vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

206 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, john67, mathimatikos1966, Jorge, Ηρακλης, pngtszs1976

Twitter

"Χαμηλά η αντίσταση=Χτύπημα. Ψιλά η αντίσταση=Γεύση" Ισχύει?

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Εχω διαβάσει πολλούς να γραφουν την συγκεκριμένη πρόταση
Χαμηλά η αντίσταση=Χτύπημα. Ψιλά η αντίσταση=Γεύση

Είχα κάνει και εγώ αυτήν την ερώτηση στις αρχές που τότε με έναν ΚΛ+ έκανα τα πρώτα μου βήματα στον χώρο τον επισκευάσιμων και είχα πάρει την ίδια απάντηση αλλα και με δοκιμες στον ΚΛ+ αυτό το συμπέρασμα έβγαζα

Επειδή ακούστηκαν αρκετοί να υποστηρίζουν το αντίθετο και επειδή προσπαθώ να μην είμαι αγύριστο κεφάλι έκανα το πείραμα

Εστησα τους δυο cloud κλώνους που έχω με όλες τις παραμέτρους ίδιες εκτος από το ύψος τις αντίστασης
Στον ένα τέρμα χαμηλά και στον άλλο τέρμα ψιλά

Εχω από εχθές που τους ατμίζω έτσι και σίγουρο συμπέρασμα δεν μπορώ να βγάλω
Μια ο ένας μου δίνει πιο πολύ χτύπημα μια ο άλλος
Στις περισσότερες τον περιπτώσεων ομος μου δίνει χτύπημα αυτός με την αντίσταση πιο ψιλά

Μήπως τελικά δεν έχει τόσο πολύ να κάνει με το ύψος τις αντίστασης και πιο πολύ έχει να κάνει με τον ατμοποιητή?

Εσάς πια είναι η γνώμη σας?

Να διευκρινίσω μονο πως μιλάμε για ατμοποιητες φιτιλατους που τροφοδοτούνται με αέρα από κάτω

Αποσυνδεδεμένος Gatilaras

  • **
  • 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Που πας ρε γιδα μες την καταιγιδα χωρις μπλοκε?
Κotsos ειμαι κατα 80% σιγουρος οτι ισχυει το αναποδο..Χαμηλα γευση,ψηλα χτυπημα..Επειδη το εχω δοκιμασει στους μονους ατμοποιητες που ειδα αισθητη διαφορα ειναι στον fodi f2 και στον avocado τον 24αρη με το bottom airflow σε μονη αντισταση ομως.

Αποσυνδεδεμένος atsirtsis

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Για μένα είναι αναλόγως τον ατμοποιητή. Εκεί που η συγκεκριμένη πρόταση είναι 100% σωστή είναι στον Kayfun V5. Εάν η αντίσταση είναι πολύ χαμηλά πνίγεσαι από το χτύπημα ακόμα και με 2άρα νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Κotsos ειμαι κατα 80% σιγουρος οτι ισχυει το αναποδο..Χαμηλα γευση,ψηλα χτυπημα..Επειδη το εχω δοκιμασει στους μονους ατμοποιητες που ειδα αισθητη διαφορα ειναι στον fodi f2 και στον avocado τον 24αρη με το bottom airflow σε μονη αντισταση ομως.
δεν μου φτάνει
σε θέλω 100%
βγάλε ότι ατμοποιητή έχεις και ξεκινα τα πειράματα
μέχρι το βραδυ να έχεις ασφαλή συμπεράσματα
αλλιώς αύριο να ρθείς με τον κηδεμόνα σου  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Κώστα παρά τα πολλά που έχουν γραφτεί κατά καιρούς για το πολύ ωραίο αυτό θέμα, προσωπικά δεν έχω κάνει διατριβή... Απλά, μια λογική φωνή μου φωνάζει πως όσο πιο κοντά η αντίσταση στο στόμα μας, και η γεύση θα είναι περισσότερη αλλά και το χτύπημα. Ίσως, δεν ξέρω 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
χαμηλα χτυπημα
μεση γευση
ψηλα αερας κοπανιστος

Αποσυνδεδεμένος I.P

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Εχω παιξει αρκετα και συμπερασμα ή σε κατι σιγουρο που να αποτελει κανονα,δεν εχω καταληξει.
Πιστευω ειναι θεμα ατμοποιητη.
Επισης,εαν στησεις σωστες αντιστασεις,τι χαμηλα ή ψηλα,η απολαυση ειναι εγγυημενη!!!

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
αυτο το χτυπημα που ακουω απο πολλους και τωρα και απο εδω,ειναι κατι που δεν εχω νιωσει ποτε.
Δεν μπορω να το καταλαβω,ισως εχω λιγο νικοτ.,(12αρα εχω)ισως το 50-50 υγρο μου δεν την βγαζει,
ισως γιατι τραβαω 7-9 sec τζουρα,ισως γιατι παιζω περιπου στα 25 watt,ισως πολλα....
Αλλα αυτο το ρημαδι το χτυπημα δεν το εχω νιωσει ποτε.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Dinos μην περιμένεις να φας σφαλιάρα ξεγυρισμένη :))  αυτό το τακ στο λαρρύγγι. δεν μπορεί με 12mg να μην νιώθεις τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
μια φορα το καταλαβα και αυτο με 18νικοτ. και αλλο μοντακι ενος φιλου.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: "Χαμηλά η αντίσταση=Χτύπημα. Ψιλά η αντίσταση=Γεύση" Ισχύει?
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 03, 2017, 14:48 »
Εγώ κάνω 70vg/30pg στα 5mg και σπανίως ξεπερνάω τα 20W.
Με 50/50, 12άρας στα 25w, που κάνεις εσύ, το χτύπημα που θα έτρωγα θα με είχε στείλει τ' ανάσκελα για 3 μέρες. :yes:
Τι διάολο λαρύγγι έχεις, ιπποπόταμου? :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Χαμηλά η αντίσταση=Χτύπημα. Ψιλά η αντίσταση=Γεύση" Ισχύει?
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 03, 2017, 14:58 »
Αναλογα τους ατμοποιητες.
Οι τσιγαρισιοι πχ οσοι περασαν απο τα χερια μου μεσα σε αυτα τα 8 χρονια βαρουσαν χτυπημα καλο οταν η αντισταση ηταν χαμηλα.
Στους πνευμονικους που ασχολουμαι την τελευταια διετια παρατηρησα οτι οταν ειναι ψηλα η αντισταση μονη η διπλη δινει πολυ πραπανω χτυπημα.
Τωρα για την γευση δεν νομιζω οτι την επηρεαζει τοσο πολυ το χαμηλα ψηλα οσο το βαμβακι το συρμα οι σπειρες κλειστες ανοιχτες ,ο πυρηνας της αντιστασης η σως κτλ κτλ  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Χαμηλά η αντίσταση=Χτύπημα. Ψιλά η αντίσταση=Γεύση" Ισχύει?
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 03, 2017, 15:02 »
Nικοτίνη - Ατμοποιητής - PG -λάμδα υγρά  = χτύπημα :))

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: "Χαμηλά η αντίσταση=Χτύπημα. Ψιλά η αντίσταση=Γεύση" Ισχύει?
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 03, 2017, 15:35 »
Εγώ κάνω 70vg/30pg στα 5mg και σπανίως ξεπερνάω τα 20W.
Με 50/50, 12άρας στα 25w, που κάνεις εσύ, το χτύπημα που θα έτρωγα θα με είχε στείλει τ' ανάσκελα για 3 μέρες. :yes:
Τι διάολο λαρύγγι έχεις, ιπποπόταμου? :laugh1:
O0   :fight_shot_thickgun:

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Χαμηλά η αντίσταση=Χτύπημα. Ψιλά η αντίσταση=Γεύση" Ισχύει?
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 03, 2017, 15:49 »
Γενικά, στους τσιγαρίσιους επισκευάσιμους έχω παρατηρήσει ότι το χτύπημα και η γεύση εξαρτώνται, πέρα από το ύψος της αντίστασης, από το στήσιμο (κλειστές - ανοιχτές σπείρες), την αναλογία vg/pg του υγρού, τη νικοτίνη αλλά και τον ίδιο τον ατμοποιητή. Τώρα, για να είμαι ειλικρινής, πιστεύω ότι το «χαμηλά - χτύπημα, ψιλά - γεύση» εξαρτάται από τον ατμοποιητή που χρησιμοποιούμε. Όσοι έχουν περάσει από τα χέρια μου μέχρι στιγμής, τους στήνω με σχετικά μικρή απόσταση από την εισαγωγή του αέρα, αλλά με στόχο να αναπνέει επαρκώς η αντίσταση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135756 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084211 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34933 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 99 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9459 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476495 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114677 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1292 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2349 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 913 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271149 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1507 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos