vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

271 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, Alexander20, grag, zamploutos, Tazz, manoslykos, Milarepa, tibolaso

Twitter

Υγρά Tom Klark's

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Υγρά Tom Klark's
« στις: Μαρτίου 30, 2019, 08:16 »
Τελευταία δοκιμάζω μια Γερμανική σειρά υγρών, τα Tom Klark's, και ήθελα να κάνω μια μικρή παρουσίαση: https://www.tomklark.com/en/shop/

Πήρα 4 10μλ και όλα δοκιμάστηκαν στον GSL με το στήσιμο στο οποίο έχω καταλήξει: 316 SS, 2.5mm, 5 σπείρες ανοιχτές, 0.5 Ohm, 22W.

Opium, μαζί με το Dark Menthol που δε δοκίμασα φαίνεται να είναι η ναυαρχίδα της σειράς. Ο κατασκευαστής λέει τα εξής: Tom Klark’s „Opium“ is different from anything else you’ve known so far. It’s spectrum of taste and flavors is so well-balanced and coherent that it provokes exactly what the name „Opium“ suggests: Already with the first hit comes a relaxing, calm vibe. It’s character is dark, earthy and natural. It bis like a smooth whiskey, its flavor is soft and firm at the same time. It gives warmth and let’s you sink in. It has a wooden, honey like, sweetness to it and you can taste a hint of fresh nuts. The liquid let’s you reach the absolute point of relaxation. It’s a new all-day liquid.

Η μυρωδιά από το μπουκαλάκι είναι χαρακτηριστική και όποιος την έχει μυρίσει την ξεχωρίζει αμέσως: τερεβινθίνη. Ναι καλά διαβάσατε, νέφτι στη λαϊκή ονομασία. Περίεργο. Πρώτη τζούρα σκάει έντονα η γεύση του πεύκου, σα να μασάς πευκοβελόνες (το έκανα όταν ημουν παιδί...), εντελώς ασυνήθιστη και διαφορετική από οτιδήποτε άλλο έχω δοκιμάσει σε υγρό. Μου έγδαρε λίγο και το λαιμό, στην αρχή νόμιζα ότι είναι επειδή τα πήρα με 6mg nic ενώ τα DIY μου είναι όλα στο 1.5mg, αλλά θα επιστρέψω σ'αυτό. Το υγρό είναι ξεωριστό, κάθε τζούρα βγάζει άλλες γεύσεις στην επιφάνεια, κάτω από το πεύκο πάντα: κάποιες φορές μπαχάρια (γαρύφαλο, κανέλα, πιπέρι ίσως), κάποιες φορές γλύκα, κάποιες φορές μια ιδέα καπνού η αλκόολ ή καρυδιού. Δεν κουράζει και δεν μπουκώνει παρ'όλο που έχει πολύ έντονη γεύση, και κάτι που είδα με όλα όσα δοκίμασα είναι ότι επειδή σχεδόν κάθε τζούρα βγάζει κάτι διαφορετικό σε κάνει να θες να συνεχίσεις με το ατμίζεις. Κατά τη γνώμη μου είναι για ιδιαίτερες φάσεις χαλάρωσης και απόλαυσης, όχι για καθημερινό υγρό για το δρόμο και τη δουλειά.

Tom Sawyer Klassik: As all liquids from the „Tom Sawyer“ series „Tom Sawyer Classic“ is an all-day liquid. It was developed out of twelve different aromas and five different specially made bases. It took month of research to finally find the perfect combination of the aromas and bases.
Mild fruity nuances with a note of woodruff mix with a creamy, slightly raspy taste which reminds of tobacco. When inhaling you feel the dense volume of the liquid. Over time the taste of the liquid starts to unfold itself more and more and you start discovering new flavors every day.

Σίγουρα πιο απλό από το παραπάνω, αλλά καλό. Πιο "σταθερή" γεύση από του Opium, στην εισπνοή κάτι που φέρνει σε αχλάδι, ίσως με μήλο, και στην εκπνοή ένα λουλούδι που εμένα μου θυμίζει γιασεμί και παίζει πάρα πολύ ωραία αφού αφήνει μια δροσιά και θες να επιστρέψεις για μια ακόμα τζούρα, και επόμενη, και επόμενη... Μια στο τόσο βγάζει κι άλλες απροσδιόριστες γεύσεις που όμως είναι πολύ ωραία δεμένες, πολύ ευχάριστο και χαλαρό υγρό.

Tom Sawyer Fruit-Smoked“ is mainly based on „Tom Sawyer Fruit“ but with different new bases which are custom made just for this liquid. The ripening time it got generates  the smoked, wooden taste it has.At the start you get a sweet freshness, followed by a dense round body with a breeze of chocolate. It finishes with a gentle fruity-smoked note and you’re left with a taste of natural fruits without any artificial sweetness to it. „Tom Sawyer Fruit-Smoked“ has a darker side to it with less colorful fruit nuances but it’s still strong with a balanced sweetness.

Ίδια φρουτοειδής βάση με το παραπάνω, με κάποιου είδους ελαφρυά βανίλια στην εισπνοή, και στην εκπνοή να σκάει μύτη το καπνικό στοιχείο, δεν το αντιλαμβάνομαι σαν καπνιστό φρούτο, περισσότερο σαν φρούτο με καπνό.

As with all „Tom Sawyer“ liquids also with „Tom Sawyer Dessert“ it’s difficult to put it into just one category of flavors or to actually define it. The word „dessert“ describes it best though: chocolate cake, pastries, tiramisu, ice creme, glacé, crème brulée or a cappuccino.

Αυτό είναι το μόνο που κάπως με απογοήτευσε στην αρχή, όχι γιατί δεν είναι ωραία η γεύση του αλλά γιατί περίμενα κάτι άλλο. Όμως γρήγορα κατάλαβα ότι ακολουθεί τη νοοτροπία της σειράς Tom Sawyer, με τη φρουτοειδή βάση στην εισπνοή (αλλά διαφορετική από των δύο προηγούμενων) και το παιχνίδι να γίνεται στην επίγευση, με κάθε τζούρα είναι κάτι διαφορετικό, κάπου καραμένα, κάπου κρέμα, κάπου ίσως καφές.

Γενικά η σειρά είναι διαφορετική, ειδικά το Opium δεν έχει σχέση με οτιδήποτε έχω δοκιμάσει ως τώρα. Όλα όσα δοκίμασα πετυχαίνουν αυτό το παιχνίδι εισπνοής/εκπνοής πάρα πολύ καλά, με γεύσεις και επιγεύσεις να βγαίνουν σε κύματα, και σε κάνει να θες συνεχώς κι άλλο, χωρίς να κουράζει ή να μπουχτίζει. Επίσης ενώ τα υγρά είναι δεν είναι "δυνατά" σχετικά με άλλα που κυκλοφορούν, πραγματικά με γέμισαν. Δεν μπορώ να το εξηγήσω, ίσως να παίζει η νικοτίνη σ'αυτήν την αίσθηση κορεσμού. Η γεύση είναι έντονη αλλά ταυτοχρόνως χαλαρή. Δεν είναι in your face αλλά ούτε κούφια. Μου θυμίζουν λίγο τα υγρά της Vaponaute στη νοοτροπία.

Επίσης δεν άφησαν καθόλου μάκα όταν τέλειωσε το κάθε 10μιλο (οκ, αν είχα παραπάνω ίσως έβλεπα κάτι άλλο, δύσκολα να φτάσουν κάποια από τα DIY μου που βλέπω λευκό βαμβάκι μετά απο 120μλ, αλλά και πάλι είναι καθαρά υγρά). Δεν πιστευω ότι έχουν γλυκαντικά (όχι ότι θα με ένοιαζε αν είχαν - δεν είμαι vegan στο άτμισμα ή στην πραγματική ζωή) αλλά όσα δοκίμασα είναι προς το γλυκά.

Είπα ότι θα επιστρέψω στη νικοτίνη και το χτύπημα στο λαιμού από το Opium, μόνο αυτό το υγρό το έκανε άρα δεν είναι θέμα της 6ρας νικοτίνης αλλά του υγρού.

Υ.Γ. ήμουν κοντά στο να δοκιμάσω και το Dark Menthol, ίσως το κάνω αλλά από το όνομα και μόνο κώλωσα.
Υ.Γ.2 τελευταία τροποποίηση, στη ρινική εκπνοή βγάζουν κι άλλες γεύσεις το κάθε υγρό, πραγματικά αυτό είναι ο κόλημα: σε κάθε τζούρα παίρνεις μια βασική γεύση και σε κάθε εκπνοή κάτι άλλο, και θες να το εξερευνήσεις, μόνο που η επόμενη τζούρα είναι διαφορετική, οπότε πάμε πάλι από την αρχή, μέχρι να τελειώσει το μπουκάλι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2019, 10:20 από karamonde »

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Tom Klark's
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 30, 2019, 11:21 »
Εξαιρετικά υγρά και πολύ διαφορετικό από ό,τι κυκλοφορεί στην αγορά. Έχω ατμίσει μόνο το classic αλλά σε ποσότητα άνω των 100ml όταν το είχε βρει σε μια έκθεση στο Λονδίνο το 2017.

Δυστυχώς σταμάτησε από τότε η επαφή μου γιατί δεν κυκλοφορούν στο UK. Μπορώ να ρωτήσω πού τα βρήκες;

Αποσυνδεδεμένος nikoss rocket

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Rocket Cafe Racer
Απ: Υγρά Tom Klark's
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 07, 2020, 15:11 »
Εξαιρετικά υγρά και πολύ διαφορετικό από ό,τι κυκλοφορεί στην αγορά. Έχω ατμίσει μόνο το classic αλλά σε ποσότητα άνω των 100ml όταν το είχε βρει σε μια έκθεση στο Λονδίνο το 2017.

Δυστυχώς σταμάτησε από τότε η επαφή μου γιατί δεν κυκλοφορούν στο UK. Μπορώ να ρωτήσω πού τα βρήκες;
Από Γερμανία μπορείς να τα αγοράσεις, εγώ μόλις σήμερα πήρα . Τα μεταφορικά είναι στα 10€
https://www.tomklark.com/

Αποσυνδεδεμένος ΨΗΛΟΣ

  • **
  • 264
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Tom Klark's
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 07, 2020, 16:26 »
Καλησπερα!!!
Με το καλο να παραλαβεις και καλοατμιστα!!!
Μηπως μπορεις να αναφερεις τροπο πληρωμης και ποσοστο αραιωσεις ?

Αποσυνδεδεμένος anetost

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Tom Klark's
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 07, 2020, 22:10 »
καποια απο αυτα τα ειχα δει στο vapers boutique , παιζει να υπαρχουν ακομα

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Υγρά Tom Klark's
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 17, 2021, 13:50 »
Υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει dark menthol να μοιραστεί εντυπώσεις?

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Tom Klark's
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 17, 2021, 16:56 »
Εξαιρετικό υγρό. Ισορροπημένο χωρίς να κουράζει. Είναι πολύ δύσκολο να σου περιγράψω τι είναι. Dark menthol είναι η καλύτερη περιγραφή.

Αν παραγγείλεις μην ξεχάσεις να βάλεις και κανένα λίτρο Rauchig στην παραγγελία σου και με ευχαριστείς μετά

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Υγρά Tom Klark's
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 28, 2023, 13:11 »
 Tα Γερμανικα Tom Klarks είναι πραγματικα πολύ ιδιαιτερα υγρα – αλλα για λιγους : εχουν τελειως εκκεντρικο χαρακτηρα και δεν θυμιζουν τιποτα από τα συνηθισμενα ατμιστικα best sellers. Θα ελεγα ότι ειτε φανατικος φιλος τους θα γινεις , ειτε ορκισμενος εχθρος – δεν υπαρχει μεσος δρομος.  Τελευταια , παλευω ένα ανθωδες καπνικο με μπαχαρικα που το λεει Weisser Hahn, εχει σημα ένα κοκορακι ( ! ) και μου πηρε καμποσο καιρο να αποφασισω ότι δεν είναι αποσμητικο χωρου η (ακομα χειροτερα) αεροσολ. Θελω πολύ να το ατμιζω ποτε- ποτε, αλλα μαλλον προκειται για διαστροφη, πως αλλιως;  Ok όμως, σε καποιους αρεσει να τους δερνουν ανελεητα με την δερματινη λουριδα πχ, no problem με αυτά, γουστα είναι…
Το Sawyer Classic επισης, είναι πραγματικα απολαυστικό. Αποτελείται λεει από δώδεκα διαφορετικά αρώματα και βάσεις και η γεύση του είναι  κρεμώδης και παραπεμπει σε βοτανικο καπνικο. Ταυτόχρονα συνυπαρχει ένας ήπιος χαρακτήρας από φρουτο - ισως αχλαδι - μαζι με μια  διακριτη ξυλώδη νότα ως αποχρωση. Ασχημο σκαλωμα εφαγα και εδώ…
Το Rauchig  τελος, είναι το τρίτο άρωμα που βρισκω ενδιαφερον: προκειται για ένα υγρο  «σκοτεινό», οπου ο ξυλώδης, καπνικος  χαρακτήρας του αναδυεται σε κάθε τζούρα. Διακρινονται επισης ως υπαινιγμος νοτες φρούτων του δασους  σε συνδυασμο με μια ευχάριστη, ηπια γλυκύτητα μελιού. Είναι φανερο ότι εδώ πλεον εχουμε περασει στα «σκληρα»…
Εχει σημασια να προσθεσω ότι προκειται για ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ υγρα , χωρις «μακα» στις αντιστασεις  - αλλα με τιμες που τεινουν προς το «ακριβες». Μπορει τελος να τα βρει κανεις και στην Ελλαδα πλεον , όχι παντου και όχι όλα – πλην όμως ευκολα για να παρει μια ιδεα.  Αξιζουν !
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2023, 07:25 από Antiprosopos »

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Tom Klark's
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 29, 2023, 00:46 »
Για όποιον ενδιαφέρεται στη Replace smoke τα έχουν (κάποια από αυτά ) με έκπτωση 34% .

Αποσυνδεδεμένος hrta

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Tom Klark's
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 11, 2023, 00:36 »
Να ρωτησω  αν παραγγειλω εκτος ευρωπης βρηκα καποια TOM KLARK  shortfil με νικοτινη και καποια longfil θα εχω καποια προβλημα στην παραγγελια ? εκτος του  τελωνειου εννοώ φπα κτλ    επιτρεπετε να παραγγειλω γενικα  υγρα εκτος ευρωπης ?
 

Αποσυνδεδεμένος tasos1976

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Tom Klark's
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 11, 2023, 08:03 »
Μην παραγγέλνεις άδικα νικοτινουχα σκευάσματα εκτός Ευρώπης γιατί υπάρχει πάρα πολύ μεγάλη πιθανότητα να τα κατασχέσουν και ενίοτε μπορεί να βρεθείς και μπλεγμένος εντός Ευρώπης οι τελωνειακοί έλεγχοι δεν ισχύει είναι σαν μία απλή μεταφορική αλλά κι εκεί πάντα υπάρχει μία πιθανότητα τώρα τα short fil μπαίνουνε στον κανόνα της tpd οπότε θα στα απορρίψουν και πιθανότατα θα στα κατασχέσουν οπότε πεταμένα λεφτά λοιπόν δοκίμασε να αγοράσεις από το sites tom clarks στέλνει Ελλάδα από Γερμανία και κατά 90% δεν θα έχεις πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος hrta

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Tom Klark's
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 11, 2023, 17:25 »



Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


Σε ευχαριστώ πολυ tasos για τις χρήσιμες πληροφορίες θα παραγγείλω απο το σιτε Tom klark απο Γερμανία τοτε !  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2023, 08:17 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Siodis

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Tom Klark's
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 12, 2024, 07:17 »
Χαιρετώ την ομάδα, κατάφερε κανείς να παραγγείλει υγρά από tom klarks από Γερμανία; Θα ήθελα να παραγγείλω μερικά long fill για προσωπική χρήση χωρίς να  τα κατάσχουν ή να μου περάσουν χειροπέδες :HelpSDS:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Tom Klark's
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 12, 2024, 07:42 »
Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα για παραγγελία από Γερμανία. Ούτε κατάσχεση , ούτε χειροπέδες.

Αποσυνδεδεμένος Siodis

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Tom Klark's
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 12, 2024, 17:19 »
Ευχαριστώ για την απάντηση, θα κάνω μια παραγγελία (χωρίς νικοτίνη) και ελπίζω να πάνε όλα καλά. Τα "classic" και "rauschig" του tom klarks είναι τα καλύτερα υγρά που άτμισα ποτέ αλλά μιας και θα παραγγείλω από την πηγή, θα δοκιμάσω και άλλες γεύσεις που δεν ήρθαν ποτέ Ελλάδα.
Θα ενημερώσω για την εξέλιξη...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110520 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159755 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515286 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146450 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303228 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530737 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801586 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40978 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet