vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

355 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Doubt, Jorge, thanos1071, Buliwyf

Twitter

Καλημέρα σε όλους...

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα σε όλους...
« στις: Ιουλίου 10, 2009, 21:07 »
Από τη διαχείριση - ΠΡΟΣ ΝΕΑ ΜΕΛΗ:

Για τις συστάσεις των νέων μελών έχει ανοιχτεί νέο θέμα όπου μπορούν να συστηθούν, εκεί στο : Αυτοπαρουσίαση μελών.
Το θέμα εκεί είναι μόνο για αυτοπαρουσίαση και δεν επιτρέπονται απαντήσεις, γι' αυτό μην κάνετε εκεί ερωτήσεις γιατί δεν πρόκειται να απαντηθούν.

Αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι, αφού πρώτα συστηθείτε στο παραπάνω θέμα, αναζητήστε ένα από τα ήδη υπάρχοντα θέματα σε άλλες κατηγορίες του φόρουμ και θέστε εκεί τα ερωτήματά σας.

Ευχαριστώ.

Το παρόν θέμα το οποίο αποτελεί μια συλλογή από παλιότερα ανεξάρτητα θέματα συστάσεων, είναι κλειδωμένο και δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε μηνύματα.


Γειά σας.
Πιθανώς μερικοί να με ξέρετε από το παλιό Forum.
Είμαι ο Κώστας από την Καρδίτσα.
Χρησιμοποιώ το ηλεκτρονικό τσιγάρο εδώ και 8 μήνες και από την πρώτη μέρα έκοψα το συμβατικό με μαχαίρι. Κάπνιζα περίπου 3 πακέτα την ημέρα.
Ήδη μετά από λίγες μέρες είδα μεγάλη διαφορά στην υγεία μου. Το σφύριγμα κάθε βράδυ στα πνευμόνια όταν έπεφτα για ύπνο έφυγε, το μπούκουμα στα πενυμόνια εξαφανίστηκε και οι αντοχές μου αυξήθηκαν σημαντικά. Το σπίτι δεν μυρίζει.

Τους τελευταίους οχτώ μήνες έχω ψάξει το θέμα του ηλεκτρονικού καπνίσματος αρκετά και το έχω κάνει σχεδόν επιστήμη  :D .

Ξεκίνησα με την χρήση ηλεκτρονικού τσιμπουκιού (DSE 601) με το οποίο για αρκετό διάστημα ήμουν ικανοποιημένος. Δυστυχώς όπως όλα τα ηλεκτρονικά τσιγάρα κάποια στιγμή άρχισε να μπουκώνει και να μην δημιουργεί πολύ ατμό. Αγόρασα δύο από αυτά στη Γερμανία. Τα έχω ακόμη καινούργια μετά από αντικατάσταση που έγινε. Μόνο το ένα χρησιμοποιώ από καμιά φορά έτσι για αλλαγή. Τους λόγους θα τους αναφέρω παρακάτω.

Στη συνέχεια μεταπήδησα στα ηλεκτρονικά πούρα (DSE 701) με τα οποία ήμουν επίσης αρκετά ικανοποιημένος. Δυστυχώς ο χρόνος ζωής τους είναι επίσης πολύ μικρός. Από αυτά αγόρασα 5 μου αντικαταστήσαν οι Γερμανοί όλα με καινούργια και τα χάρισα...

Η καλύτερη αγορά που έχω κάνει είναι τα πούρα της Ruyan από τον Wayne. Άπαιχτα. Αγόρασα 3 από αυτά και μου κρατήσαν περίπου 1 τρίμηνο. Για ηλεκτρονικό τσιγάρο μεγάλος χρόνος. Ξέρω άτομα που το έχουν πάνω από ένα χρόνο και λειτουργούν σαν καινούργια. Απλώς εγώ τα χρησιμοποιώ πάρα πολύ...

Ως αυτή τη φάση αγόραζα υγρά από το ιντερνετ στη Γερμανία.

Κάποια στιγμή άρχισα να την  ψάχνω με το ηλεκτρονικό τσιγάρο περισσότερο, παρατήρησα τα προβλήματά τους και τελικά έφτιαξα τα δικά μου...

Βασικό πρόβλημα για μένα ο χρόνος διάρκειας της μπαταρίας.
Έφτιαξα στην αρχή μετατροπείς για να συνδέω τα ηλεκτρονικά τσιγάρα κατευθείαν στην πρίζα.

Η μπαταρία του πούρου της Ruyan διαρκεί σε μένα περίπου 3  με 4 ώρες.
Η μπαταρία τύπου 18650 με περίπου 2500 mAh κρατά για μένα με την ίδια χρήση περίπου 2 μέρες...
Έφτιαξα λοιπόν πριν κάποιους μήνες το Torpedo το οποίο έχει διακόπτη για λειτουργία και χρησιμοποιεί μπαταρία τύπου 18650. Επίσης αλλάζοντας το καπάκι μπορώ να χρησιμοποιήσω ατμοποιητές τύπου 901 ή 801. Τους ατμοποιητές τους αγοράζω από τον Wayne. Πρέπει να εχω καμιά 20ριά εδώ για να είμαι σίγουρος  :))


Πριν λίγο καιρό έφτιαξα και το MiniTurbo με μπαταρίες τύπου 18650 και ατμοποιητή τύπου 801.
Το MiniTurbo είναι πολύ εύκολο στην κατασκευή του (λιγότερο από μία ώρα) με υλικά που τα βρίσκει κανείς παντού και κόστος υλικών κάτω από 2 ευρώ. Εάν ενδιαφέρει θα σας γράψω τις οδηγίες κατασκευής του.

Με τις δύο αυτές κατασκευές έλυσα όλα τα προβλήματα που είχα και σταμάτησα να ξοδεύω σημαντικά ποσά σε ηλεκτρονικά τσιγάρα. Όποιος νομίζει ότι το ηλεκτρονικό κάπνισμα είναι φθηνό κάνει λάθος. Εάν το πάρει πραγματικά σοβαρά, ιδιαίτερα στην αρχή θα ξοδέψει αρκετά χρήματα μέχρι να βρει αυτό που του ταιριάζει.

Δυστυχώς δεν βρήκα τρόπο να προσθέσω φωτογραφίες, ώστε να σας δείξω το τι έχω συγκεντρώσει και κατασκευάσει. Εάν κάποιος μου πει πως γίνεται και υπάρχει ενδιαφέρον θα προσθέσω μερικές.

Θα τα λέμε πια συχνά
Κώστας








« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 31, 2022, 06:18 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πάλι κοντά (Κώστας από Καρδίτσα)
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 15, 2009, 16:16 »
Πολύ ωραίο στόρι, Κώστα.
Πιστεύω εικόνες από τις κατασκευές σου θα ενδιαφέρουν όλους.
Έχω προσθέσει σήμερα στο φόρουμ τη δυνατότητα εισαγωγής εικόνων στα μηνύματα. Δοκίμασέ το. Οδηγίες θα βρεις εδώ: https://www.facebook.com/atmisma

Άνοιξες κάποια θεματάκια με το παραπάνω μήνυμά σου τα οποία είναι όλα ενδιαφέροντα και έχουν δημιουργήσει και κάποια ερωτήματα αλλά αν αρχίσουμε εδώ τις ερωτήσεις, ίσως ξεφύγουν από πολλούς και θα είναι κρίμα.

Θα πρότεινα τα παρακάτω: (όποτε βρεις το χρόνο, δεν είναι ανάγκη να γίνουν όλα μαζί)
  • Για τις κατασκευές σου, άνοιξε νέα θέματα στο πίνακα Μετατροπές, πατέντες, κατασκευές.
  • Θα ήθελα έστω και ένα μίνι review στο e-cigar της Ruyan για να μπορέσω να κάνω μετά κάποιες ερωτήσεις στην κατηγορία για e-pipe και e-cigar.
  • Έγραψες στην αρχή του μηνύματος ότι δε χρησιμοποιείς συχνά την DSE601 και θα αναφερόσουν στους λόγους, αλλά μάλλον στην πορεία ξεχάστηκαν. Θα με ενδιέφεραν. Και για την 601 μπορείς να δημιουργήσεις νέο θέμα με μια μίνι κριτική ώστε να υπάρχει το έναυσμα για συζήτηση και ερωτήσεις εκεί (στην ίδια κατηγορία με το cigar) ώστε να μην χανόμαστε.
...με το πάσο σου!  ;) ...αν και θα περιμένω τα θέματα με πολύ ενδιαφέρον.



« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2022, 08:12 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος deteriorasequor

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2009, 18:49 »
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum παλαιά και νέα.

Οφείλω εξ αρχής να δηλώσω, ότι δεν έχω ακόμη αρχίσει το "άτμισμα" (η νεοπαγής αυτή λέξη, όπως άλλωστε και η αντίστοιχη αγγλική "vaping", εκ του ρήματος "to vape", ακόμα με ξενίζει, χωρίς αυτό να είναι κατ' ουδένα τρόπο αρνητικό, διότι η λέξη αποδίδει ορθώς και με ευγλωττία αυτό το οποίο πράγματι συμβαίνει κατά την χρήση των συσκευών, στις οποίες οφείλει την ύπαρξή του το συγκεκριμένο forum, όπως άλλωστε και το συγκεκριμένο μήνυμα).

Οφείλω επίσης να τονίσω, ότι για πρώτη μου φορά γράφω μήνυμα σε οιουδήποτε είδους forum, μολονότι είμαι τακτικός και αφοσιωμένος χρήστης του διαδικτύου επί μακρά σειρά ετών.

Ο λόγος για τον οποίον γράφω για πρώτη μου φορά στο συγκεκριμένο forum είναι, διότι αισθάνομαι την ανάγκη να εκφράσω τις ευχαριστίες μου στους δημιουργούς και τους συντελεστές του, αλλά και στα απλά μέλη του, για τον τρόπο με τον οποίον μοιράζονται (σημειωτέον, με άγνωστο και απροσδιόριστο αριθμό ανθρώπων - αναγνωστών) τόσο τις απόψεις τους όσο και τις γνώσεις τους επί του "ατμίσματος".

Οι απόψεις, οι γνώσεις και οι πληροφορίες εκτίθενται στο forum αυτό με τρόπο ψύχραιμο, νηφάλιο, προσηνή και, κυρίως, ευγενή, πράγμα το οποίο, κατά την ειλικρινή μου αίσθηση και γνώμη, εξόχως βοηθεί στην κατανόηση των περί "ατμίσματος" εμπειριών και γεγονότων, αν όχι ευθέως εμπνέει στην πρόκριση του "ατμίσματος" έναντι του, εγνωσμένως επιβλαβούς, παραδοσιακού καπνίσματος.

Οφείλω δε να ομολογήσω, ότι, σήμερα κιόλας (εμπνεόμενος κατά μέγα μέρος από το forum αυτό και τις ενδελεχείς του πληροφορίες και κριτικές περί των διαθεσίμων συσκευών και στην προσπάθειά μου να απαλλαγώ από ή να μειώσω το παραδοσιακό κάπνισμα, το οποίο, δυστυχώς, μού αρέσει πάρα πολύ) αγόρασα την πρώτη μου συσκευή "ατμίσματος", την οποία αγωνιώ να θέσω σε λειτουργία.

Μόλις δε το πράξω, θα μοιραστώ τις απόψεις μου στις αντίστοιχες σελίδες του forum αυτού.         

Ειλικρινώς ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ευχαριστώ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2009, 19:06 »
 :-[
Μας κάνεις να νιώθουμε περήφανοι και πολύ όμορφα, φίλε μου.
Είναι καλό να ξέρουμε όλοι εδώ μέσα ότι τα γραφόμενά μας πιάνουν τόπο και μας δίνει φτερά και για περισσότερα, γι' αυτό και εμείς ευχαριστούμε εκ βάθους καρδίας για τα καλά σου λόγια και περιμένουμε και τις εμπειρίες σου στο νέο σου αυτό επιχείρημα.  :)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ευχαριστώ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2009, 19:37 »
διάβασα το σχόλιο τού deteriorasequor πριν λίγο, αλλά σκέφτηκα πως σε ένα τόσο "ευγενικό" μήνυμα, το πρώτο σχόλιο, έπρεπε να ανήκει στον admin τού forum   :)

τόσα χρόνια σε κάποια forums καί ποτέ δεν είδα τόσο ευγενική "είσοδο".

ευχαριστώ πού ήρθες στην παρέα μας  :)

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Ευχαριστώ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2009, 20:01 »
Καλησπέρα και καλως ήρθες deteriorasequor,ευχόμαστε να παραμείνεις :)
Μπορείς να μου λύσεις μια απορία γιατί θα σκάσω???
Τι γράφεις στην υπογραφή σου???
Να υποθέσω ότι είναι λατινικά???(άτιμη τρίτη δέσμη)

Αποσυνδεδεμένος deteriorasequor

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ευχαριστώ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2009, 21:02 »
Καλησπέρα και καλως ήρθες deteriorasequor,ευχόμαστε να παραμείνεις :)
Μπορείς να μου λύσεις μια απορία γιατί θα σκάσω???
Τι γράφεις στην υπογραφή σου???
Να υποθέσω ότι είναι λατινικά???(άτιμη τρίτη δέσμη)

Είναι λατινικό (από τις μεταμορφώσεις του Οβιδίου) και σημαίνει (πρόχειρη μετάφραση δική μου, η οποία αδικεί το πρωτότυπο): "Όμως μια νέα δύναμη με σύρει χωρίς να θέλω, άλλο πράγμα το πάθος και άλλο ο νους με συμβουλεύει: βλέπω το καλύτερο και το επικροτώ, ακολουθώ (όμως) το χειρότερο.".

Αποσυνδεδεμένος deteriorasequor

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ευχαριστώ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2009, 21:08 »
:-[
Μας κάνεις να νιώθουμε περήφανοι και πολύ όμορφα, φίλε μου.
Είναι καλό να ξέρουμε όλοι εδώ μέσα ότι τα γραφόμενά μας πιάνουν τόπο και μας δίνει φτερά και για περισσότερα, γι' αυτό και εμείς ευχαριστούμε εκ βάθους καρδίας για τα καλά σου λόγια και περιμένουμε και τις εμπειρίες σου στο νέο σου αυτό επιχείρημα.  :)
Και μόνη αυτή η απάντηση, αλλά και η αμεσότητά της, αποδεικνύουν αυτό που έγραψα.


Αποσυνδεδεμένος deteriorasequor

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ευχαριστώ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2009, 21:10 »
διάβασα το σχόλιο τού deteriorasequor πριν λίγο, αλλά σκέφτηκα πως σε ένα τόσο "ευγενικό" μήνυμα, το πρώτο σχόλιο, έπρεπε να ανήκει στον admin τού forum   :)

τόσα χρόνια σε κάποια forums καί ποτέ δεν είδα τόσο ευγενική "είσοδο".

ευχαριστώ πού ήρθες στην παρέα μας  :)
Ευχαριστώ και εσάς που με δέχεστε, αποδεικνύοντας, ακόμη μια φορά, αυτό που έγραψα.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Ευχαριστώ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2009, 21:11 »
Είναι λατινικό (από τις μεταμορφώσεις του Οβιδίου) και σημαίνει (πρόχειρη μετάφραση δική μου, η οποία αδικεί το πρωτότυπο): "Όμως μια νέα δύναμη με σύρει χωρίς να θέλω, άλλο πράγμα το πάθος και άλλο ο νους με συμβουλεύει: βλέπω το καλύτερο και το επικροτώ, ακολουθώ (όμως) το χειρότερο.".
Μάλιστα ,σαν το τσιγάρο να πούμε,μόνο που αυτή τη φορά επιλέξαμε το καλύτερο :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Ευχαριστώ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2009, 21:47 »
Καλώς ήλθες και από εμένα deteriorasequor.
Εύχομαι εύκολη ψυχολογικά και απροβλημάτιστη…τεχνολογικά μετάβαση στο ηλεκτρονικό κάπνισμα
(κάποτε πρέπει να σταματήσουμε να το λέμε έτσι)
ή καλύτερα στην «ηλεκτρονική ατμοποίηση»(!:)
(χμμμ κι αυτό δεν είναι πολύ καλό)
Λοιπόν εύχομαι καλό άτμισμα!
(μάλιστα, αυτός είναι όρος!)
Και για μένα αυτό το forum είναι το πρώτο που παρακολουθώ στενά,
ουσιαστικά είναι το πρώτο forum που είμαι «ενεργός» και αυτό δε συμβαίνει επειδή μόνο ατμίζω και αγαπώ να ατμίζω.
Η ατμόσφαιρα έχει κάτι όμορφο στο e-kapnisma
Μπράβο στον Atmos λοιπόν για την ATMOSφαιρα που δημιούργησε και συνεχίζει να κρατάει και να εξελίσει.
Μπορείς αν θέλεις να μας πεις πόσο κάπνιζες και για πόσο καιρό.
Επίσης με ποια συσκευή αρχίζεις το άτμισμα.
Και ίσως τι σημαίνει και το username σου :)
Περιμένουμε λοιπόν τις πρώτες εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ευχαριστώ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2009, 22:25 »
Φιλε μου καλωσηρθες στο φορουμ,καλα ατμισματα και σου ευχομαι να καταφερεις να το κοψεις εντελως :)

Αποσυνδεδεμένος zakcuervo

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Nobacco Shop Ilioupoli
Απ: Να συστηθω!!
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 12, 2010, 21:45 »
Καλησπερα και απο μενα!
Ειμαι ο Ζακ απο Αθηνα κ ατμιζω κοντα κανα μηνα!!
Βισκω το site πολυ ενημερωμενο!!
Αν και η αληθεια ειναι πως ειμαι αρκετα ενημερος σε αρκετα χαρη σε καποιους φιλους τους οποιους τους ευχαριστω!
Abet thank you!
Asala thank you!
NOBACCO thank you!
Μου δωσαν ολες τις απαραιτητες οδηγιες για να καταφερω να ατμιζω τοσο καιρο!!
Παρεπιπτοντως ατμιζω EGO me 510!
Eυχαριστω και συγγνωμη αν σας κουρασα!

Αποσυνδεδεμένος oddyseus

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • MiniCig 901, DSE701, Riva, Indulgance
Απ: Απ: Να συστηθω!!
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 12, 2010, 22:00 »
Καλωσόρισες Ζακ και καλά ατμίσματα :)

Αποσυνδεδεμένος singular

  • **
  • 142
  • Θέλω ένα XL τώρα!!!
    • Αγγελίες ακινήτων
Απ: Απ: Να συστηθω!!
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 12, 2010, 22:01 »
Καλώς τον!! :)

Θα μας πεις με τι υγρά φουμάρεις το ego και πως σου φαίνονται?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160016 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110817 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515443 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146503 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303314 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530880 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201490 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801699 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11092 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41018 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet