vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

269 επισκέπτες, 11 χρήστες
Tazz, dkostas, Xameno_Skli, tsiv, Jorge, manoslykos, xsad, Alexander20, lounik, treloneritis, nipapa

Twitter

ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 09, 2015, 16:56 »
Γιατί η απόλυτη τιμή της αντίστασης δεν παίζει ρόλο στη γεύση. Αυτό είναι κλασσικό λάθος,
που υποπτεύομαι/υποψιάζομαι έχει παραμείνει από την εποχή των Volts και των μηχανικών
mods(εγώ δεν ήμουν παρών καν τότε...).


1.8Ω π.χ. με 0.25 στα 10W π.χ.  (παράδειγμα, μην το πάρουμε τοις μετρητοίς) δίνει καλή γεύση γιατί
είμαστε στα 4.2V...(hint: όσο μια φρεσκοφορτισμένη μπαταρία σε μηχανικό... ;) ) ...αν πάμε στα 6V π.χ.
χαλάνε τα πράγματα, είμαστε πλέον στα 20W και υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να παίρνουμε καμμένο ή/και πολύ ζεστό ατμό.

Αντίστοιχα, στις τόσο χαμηλές αντιστάσεις του Ni200, δεν έχεις μηχανικό μοντάκι απέναντί σου (όπου ναι, θα έπαιζες στα πάνω από 70-80W

και η γεύση θα πήγαινε περίπατο), αλλά πλακέτα που κατεβάζει το Voltage μέχρι και κάτω από το 1V (έχω δει και 0.49 αν θυμάμαι καλά), οπότε ρυθμίζεις τα W και την ανώτατη θερμοκρασία και όχι μόνο δεν χάνεις γεύση, αλλά την παίρνεις και 100% αυθεντική, καθώς δεν έχεις πλέον καμμένα...

Λίγο χοντρική η εξήγηση και όχι απολύτως ακριβής - μην πάρετε τοις μετρητοίς τα νούμερα, χοντρικά μιλάω-, αλλά ελπίζω να μεταδίδεται η ουσία της.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 09, 2015, 17:02 »
Κώστα, εννοείται τις ξεχνάς τέτοιες αντιστάσεις....είναι διαφορετική εντελώς η φιλοσοφία λειτουργίας.


Θα παίζεις από 0.1-0.3Ω το πολύ. Φαντάσου πως όταν θερμαίνεται μία τέτοια αντίσταση μπορεί να διπλασιάζεται
(ή και αρκετά παραπάνω) η τιμή της αντίστασής της. Απλά η πλακέτα είναι αρκετά "έξυπνη" ώστε να δειγματοληπτεί
συνέχεια την τιμή της αντίστασης και να δίνει τα αντίστοιχα Volts (ανάλογα και με το regulation για να οριοθετήσει και
την θερμοκρασία ταυτόχρονα). ;)


Να τις ξεχασεις........δεν τις ξεχνας , απλα δεν τις φτανεις ευκολα..........(μαλλον το ιδιο εγραψα με τον απο πανω.... :laugh1: )
Με 0,16 που νομιζω οτι ειναι το μικροτερο , με προσπαθεια μπορει να φτασεις κοντα στο 1Ωμ....... :hmmm: 
Αλλα θα αναψει με τα 40Watts τοσο πολυ συρμα που χρειαζεται ;;;;;; :confused1: :confused1:


Αν δεν κανω λαθος , με τετοιο συρμα δεν νομιζω να εχεις τις αντιστοιχες θερμ/σιες που θα ειχες με το 0.40 - 0.50 συρμα (Kantal - NiCrom) στα 0.1-0.2 Ωμ.
Μπορει και να κανω λαθος βεβαια.  Ατομα τα οποια ξερουν τι θερμ/σιες εχουμε τοσο χαμηλα με το ενα ή το αλλο συρμα , θα ηταν πιο σωστο να απαντησουν.....

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 09, 2015, 17:04 »
@kostas44
Άτμισμα με ρύθμιση θερμοκρασίας σήμερα λέγεται DNA40/25 και Ni200.
Το DNA είναι κατασκευασμένο για αντιστάσεις γύρω από το 0.2Ω.
Μετράει με ακρίβεια και κατεβαίνει με άνεση στο 1V.
Είναι οι προδιαγραφές του για αυτά τα νούμερα.
Από προσωπική πείρα και έχοντας το κόλλημα να βλέπω οτιδήποτε κάτω από 1.6Ω ως βραχυκύκλωμα,
Αν το 0.18Ω εκπαιδεύσεις τον εγκέφαλο σου να το βλέπει 01.8Ω και το 0.25Ω σε 02.5Ω, δεν έχεις ενδοιασμούς στεναχώριες και σφιξίματα.
Αν δεν μπορείς, προσπαθείς να φτιάξεις τετραπλή αντίσταση σε σειρά.
Αν ούτε αυτό, περιμένεις να βγουν συσκευές που να εργάζονται με σύρματα από υλικό μεγαλύτερης αντίστασης.
Μέχρι τότε το λεπτότερο Ni200 που μπορεί να δουλευτεί λόγω πάχους είναι 0.16mm και έχει 5Ω ανά μέτρο.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 09, 2015, 17:08 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Αυτος κυριοι ηταν ο Microchip και οι απλουστευσεις των Ωμ.......... :))




Αρα με μισο μετρο αντ/ση , θα εχουμε 2.5 Ωμ......   Οτι πρεπει για τα γουστα μου σε VV/VW..... :eyesplash: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 09, 2015, 17:11 »
shadockan, μάλλον το ίδιο γράφουμε. Μιλώ πάντα για τιμή αντίστασης σε "ανάπαυση", κοινώς
σε θερμοκρασία περιβάλλοντος.


0.16 είναι το όριο για Kanthal. Για Ni200 το όριο είναι 0.10 και μάλιστα είναι και soft. Δηλαδή και 0.07Ω
θα την λειτουργήσει, απλά δεν θα μπορεί να δώσει η συσκευή όλο το εύρος λειτουργίας της (1-40W). ;)
Και το δείχνει και με σχετικό μήνυμα αυτό.


Οι θερμοκρασίες ορίζονται από τον χρήστη πλέον, μην το μπερδεύουμε αυτό. Δεν έχει σχέση το σύρμα.
Όσο ανατρεπτικό σε σχέση με όσα γνωρίζουμε μέχρι τώρα κι αν ακούγεται...κι όμως ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 09, 2015, 17:17 »
Eεεεεεεεε........γνωστο ειναι οτι μπορουμε να μπερδευτουμε λεγοντας τα ιδια........


Δηλαδη κακο ειναι αμα μαλώσουμε γιατι λεμε το ιδιο ;;;


Αυτοι που μαλωνουν επειδη υποστηρίζουν κατι διαφορετικο , ειναι πιο μαγκες ;;;   Εμεις θα ειμαστε και πρωτοπόροι βρε...
Οι μοναδικοι ανθρωποι στη γη , που διαφωνουν λεγοντας το ιδιο πραγμα......... :eyesplash: :idiot1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Αντε γεια λεμεεεε.....           Πρεπει να ατμισω νικοτινη......      Καπου με πειραζει η σκετη βανιλια ........

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #21 στις: Απριλίου 09, 2015, 17:22 »
Χαχαχαχα!!! :))   :))   Τουλάχιστον 6άρα για μισή ώρα συνεχόμενες!!! Δεν σώζεται αλλιώς!

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #22 στις: Απριλίου 09, 2015, 17:24 »
Μετα απο αρκετες(παρα πολλες θα ελεγα) δοκιμες, το καλυτερο αποτελεσμα το λαμβανω με 0.35mm ΝΙ200 συρμα σε 3.2mm αξονακι και 6-7 σπειρες. Βγαινει 0.12-0.13Ω.

Ατμιζω στα 15w με οριο τους 210 βαθμους κελσιου.

Το σημαντικοτερο ειναι το πιασιμο στις βιδες του ντεκ. Προσωπικα στον Κ4 τα συρματα τα πιανω και στις 2 βιδες(κανοντας ενα S). Ακομη και με το default ελατηριο πολου, η αντισταση παραμενει καρφωμενη στην αρχικη της τιμη. Μονο οταν πιασει κανα δυο στρωσεις μακας αρχιζουν τα κουλα οποτε και ειναι ωρα για αλλαγη βαμβακιου και dry burn(αν βαριεμαι να στησω καινουργιο coil).

Αλλη σημαντικη παραμετρος ειναι η καθαριοτητα των επαφων οπως και η επιφανεια του συρματος να ειναι λεια χωρις μικρο σπασιματα(οπως παρατηρειται οταν το εχουμε τυλιγμενο σε μινι μπομπμινες)

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #23 στις: Απριλίου 09, 2015, 18:04 »
με τοσο χαμηλα ωμ που ειστε στην καταναλωση της μπαταριας;

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #24 στις: Απριλίου 09, 2015, 20:40 »
Με lG HE2, πριν με kanthal (0.32mm 7.5 σπείρες σε 2.4 mm τρυπανάκι) ..στα 12 - 15 watt, είχα αυτονομία +/- 7 ml.

..τώρα με ni200 (0.32mm 8.5 σπείρες σε 2.4 mm τρυπανάκι) ..στα 20 watt και ρύθμιση του tc στους 225 βαθμούς κελσίου περίπου +/- 6 ml (..δηλαδή πολύ λίγο λιγότερο).

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

@ johnnypatras, συμφωνώ απόλυτα σε όλα όσα έχεις αναφέρει.

@ Lazy Dog ..και με εσένα το ίδιο (..στο σκέλος για το "καλό σφίξιμο" στις βίδες ..και για το όσο ποιό "σωστά" φτιαγμένη αντίσταση).

@ Microchip, έχω φτιάξει τις αντιστάσεις στα 0.11 ohm ..και επίτηδες έβαλα το tc στους 225c (..καθώς προτιμώ τους 215)!

..το έβαλα όμως εκεί (225), γιατί δεν θέλω να μου χτυπάει συνέχεια το tc, επειδή όταν το "χτυπάει", έχω (..κάποιες φορές) glitching.

{..τουλάχιστον μέχρι να κατασταλάξει η vaporshark (..που ήδη "άλλαξε" και πάλι πλακέτες από την evolv ..και πλέον δίνει την δυνατότητα με το νέο λογισμικό να "καρφώνεις" την αντίσταση ...όπως νομίζω ότι κάνει και το sx mini 350m)}

Πάντως και στους 215 που το είχα, αν άλλαζε η αντίσταση από 0.11 σε 0.10 (..εκτός του ότι "κτυπούσε" πολύ πιό άμεσα το tc) ..είχα και διαφορετικό άτμισμα (..πιό έντονο)!!

{..και πιστεύω ότι και αυτός είναι ο κυρίως λόγος που θα μας δώσουν την δυνατότητα, να την "φιξάρουμε" και να την έχουμε σταθερή μέσω της νέας πλακέτας - λογισμικού}.

Υ.Γ. ..χαίρομαι που όλοι πάνω κάτω τα ίδια λέμε και "διαφωνούμε" ..συμφωνώντας!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2015, 23:40 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #25 στις: Απριλίου 09, 2015, 21:21 »
Πες με περίεργο, πες με επίμονο, πες με διαφωνούντα, αλλά θα ρωτήσω.
Δεν θέλεις άτμισμα με έλεγχο θερμοκρασίας γιατί χτυπάει, glitching ή οποιονδήποτε λόγο.
Γιατί παιδεύεις τον εαυτό σου με έλεγχο θερμοκρασίας και Ni200;

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #26 στις: Απριλίου 09, 2015, 21:26 »
δηλαδη ποια ειναι η ιδανικη θερμοκρασια που πρεπει να το βαλουμε ? και ποιο ειναι το ιδανικο τυπικο στισιμο που κανουμε ..


δηλαδη αυτο ειναι σωστο ?


Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #27 στις: Απριλίου 09, 2015, 22:11 »
Πες με περίεργο, πες με επίμονο, πες με διαφωνούντα, αλλά θα ρωτήσω.
Δεν θέλεις άτμισμα με έλεγχο θερμοκρασίας γιατί χτυπάει, glitching ή οποιονδήποτε λόγο.
Γιατί παιδεύεις τον εαυτό σου με έλεγχο θερμοκρασίας και Ni200;

Χαχαχα!! ..ειλικρινά, πολύ μου αρέσουν οι συζητήσεις, που εντέλη μας κάνουν όλους και μαθαίνουμε κάτι το παραπάνω (..έστω και μέσα από σωστές "αντιπαραθέσεις")

..προσωπικά, ήδη εσύ με έχεις "βοηθήσει" σε ένα άλλο θέμα με μπαταρίες και ρεύματα (..στο οποίο είχα "λάθος αντίληψη"και με "κατατόπησες σωστά" με τα γραφόμενά σου), οπότε το λιγότερο σε υπολήπτομαι και είναι σεβαστή η κάθε γνώμη σου!

..έτσι λοιπόν θα "αναλύσω το σκεπτικό μου" (..οπότε και εδώ αν έχω κάπου λάθος ..τουλάχιστον μέσα από την επικοδομητική συζήτηση, κάτι επιπλέον θα μάθω)!!..

..από προηγούμενα post μου, ήμουν υπέρμαχος του heat flux {..απλά στο kanthal και με τον τρόπο που "αρπάζει - αναπτύσει θερμοκρασία" το σύρμα, έχει "λίγο διαφορετική σχέση" με ότι με ni200}.

Ενώ εκεί ήμουν ικανοποιημένος ατμιστικά μεταξύ 150 - 180 mW/mm2, εδώ (..και λόγω της πιό "απαλής" απόδοσης του ni200), προτιμώ τα 215 mW/mm2 (..που αποδίδονται ακριβώς στις ρυθμίσεις που έχω βάλει).

Μία η άλλη θα μου πείς, γιατί επέλεξα να "προχωρήσω" σε ni200 ..όταν ήδη, σε άλλο προγενέστερο post μου έχω πει:

Οπότε (σαν προσωπική άποψη και μόνο) καταλήγω στο συμπέρασμα ..ότι ναι μεν καλός ο έλεγχος της θερμοκρασίας που προσφέρει η συσκευή ...αλλά και μιά καλά στημένη αντίσταση στα σωστά watt ..δίνει σχεδόν ισάξιο αποτέλεσμα {..αυτό και για όσους δεν έχουν, η που προς το παρόν δεν μπορούν να "αποκτήσουν" μια τέτοια συσκευή}.

..απλά, γιατί έχει όντως λίγο καλύτερη γεύση - ατμιστική απόλαυση ..γιαυτό! ..τίποτα άλλο!!
{..το που και πάλι θα βάλουμε το tc (..κάτι παραπλήσιο με το heat flux, αλλά εδώ με περιορισμό στους 300C), είναι και πάλι στο χέρι μας}.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2015, 22:32 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #28 στις: Απριλίου 09, 2015, 22:19 »
Α βρε τυχεράκια.
Εμένα μου κάνει το λαιμό κώλαση το Ni200.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #29 στις: Απριλίου 09, 2015, 23:20 »
αυτο το 0,1Ω 0,01Ω πάντως πρέπει να ειναι κάτι παραπάνω απο μισο βατ σε θερμική απόδοση,
δεν το λες και τραγικο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110557 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159778 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515300 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146453 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303234 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530744 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801597 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet