vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Χειροποιητες αντιστασεις

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Χειροποιητες αντιστασεις
« στις: Οκτωβρίου 23, 2019, 15:16 »
 Η ερωτηση ειναι απλη: Θεωρητε πως αξιζουν τα λεφτα τους; Γιατι να βγαζουν(αν βγαζουν) καλυτερη γευση απο ενα clapton που το εχει πλεξει μηχανη; Γιατι να εχει(αν εχει)μεγαλυτερη αντοχη απο το ιδιο συρμα κατασκευασμενο με μηχανικη μεθοδο; Ποσο ασφαλες ειναι να κανεις dry burn 20 φορες στην ιδια αντισταση;
 Αξιζουν τα λεφτα τους ή ειναι ενα hype της βιομηχανιας του ατμισματος;

 Προσωπικη πειρα δεν εχω,παντα με απλο κανθαλακι στηνω. Χθες δοκιμασα σε ατμο που γνωριζω απο εναν φιλο και μου ειπε πως εσκασε ...24 ευρω για 2! Το αποτελεσμα δεν με τρελανε,ισως γιατι δεν μου αρεσουν κλαπτον και νικελοχρωμιο σε mtl.
 Τις αποψεις σας

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χειροποιητες αντιστασεις
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 23, 2019, 15:43 »
Οι χειροποίητες αντιστάσεις έχουν κατά κανόνα
Καλύτερη γεύση, μεγαλύτερη αντοχή, καλύτερη ανάλυση σε πιο σύνθετα υγρά.
Τα παραπάνω αφορούν κυρίως dripper με τους οποίους έχω πειραματιστει.
Αυτό οφείλεται στα καλύτερα και πιο ποιοτικά υλικά που χρησιμοποιούνται καθώς και πιο σφιχτές και σωστές πλέξεις.
Το κόστος δε έχει να κάνει με το είδος των coil. Όσο πιο συνθέτες τόσο πιο ακριβές για το λόγο ότι απαιτούν χρόνο και προσοχή για να βγουν σωστά.
Π.χ μια απλή fused έχει ας πούμε 7ευρω το ζευγάρι μια staggered έχει 14+ ευρω ανάλογα τον builder.
Τέλος για το αν είναι ασφαλές να γίνονται τόσα dry burn δε γνωρίζω και ούτε νομίζω κάνεις μπορεί να δώσει σαφή απάντηση σε αυτό.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Χειροποιητες αντιστασεις
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 23, 2019, 15:45 »
@ΠετροςΘεσσ  ούτε εγώ δοκίμασα ποτέ για τον λόγο που αναφέρεις στην αρχή: δεν θεωρώ ότι αξίζει οικονομικά. Ακόμα και τη σούπερ ουάου γεύση να έδιναν για πόσο καιρό θα τις αγόραζα? Απο κει και πέρα αφού έχω γεύση και βρήκα το κατάλληλο στήσιμο για μένα με Κλάπτον και ss γιατί να μπω στον κόπο? Μπορείς να πάρεις δύο τρεις έτσι για να σου φύγει το μεράκι και να έχεις ιδία εμπειρία. Εξαρτάται και σε τι ωμ και τι ντουμάνια θέλεις. Προσωπικά με mtl και αντιστάσεις μεταξύ 1 με 1.30 ωμ δεν μπήκα ποτε στη διαδικασία να αναρωτηθώ. Με τη τιμή που έχουν αγοράζω άλλα βασικά αναλώσιμα και περνώ μήνες. Επίσης θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά χωρίς ερωτηματικά..ότι είναι κι αυτές μέρος του καταναλωτισμού και προορίζονται για χομπίστες. Όχι πως δεν είμαστε κι εμείς χομπίστες. Αλλά κάπου βάζουμε ένα φρένο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Manitou

  • *
  • 99
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χειροποιητες αντιστασεις
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 23, 2019, 18:57 »
Σχετικά με το dry burn θυμάμαι τον Φαρσαλινό σε μία συνέντευξη να λέει ότι πρέπει να αποφεύγεται. Από θέμα γεύσης δεν έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω....ούτε πρόκειται. Ακόμα και 10 σκάλες επάνω να ήταν στη γεύση δεν το επιτρέπω στον εαυτό μου - πρέπει να υπάρχει και μία αυτοσυγκράτηση στην κατανάλωση.

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χειροποιητες αντιστασεις
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 23, 2019, 20:25 »
Έχω αγοράσει μια φορά τις MTL από PC coils και τις έχω χρησιμοποιήσει σε Skyline και Integra. Προσωπική άποψη; Πολύ hype για το απόλυτο τίποτα! Δεν είδα καμία διαφορά στην γεύση, οπότε και δεν θα ξαναπάρω. Θα συνεχίζω να στήνω με το ταπεινό kanthal!

Για dry burn κλπ δεν το συζητώ, έχω να κάνω εδώ και πολλά χρόνια, οπότε για εμένα, η διάρκεια ζωής είναι ίδια με οποιοσδήποτε άλλη αντίσταση
 

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χειροποιητες αντιστασεις
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 23, 2019, 21:34 »
 Στην ελαχιστη εμπειρια μου απο την μικρη δοκιμη,την.ιδια αισθηση εχω και εγώ.Κλαιν μαιν εντελως, απλα ενα κλαπτον νι80.Εχει κανεις αλλη αποψη;

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Χειροποιητες αντιστασεις
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 23, 2019, 21:50 »
Όλα αυτά έχουν συζητηθεί πολλές φορές στο νημα για τα σύρματα.
Άκρη δεν πρόκειται να βγάλεις.
Αν σου αρέσουν πας σε αυτές, αν όχι δεν πας.
Απλά τα πράγματα.
Αν παρόλα αυτά θες και την άποψη μου, σε απλούς τανκατους θεωρώ το απλό kanthal κορυφή, σε dual coil rda θεωρώ τις καλές χειροποίητες ως must have.

Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Απ: Χειροποιητες αντιστασεις
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 23, 2019, 21:51 »
Αυτές οι αντιστάσεις δεν θεωρώ ότι βγήκαν για mtl, άσχετα αν περάσανε και σε αυτό τον τομέα οι κατασκευαστές τους

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Nick_Vape

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χειροποιητες αντιστασεις
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 23, 2019, 22:29 »
Η ερωτηση ειναι απλη: Θεωρητε πως αξιζουν τα λεφτα τους; Γιατι να βγαζουν(αν βγαζουν) καλυτερη γευση απο ενα clapton που το εχει πλεξει μηχανη; Γιατι να εχει(αν εχει)μεγαλυτερη αντοχη απο το ιδιο συρμα κατασκευασμενο με μηχανικη μεθοδο; Ποσο ασφαλες ειναι να κανεις dry burn 20 φορες στην ιδια αντισταση;
 Αξιζουν τα λεφτα τους ή ειναι ενα hype της βιομηχανιας του ατμισματος;
Έχω ακριβώς τις ίδιες απορίες/σκέψεις...

Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 23, 2019, 22:42 από Tem »

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9576
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χειροποιητες αντιστασεις
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 23, 2019, 23:55 »
Το πιθανότερο είναι ότι και πολλοί άλλοι ακόμα έχουν τις ίδιες απορίες. Εννοείται ότι η πλειοψηφία των απαντήσεων μπορεί να είναι στο πνεύμα των όσων ειπώθηκαν ήδη στα τελευταία σχόλια. Μπορεί να απευθύνονται σε προχωρημένους χρήστες που αναζητούν μια ανώτερη απόδοση. Βέβαια ένας προχωρημένος χρήστης θεωρώ ότι έχει τη δυνατότητα να ασχοληθεί ο ίδιος με την κατασκευή πιο προχωρημένων αντιστάσεων. Κάποιες άλλες επίσης μπορεί να είναι σχεδιασμένες για μεγάλη αντοχή σε κατανάλωση ml και σταθερά ποιοτικότερη απόδοση, άλλες πάλι μπορεί να απευθύνονται σε χρήστες που δεν το έχουν γενικά με το στρίψιμο αντιστάσεων. Στην τελευταία αυτή περίπτωση βέβαια είναι μάλλον πιο λογικό να αναζητήσει κανείς μια πιο απλή έτοιμη αντίσταση, όχι απαραίτητα χειροποίητη. Καταλήγοντας θα έλεγα ότι ο μέσος ατμιστής απλά θα τις προσπεράσει, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι οι αντιστάσεις αυτές δεν αξίζουν. Εννοείται επίσης φυσικά ότι και το κόστος αγοράς μπορεί να είναι απαγορευτικό.

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Χειροποιητες αντιστασεις
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 24, 2019, 03:12 »
Για μένα η μέρα με την νύχτα. Άλλο επίπεδο γεύσης. 
Ναι είναι ακριβές, αλλά δεν τις αλλάζεις, απλά τις καθαρίζεις. 

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9576
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χειροποιητες αντιστασεις
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 24, 2019, 03:17 »
Τις αλλάζεις βέβαια, αλλά όχι κάθε μέρα.

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Χειροποιητες αντιστασεις
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 24, 2019, 03:59 »
Μάλλον δεν έπιασες το νοιμα ακριβός. Ναι όντος τις αλλάζεις αλλά εάν ξέρεις να τις καθαρίσεις σωστά τις κρατάς μέχρι και κάνα 2μηνο. 

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Χειροποιητες αντιστασεις
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 24, 2019, 18:21 »
Υπαρχει καποιο νημα η video που να εξηγει πως καθαριζονται σωστα?

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χειροποιητες αντιστασεις
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 24, 2019, 18:52 »


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110591 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159802 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515309 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146459 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303246 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530752 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801609 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11052 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40988 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet