vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Η αγνοια, η βλακεια και ο καιροσκοπισμος δεν εχουν χρωμα. Αν σε ανησυχησαμε παραπανω (οχι για το ΗΤ, αλλα για την αντιμετωπιση που αυτο εχει) , ο στοχος επετευχθη! Καλως ηρθες Αλικη, μολις επεσες στην τρυπα του σουρεαλιστικου κοσμου του ατμισματος, οπου το μαυρο ειναι ασπρο, το καλο ειναι κακο και το αντιστροφο, οι δολοφονοι κυκλοφορουν ελευθεροι και πλουτιζουν, οι επισημοι οργανισμοι και φορεις υγειας ανησυχουν για τη μειωση των καπνιστων και την αυξηση των ατμιστων και διαρρηγνυουν τα ιματια τους για τους φανταστικους θανατους του απωτερου μελλοντος, αγνοοντας επιδεικτικα τους πραγματικους θανατους του σημερα! Καλα κουραγια και εδω ειμαστε να λεμε ο ενας στον αλλον οτι δεν ειμαστε ελεφαντες :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Να προσθέσω επίσης το εξής:

Στην Ελλαδάρα του 2016 (να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα), το σημαντικότερο γκρουπ που πρέπει να επηρρεαστεί για να μην έχει αντιδράσεις ο αντικαπνιστικός Νόμος και η ενσωμάτωση της TPD, είναι οι καπνιστές. Όχι όλοι φυσικά, αλλά οι φανατικοί, οι "δεν μπορώ να το κόψω" και οι "εγώ το απολαμβάνω το κάπνισμα". Γιατί θα νιώσουν αδικημένοι αν βλέπουν ατμιστές στο μπαράκι όσο αυτοί θα πρέπει να βγουν στο δρόμο για να καπνίσουν. Όλα τα υπόλοιπα, στηρίζονται στην "ανάγκη" του Έλληνα να τα ξέρει όλα. Δέκα λεπτά πριν, ήρθε στο γραφείο μου μία υπάλληλος ενός πελάτη μου για να υπογράψει την απόλυσή της. 42 ετών. Πρώτα με ρώτησε αν με βολεύει το ηλεκτρονικό και αφού της απάντησα ναι επί 4.5 χρόνια ήρθε και η μαγική ατάκα: "...γιατί και γι αυτό λένε....". Έπεσε και στον κατάλληλο άνθρωπο. :))

Δεν ξέρω καν αν καπνίζει. Δεν την ρώτησα. Δεν ξέρω αν η ερώτησή της και η απόπειρα διαλόγου ήταν

α) για να σπάσει τον πάγο με τον σατανικό λογιστή του εργοδότη της που την απέλυσε
β) από πραγματικό ενδιαφέρον γιατί καπνίζει και θέλει να κάνει τη μετάβαση
γ) απλά για να καλύψει την ανάγκη της να δείξει ότι "ξέρει".

Το θέμα είναι ένα: Τώρα περισσότερο από ποτέ είναι η στιγμή να οπλιστούμε με γαϊδουρινή υπομονή και να ενημερώνουμε όποιον δείχνει διάθεση να μάθει. Σχεδόν όλοι μας όταν ξεκινήσαμε, το κάναμε με ενθουσιασμό. Κάποιοι κουράστηκαν να λένε τα ίδια και τα ίδια. Κάποιοι υιοθέτησαν την τακτική "χ@#τηκα, εγώ τη βρήκα την άκρη μου". Κάποιοι πήγαν σε ακόμα πιο απότομες απαντήσεις. Κατά τη γνώμη μου, δικαιολογημένα, καθώς δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο να σου πετάγεται ο κάθε ξέμπαρκος, με ύφος παντογνώστη και να σου λέει ότι "με κάθε τζούρα αυξάνεται η πιθανότητα να μας επιτεθούν οι Κλίγκον", όταν εσύ έχεις λιώσει στο διάβασμα. Είναι λοιπόν η στιγμή να αρχίσουμε να απαντάμε με ενδιαφέρον και κατανόηση. Να φροντίσουμε να υπάρξει ενημέρωση.

Σεντόνι βγήκε, αλλά υπάρχει λόγος! Το κλίμα και οι αντιδράσεις που έχω εισπράξει είτε τηλεφωνικά, είτε ιντερνετικά είτε δια ζώσης μετά από όλες τις κινήσεις που έχουμε κάνει, είναι πολύ ενθαρρυντικό. Δείχνει να τσιγκλάει την πηγαία ανάγκη του Έλληνα να εναντιώνεται σε αυτόν που τον κυβερνά, όποιος και αν είναι. Έχω ακούσει από "χαρά στο κουράγιο σας" μέχρι "σκίστε τους τους καραγκιόζηδες".

Κάθε απάντηση, κάθε κουβέντα, κάθε κίνηση που κάνετε στις παρέες σας όταν η κουβέντα έρχεται στο άτμισμα, είναι απίστευτη βοήθεια στο να αρχίσει να εξαπλώνεται ένα κλίμα ουδέτερο, αν όχι θετικό προς το άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος gstriftos

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλιά έστριβά τσιγάρα,τώρα αντιστάσεις..
Παράθεση
 Είναι λοιπόν η στιγμή να αρχίσουμε να απαντάμε με ενδιαφέρον και κατανόηση. Να φροντίσουμε να υπάρξει ενημέρωση.
Tο αυτό.
Πλέον όσοι φίλοι με ρωτάνε η πρώτη τους κουβέντα είναι στο περί υγείας και μετά ρωτάνε περί του οικονομικού.
Δυστηχώς οι ''έρευνες'', μαζί με τη στάση της κυβέρνησης, έχουν δημιουργήσει ένα αρκούντως αρνητικό κλίμα και χρειάζεται από όλους λίγο παραπάνω υπομονή στο να εξηγήσουμε ή να τους παραπέμψουμε σε απαντήσεις.

Συμφωνώ και επαυξάνω φίλοι μου σε όσα λέτε...
Στο μικρόκοσμό μας πιστεύω πως κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας προκειμένου να βοηθήσουμε τους φίλους μας να ξεπεράσουν τουλάχιστον τις παρωπίδες και - ιδανικά - το ίδιο το κάπνισμα όπως καταφέραμε κι εμείς... Ομολογώ πως για αρκετό καιρό διατηρούσα κι εγώ επιφυλάξεις απέναντι στα... χημικά παρασκευάσματα ατμίσματος (λες και οι καπνοί και τα χαρτάκια κτλ είναι όλα βιολογικής καλλιέργειας και απόλυτα φυσικά προϊόντα lol)... Όλοι εμείς όμως από μια φάση και μετά αντιληφθήκαμε εκ πείρας πως δεν είναι καθόλου το ίδιο να βγαίνεις και να καπνίζεις ένα πακέτο τσιγάρα με το να βγαίνεις και να ατμίζεις μερικά ml παραπάνω... Το ίδιο και οι οικείοι μας θέλω να πιστεύω - μια και οι συνέπειες είναι άμεσα ορατές ακόμα και αν δεν είχαν προκύψει ακόμα (και μακάρι να μην προκύψουν ποτέ και σε κανέναν εννοείται...) σοβαρά προβλήματα υγείας. Ωστόσο δυστυχώς η δική μας επιρροή σε πολλές περιπτώσεις δεν επαρκεί για να αλλάξει συνειδήσεις που διαμορφώνονται από τα ΜΜΕ σε τεράστιο βαθμό. Ακόμα και φίλοι και γνωστοί μας μπορεί να παραμένουν επιφυλλακτικοί ή να ανησυχούν διαβάζοντας όλο το συρφετό που προβάλλεται ως η απόλυτη αλήθεια.
Είναι πολύ σημαντικό θεωρώ λοιπόν να καταφέρουμε να στρέψουμε (όποιος μπορεί και με όποιον τρόπο...) όσα περισσότερα μέσα ενημέρωσης μπορούμε προς μια αν μη τι άλλο αμερόληπτη και αμφίπλευρη πληροφόρηση. Αυτό βέβαια είναι το πιο δύσκολο στοίχημα καθώς η εξουσία των ΜΜΕ είναι τεράστια και εν πολλοίς ανεξέλεγκτη. Γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις διαβάζεις σε κάποιο site (π.χ. το in.gr που με έχει εκνευρίσει αρκετά) περί - αν μη τι άλλο - "διφορούμενων" επιστημονικών ερευνών αλλά τελικά δεν έχει προβάλλει ποτέ ούτε μία έρευνα από τη θετική πλευρά του φάσματος ενώ πολύ συστηματικά σπεύδει να τρομοκρατήσει ξεθάβοντας οποιαδήποτε δημοσίευση καταδικάζει απερίφραστα τη χρήση η.τ. ωθώντας τελικά τους καπνιστές στη διατήρηση της συνήθειας αφού "και το ηλεκτρονικό το ίδιο και χειρότερο είναι" με βάση τις δημοσιεύσεις και μάλλον εμείς τελικά δεν ξέρουμε τι μας γίνεται...
Η δημοσιογραφία όταν υπάρχουν διαφορετικές απόψεις καλό είναι νομίζω να δίνει χώρο και να τις παρουσιάζει όλες - διαφορετικά μετατρέπεται σε προπαγάνδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 03, 2016, 14:13 από Fany Xou »

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Αγαπητοί ,
παίρνουμε ενα κουτί ασπιρίνη (ναι την κοινή ) το ανοίγουμε και παίρνουμε όλες τις ασπιρίνες μαζεμένες  ,
εννοητε οτι το λιγότερο παμε στο νοσοκομείο ,
και η λεζάντα εδω είναι η εξης ....... η ασπιρίνη σκοτώνει ............ 
το τσιγαρο ομως αποδεδειγμένα σκοτώνει ,και εμεις θα πρεπει να δικαιολογησουμε τον ατμο ?
θελει καρυδια για να κοψεις το τσιγαρο ,εμεις τα βρήκαμε - εχουμε .......
ολα τα αλλα μου ειναι παντελώς και εντελως αδιαφορα ......
 ναι ενημερωνω ναι συζηταω με οσους με ρωτανε αλλα .......
θελει καρυδια ειπαμε  ......
καλες διακοπες σε ολους !!!!!

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Καταρχάς καλησπέρα σε όλους τούς  Νομπελικούς συνατμιστές,που έχουν την υπομονή να εξηγούν,το ΤΙ ,Πως,και Γιατί τού Ατμίσματος,σε ερωτήσεις που σε αλλες περιπτώσεις θα μας έκαναν εν δυνάμει ,τον Γιαννη τον φονιά ,που του βγάλαμε γλυκό,του βγάλαμε και μέντα μα για το φονικό δεν είπαμε κουβέντα.
Ενα εχω να πώ.Πως μόλις προχθές κατάλαβα το τι πάνε να περάσουν,αλλά και τί εκανα τόσα χρόνια στούς αθώους μη καπνιστές εγώ.Ειχε έρθει ενας ανιψιός επίσκεψη καπνιστής.Να μην τα πολυλογώ.Επειδή εδώ και καιρό δεν εχω πάρε δώσε με κόσμο,καφενεία,κλπ που τσιγαρίζουν ,( οχι γαρίδες ) άλλαξε τόσο το αναπνευστικό μου σύστημα,που μάλλον πλέων εχει γίνει ενα οικοσύστημα πρός προστασία .Εχω γίνει ενας αυτοφερόμενος Naturas .Why? Because ενώ βρισκόμασταν σε ανοιχτό χώρο,βουνό ,δένδρα,πουλάκια ,και μυγάκια,και θεωρητικά δεν έπρεπε να νιώσω τίποτα απο το ακατονόμαστο,εγώ φρίκαρα στα 1-2 μέτρα ,μου βγήκε ενα ΜΠΛΙΑΧ αδιανόητο για ενα πρώην τερας καπνίσματος σαν και τήν φάτσα μου. ΤΟΤΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΊΗΣΑ  τι σόκ θα ειναι να μας αναγκάσουν να συναναστρέφομαστε,σε χώρους με καπνιστές.Τά υπογλώσσια μου..
Ζητώ δημόσια συγνώμη για οτι αναγκαστικά υπέβαλα τόσα χρόνια ο άχρηστος, ανθρώπους που δεν έφταιγαν.ΔΕΝ ειχα ΙΔΕΑ.
Νιν υπέρ πάντων αγών να μην μας τσουβαλιάζουν στους ίδιους χώρους.Είμαστε εξ άλλου πιστεύω , 100 φορές ποιο ευάλωτοι ,λόγω του πρότερου Ακατονόμαστου  βίου μας ,από έναν μη καπνιστή.
Σας ευχαριστώ για το χώρο που μού δώσατε, να εκφράσω τις απόψεις μου.Καλή δύναμη στα παιδιά που είναι  εμπροσθοφύλακες του αγώνα μας.





Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Καλησπέρα .Σήμερα "αρπάχτηκα¨με το αφεντικό μου , ο οποίος (fun της υγιεινής διατροφής....) λίγο ή πολύ μου είπε να ξεκινήσω πάλι το κ.τ. γιατί εκτός του ότι "αυτά που ατμίζουμε είναι όλα χημικά ¨ δεν μου πηγαίνει κιόλας ,είναι αντιαισθητικό , τα υπόλοιπα που μου έλεγε τα έχετε ακούσει όλοι κοινότυπα και γνωστά. Απλά με όλα αυτά που "ανεβάζουν " πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να έχουμε πολύ μεγάλη υπομονή πλέον .Το μόνο που του είπα γιατί δεν βγάζεις άκρη (είναι ο φωτεινός παντογνώστης όπως πάρα πολλοί άλλοι) να ενημερωθεί καλύτερα και αν δεν θέλει να ατμίζω στο χώρο εργασίας θα το σεβαστώ (το κάπνισμα βέβαια επιτρέπεται) και δεν θα ατμίζω όταν ειναι παρών .Υπομονή  λοιπόν σε όλους μας ( εδώ καταφέραμε και κόψαμε το τσιγάρο ) γιατί μας βλέπω σε λίγο να τον κερνάμε τον Γιάννη τον φονιά που λεει και ο ato.!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Στην Σκωτία θα ξεκινήσει η πρώτη μεγάλη έρευνα για την επίδραση του ατμίσματος σε έγκυες.
Πολύ ενδιαφέρον. Το καλό είναι πως εμπλέκεται η Linda Bauld, καθηγήτρια Πολιτικών Υγείας στο πανεπιστήμιο του Στέρλινγκ και υποδιευθύντρια στο Κέντρο Μελετών Καπνού και Αλκοόλ του Ην. Βασιλείου. Πολύ ενήμερη για τα θέματά μας και ως τώρα δεν έχει φοβηθεί να εκφραστεί υπέρ του ατμίσματος και της χρησιμότητάς του στην δημόσια υγεία.

Scotland_to_launch_first_safety_trial_of_e_cigarettes_and_pregnant_women


Αποσυνδεδεμένος pfso

  • **
  • 184
Ημερίδα για το υγρό στα ηλεκτρονικά τσιγάρα από το Γενικό Χημείο του Κράτους.
http://www.ethnos.gr/koinonia/arthro/imerida_gia_to_ygro_sta_ilektronika_tsigara_apo_to_geniko_ximeio_tou_kratous-64533282/

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Vice Admiral Vivek Hallegere Murthy
19th Surgeon General of the United States



Αντικειμενικοτατος. Μπραβο του που δεν ειναι ξεροκεφαλος και τουλαχιστον λεει οτι πρεπει να ψαχτει.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Atmogia

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
Πολυ καλο διαβαστε το δεν κανω σχολιο διοτι το διαβασα απο αυτοματη μεταφραση μην κανω καποιο λαθος http://vaping360.com/gold-standard-cochrane-looks-at-vaping/
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 10, 2016, 10:16 από Atmogia »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Τα Cochrane Reviews αναγνωρίζονται ως ο χρυσός κανόνας στην ιατρική και την υγεία σε όλο τον κόσμο. To Cochrane είναι ένα παγκόσμιο δίκτυο ιατρικών και άλλων επαγγελματιών υγείας. 

Κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι «τα ηλεκτρονικά τσιγάρα μπορούν να βοηθήσουν τους καπνιστές να σταματήσουν το κάπνισμα, και στις μελέτες που συμπεριελήφθηκαν δεν βρέθηκε καμία σοβαρή ανεπιθύμητη ενέργεια που σχετίζεται με τη χρήση τους για δύο χρόνια τώρα."


Πολύ καλό! Θα αναλάβει κάποιος τη μετάφραση του άρθρου να το βάλουμε και στο μόνιμο θέμα με τις έρευνες;
Αν ναι, ας το γράψει εδώ, να μην κάνουν δυο - τρεις τον ίδιο κόπο. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110437 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159657 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515240 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12778 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 178 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530700 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801530 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11030 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40965 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet