vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

351 επισκέπτες, 9 χρήστες
Βασίλης1966, ZoeM, Parolos, filikos4, manoslykos, trabaman, Jorge, Doubt, geoliol

Twitter

Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 02:06 »
Βλέπω αναφορές διάσπαρτες σε αυτό το φόρουμ αλλά και ερωτήσεις ελλήνων στο ecf και καταλαβαίνω ότι αρκετοί ήδη πρέπει να το έχουν προμηθευτεί. Να αρχίσουμε να την συζητάμε λίγο;

Ξεκινώντας, για τους μη γνωστές θα πώ όσα ξέρω μέχρι στιγμής κι οποίος θέλει συμπληρώνει.

Είναι ένα ενισχυτικό γεύσης περισσότερο παρά άρωμα, το οποίο προσθέτει στα υγρά αρώματα ξηρών καρπών, ζύμης, ψωμιού και ποπ-κορν (απο την περιγραφή)

Επειδή είναι πολυ δυνατό, πωλείται ως διάλυμα 5% σε PG. Η δοσολογία που χρησιμοποιείται απο αυτό είναι συνήθως 1 εώς 2 σταγόνες στα 10ml.

Σε συνδυασμό με το άρωμα της TPA RY double δίνει ένα αποτέλεσμα εξαιρετικά κοντά στο Tribeca.

Εγώ το προμηθεύτηκα απο την TPA
http://shop.perfumersapprentice.com/p-6826-acetyl-pyrazine-5-pg.aspx
αν και έμαθα πρόσφατα ότι πωλείται και στην Ελλάδα απο το Atmorama νομίζω.

Ξεπερνώντας τα βασικά, σε αυτό το θέμα θα ήθελα να ενημερώνουμε και με συνταγές ή ιδέες ή πως την χρησιμοποιεί ο καθένας και πληροφορίες περί χρήσης, δεσίματος με αρώματα κλπ.

Εγώ την περιμένω απο μέρα σε μέρα και ήδη έχω ετοιμάσει υγρά για να την προσθέσω μέσα. Θέλω να την δοκιμάσω εκτός απο RY double, που κάποια στιγμή θα παραγγείλω, με τα παρακάτω υγρα:

Nutacco (Atmos), RY69 (Atmos. Ισως δώσει κάτι σε Bebeca? Θα δούμε), Tobacco Symphony (Inawera) και ίσως με Tuscan (FlavourArt) το οποίο απο μόνο του δεν μου αρέσει καθόλου αλλά ίσως δώσει κάτι σε αυτή την μονοτονη γεύση ψωμιού πολυτελείας που μου βγαζει.





Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 02:14 »
Δυστυχώς το ΑΤΜΟΡΑΜΑ δεν το φέρνει πλέον γιατί όπως μου είπε σήμερα στο τηλέφωνο σε διάφορα forum χαρακτηρίζεται βλαβερό για την υγεία...

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 08:31 »
σε καπνικα του καλλιτεχνη που το εχω δοκιμασει ....ενισχυει απιστευτα τη γευση και αφαιρει πολυ την γλυκύτητα ........

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 09:03 »
πάντως με πολύ γρήγορη μάτια που έριξα στο Google ναι θεωρείται βλαβερή ουσία αλλά σε μεγάλη ποσότητα κ με πολύ συχνή έκθεση..την έχουν κ τα τσιγάρα μέσα..πάντως πωλητε πολύ έξω για χρήση στο ητ..θα έπρεπε να το έχουμε κ στην ελλάδα..αν θα χρησιμοποιήσουμε κάτι που θεωρείται βλαβερό είναι στην κρίση του καθένα αρκεί να υπάρχουν οι κατάλληλες προειδοποιήσεις από μέρους του πωλητή.

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 10:06 »
Νομίζω ότι εφοσον χρησιμοποιείται ήδη σε ελεγμένα/πιστοποιημένα έτοιμα υγρα, βλέπε Tribeca-Bebeca είναι όσο βλαβερό είναι οποιαδηποτε αλλο άρωμα..


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2013, 13:51 από SpyrosG »

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 10:57 »
Συγγνώμη που θα διαφωνήσω αλλά αυτό το γεγονός από μόνο του δεν λέει τίποτα. Έχει να κάνει με συγκεντρώσεις και ποσότητες που χρησιμοποιούνται αλλά και σε πολλές περιπτώσεις από ελλειπή στοιχεία και στατιστικά. Θα θυμίσω πόσο καιρό χρειάστηκε για το κτ να αποκαλυφθεί (εσκεμμένα ή μη) πόσο βλαβερό είναι και πόσες από τις χιλιάδες ουσίες που περιείχε ή που τελικά παραγόντουσαν από τον καπνό την στιγμή της καύσης είναι καρκινογόνες και γενικά βλαπτικές για την υγεία μας.
Προφανώς και δεν θέλω να υπαινιχθώ καν ότι υπάρχει μέτρο σύγκρισης απλά ας μην βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα.
Παραθέτω ένα link από ένα forum που έχει κάποια στοιχεία για μερικές ουσίες που χρησιμοποιούνται ευρέως. Η συγκεκριμένη ουσία φαίνεται ότι είναι τοξική σε μεγάλες ποσότητες εφόσον κάποιος την καταπιεί αλλά και πάλι θα τονίσω ότι όσο δεν υπάρχουν μελέτες και έρευνες απλά εμπιστευόμαστε το μη χείρον βέλτιστον

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 11:05 »
Ειναι το ιδιο με το diacetyl που ειχε γινει ο κακος χαμος πριν κανα χρονο ?? 

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 11:10 »
Και η κοινή οδοντόκρεμα (όπως και πολλά άλλα προϊόντα καθημερινής χρήσης) είναι τοξική εφόσον κάποιος την καταπιεί σε μεγάλες ποσότητες...

Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 11:11 »
Νομίζω ότι εφοσον χρησιμοποιείται ήδη σε ελεγμένα/πιστοποιημένα έτοιμα υγρα, βλέπε Tribeca-Bebeca είναι όσο βλαβερό είναι οποιαδηποτε αλλο άρωμα..
:hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Από τη σελίδα της halo: http://www.halocigs.com/eliquid-faq

" Does your e-liquid contain Diacetyl?
No, Halo does not contain Diacetyl in any of our e-liquid formulas. This was a strict requirement for Halo far before it became a popular topic in the forums. In addition, our e-liquid also does not contain Acetyl, Propionyl, 2-3 Hexanedione, 2-3 Heptanedione, or Diacetyl Trimer which are often used as Diacetyl equivalents. "

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 11:15 »
δεν νομίζω να είναι πιο βλαβερό από μια κόκα κόλα..

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 11:20 »
Ειναι το ιδιο με το diacetyl που ειχε γινει ο κακος χαμος πριν κανα χρονο ??

Καλημέρα  :bye:

Όχι δεν έχει καμία σχέση , το μόνο που θέλω να επισημάνω είναι ότι εμείς δεν κάνουμε κατάποση αλλά εισπνοή ατμού .
Άλλο πράγμα το στομάχι καί άλλο τα πνευμόνια μας .
Ευχαριστώ δεν θα πάρω !!!. :nope: :nope:

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 11:30 »
Προσωπικά, αν θέλω περισσότερη γεύση, ρίχνω περισσότερο άρωμα στα υγρά μου. Μου αρκεί αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 11:32 »
Καλημερα Κωστα,

Σιγουρα δεν εχει σχεση γιατι στο google φαινεται σαν να ειναι πολυ συγγενικες ουσιες.

http://www.google.gr/search?q=diacetyl+acetyl&oq=diacetyl+acetyl&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Θυμαμαι τοτε με το Diacetyl και το προβλημα που δημιουργουσε ηταν κατευθειαν στους πνευμονες και για αυτο ειχε γινει η αποσυρση αρκετων επωνυμων υγρων.

Αποσυνδεδεμένος Atmistador

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 11:56 »
Καλημέρα!
Μετά από μια πρόχειρη έρευνα στο google βρήκα τα εξής δυο link.
http://www.chemicalbook.com/ChemicalProductProperty_EN_CB1254200.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Diacetyl
Αν κρίνω από το μοριακό μοντέλο των δυο στοιχείων, μάλλον δεν έχουν σχέση μεταξύ τους. Βέβαια χημικός δεν είμαι, όποτε ίσως κάποιος άλλος θα μπορούσε να δώσει μια πιο έγκυρη απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 12:04 »
Για να καταλάβετε τι είναι αυτά .
Είναι συγγενείς διαλυτικά και προσδίδουν ενίσχυση γεύσης .
Έχουν κατηγορηθεί πολλές φορές και έχουν μία ενισχυμένη γεύση βουτύρου  .
Θα επαναλάβω το ίδιο με πριν .

Άλλο πράγμα το στομάχι καί άλλο τα πνευμόνια μας .
Μέχρι να γίνει έρευνα για την επίπτωση στους πνεύμονες θα αναμένω !!!
Ευχαριστώ δεν θα πάρω !!!. :nope: :nope:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110742 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159957 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146497 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303300 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530840 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201480 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801673 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet