vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

245 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, Jorge, Milarepa, Tazz

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #30 στις: Ιουλίου 06, 2011, 02:28 »
δε ξέρω αν μετρησες τις σταγόνες με συριγγα, αλλά 30 σταγόνες vg  είναι 1.5ml τουλαχιστον οπως τα μετράω εγώ.
η γλυκάδα που λες είναι της vg. εμένα δε μάρεσει η vg. παρ'οτι ειναι πιο γλυκια σε γευση και στο λαιμο δε μου δίνει χτυπημα. δοκίμασε το εξής.. όλα μέτρα τα σε σταγόνες ίδιων μπουκαλιών..
20 σταγονες ατμιστική βαση  που έχεις (νομίζω την έχεις σε vg) 20 σταγονες pg. 4 σταγόνες αρωμα.
η καραμέλα έχω ακούσει είναι αρκετα ελαφρια οπότε ή βαλε 5-6 σταγονες ή αλλο άρωμα.
κατα τη γνώμη μου μίγμα καλό είναι γυρω στο 70pg 30vg αλλά αφού έχεις υγρο velvet έιναι vg οπότε να αραιώνεις μόνο με pg να το κανεις τουλαχιστον 50-50.
εγώ άρωμα βάζω το ένα 1/10 από τις σταγόνες των αλλων 2. πχ20βάση 20 pg άρα 4 άρωμα. εκτός από πολυ δυνατα αρώματα πχ espresso που βάζω το μισό.
επειδή οι σταγόνες του αρώματος είναι πιο μικρές υπολογίζω 5-8% δηλαδή άρωμα

το υγρό για μια δυο μέρες παραμένει διαφανο, μετά χρωματίζεται. όχι πάντα όμως. μερικές φορές παραμένει διαφανο (ανάλογα το άρωμα)
αλλά αυτό να μη σε νοιάζει. με το που το φτιάξεις μπορείς να το ατμίσεις

ένα "κλουτς κλουτς" να το κάνεις ανακατεύθηκε.

αν δεν έχεις pg πάρε από το φαρμακειο της γειτονιάς  σου. ζήτα την ώς προπυλενική γλυκόλη. μη της πεις pg, θα σε κοιτάει σαν χαζή..

σε αντίθεση με τα έτοιμα υγρά, ξέρεις ακριβώς τι βάζεις μέσα. οπότε νοσοκομείο δε παίζει.. :P και σκέτη βάση να κάνεις δε παθαίνεις τπτ. τώρα άμα κάνεις σκέτο άρωμα δε ξέρω!

δοκίμασε και πες μου.. επίσης κανείς δεν έφτιαξε απο την πρώτη μέρα το υπέρτατο υγρό..
keep mixing!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #31 στις: Ιουλίου 06, 2011, 03:35 »
2 ml υγρό--> 1ml βάση VG των 36 (δηλαδή το έφτιαξα στα 18mg/ml), 30 σταγόνες VG διαλύτης (περίπου 0.9ml) και 0,1ml καραμελίτσα (5 σταγόνες)... Στο dripping τίποτα απολύτως με μια μυρωδιά καραμέλας. Έριξα άλλες δύο σταγόνες άρωμα αλλά στο dripping ελάχιστη βελτίωση. Το έβαλα στον eGo-T (τύπου Α) και είναι καλό. αλλά όχι τόσο που να πω και ουάου! Έχω δε, μια έντονη αίσθηση ότι ατμίζω κάτι σαν νερό. μάλλον φταίει η σκέτη VG. Σιγά τα ντουμάνια πάντως. Δεν βλέπω και καμιά τρελή διαφορά με τα ντουμάνια της PG...
Παρατήρηση: Θα περίμενα μια πιο σκούρη απόχρωση του συνολικού υγρού, μαθημένος από τα έτοιμα της αγοράς. Ελάχιστα κιτρίνισε το συνολικό διάλυμα... Κάνω κάτι λάθος; Και κάτι ακόμη... Έχω και μια ελαφρά γεύση (μετα-γεύση μάλλον) πίκρας στο λαιμό... Ή γλύκας και πίκρας μαζί θα έλεγα...
Κι άλλη παρατήρηση... Χρειάζεται ανακάτεμα; Και πως; Σαν σέικερ ας πούμε; Στο τανκ που είναι πλέον μέσα, το κίτρινο εξαφανίστηκε και βλέπω μόνο ένα διάφανο υγρό...
Υ.Γ. Αν σταματήσω να γράφω στείλτε μου ένα σθενοφόρο... ;)

18 αρα καραμέλα; Χμ.... πιο πολύ για 13 αρα μου κάνει...εκτός αν υπολογίζεις τις σταγόνες VG αλλιώς...
20Χ36/55=13 και κάτι ψηλά...
Καθώς και τα ml στα 2.75...
Εσένα σου βγήκαν δηλαδή 2 ml με αυτές τις αναλογίες;

Η καραμέλα από fun που έχω δοκιμάσει είναι αντιθέτως βαρύ άρωμα αλλά παράλληλα και αρκετά γλυκό...
Εμένα στην αρχή μου άρεσε αλλά λόγω γλυκάδας το γύρισα σε καραμέλα λεμόνι προσθέτοντας δηλαδή λίγη από την οξύτητα του κίτρου στο υγρό και έγινε υπέροχο...
Το δοκίμασα με eGoT...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 06, 2011, 03:49 από Gabriel74 »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #32 στις: Ιουλίου 06, 2011, 07:33 »
Η καραμέλα της flavorart δίνει περισσότερο γεύση παρά άρωμα και τη βρίσκω καλύτερη όχι μόνη της αλλά για να στρογγυλεύει καπνικά αρώματα σε πολύ μικρή αναλογία 1-2 σταγόνων, με πολύ καλή απόδοση.
Καραμέλα με πολύ άρωμα που στέκεται καλά μόνη της είναι η κάπως δυσεύρετη στην Ευρώπη καραμέλα της Lorann.
Επίσης η τελευταία (της Lorann) ταιριάζει απόλυτα με το espresso της Flavorart, κυριολεκτικά τον μεταμορφώνει!

Παρεμπιπτόντως, Ελληνες έμποροι φέρτε Lorann, είναι και αυτά φοβερά αρώματα.

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #33 στις: Ιουλίου 06, 2011, 15:22 »
Ευχαριστώ παιδιά... Θα τα δοκιμάσω όλα το βράδυ. Για να μετρήσω ποσότητες, άνοιξα την σύρριγγα, έκλεισα από κάτω την τρύπα με το δάχτυλό μου, και έσταξα μέσα μετρώντας ταυτόχρονα σταγόνες για να ξέρω πόσες είναι πόσο (σε ποσότητα).
Δεν τα έβαλα εξ αρχής όλα μαζί. Στην πρώτη απόπειρα είχα νομίζω ακριβώς 2ml, άντε κάτι λιγότερο από τις ποσότητες που θα έμειναν στα τοιχώματα... Μετά όταν η ποσότητα της καραμέλας μου φάνηκε μικρή έριξα κι άλλες σταγόνες και το χάλασα. VG με VG τελικά δεν μου άρεσε. Ευτυχώς μου έχει μείνει freedom και την βγάζω σήμερα. Το βράδυ όμως έχει πολύ δουλειά στο "χημείο" μου... χαχαχαχα


Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #34 στις: Ιουλίου 06, 2011, 15:32 »
Η καραμέλα της flavorart δίνει περισσότερο γεύση παρά άρωμα και τη βρίσκω καλύτερη όχι μόνη της αλλά για να στρογγυλεύει καπνικά αρώματα σε πολύ μικρή αναλογία 1-2 σταγόνων, με πολύ καλή απόδοση.
Σε βρίσκω σωστό, πάντα βάζω μερικές σταγόνες καραμέλα και ελάχιστο mts
να προσθέσω ότι και τα 2 δίνουν λίγο χρώμα παραπάνω στο μείγμα
επίσης το cuba κάνει την ίδια δουλειά, ενω απο μόνο του είναι μάπα, αν στάξεις λίγες σταγόνες έχει άριστο αποτέλεσμα σε χρώμα και καπνογλυκάδα (θυμίζει ρούμι και πούρο)

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #35 στις: Ιουλίου 06, 2011, 21:24 »
Νομίζω πως τα έχω κάνει λίγο σκατά...

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #36 στις: Ιουλίου 06, 2011, 21:36 »
Νομίζω πως τα έχω κάνει λίγο σκατά...


..."σκατά;" Γουάτ ντου γιου μιν ;;

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #37 στις: Ιουλίου 06, 2011, 22:29 »
βάλε 20 σταγόνες velvet cloud 35pg 3 vanilla και 2 καραμελα και πες μου αν είναι καλό..

το μιγμα θα ναι 12αρι αλλά θα ναι καλό πιστευω σε αναλογια πιτζι βιτζι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 06, 2011, 22:35 από dxdydz »

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #38 στις: Ιουλίου 06, 2011, 23:28 »
βάλε 20 σταγόνες velvet cloud 35pg 3 vanilla και 2 καραμελα και πες μου αν είναι καλό..

το μιγμα θα ναι 12αρι αλλά θα ναι καλό πιστευω σε αναλογια πιτζι βιτζι
θα το κάνω μόλις κοιμίσω τις μικρές (που ναι, είναι ακόμη ξύπνιες και πάνε βουρ για μπαρόβιες...)
Θενκς!

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #39 στις: Ιουλίου 06, 2011, 23:36 »
επίσης το cuba κάνει την ίδια δουλειά, ενω απο μόνο του είναι μάπα, αν στάξεις λίγες σταγόνες έχει άριστο αποτέλεσμα σε χρώμα και καπνογλυκάδα (θυμίζει ρούμι και πούρο)
Πολύ ενδιαφέρον αυτό. Θα το δοκιμάσω σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος xristosxat

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι του φανει του λολοστεφανη....
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #40 στις: Ιουλίου 08, 2011, 11:19 »
Η καραμέλα της flavorart δίνει περισσότερο γεύση παρά άρωμα και τη βρίσκω καλύτερη όχι μόνη της αλλά για να στρογγυλεύει καπνικά αρώματα σε πολύ μικρή αναλογία 1-2 σταγόνων, με πολύ καλή απόδοση.
Καραμέλα με πολύ άρωμα που στέκεται καλά μόνη της είναι η κάπως δυσεύρετη στην Ευρώπη καραμέλα της Lorann.
Επίσης η τελευταία (της Lorann) ταιριάζει απόλυτα με το espresso της Flavorart, κυριολεκτικά τον μεταμορφώνει!

Παρεμπιπτόντως, Ελληνες έμποροι φέρτε Lorann, είναι και αυτά φοβερά αρώματα.

Ψαχνωντας για τα Lorann που ειπες Πανο βρηκα αυτο το καταστημα http://www.atomizer.gr/ που βλεπω κανα δυο φορες εχει αναφερθει εδω μεσα ο οποιος λεει οτι εχει γευσεις lorann. Εχει και flavourart γευσεις και ετοιμα υγρα. Εχει αγορασει κανεις απο εκει;

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #41 στις: Ιουλίου 08, 2011, 11:28 »
Και μένα με ενδιαφέρουν τα Lorann, αλλά φαίνεται λίγο τσιμπημένη η τιμή για τα 5 ml...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #42 στις: Ιουλίου 08, 2011, 12:00 »
Ψαχνωντας για τα Lorann που ειπες Πανο βρηκα αυτο το καταστημα http://www.atomizer.gr/ που βλεπω κανα δυο φορες εχει αναφερθει εδω μεσα ο οποιος λεει οτι εχει γευσεις lorann. Εχει και flavourart γευσεις και ετοιμα υγρα. Εχει αγορασει κανεις απο εκει;

Πολύ ενδιαφέρον. Δεν τους ήξερα τους τύπους!


Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #43 στις: Ιουλίου 08, 2011, 12:37 »
Οι τιμές είναι 

Αποσυνδεδεμένος nikpar

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #44 στις: Ιουλίου 08, 2011, 12:54 »
Ψαχνωντας για τα Lorann που ειπες Πανο βρηκα αυτο το καταστημα http://www.atomizer.gr/ που βλεπω κανα δυο φορες εχει αναφερθει εδω μεσα ο οποιος λεει οτι εχει γευσεις lorann. Εχει και flavourart γευσεις και ετοιμα υγρα. Εχει αγορασει κανεις απο εκει;
Δες εδώ τιμές που έχουν έξω τα μικρά μπουκαλάκια μετά αρώματα
https://www.lorannoils.com/c-6-super-strength-flavors.aspx


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135785 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084227 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34948 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 104 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9474 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476525 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271177 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1513 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos