vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

288 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Alexander20, paulxan, Xameno_Skli, treloneritis, ZoeM, Tazz

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Mdu

Μπορουμε να αναμειξουμε σε snv νικοτικνη κανονικη και αλατων μαζι? και αν ναι προτεινετε καποιες μαρκες για αλατα. Και κατι αλλο επισης σε 2-3 μαγαζια που πηγα δεν ειχε καθολου αλατα. Γιατι συμβαινει αυτο?

Αποσυνδεδεμένος karga

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Το είχα ρωτήσει κι εγώ αυτό σε 1-2 μαγαζιά για τα άλατα νικοτίνης και μου είπαν   ότι δεν τα φέρνουν γιατί δεν τα ζητάνε πολλοί και μένουν απούλητα.

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Δεν εχεις λογο να το κανεις αυτό - να αναμιξεις δηλαδη  αλατα νικοτινης  με αυτην που λες "κανονικη". Ας δουμε γιατι :
Τι είναι τα άλατα νικοτίνης ; Είναι ένας τύπος νικοτίνης που μιμείται τη φυσική νικοτίνη καθώς υπάρχει σε ένα φύλλο καπνού . Προσεξε τωρα : Ένα άλας δημιουργειται  όταν καποιο οξύ αντιδρά με μια βάση (αλκάλιo ). Αντίθετα, εμεις στα υγρα  χρησιμοποιουμε ως ελεύθερη βάση την νικοτίνη που έχει τροποποιηθεί χημικά για γρήγορη και αποτελεσματική πρόσληψη απ’ τον εγκέφαλο και αρα πιο ισχυρό αποτέλεσμα. Στη φυσική της μορφή , η νικοτίνη όπως περιέχεται στα φύλλα του καπνού δεν είναι ελεύθερη βάση αλλά «συνυπάρχει» με οξύ με τη μορφή αλάτων . Όμως ο  τύπος αυτός της νικοτίνης είναι λιγότερο απορροφήσιμος από το σώμα .
Κατά κύριο λόγο λοιπον, η νικοτίνη αλάτων προσομοιαζει με την ίδια νικοτίνη που συναντούμε στην φυσική της μορφή στα φύλα καπνού. Σε αυτήν την μορφή της ομως, για να είναι αποτελεσματική, θα πρέπει να την ατμίσουμε σε τεράστιες θερμοκρασίες αλλά και πάλι δεν θα απορροφηθεί από τον οργανισμό μας όπως η ελεύθερη νικοτίνη. Ετσι , η νικοτίνη αλάτων χρειάζεται κάποιες τροποποιήσεις για να είναι αποτελεσματική. Όταν προστίθενται ορισμένοι τύποι οξέων σε νικοτίνη ελεύθερης βάσης , τα οξέα αυτά όχι μόνο μετατρέπουν τη νικοτίνη σε αλάτι , αλλά μπορούν επίσης να βοηθήσουν στην απελευθέρωση της νικοτίνης (σε ελεύθερη βάση) όταν θερμαίνεται σε μια ορισμένη θερμοκρασία - όπως κατά τη διάρκεια της εξάτμισης . Το κλειδί λοιπον εδώ εχει βρεθει ότι είναι το βενζοϊκό οξύ.
Για να μην σε φορτωσω με πολλη παραπανω χημεια, θα παραμείνουμε σε δύο βασικούς παράγοντες : το PH και την αλκαλικότητα. Η ελεύθερη νικοτίνη έχει μεγαλύτερο δείκτη PH που σημαινει αυξημένη αλκαλικότητα.  Αυτή η αύξηση προκαλεί έντονο χτύπημα στον λαιμό με αποτέλεσμα να ατμίζουμε μικρότερη ποσότητα από αυτήν που χρειαζόμαστε πραγματικά. Το βενζοϊκό οξύ έχει ακριβώς την αντίθετη επίδραση. Εξουδετερωνοντας  ουσιαστικα την βαση (και παραγοντας βενζοικο αλας) μειώνει τα επίπεδα pH της νικοτίνης - μειώνει δηλαδη την αλκαλικότητα της. Το αποτέλεσμα είναι μια ποιο smooth ατμιστική εμπειρία μιας και για πολλούς  ατμιστές είναι αποτρεπτικό το χτύπημα που νιώθουν στον λαιμό σε υγρά αναπλήρωσης με υψηλή περιεκτικότητα νικοτίνης.  Επιπλέον η ελεύθερη νικοτίνη επιδρά στην συνολική γεύση του υγρού. Η νικοτίνη αλάτων αντιθετα δεν έχει επίπτωση στην γεύση του υγρού προσφέροντας μία πιο πλούσια και  «γευσάτη»  ατμιστική εμπειρία.
Γιατι όμως βενζοικο οξυ (το οποιο επι πλεον είναι γνωστό ότι είναι πολύ τοξικό για τον άνθρωπο – αν και τα περισσότερα από τα στοιχεία αφορούν την κατάποση και όχι την εισπνοή) ; H απαντηση είναι ότι γνωριζουμε πως καλυπτει με οικονομικο τροπο την εξης συνθηκη :  “Η χρήση οξέων με ιδιαίτερες πιέσεις ατμών επιτυγχάνει την υψηλότερη συγκέντρωση νικοτίνης στο αίμα καθώς και με ταχύτερο χρόνο πρόσληψης . Η υψηλότερη πίεση ατμού αντιστοιχεί σε χαμηλότερη θερμοκρασία βρασμού ή εξάτμισης”. Κάποιοι τύποι οξέων δουλευουν καλύτερα από άλλους …
Σημαντικο είναι επι πλεον και το εξης : Η νικοτίνη στη φυσική της κατάσταση είναι πιο σταθερή και λιγότερο πιθανό να οξειδωθεί . Η οξείδωση της νικοτίνης σε υγρά αναπλήρωσης προκαλεί μια αλλοίωση γεύσης και αποχρωματισμό . Τα άλατα νικοτίνης είναι πιο σταθερά από τη νικοτίνη ελεύθερης βάσης, πράγμα που σημαίνει ότι το υγρό αναπλήρωσης θα διαρκεί περισσότερο κατά την αποθήκευση χωρίς να αλλοιωθεί η νικοτίνη .
Τα υγρά αναπλήρωσης με νικοτίνη αλάτων συνεπως, εχουν τα υπερ τους – εχουν όμως και τα κατά τους : μας δίνουν πχ την δυνατότητα να  τα χρησιμοποιουμε σε οικονομικές συσκευές pod ή τύπου στυλό πιο αποτελεσματικά (μας δινουν περισσοτερη νικοτινη μαζι με περισσοτερη γευση χωρις να μας πολύ-ζοριζουν !) ώστε να απαλλαγουμε εντελώς από το τσιγάρο. Από την άλλη , δεν συνιστωνται για συσκευές υψηλής ισχύος ή/και sub-ohm.
Μην τα πολυμπερδευουμε λοιπον γιατι κανουν ΑΛΛΗ δουλεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2023, 11:29 από Antiprosopos »

Αποσυνδεδεμένος Mdu

Σε ευχαριστω για την αναλυτικη απαντηση. Ατμιζω χρονια και επειδη θελω να μειωσω λιγο την ποσοτητα επειδη σε
''μπουκωνουν" τα αλατα γρηγορα μειωσα αρκετα την καταναλωση, αλλα νομιζω (μπορει να ειναι και ιδεα μου) ειχα ενα περιεργο πονοκεφαλο.
Τωρα αυτο με την αναμειξη μου ηρθε επειδη αγορασα προσφατα κατι υγρα απο RIOT που ειναι Hybrid νικοτινη μιση-μιση, για αυτο μου ηρθε αυτη η ιδεα για να μου βγαινει πιο οικονομικα

Αποσυνδεδεμένος atopos

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Γρήγορες ερωτησεις->


Εάν κάνουμε s&v, πόσο καιρό πρέπει να μείνει το τελικό υγρό στο μπουκαλάκι πριν την χρηση?


Πόσο καιρό κρατάει το υγρό (ενώ έχει αναμειχθεί)πριν χαλάσει σε συνθήκες δωματίου?Συστήνετε να μπει σε ψυγείο για αποθήκευση?


Από την στιγμή που ανοίξουμε ένα s&v χωρίς να το αναμείξουμε? (την πάτησα με ένα big mouth s&v 120μελο που μου έκανε δώρο το v4b ,το έφτιαξα ολοκληρο και τώρα κλαιω το 20ευρω της νικοτίνης που έβαλα μέσα)
Έλεγα σε καινούργια να έφτιαχνα πρώτα ~30ml και να έβλεπα μετά εάν μου αρέσουν.


Γενικά οι ερώτησεις ειναι για διάρκεια χρόνου ~3μηνου.


Ευχαριστώ!






Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
 Όλα τα πραγματα στη ζωη γεννιουνται και πεθαινουν. Το ιδιο και τα υγρα μας.
Για αλλα, αυτό συμβαινει πιο γρηγορα .  Για αλλα πιο αργα . Όμως ισχυει για όλα : νικοτινες , αρωματα , μιγματα. Ενας λογος θα μπορουσε να είναι η οξειδωτικη δραση που επιφερει η επαφη με το οξυγονο της ατμοσφαιρας για παραδειγμα . Ενας άλλος οι τυχον χημικες δρασεις αναμεσα στα συστατικα ενός μιγματος. Ενας τριτος η επιδραση του φωτος . Καποια υλικα είναι πιο αδρανη , οκ , όμως ΤΙΠΟΤΑ δεν ξεφευγει από τον κανονα.
Μεχρι τωρα , σε όλα τα υγρα που αφορουν το ηλεκτρονικο τσιγαρο , εχει γινει αποδεκτη μια ΣΥΜΒΑΤΙΚΗ ημερομηνια ληξης που είναι δυο χρονια από την αρχικη συσκευασια. Μπορει αυτό να ισχυει για τα παντα ; Σιγουρα όχι , ΟΜΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑΝ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ.
Θα συμβει κατι τραγικο αν ξεπερασεις αυτή την ημερομηνια ; Σιγουρα όχι ! Το πολύ – πολύ να χασεις κατι σε γευση η σε ενταση . Όμως χρησιμο είναι να μενεις σχετικα κοντα σε αυτά τα ορια : προσωπικα , δεν ατμιζω υγρο που εχει ξεπερασει πανω από τρεις μηνες την ημερομηνια ληξης οποιουδηποτε συστατικου του – εν γνωσει μου όμως ότι το υγρο θα μπορουσε να εχει αλλοιωθει και εξι μηνες πριν ας πουμε.
Εξυπηρετει κανεναν η καταργηση της υποχρεωσης αναγραφης ημερομηνιας ληξης ; MONO TOYΣ ΕΜΠΟΡΟΥΣ !  Ετσι , παιρνουν λιγοτερες επιστροφες.
Εχει υποστηριχθει κατά καιρους ότι ορθοτερη θα ηταν η αναγραφη της ημερομηνιας παρασκευης. Όμως ημερομηνια παρασκευης ΤΙΝΟΣ ; Tου αρωματος ; Tης νικοτινης ; Tης PG ; Του μεσου ορου του μιγματος ; Τρεχα γυρευε …
Η προστασια του καταναλωτη σιγουρα δεν είναι θεμα μονον συμβατικων ρυθμισεων – όπως πχ η αναγραφη ημερομηνιας ληξης . Όμως όλα παιζουν τον ρολο τους : προσωπικα επισης , δεν δεχομαι να αγορασω προιον από καποιον που μου αποκρυπτει στοιχεια.

Τελος : Τα υγρα χρειαζονται συνθηκες αποθηκευσης που σιγουρα περιλαμβανουν μικρη εκθεση στο φως, στον αερα της ατμοσφαιρας και σε υψηλες θερμοκρασιες - τα οποια ειναι παραγοντες που επιταχυνουν τις χημικες αντιδρασεις. Μια θερμοκρασια περιβαλλοντος κατω απο 25 βαθμους αρκει , δεν χρειαζεται ψυγειο.

Αποσυνδεδεμένος atopos

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας

Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Ευχαριστώ για την επισταμένη σου απάντηση.
Αλλά περισσότερο ρωτούσα για την περίπτωση που δεν έχουν λήξει τα υγρά, απλά ας πούμε


κάνω τώρα μια παραγγελία από 3-4 snv και δεν είμαι σίγουρος πως θα μου αρεσουν.
Φτιάχνω ένα μέρος από το καθένα, περιμένω να ωριμάσουν και δοκιμάζω μετά από ~20ημερο.


Εάν είναι οκ φτιάχνω και τα υπόλοιπα που συνολικά μπορεί να χρειαστώ άλλο 1-1,5 μηνα μέχρι να τελειώσουν.
Πρακτικά από το άνοιγμα του μπουκαλιού μέχρι την κατανάλωσή τους ~2-2,5 μήνες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2023, 12:08 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Αν προσεξεις, απαντηθηκε : μπορεις να χρησιμοποιεις οποιοδηποτε υγρο κατα προσεγγιση δυο χρονια μετα την ημερομηνια εργοστασιακης παρασκευης ( η πιο ελαστικα τρεις μηνες μετα την ημερομηνια ληξης ) αρκει να το εχεις κλεισει αρκετα στεγανα και να το αποθηκευεις σε δροσερο και σκιερο μερος. Αν δεν αναγραφονται οι παραπανω ημερομηνιες , σου προταθηκε να μην αγοραζεις. Τελικο κριτηριο (ευτυχως η δυστυχως...) ειναι η γευση σου : κρινεις οτι αλλοιωθηκε - ακομα και τρεις μηνες μετα που το πρωτο-ανοιξες ; ΤΟ ΠΕΤΑΣ !

Αποσυνδεδεμένος atopos

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ και για την 2η επεξηγηματικότατη απαντηση

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος atopos

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Εάν θέλουμε να φτιάξουμε τελικό υγρό για αντίσταση 1,2 (και pod mtl) + αντίσταση 0.15(και pod dl) τι διαφορετική διαδικασία πρέπει να ακολουθήσουμε?
Και όσο αφορά την νικοτίνη θα πρέπει να έχουμε και εκεί διαφοροποιηση?


Υ.γ Μέχρι τώρα έκανα μίξη 50pg/50vg με ~9ml νικοτίνη για το oby aspire (1.2 αντίσταση)

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας

Γενικά στους αεράτους μειώνουμε την νικοτίνη καθώς ατμοποιούν πολύ περισσότερο υγρό σε κάθε τζούρα σε σχέση με ένα mtl.
Το πρώτο που θα αντιδράσει είναι ο λαιμός, εάν αντέξει (και να είναι ευχάριστο) το κτύπημα της νικοτίνης.
Το δεύτερο είναι πως εάν κρατήσεις τις ίδιες ατμιστικές συνήθειες σε τζούρες και χρόνους, πας εύκολα σε υπερβολική πρόσληψη νικοτίνης σε σχέση με αυτά που έχεις συνηθίσει και χρειάζεσαι.
 
Για τα ποσοστά vg/pg είναι καθαρά θέμα γούστου και πολύ λίγο σε θέμα τροφοδοσίας να χρειαστεί να προσαρμόσεις το υγρό σου σύμφωνα με την αντίσταση που χρησιμοποιείς.
Μια τυπική σύσταση υγρού θα ήταν mtl 50/50, dl ~70vg/30pg χωρίς να είναι δεσμευτικό.


Αποσυνδεδεμένος atopos

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


Ευχαριστώ για την απαντηση(κάπως έτσι το σκεφτόμουν και εγώ..)


Υ.γ. Γράφω και το παρακάτω μήπως το βρει χρήσιμο κάποιος και δεν την "πατήσει" όπως εγώ εάν θέλει να φτιάξει 70/30.


Βρήκα ένα "calculator" και διαπίστωσα πως μάλλον έχω κάνει λάθος παραγγελία στα υγρά.


Επειδή είναι 60αρια τα snv (με 30ml άρωμα) και η νικοτίνη που πήρα είναι 50vg/50pg δεν βγαίνει το 70/30 τελική αναλογια παρά μόνο εάν πέσω σε νικοτίνη παρα πολυ.
Οπότε θα στοχεύσω σε 5ml τελική νικοτίνη και όσο vg μπορεί να πάρει.Που θα μας κάνει ~62/38


Σε 120αρια βγαίνει το 70/30(πέρα από το αρχικό τους μέγεθος το άρωμα που έχουν μέσα είναι 24ml), καθώς και με συμπυκνωμένα αρώματα.



« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 27, 2023, 23:22 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος xloupas

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Μια βοηθεια παιδια μου χαρισε ενας φιλος 3 υγρα αναπληρωσης 10 ml το καθε ενα, χωρις νικοτινη 2  Relax και 1 Supreme εβαλα και ατμιζω το
relax
θελω να το παω για δοκιμη απο 10ml στα 20ml ποσο  vg/pg να προσθεσω για παραδειγμα να βαλω 5ml vg & 5ml pg



Απο οτι εψαξα τα eliquide france ειναι 50/50 vgpg

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Σωστά,
θα βάλεις 5ml vg & 5ml pg.

Aν θέλεις μπορείς να ανεβάσεις την περιεκτικότητα σε vg ή pg,
οπότε βάλε πχ 9ml vg και 1ml pg ώστε το τελικό να είναι 70vg/30pg
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 29, 2023, 15:37 από gstamatos »

Αποσυνδεδεμένος xloupas

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
@gstamatos αν βαλω 9vg & 1pg και το κανω 70/30 θα χασει παρα πολυ το αρωμα του?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110560 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159778 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515302 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146454 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303234 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530746 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801598 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet