vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

142 επισκέπτες, 5 χρήστες
xloupas, giorgos1999, ΨΗΛΟΣ, Kouros17, Buliwyf

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Methodios

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχει γούστο να ξεμείνω...
Για τα γούστα μου, το Cola Shades της Dinner Lady είναι κορυφή. Πάρε και το Strawberry Bikini για παρέα, και θα γίνει καλοκαίρι... :victory:

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1606 στις: Δεκεμβρίου 06, 2021, 12:38 »
Εχω πάρει το Silver Bullet της Velvet Vape και το άφησα κλειστό περίπου 2 εβδομάδες πρίν το χρησιμοποιήσω κάπου στα μέσα Νοεμβρίου.

Μέχρι πρόσφατα, δηλαδή για περίπου 1 μήνα απο όταν το άνοιξα, είχε το αρχικό ελαφρύ άρωμα φουντουκιού και 1 μικρή επίγευση ξηρού καρπού.Εχει χάσει το άρωμα και την γεύση του.

Επειδή έχω κάνει κάπου 40 ml, άλλαξα την ίδια αντίσταση 0.8Ω αλλά άδικα, το άρωμα δεν υπάρχει.Μετά μύρισα το μπουκάλι και όντως έχει χάσει το άρωμα φουντουκιού.Οπότε έβαλα πάλι την παλιά αντίσταση.

1)Είναι φυσιολογικό αυτό να γίνει σε 1 μήνα περίπου; Το είχα πάντα καλά κλειστό σε σκοτεινό μέρος.

2)Να κάνω πείραμα να προσθέσω λίγο απο το παλιό καπνικο υγρό Player η ακόμα καλύτερα να αγοράσω άρωμα σε σταγόνες και να προσθέσω; Μου έχουν μείνει κάπου 20-25 ml απο το Silver bullet.

Εχω ήδη πάρει στις 25/11 το Cuban Cigar της Philotimo και δεν τον έχω ανοίξει, αλλά ήθελα να ατμίσω πρώτα το Silver Bullet.

3)Tο Cuban Cigar μπορεί να πάθει το ίδιο αν το αφήσω και άλλο κλειστό;Δεν το έχω ανοίξει καν.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2021, 12:57 από Leon_GR »

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1607 στις: Δεκεμβρίου 06, 2021, 13:02 »
Αν κάνεις μόνο μία γεύση σε λίγο καιρό τη συνηθίζεις και δε τη καταλαβαίνεις. Αυτό που κάνω εγώ και στο προτείνω να έχεις σε δύο διαφορετικούς ατμοποιητές δύο διαφορετικές γεύσεις και να τις μοιράζεις μάσα στην ημέρα. Πρόσεξε οι γεύσεις να είναι διαφορετικές γιατί το cuban cigar έχει κι αυτό φουντούκι. Παράδειγμα αυτή τη στιγμή κάνω καπνικό με μήλο και καπνικό με βανίλια. Μπορεί βέβαια και να ξεθύμανε το άρωμα αν έπαιρνε αέρα

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1608 στις: Δεκεμβρίου 06, 2021, 13:21 »
Καλησπερα και καλες γιορτες, θα ηθελα να ρωτησω τι σημαινει αυτη η ημερομηνια και αν εχει λειξει ή ποτε ληγει τελως παντων αυτο το υγρο eliquid france καρυδα ειναι και αν μπορω να το ατμισω αμεσως μετα την αναδευση επειδη δεν εχω υπομονη να περιμενω 3-5 μερεςς που λενε.

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1609 στις: Δεκεμβρίου 06, 2021, 16:05 »
DLU...   Date Limite d'Utilisation (French: Expiration Date)

Οπότε μιλάμε για ληγμένο... Προσωπικά, θα το ατμιζα... Το πολύ πολύ να έχει ξεθυμανει σε κάποιο βαθμό το άρωμα του...

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1610 στις: Δεκεμβρίου 06, 2021, 18:46 »
[member=16271]kyrgiannis[/member]

Μίλησα με υπάλληλο, μύρισε το υγρό και πιστεύει πως έχει κάποιο άρωμα το υγρό, επίσης πως δεν γίνεται να ξεθύμανε σε 1 μήνα, είπε πως συνήθισα το συγκεκριμένο υγρό, πρότεινε να το αφήσω στην άκρη για αργότερα και να βάλω άλλο.

Είπε πως 1 λύση, είναι να έχω 2 διαφορετικά υγρά και να τα αλλάζω.

Τελικά στο Silver Bullet που είχα στο τάνκ κάπου 1.5 ml, έριξα λίγο απο το παλιό καπνικό και δεν είδα κάποια ωραία γεύση σαν συνδυασμό, απλά αραίωσε στην γεύση το παλιό υγρό.Οπότε το συμπλήρωσα με το παλιό υγρό και είναι μια χαρά, δεν είναι κανά φοβερό υγρό, αλλά είναι πιο έντονο χωρίς πρόσθετα πχ φουντούκι κλπ και η αλλαγή είναι θετική.Αν και με αυτή την αντίσταση έχω ήδη κάνει κάπου 40-45 ml και η γεύση δεν είναι στο 100%, έχω και άλλη 1 στην ίδια περίπου κατάσταση.

Το Silver Bullet το άφησα για αργότερα, θα ατμίσω το παλιό υγρό Player 14 Johan όσο είναι κάπου 5 ml και μετά θα βάλω το Cuban Cigar με καινούρια αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1611 στις: Δεκεμβρίου 06, 2021, 23:45 »
Αν μου επιτρέπεις πάλι για την αντίσταση να σου πω ότι τα 30 ml υγρό είναι ιδανικά για αλλαγή. Αν κάνεις 30 ml και δεις μετά το σύρμα και το βαμβάκι της αντίστασης θα καταλάβεις γιατί το λέω. Αν δε θες να αλλάξεις λόγω κόστους να σου πω ότι υπάρχουν στο διαδίκτυο αντιστάσεις από μεγάλα καταστήματα στη μισή τιμή από ότι αγοράζεις συνήθως. Εγώ πήρα 2 ares2 και σώθηκα από το κόστος των αντιστάσεων. Πίστευα πως ποτέ δε θα κατάφερνα να φτιάξω μόνος αντιστάσεις αλλά έκανα λάθος γιατί εκεί έξω υπάρχουν πολλά εργαλεία που σε βοηθούν. Όταν έχω λίγο ελεύθερο χρόνο στρίβω καμμιά δεκαριά από αυτές κι έτσι όταν τις χρειάζομαι έχω έτοιμες.

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1612 στις: Δεκεμβρίου 24, 2021, 16:52 »
Εχω κάνει από το Cuban Cigar της Philotimo κάπου 25-30 ml και έχει χάσει και αυτό το άρωμα βανίλιας και καραμέλας σε αρκετό βαθμό.
Εβαλα καινούρια αντίσταση, αλλά η διαφορά είναι πολύ μικρή.Το άνοιξα στις 07/12.

Το Silver Bulet το δοκίμασα πάλι μετά απο τόσες ημέρες με άλλη αντίσταση και είναι το ίδιο, καθόλου γεύση, οπότε δεν πρόκειται για κορεσμό.

Μου φαίνεται πως θα αρχίσω να φτιάχνω υγρά με συμπυκνωμένα αρώματα 30 ml και όχι να παίρνω snv η να φτιάχνω 60 ml.

Θα ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο ενισχυτικό γεύσης πχ καραμέλα και βανίλια να ρίξω στο Cuban Cigar, αν και μπορεί να αχρηστευτεί και να δώσω χρήματα άδικα.

[member=16271]kyrgiannis[/member]

Εργοστασιακές αντιστάσεις 0.8Ω χρησιμοποιώ της innokin.

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1613 στις: Δεκεμβρίου 24, 2021, 16:59 »
Αρκετές φορές παίζει ρόλο τόσο η αποθήκευση του υγρού όσο και ο κορεσμός που επέρχεται σε εμάς με καθημερινή χρήση και πολλά ml...



Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1614 στις: Δεκεμβρίου 24, 2021, 18:38 »
[member=6703]QS-Plan[/member]

Περίπου 1.5 ml την ημέρα κάνω.Το υγρά τα βάζω σε σκοτεινό σχετικά μέρος μέσα σε σακούλα νάυλον για να μην τραβάει υγρασία.

Ισως κάθε φορά που γεμίζουμε απο το μπουκάλι και το πιέζουμε, να εισέρχεται αέρας στην επαναφορά  μέσα σε αυτό, με αποτέλεσμα να να αλλοιώνεται.

Πχ το συγκεκριμένο υγρό απο τα 30 ml που έχει στο μπουκάλι, τα 15 ml είναι το PG και τα 15 ml VG+2 booster νικοτίνης των 10 ml 50/50+10 ml VG που πρόσθεσα.

Θα μπορούσα να το κάνω στα 50 ml χωρίς να βάλω τα 10 ml VG και να βγεί πιο έντονο, αλλά μετά το είδα.

Δηλαδή απο τα συνολικά 60 ml, είναι 25 ml PG+35 ml VG.Αυτό μεταφράζεται σε ποσοστό 45% PG+55% VG.
Το 30/60 που αναφέρεται για το συγκεκριμένο υγρό, είναι γιατί έχει ήδη ως περιεχόμενο τα 30 ml.

1 λύση, είναι να φτιάχνω τα υγρά με μικρότερη αραίωση, δηλαδή με λιγότερη VG.Η αντί για 2 νικοτίνες των 10 ml 50%PG/50%VG,  να είναι 90% PG/10% VG.

Αυτό που δεν γνωρίζω, είναι αν κάποια υγρά snv με 30 ml περιεχόμενο είναι 100%  PG.Λογικά όσα είναι πχ 12/60 η 20/60 είναι.

Επίσης αν αυτό συμβαίνει και στα καθαρά καπνικά υγρά.

Ισως αν είχα καταναλώσει και τα 60 ml σε αυτές τις 17 ημέρες, να μην είχε προλάβει να χάσει μέρος των 2 του αρωμάτων.

*Edit:
Δυστυχώς τελικά δεν έχω σωστή όσφρηση επειδή είμαι κρυωμένος και ακόμα έχω λίγο βουλωμένη μύτη.

Πάντως για το Silver Bullet είμαι σίγουρος, γιατί το δοκίμασα όταν ήμουν καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 25, 2021, 16:06 από Leon_GR »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1615 στις: Δεκεμβρίου 30, 2021, 12:02 »
O αέρας που μπαίνει στο μπουκάλι κάθε φορά που το ανοίγεις για να γεμίσεις τον ατμοποιητή, δεν θα σου κάνει καμία διαφορά στη γεύση του υγρού πάντα βέβαια σε λογικά πλαίσια, δηλαδή να μην έχεις ανοίξει το μπουκάλι 3-4 μήνες και οξειδωθεί το υγρό.
Γενικά η άτονη γεύση οφείλεται είτε σε κορεσμό από τους γευστικούς κάλυκες είτε και από το στήσιμο και τον ατμοποιητή.
Πολλά υγρά τα "κλειδώνω" σε ένα ατμοποιητή, γιατί μετά από τις πρώτες δοκιμές σε 4-5 ατμοποιητές που χρησιμοποιώ καθημερινά, βρίσκω ποιος δίνει την καλύτερη γεύση για τα γούστα μου και μένω σε αυτόν.

Αποσυνδεδεμένος funes

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1616 στις: Δεκεμβρίου 30, 2021, 12:22 »
Ατμιζω συνηθως υγρα με 12mg η 9 νικοτινη αλλα κατα το βραδυ δε νιωθω πλεον χτυπημα επειδη μαλλον το συνηθιζω και επειδη δε με καλυπτει αναγκαζομαι και βαζω υγρο με 18mg νικοτινη.
Θα ηθελα να μειωσω την νικοτινη που ουσιαστικα ξερω οτι την θελω μονο για το χτυπημα που δινει. Πως θα μπορουσα να το κανω αυτο?
Αν ανεβαζα το ποσοστο της pg στα υγρα μου θα βοηθουσε ? Παιζει ρολο ο ατμοποιητης και η μπαταρια στο χτυπημα που εχουμε? Δηλαδη αν αγοραζα κατι καλυτερο ισως με βοηθουσε η θα ειναι το ιδιο?
Καλημέρα και χρόνια πολλά.....απο τα λίγα που διάβασα... Όλα σωστά είναι όσα λένε και οι υπόλοιποι.... Όλα παίζουν ρόλο. Εγώ το μόνο που ήθελα να συμπληρώσω... Αν το θέμα σου είναι το χτύπημα στο λαιμό.... Υπάρχει ένα ενισχυτικό της FlavourArt.... Που λέγεται FLASH..... δοκίμασε το αν θες., κάνει θαύματα στο χτύπημα..... Είναι ακριβώς γι αυτό...και δεν επηρεάζει τη γεύση. Ξεκίνα σε ένα 60 μελό με 10-15 σταγόνες και δες ... Αν δε σε καλύψει ρίξε και άλλες λίγο λίγο... Μέχρι να βρεις που σε ικανοποιεί....καλή επιτυχία...... Και 18 MG είναι πάρα πολύ.... Θα γδαρεις το λαιμό... 

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1617 στις: Ιανουαρίου 02, 2022, 15:56 »
Τελικά έριξα πρίν λίγες ημέρες 4-5 σταγόνες άρωμα hazelnut στο Silver bullet στα 15 ml που έμειναν, εφόσον το υγρό ήταν απο την αρχή φτιαγμένο 70 VG/30 PG, σημαίνει πως τα 10 ml είναι VG και τα 5 PG.
Σήμερα το άνοιξα και μυρίζει απο το άρωμα που έριξα.Αν ρίξω 5ml PG για να γίνει 20 ml η αναλογία θα γίνει 50/50, σωστά;Θα μείνει ίδιο το άρωμά του, θα βελτιωθεί η θα εξασθενήσει;Υποτίθεται πως η PG βοηθάει στο άρωμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2022, 16:06 από Leon_GR »

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1618 στις: Ιανουαρίου 02, 2022, 16:31 »
Μετά την ήττα που φάγαμε με τις παραγγελίες εκτός Ε.Ε., που δεν μπορώ πια να αγοράσω το Lemon Coconut Cream Cake Concentrate από τους αγαπημένους μου Chef, βρήκα έναν άξιο (ως και καλύτερο) αντικαταστάτη στην Κρέμα Κάσταρντ από το Philotimo. Είναι όμως SnV και δεν το αντέχει και πολύ η τσέπη μου.
Έχετε να προτείνετε κάποιο φτηνότερο one shot που να πλησιάζει γευστικά;

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1619 στις: Ιανουαρίου 02, 2022, 20:04 »
Του philotimo δεν την εχω δοκιμασει.
Μια καλη ,απαλη custard θυμαμαι ,ειναι αυτη της Flavorart (αρωμα 10ml).
Ειχε ομως και μια νοτα λεμονιου πολυ ηπια.
Εχω χρονια να την κανω βεβαια.
Το αναφερω, γιατι ζητας φθηνο και η συγκεκριμενη επαιζε γυρω στο 3%.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135568 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114547 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2329 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 903 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271006 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1490 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43143 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12306 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli