vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

332 επισκέπτες, 7 χρήστες
Ηρακλης, funes, manoslykos, kurtz, Parolos, Jorge, dimitrisd

Twitter

Innokin Sensis

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Innokin Sensis
« στις: Φεβρουαρίου 19, 2021, 18:51 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Innokin)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Η εξέλιξη του ατμίσματος κατά την Innokin βρίσκεται εδώ, μια νέα τεχνολογία που επεκτείνει
τη διάρκεια ζωής της αντίστασης και ενισχύει την γεύση για την απόλυτη εμπειρία ατμού.


Παρατήρηση: Τα δοκιμαστικά τεμάχια που έστειλε η εταιρεία στην Ευρώπη είναι όλα
με αυτή τη σιλικόνη στο εσωτερικό για τα 2ml λόγω TPD. Το ποντ είναι πρεσαριστό και
δεν ανοίγει οπότε και η τάπα είναι μόνιμα μέσα. Όσο ξέρω, το batch που έχει
έρθει Ελλάδα είναι όλα χωρίς την σιλικόνη μέσα ευτυχώς.


Η συσκευή είναι κατασκευασμένη από zinc alloy και έχει ενσωματωμένη μπαταρία 3000mAh.
Οι διαστάσεις της είναι χωρίς το pod 93.5x39.51x30.0mm και με το pod 120.35x39.51x30.0mm.
Έχει χωρητικότητα υγρού 3.1ml η κανονική έκδοση και 2ml η TPD.
Μπορεί να παίξει από 6-40W και φορτίζει μέσω μιας θύρας USB Type-C.
Είναι συμβατό με τις Sceptre αντιστάσεις και την καινούργια S-Coil.

Αυτές είναι οι διαθέσιμες αντιστάσεις:

Η συσκευασία περιλαμβάνει τη συσκευή, ένα καλώδιο Type-C,
ένα δεύτερο πιο στενό ντριπ τιπ, ανταλλακτικά όρινγκ,
τη βάση που βιδώνουν οι αντιστάσεις πάνω και έναν αντάπτορα 510.


Η συσκευή πωλείται στα παρακάτω πέντε χρώματα/σχέδια.



Το Find F, όπως έχει ονομάσει η εταιρεία τη νέα αυτή τεχνολογία, είναι μια λειτουργία που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να επιλέξετε μια συχνότητα σε hz που ενισχύει τη γεύση και την αντοχή της αντίστασης σε κάθε τζούρα. Αλλά αυτή η τεχνολογία δεν δίνεται απευθείας στον χρήστη αλλά πρέπει να την ανακαλύψει μόνος του ή μέσω του ειδικού Facebook γκρουπ που δημιουργήθηκε ή να ατμίσει αρκετά ώστε η επιλογή να εμφανιστεί από μόνη της. Στο μενού της συσκευής μπορούμε να βρούμε το εικονίδιο με την κλειδαριά και να προσπαθήσουμε να ανακαλύψουμε τον εφταψήφιο κωδικό για να ενεργοποιήσουμε το . Όταν βρεις τον κωδικό και το mode F ενεργοποιηθεί θα υπάρχει πλέον μόνιμα στο μενού και δεν χρειάζεται να το βάζετε μόνοι σας κάθε φορά. Δυστυχώς ο κωδικός που έβαλαν στις συσκευές που έστειλαν ως πρόμο είναι διαφορετικός από αυτός στο τελικό προϊόν οπότε και να γράψω τον κωδικό εδώ δεν θα μπορέσετε να ξεκλειδώσετε το F.


Βέβαια εκτός από το Find F, η εταιρεία λανσάρει και μερικές ακόμα καινούργιες τεχνολογίες. Το Coil+ με το οποίο αν το ενεργοποιήσουμε μπορούμε κάθε φορά που πατάμε το κουμπί του fire και το αφήνουμε, η συσκευή συνεχίζει να λειτουργεί στο 40% από τα βατ που παίζουμε για 0.4s με αποτέλεσμα να τροφοδοτείται πιο γρήγορα το βαμβάκι της αντίστασης με υγρό για την επόμενη τζούρα.
Άλλη μια καινούργια τεχνολογία είναι και το Refresh. Μοιάζει με το Coil+ αλλά εδώ αντί να γίνεται αυτό κάθε φορά μετά από τζούρα, μπορείς όποτε θες εσύ ανάμεσα στις τζούρες να διαλέξεις η συσκευή να λειτουργήσει στο 40% των βατ που παίζεις για να τροφοδοτήσει το βαμβάκι της αντίστασης. Επίσης έχεις δύο επιλογές, η μία βάζει τη συσκευή εν λειτουργία για 4 δευτερόλεπτα και η δεύτερη για 8 δευτερόλεπτα.

Έχοντας αναλύσει όλες τις καινούργιες τεχνολογίες και δυνατότητες της συσκευής, τώρα θα πιάσω κομμάτι κομμάτι όλη τη συσκευή και θα πω την γνώμη μου για όλα. Ξεκινάω με τα δύο επιστόμια, το μαύρο που έρχεται μαζί με τη συσκευή θεωρώ ότι είναι πολύ φαρδύ και ακόμα και σε υψηλά βατ να παίξεις η εσωτερική του διάμετρος είναι μεγάλη και δεν με βόλεψε. Από την άλλη το ultem επιστόμιο της συσκευασίας είναι ταμάμ για τον τρόπο που ατμίζω εγώ ακόμα και σε πιο υψηλά βατ. Ωραίο ύψος και σωστή εσωτερική διάμετρος χωρίς να ανεβάζει υγρό προς τα πάνω. Το υγρό συνήθως μαζεύεται στο εσωτερικό κάτω από το επιστόμιο, χωρίς να ανεβαίνει πάνω και θέλει ένα σκούπισμα μια στο τόσο.

Το γυάλινο τανκ η αλήθεια είναι πως είναι πάρα πολύ εντυπωσιακό από κοντά ειδικά όταν έχεις συνηθίσει την πλαστικούρα των τανκ σε τέτοιες συσκευές. Βέβαια όπως κάθε τι γυάλινο, θέλει και την ανάλογη προσοχή γιατί αν και αρκετά χοντρούτσικο θεωρώ ότι άμα βρεθεί σε επαφή με το πάτωμα θα σπάσει για πλάκα. Στα θετικά ότι λόγω γυαλιού καθαρίζεται πολύ πιο εύκολα και δεν θα μένουν μυρωδιές από προηγούμενα υγρά. Βέβαια το πόσο καθαρίζεται το εσωτερικό είναι ένα θέμα γιατί όπως έγρψα και πιο πάνω το ποντ είναι όλο ένα και δεν ξεβιδώνει το κάτω μέρος πχ οπότε στην ουσία δεν μπορούμε να καθαρίσουμε το μέσα όπως τουλάχιστον εγώ θα ήθελα.


Η αντίσταση βιδώνει πάνω σε μια χρυσή βάση και την κουμπώνουμε απλά στο κάτω μέρος του ποντ. Μπαίνει και βγαίνει πολύ εύκολα αλλά παρατήρησα ότι αν το πιέσω τέρμα μέσα, η συσκευή πολλές φορές δεν διαβάζει την αντίσταση και βγάζει μήνυμα να βάλω αντίσταση. Οπότε θέλει να είναι ελάχιστα όχι τελείως κουμπωμένη αλλά αυτό έχει να κάνει με τη δικιά μου συσκευή, στο τελικό προϊόν από όσο έχω δει δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα. H τάπα σιλικόνης στο κάτω μέρος για την αναπλήρωση του υγρού της συσκευής ανοίγει και κλείνει πολύ εύκολα έχει ένα άνοιγμα στο μπροστά μέρος και ακόμα και χωρίς νύχι μπορείς να την ανοίξεις. Ένα πρόβλημα που είχα με το συγκεκριμένο ποντ με τη σιλικόνη μέσα είναι ότι όταν γέμιζα αν η μύτη ακουμπούσε το υγρό μέσα τότε όλο το υγρό ανέβαινε και έβγαινε από τη τρύπα από την πίεση. Στα ποντ χωρίς την σιλικόνη στο εσωτερικό δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα και η αναπλήρωση γίνεται πανεύκολα χωρίς κανένα θέμα.

Ο εισερχόμενος αέρα ρυθμίζεται στο πίσω μέρος της συσκευής με ένα «διακοπτάκι» που πηγαίνει αριστερά-δεξιά. Μπορείς πολύ εύκολα να το ρυθμίσεις με τον αντίχειρα και αν το πας πολύ σιγά νιώθεις ότι έχει στοπ κάθε θέση. Στο φουλ ανοιχτό είναι τέρμα αεράτο και στο ένα τσικ πριν το φουλ κλειστό είναι σφιχτό MTL, όχι τελείως σφιχτό αλλά σφιχτό.


Όπως και στις άλλες συσκευές της εταιρείας, έτσι και εδώ, όλο το πλαϊνό με την οθόνη είναι και το κουμπί της συσκευής. Προσωπικά με βολεύει πάρα πολύ αυτό ειδικά σε τέτοιες μικρότερες συσκευές γιατί μπορώ να το κρατάω όπως θέλω και το κουμπί να πατιέται άνετα. Βέβαια από όλες τις συσκευές της εταιρείας με τέτοιο κουμπί, εδώ έχουμε το πιο πλαστικό στην αίσθηση. Είναι πολύ ψεύτικο στο πάτημα του και γίνεται ακόμα χειρότερο γιατί με το που πατήσεις κάνει και ένα δυνατό ήχο και σου δίνει την αίσθηση λες και πατάς κουμπί σε παιδικό παιχνίδι. Τα κουμπιά συν και πλην αρκετά πλαστικά επίσης, κάνουν πολύ λιγότερο θόρυβο στο πάτημα αλλά και πάλι δεν δίνουν ωραία αίσθηση στο πάτημα.

Η οθόνη είναι η κλασική της Innokin, έχει όλες τις απαραίτητες ενδείξεις που χρειάζεται κάποιος, όλα είναι ευδιάκριτα εφόσον είσαι σε σκοτεινό μέρος. Κάτω από τον ήλιο ή σε φωτεινό δωμάτιο δεν βλέπεις τίποτα. Θα ήθελα επιτέλους η εταιρεία να φτιάξει την φωτεινότητα της οθόνης αν και ξέρω ότι λόγω κατασκευής και το ότι βρίσκεται πίσω από όλο αυτό το χοντρό κουμπί το κάνει δύσκολο και ίσως ακατόρθωτο.

Ο αντάτορας στον 510 πόλο που κάνει τη συσκευή κανονικό μοντ είναι πάρα πολύ ωραία προσθήκη στο αρχικό πακέτο αλλά δυστυχώς έχει ένα σοβαρό μειονέκτημα. Είναι μαγνητικός οπότε βιδώνει πάνω στον ατμοποιητή και απλά μαγνητίζει πάνω στη συσκευή. Οπότε αν πιάσουμε απο τον ατμοποιητή και το κουνήσουμε λίγο πιο δυνατά, η συσκευή θα πέσει. Αν το βάλουμε λίγο άτσαλα μέσα σε μια τσέπη, ο ατμοποιητής θα βγει. Δεν είναι κάτι τόσο τραγικό και απλά θέλει να είσαι παραπάνω προσεκτικός αν το χρησιμοποιείς σαν μοντ. Στο τελικό προϊόν θεωρητικά αυτό άλλαξε αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος οπότε να το τσεκάρετε. Πολύ ελαφριά συσκευή και εμφανισιακά η συσκευή είναι πολύ ωραία και η αίσθηση στο χέρι είναι πολύ καλή. Η μπαταρία κρατάει μια χαρά και ανάλογα με ποια αντίσταση ατμίζεις θα σου κρατήσει και ανάλογα.

Η Sceptre αντιστάσεις είναι πολύ αποδοτικές και δίνουν καλή γεύση. Καταλαβαίνω γιατί προτίμησαν να χρησιμοποιήσουν αυτές αλλιώς θα είχαμε ένα δεύτερο Kroma-Z αλλά η αλήθεια είναι πως οι Z-Coil είναι μακράν καλύτερες αντιστάσεις σε όλα και είναι κρίμα που δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν και εδώ. Δυστυχώς η συσκευή, από τη στιγμή που ο αέρα μπαίνει έτσι από κάτω, μαζεύει μπόλικη υγρασία ακόμα και χωρίς να χρησιμοποιήσεις την συσκευή πάρα πολύ. Η οποία υγρασία γίνεται εύκολα ml ολόκληρα στο εσωτερικό και δυστυχώς έτσι όπως είναι κατασκευασμένο στο εσωτερικό κάτω από την αντίσταση δεν μπορείς να το καθαρίσεις και τελείως καλά. Πέρα από το γύρω γύρω που καθαρίζεται εύκολα, στη μέση οι πόλοι βρίσκονται πιο μέσα και είναι και υπερυψωμένοι οπότε έχει και πιο κάτω που δύσκολα να το φτάσεις καλά με την χαρτοπετσέτα για να το καθαρίσεις.



« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2021, 23:44 από zamploutos »

Απ: Innokin Sensis
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 19, 2021, 22:23 »
Άμα τον πάρεις μετρητά, και χωρίς απόδειξη, δε σου δίνουν τον κωδικό;

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Innokin Sensis
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 20, 2021, 02:19 »
Δεν νομίζω να έχει σχέση αν τον πάρεις με απόδειξη ή χωρίς για να σου πουν τον κωδικό. Εκτός αν το εννοείς σαν αστείο και δεν το κατάλαβα.

Όλο αυτό είναι ένα μάρκετινγκ κόλπο για να τραβήξουν τα βλέμματα πάνω τους, ο κωδικός δεν έχει δωθεί ακόμα και καλά ακόμα τον ψάχνουν. Τώρα πόσο βοηθάει όλο αυτό και αν απλά ο κόσμος θα βαρεθεί ή θα του αρέσει να ψάχνει, δεν το ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Sensis
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 21, 2021, 19:56 »
Ωραία παρουσίαση..!!! Εχω το sensis με το non tpd pod που δεν εχει το rubber   εσωτερικά.. ειλικρινά δεν εχω δει υγρασία καθόλου... Μαλλον φταίει το replacement pod  η τα coils..

Εγω χρησιμοποιώ αποκλειστικά την 1.2ohm

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Innokin Sensis
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 21, 2021, 21:36 »
Εγώ με τις sub ohm αντιστάσεις παίζω μόνο και μαζεύει αρκετή.

 Η 1.2 δεν έχει καθόλου γεύση, την χρησιμοποιώ μόνο στο EQ FLTR που με ενδιαφέρει να πάρω την νικοτίνη μου.

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Sensis
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 22, 2021, 02:26 »
Σχετικά με την 1.2ohm  μου έχουν τύχει 2 πακέτα που είχα πάρει να μην δίνουν καθόλου γεύση... Λογικά παίζει να υπάρχουν αρκετές παρτίδες με αντιστάσεις που ειναι για πέταμα.. καμένο δεν πήρα αλλά γεύση δεν είχαν καθόλου πράγμα πολυ περίεργο... Και οταν αγόρασα αλλο πακέτο της 1.2 ειχαν εξαιρετική γεύση...  Και εβγαλα και αρκετά ml

Αν το συγκεκριμένο kit  δεχόταν τα z coils ξεκάθαρα θα έβαζα την 1.6ohm σταθερή αξία μια απο της καλύτερες της innokin  μπορεί μετα οπως είπες να είχαμε αλλο ενα kroma z αλλα ειναι πιο όμορφο το sensis μου αρέσει απίστευτα το pod tank ενω στο kroma z εμφανισιακά δεν μου αρέσει τόσο το pod tank  αλλα σαν συσκευή ειναι πολυ καλό ειδικά το κομμάτι του MTL ειναι απίστευτο θυμίζει τον 1ο ναυτιλο αν βάλεις το ring στο 1mm πολυ σφιχτη τζούρα πραγματικά..  και ο ατμός που βγάζει είναι πολυ λίγος οτι πρέπει για stealth vape...

Σαν συσκευή σίγουρα προτιμώ το kroma Z για το κομμάτι του MTL 

Απο την άλλη και το sensis είναι ωραίο αλλα δεν εχει τοσο σφιχτή τζούρα.. συγκριτικά με το kroma z 

Θα δοκιμάσω την 0.25ohm να δω τι γίνεται με το θεμα της υγρασίας σε συνθήκες chain vape  αλλα εχω την περιέργεια να δω και τι θα λέει απο θεμα γεύσης και διάρκειας με γλυκά eliquids.. 

Με την 0.3 στο kroma z πάντως 2 εβδομάδες της βγάζει χαλαρά και αρκετά  ml αλλα κάποιες παρτίδες μπορεί να δώσουν καμένο η  άλλες να μην έχουν γεύση... Ναι δυστυχώς συμβαίνει και με της 0.3ohm αυτο......  Αλλα οχι τόσο συχνά οσο η 1.2 του sceptre 

Αποσυνδεδεμένος Silky21

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Sensis
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 02, 2021, 22:35 »
Καλησπέρα παιδιά,
Εγώ έχω θέμα,μετά από 10 τζουρες μου έρχεται υγρό στο στόμα.
Να φταίει το mod?
Έχω δοκιμάσει διάφορες αντιστάσεις.
Να ρουφάω πολύ έντονα και να τραβάει υγρό;
Έχει κανείς άλλος ανάλογο πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 221
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Innokin Sensis
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 04, 2021, 08:14 »
Καλημέρα, καλή εβδομάδα.

Δες μήπως ατμίζεις σε λιγότερα από τα προτεινόμενα watt, πχ σε αντίσταση με όρια ιδανικής λειτουργίας μεταξύ 14-18 ατμίζεις στα 11 και προσπάθησε να ανεβάσεις σιγά-σιγά τα watt στο σημείο που εξακολουθεί να σου αρέσει. Αν είναι υπερβολικά τα watts, πάρε μεγαλύτερη αντίσταση πχ από 0,7 πήγαινε σε 1,6.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110721 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159949 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515418 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146487 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303284 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530833 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201478 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801670 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11077 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41005 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet