vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ντοκιμαντέρ του BBC - Ηλεκτρονικό τσιγάρο: Θαύμα ή απειλή;

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Θεληση

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Ενημέρωση κατ'εμέ πρώτα απ'όλα, τρανταχτά δεδομένα. Κι έρχεται κι η θέληση.. :)

Αποσυνδεδεμένος stroum

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Η ενημέρωση απαγορεύεται δια νόμου. Μην προτρέπεις τον κόσμο να παραβεί το νόμο, κακοποιό στοιχείο.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Α ναι είναι κι αυτό. Mέχρι να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα θα το φάμε το κελί μας μερικοί, μας αξίζει :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Μην ηθελες να γραψεις ''κατευθυνομενοι ανεγκεφαλοι'' φιλε;  ::)

:)) Όχι απλά ξέχασα τα εισαγωγικά!!!


Εμενα παντως μου εκανε εντυπωση το ποσοστό αυτων που εκοψαν το τσιγαρο με τα αυτοκολλητα νικοτινης  :hmmm:
Δεν περιμενα τοσο μεγαλο ποσοστό....
και γι αυτα εχω ακουσει διάφορες παρενέργειες οι οποίες δέν αναφέρθηκαν καθόλου στο ντοκυμαντέρ  ???

Σε δείγμα 8 ατόμων, δεν δικαιούμαστε να μιλάμε για ποσοστό. Πρέπει να γίνει απολύτως κατανοητό, ότι δεν πρόκειται για έρευνα, αλλά για ένα πείραμα. Τα "δείγματα" αν θυμάμαι καλά, δεν ήταν καν ισομερή, το NRT και τα ητ είχαν από οκτώ άτομα ενώ το "κόψιμο σπαθί" είχε επτά. Όσο για τις παρενέργειες, δεν νομίζω να τις βλέπαμε σε διάστημα ενός μήνα. Εκεί που πρέπει να σταθούμε, είναι στο γεγονός ότι σε όλες τις περιπτώσεις διακοπής, η βελτίωση κάποιων τομέων της υγείας, ήταν το λιγότερο εντυπωσιακή για τόσο μικρό διάστημα.

Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ
Εμενα παντως μου εκανε εντυπωση το ποσοστό αυτων που εκοψαν το τσιγαρο με τα αυτοκολλητα νικοτινης  :hmmm:
Δεν περιμενα τοσο μεγαλο ποσοστό....
και γι αυτα εχω ακουσει διάφορες παρενέργειες οι οποίες δέν αναφέρθηκαν καθόλου στο ντοκυμαντέρ  ???

Αυτό το group δεν πήρε αυτοκόλλητα, αλλά νομίζω και εγώ ότι αυτό άκουσα. Βασικά δεν έδειξε ούτε ένα πλάνο με αυτοκόλλητο
(νομίζω ξαναλέω δεν κάθομαι να το ξαναδώ τώρα), όπως και να έχει στην ομάδα αυτή έδειξε το ξεκαστήρι νικοτίνης και το inhaler.

Inhaler έχω και η αλήθεια είναι ότι -αν το έχεις αποφασίσει φυσικά- σε νικοτίνη μπορεί να σε καλύψει....έλα όμως που θέλουμε και κυκλάκια με τον καπνό...και γεύση.Τέλος πάντων πάει αλλού η κουβέντα.
Για τις παρενέργειες...δεν νομίζω ότι υπάρχουν. Καπνίζουμε τσιγάρα και όταν πάρουμε καθαρή νικοτίνη έχουμε παρενέργειες; Με τίποτα. Συπτώματα στερητικού συνδρόμου ίσως ναι.

Αυτό που πάντα διαφεύγει σε κάθε αναφορά στο κάπνισμα ή στο άτμισμα είναι ότι κάθε άτομο διαφέρει.
Έχω ακούσει αρκετούς ότι ο καπνός είναι αηδία, από την άλλη εγώ αν δεν είχα δοκιμάσει καπνό δεν θα κάπνιζα.
Όλα είναι "ψιλοανοικτά". Ποιός για παράδειγμα δεν ξέρει ότι στα "lights" τσιγάρα όταν κλείσεις όλες τις τρύπες στο φίλτρο...το τσιγάρο γίνεται πολύ βαρύτερο.  Είναι το ίδιο να πιείς το τσιγάρο σε μία τζούρα και το ίδιο να το πιπιλίζεις χωρίς να το κατεβάσεις; Προφανώς όχι. Φαντάζομαι ότι δεν είναι το ίδιο ένα "απλό" η.τ. που ίσα ίσα σε καλύπτει με το παραπέτασμα καπνού που έβγαζε ο μουσάτος στο βίντεο όταν τον κλείσανε στο δωμάτιο για να μετρήσουν σωματίδια.

Έχω συζητήσει με διάφορους πρώην καπνιστές...ανά τα χρόνια. Υπήρξαν αυτοί που το έκοψαν μαχαίρι και δεν θέλανε ούτε καθ'υπόνοια να ξανακαπνίσουν (ανάμεσα τους και ο πατέρας μου) και άλλοι με διώχνανε μακρυά γιατί η μυρωδιά τους δημιουργούσε επιθυμία για κάπνισμα (ακόμα και μετά απο 3-4 χρόνια διακοπής!)

Αποσυνδεδεμένος its

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Εξαιρετικο... Μπραβο στον δημοσιογραφο & στο BBC..
Share it...

Αποσυνδεδεμένος fkatsa

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Ρεπορτάζ με έρευνα και προσωπική δοκιμάσία του ρεπόρτερ.
Μόνο BBC.
Μην περιμένετε κάτι παρόμοιο από τους δικούς μας αρκουδιάριδες ρεπόρτερς κ κανάλια.
Εστειλα link από το βλιντεο σε όλους τους φίλους που ακόμα καπνίζουν όπως και σε ατμιστές
που ακόμα ψάχνουν για το αν είναι καλύτερο ή όχι από το κτ

Καθαρά θέμα χρόνου να εξαφανιστεί τελείως το κάπνισμα. Το άτμισμα έχει πάρει το δρόμο του και δεν γυρνάει πίσω. Ειχα δοκιμάσει να ατμίσω πριν 4 χρόνια και ξανακάπνισα μέσα σε 2 μέρες.
Ξαναδοκίμασα πριν 5 μήνες και έπαθα πλάκα με το πόσο πιο εξελιγμένα είναι όλα (συσκευες, υγρά,καταστήματα) κρατώντας με πολύ άνετα μακριά  απο το να ανάψω τσιγάρο.

Πολύ καλό το ρεπορτάζ αναμένουμε και τους Ελληνικούς υπότιτλους.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
@Antonio_de_la_Svouras
Δεν έδειξε patches, αλλά μίλησε γι αυτά. Μία από τις γυναίκες της φάσης NRT, είπε ότι το μεσημέρι που είχε έντονη επιθυμία για τσιγάρο, έβαλε patch.

Για κάποιες διαδικασίες στο βίντεο, έχω κάποιες ενστάσεις, οι οποίες όμως μετριάζονται καθώς ακόμα και υπό μη φυσιολογικές συνθήκες, τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά. Θέλω να πιστεύω ότι στο μέλλον, περισσότεροι επιστήμονες που θα ασχοληθούν με το ητ, θα μελετήσουν και την ατμιστική συμπεριφορά του δείγματός τους, ώστε τα πειράματά τους να βασίζονται σε πιο ρεαλιστικές συνθήκες...

α) Η μέτρηση θνησιμότητας των κυτάρρων αεραγωγών. Εκεί χρησιμοποιεί CE4+ με μακριά φυτίλια και από το βίντεο είδα ότι στις δύο δοκιμές, έβαλε καινούριο ατμοποιητή. Είδα επίσης ότι δεν περίμενε ιδιαίτερα να διαβραχούν τα φυτίλια, οπότε ενδέχεται να είχαμε και ουσίες προερχόμενες από καύση φυτιλιού στον ατμό. Επίσης, μας λέει ότι η συσκευή μιμείται το άτμισμα, θέλω να πιστεύω ότι δεν ήταν συνεχόμενη η παροχή ρεύματος. Την αμφιβολία μου τη δημιούργησε το τεστ με το τσιγάρο, στο οποίο είδα ότι η απορρόφηση του καπνού ήταν συνεχόμενη με την κάφτρα να φτάνει σε μέγεθος το μισό τσιγάρο σε μια φάση...

β) Στη μέτρηση σωματιδίων, έβαλαν δύο τύπους με κάργα ντουμανιάρηδες ατμοποιητές σε ένα δωμάτιο που άτμιζαν αβέρτα, σε σύγκριση με έναν τύπο που κάπνισε ένα τσιγάρο. Τα σωματίδια εμφανώς αυξημένα, αλλά η συνολική ποιότητα του αέρα σαφώς καλύτερη.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Σήμερα που το ξαναείδα είχε Ελληνικούς υπότιτλους..

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Κανένα link γιατί το αρχικό δε το ανοίγει...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Sorry ολα καλά και με subs  στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Ναι μολις φορτώθηκαν οι ελληνικοί υπότιτλοι. Εφαγα λιγο τα ματακια μου απο εχθες, αλλα τελος καλο, ολα καλα! Για τους αγγλομαθεις, να ειστε επιεικεις με τη μεταφραση μου, σιγουρα θα υπαρχουν καποια λαθακια, αλλα νομιζω το νοημα το επιασα. Δικο σας! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Θα με κάνεις Να το ξαναδώ δηλαδή?

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Χίλια ευχαριστώ εκ μέρους όλων, Γιάννη. :respect_hat:
Όχι μόνο από τα μέλη του φόρουμ αλλά και από όλους τους ατμιστές αλλά και τους καπνιστές που ψάχνουν να βρουν έναν τρόπο να διακόψουν το κάπνισμα.

Παιδιά, το κουμπάκι του Bravo στο το μήνυμα του Caros παραπάνω αλλά και στο πρώτο μήνυμα του θέματος που άνοιξε ο ίδιος θα δείξει το ευχαριστώ σας και την αποδοχή σας. Ξέρω ότι όλοι θα θέλατε να γράψετε κάτι επιπλέον για ευχαριστώ αλλά να μη γεμίσουμε το θέμα με ευχαριστήρια για τη μετάφραση.

Γιάννη (Caros)  :thumpup: :thumpup: :thumpup:
Γνωρίζω πόσο μεγάλος κόπος ήταν.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110437 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159657 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515240 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12778 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 178 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530700 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801530 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11030 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40965 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet