και ανάλογα απο το υλικό του σημείου στο οποίο βιδώνει.

Αν το mod μου κρατούσε κανά χρόνο θα ήμουν ευχαριστημένος.Στο θέμα ρεύματος λειτουργεί ικανοποιητικά στα 16 watt, ακόμα και με 20% μπαταρία, πιο χαμηλά δεν έχω δοκιμάσει.

Εμφανισιακά είναι το πιο μαζεμένο mod που κυκλοφορεί, θα ήθελα να έβγαινε σε γκρί με το μαύρο δέρμα.Και το ασημί είναι ωραίο.
Δεν έκαναν σωστό συνδυασμό χρωμάτων και το σφουγγάρι αντί για το δέρμα στα 2 χρώματα είναι αποτυχία επειδή ποτίζει υγρό και μαζεύει βρωμιά.Εχω το ολόμαυρο.

Στο κουτί υπάρχουν ως ανταλλακτικά 2  λάστιχα για drip tip, 2 για το γυαλί και 1 για το σημείο που κουμπώνει η αντίσταση.Ομως δεν έχουν το λευκό λάστιχο που στεγανοποιεί στην μέση του τάνκ εσωτερικά.Η μήπως υπήρχε και το έχασα;

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Coolfire Ζ80
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 05, 2021, 09:55 »
[member=23331]Leon_GR[/member]

Έχω την εντύπωση πως κάποια προβλήματα που συνάντησες στον ατμοποιητή, τα φορτώνεις στο μοντάκι!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110722 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159952 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515418 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146495 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303296 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530835 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201478 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801672 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41005 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet