vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

114 επισκέπτες, 3 χρήστες
lounik, giorgos1999, swtos

Twitter

Εσωτερικές αντιστάσεις mod, ακρίβεια ρευμάτων και θερμοκρασίας

Αποσυνδεδεμένος Curtis

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Αν και δεν έχω ασχοληθεί ακομα με έλεγχο θερμοκρασίας, επειδή θα παραλάβω σύντομα mod που θα έχει την δυνατότητα είπα να διαβάσω λίγο. Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και αντιλαμβάνομαι κάποια πράγματα σχετικά γρήγορα.
Πολλά μπράβο στον Camber που μας βοήθησε πολύ γρήγορα να μπουμε στο πνεύμα.
Μόλις διάβασα το νήμα, να προσθέσω δυο πράγματα και να με διορθώσετε όπου κάνω λάθος επδειδή δε γνωρίζω τα υλικά του εμπορίου.
Σημαντικό ρόλο πρέπει να παίζει και η εσωτερική αντίσταση αντίσταση της μπαταρίας που βάζουμε και δεν είναι μικρή.
Επειδή η μέτρηση της θερμοκρασίας γίνεται έμμεσα, με μετρηση της αντιστασης, υποθέτω ότι για όλο το mod ο κατασκευαστής έχει λάβει υπ όψη του τα υλικά του mod. Εδω τώρα ας με διορθωσει κάποιος. Αν βάλουμε μία μπαταρία χαμηλότερων προδιαγραφών με άλλη εσωτερική αντίσταση, μάλλον πάλι η μέτρηση θα είναι λάθος.Στη πράξη δε ξέρω αν στο εμπόριο ή στο ίντερνετ παίζουν μπαταρίες με σημαντικές διαφορές.
Όντως οι Kanthal και οι NiCr δεν μπορούν να δουλέψουν γιατί τα mods είναι αδύναμα στη μέτρηση. 
Επειδή η εμπειρία μου είναι στα 150 KV το συνεχές ρεύμα δε το έχω πολύ. Θα πω μία εμπειρία, μου σε στοιχείο μπαταρίας 1,5 V όπου ακούμπησε γαλλικό κλειδί και στράβωσε 90 μοίρες. Η ισχύς βραχυκύκλωσης των μπαταριών είναι μεγάλη. Προσωπικά πριν αρχίσω να ασχολούμαι με subohm θα διαβάσω και θα ρωτήσω πολύ. Δύο μέρες που διαβάζω και βλέπω πολλούς κινδύνους αν κάνουμε του κεφαλιού μας.Π.χ έβλεπα ένα βίντεο αλλαγής αντίστασης σε istick30 που θα ήθελα να κάνω. Ε, αυτό δε θα το έκανα σε mod με έλεγχο θερμοκρασίας.

Και ναι, όσο η αντισταση πιάνει υπολοιπα τότε αλλάζει η αντίστασή της κατά τη λειτουργία γιατί δεν απαγεται θερμότητα απο την επιφάνεια και θερμαίνεται πιο εύκολα. Σε έλεγχο θερμοκρασίας υποθέτω ότι εδώ θα την αντιληφθεί το mod και θα μειώσει τα watt. Κάνει και μακα compensation χοχο καλο.
Και πάλι πολλά μπράβο Camber. :respect:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 16, 2016, 22:50 από Curtis »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Σημαντικό ρόλο πρέπει να παίζει και η εσωτερική αντίσταση αντίσταση της μπαταρίας που βάζουμε και δεν είναι μικρή.
Επειδή η μέτρηση της θερμοκρασίας γίνεται έμμεσα, με μετρηση της αντιστασης, υποθέτω ότι για όλο το mod ο κατασκευαστής έχει λάβει υπ όψη του τα υλικά του mod. Εδω τώρα ας με διορθωσει κάποιος. Αν βάλουμε μία μπαταρία χαμηλότερων προδιαγραφών με άλλη εσωτερική αντίσταση, μάλλον πάλι η μέτρηση θα είναι λάθος.Στη πράξη δε ξέρω αν στο εμπόριο ή στο ίντερνετ παίζουν μπαταρίες με σημαντικές διαφορές.
Στα ηλεκτρονικά mod υπάρχουν 2 κυκλώματα. Το κύκλωμα εισόδου (μπαταρία έως πλακέτα) και το κύκλωμα εξόδου (πλακέτα έως αντίσταση).
Την ακρίβεια της θερμοκρασίας επηρεάζουν οι εσωτερικές αντιστάσεις που βρίσκονται στο κύκλωμα εξόδου.
Η εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας - όπως και οι λοιπές εσωτερικές αντιστάσεις του κυκλώματος εισόδου - επηρεάζουν την αυτονομία.

Αποσυνδεδεμένος merixas

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Ένα μεγάλο ευχαριστώ και απο εμένα που σαν νεος ατμιστης καταφερα να κατανοησω και να αποσαφηνίστουν τα διαφορα προβληματα του tc!!! 
Nα είσαι καλά !!!

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
ε ναι ειμαι και γω μαζιχιστης! πολυ καλο ποστ φιλε camber!

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]Πώς αλλάζουν τα ατμιστικά μας δεδομένα, είναι εντυπωσιακό. Πρώτα απ' όλα να πω πως αυτό το νήμα είναι απίστευτη πηγή γι' αυτό που ονομάζουμε ασφαλή χρήση και κατανόηση επάνω στο άτμισμα. Το “ευχαριστώ” στον νηματοθέτη είναι το ελάχιστο. [/justify]

[justify]Στο μικρό διάστημα που εγώ είμαι ατμιστής, προσπάθησα να κατανοήσω πρώτα τα βασικά. Ύστερα χάθηκε η μπάλα. Από λύση έγινε χόμπι και το χόμπι έγινε αγάπη. Επάνω σε πολλές συζητήσεις με φίλους ατμιστές, όταν η συζήτηση φτάνει σε θέματα όπως: τι ήταν το πιο εντυπωσιακό μέχρι τώρα; οι απαντήσεις καταλήγουν σχεδόν πάντα στη γεύση και πώς αυτή έρχεται. Ένα επίσης ετυπωσιακό είναι τα ρεύματα. Όταν το άκουγα έλεγα καλά, εντάξει. Μέχρι που δοκίμασα... [/justify]

[justify]Η απόσταση από το απλό είναι τεράστια. Βέβαια, ακόμα δεν έχω κατανοήσει ούτε τα στοιχειώδη, αν μου πεις για παράδειγμα: τι ονομάζουμε παλμικό, ή πώς ξεχωρίζεις τις εσωτερικές αντιστάσεις και ποιες είναι; [/justify]

[justify]Παράδειγμα κλασικό, ένα provari..., άτμισα κι έκλαιγα ή σε yihi με έλεγχο θερμοκρασίας (ακόμα από evolv με dna κ.λπ. δεν ξέρω τίποτα). [/justify]

[justify]Με λίγα λόγια, είμαι της άποψης πως πρέπει να επικρατεί η υπομονή, να δούμε 2 πράγματα πρώτα, να περάσεις τα πρώτα στάδια και μετά ν' αναζητήσεις το παραπάνω. Η διαφορά είναι τεράστια (αυτό πιστεύω εγώ). Και ασφαλώς: πρώτα διαβάζεις και κατανοείς πολύτιμες πληροφορίες όπως αυτό εδώ το νήμα.[/justify]

(επίσης, για tcr, ένα ακόμα σπουδαίο νήμα, αυτό του αγαπητού φίλου estrifan, όμως ξεφεύγω απ' όσα ήθελα να πω).  

Αποσυνδεδεμένος panostxc

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
Πηρα απο eBay κατι αντιστάσεις ναυτιλου και βγήκαν μάπα. Κάποιο ελληνικό κατάστημα με αντιστάσεις; Τις έχω βρει με 3 ευρω η μια. Αν ξερει κάποιος για Αθήνα ας με ενημερώσει.. ;)

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Κοιτα dotshop

Αποσυνδεδεμένος panostxc

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
πηρα μια αντισταση mini triton αντι για την ναυτιλου που παιρνω παντα. Μου προτεινε αυτος απο το καταστημα και μου ειπε οτι θα μεινω απολυτα ευχαριστημενος. Την εχετε δοκιμασει; Ειναι τοσο καλη;;

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Ποια πηρες μπορεις να μας δειξεις; εγω ξερω οτι ο ναυτιλος και ο triton mini παιρνουν τις ιδιες

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Είμαι σίγουρος οτι ο τίτλος του νήματος δεν αναφέρεται σε ανταλλακτικές αντιστάσεις.  :idiot1: :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Σωστος

Αποσυνδεδεμένος panostxc

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
Δεν έχω ανοίξει ακομα το κουτάκι της αντίστασης αλλα εμφανισιακά ειναι ίδιο! 

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Δεν μπορώ παρα να πώ πολλά μπράβο στον camber για την εισαγωγή σε αυτό το νήμα. Μπράβο και πάλι.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Και να προσθέσω (για τους περισσότερους είναι βασικές γνώσεις) αλλά για τους νέους όπως εγώ δεν .... Λοιπόν οι διάφοες ρυθμίσεις εξόδου που χρησιμοποιύν τα ηλεκτρονικά mod είναι:
 
POWER MODE  - Ρύθμιση μεταβλητής ισχύος. Μπορεί να είναι :
VW mode (σύνηθες) : Ρύθμιση μεταβλητής ισχύος. Δηλαδή ρυθμίζουμε την ισχύ (Watt)
VV mode                  : Ρύθμιση μεταβλητής Τάσης. Δηλαδή ρυθμίζουμε την τάση (volt)
BYPASS - Ρύθμιση παράκαμψης ηλεκτρονικών κυκλωμάτων. Δηλαδή γίνεται προσομοίωση του ηλεκτρονικού mod με μηχανικό MOD
Στις παραπάνω ρυθμίσεις (POWER ή BYPASS) χρησιμοποιούνται (συνήθως) αντιστάσεις με σύρμα kanthal ή SS ή Ni-Cr και ποτέ Ni ή Τι
TC ή VT - Ρύθμιση έλεγχος Θερμοκρασίας και μπορεί να είναι ανάλογα με τις αντιστάσεις που χρησιμοποιούνται :
 VT – Ti  : Ρύθμιση για TC με αντιστάσεις Τιτανίου
 VT- Ni   : Ρύθμιση για TC με αντιστάσεις Νικελίου
VT - SS  : Ρύθμιση για με αντιστάσεις από σύρμα ανοξείδωτου ατσαλιου
Στο TC χρησιμοποιούνται αντιστάσεις Ni ή Τι ή SS και ποτέ Kanthal
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 30, 2016, 14:30 από mpari »

Ευχαριστώ πολύ Camber

Αποσυνδεδεμένος christosagr

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά καλημέρα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχτικά με τις αντιστάσεις με έλεγχο θερμοκρασίας..
Κάθε φορά που ξεβιδώνω τον ατμοποιητή για να συμπληρώνω υγρό πρέπει να ξανακλειδώνω την αντίσταση;
H μια φορά για κάθε αντίσταση και φτάνει;;

Ευχαριστώ!!! :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135539 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476052 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114541 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2327 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 902 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271002 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1489 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 841 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164926 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12304 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli