vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

VOOPOO ARGUS G + VOOPOO ARGUS SE

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
VOOPOO ARGUS G + VOOPOO ARGUS SE
« στις: Ιουνίου 05, 2023, 21:28 »
(Το προϊόν το παρέλαβα από τη Sourcemore)




Mε τον κωδικό AGGK το προϊόν κοστίζει $18.99
ΔΕΝ κερδίζω τίποτα με τον κωδικό που θα βάλετε.



Το Argus G είναι μία όλα-σε-ένα(ΑΙΟ) συσκευή με διαστάσεις 110.9x25.7x13.5mm, ζυγίζει τόσα γραμμάρια, παίζει από τα 5 εώς τα 25W, φορτίζει μέσω της θύρας Type-C που διαθέτει και έχει ενσωματωμένη μπαταρία 1000mAh. Το ποντ της συσκευής είναι το Argus Pod με 2ml χωρητικότητα υγρού και διαθέσιμες δύο αντιστάσεις την 0.7Ω και την 1.2Ω. Η συσκευασία περιλαμβάνει τη συσκευή, δύο αντιστάσεις, ένα καλώδιο Type-C και ένα λουράκι για τον λαιμό.

Πωλείται στα παρακάτω χρώματα:


Η συσκευή μου αρέσει αρκετά και είναι θαύμα ότι η Voopoo έβγαλε συσκευή που όλα παίζουν σωστά και δεν έχω κανένα παράπονο. Δεν έχω την ίδια γνώμη για τις αντιστάσεις αλλά θέλω να το αναλύσω λίγο πιο κάτω αυτό, οπότε κρατάμε ότι η συσκευή μου αρέσει.

Το Argus G το έχω και παίζω μόνιμα μαζί του σχεδόν ένα μήνα και μάλιστα δοκιμάστηκε το τριήμερο ως η βασική μου και μόνη συσκευή ενώ βρίσκομαι εκτός από το πρωί ως το βράδυ. Από το σχήμα της συσκευής, το βάρος, αυτά που μου προσφέρει, το πως λειτουργεί, όλα με έχουν βολέψει εκτός από ένα συγκεκριμένο πραγματάκι που κάνει εδώ και χρόνια η VOOPOO συν το θέμα με τις αντιστάσεις που δεν είναι αυτό που θα νόμιζε κάποιος όμως και τα δύο θα τα αναπτύξω λίγο πιο κάτω. Μου αρέσει και με βολεύει ότι η συσκευή χρησιμοποιεί ίδιες αντιστάσεις με το άλλο ποντάκι που έβγαλε η εταιρεία και γενικά θα ήθελα να κρατήσουν αυτό το ποντ και στις μελλοντικές τους συσκευές. Το κάνει η Lost Vape εδώ και αρκετό καιρό και βολεύει πάρα πολύ τους πάντες.

Κατασκευαστικά το ποντ είναι πάρα πολύ καλό με το επιστόμιο να με βολεύει εξαιρετικά και να μη μαζεύει εύκολα υδρατμούς ακόμα και μετά από πολλή χρήση. Βολεύει πολύ ότι ενώ είναι φιμέ, δεν είναι τόσο σκούρο οπότε μπορώ εύκολα να δω τη στάθμη του υγρού στο εσωτερικό. Γεμίζει πανεύκολα, η τάπα σιλικόνης ανοίγει και κλείνει μπαμ μπαμ. Δεν μου αρέσει ότι πρέπει να πιάσω το ποντ από το επιστόμιο σχεδόν με τα δάχτυλα για να το βγάλω και να γεμίσω αλλά αυτό είναι τελείως δικό μου θέμα.

Μου αρέσει ότι έχει οθόνη και fire button οπότε μπορώ λίγο να παίξω με τα βατ ανάλογα τα γούστα μου και μπορεί αυτό που θα γράψω τώρα να το έχω βγάλει τελείως από το κεφάλι μου και να μην ισχύει τίποτα αλλά νιώθω ότι πατώντας το κουμπί του fire η ένταση είναι δυνατότερη από όταν παίρνω απλά τζούρα και λειτουργεί αυτόματα η συσκεύη. Λογικά είναι τελείως η ιδέα μου αλλά το αναφέρω γιατί δεν μπορώ να καταλάβω αν ισχύει γιατί είναι ελάχιστη η διαφορά ΑΝ υπάρχει.

Εννοείται το μεγαλύτερο ατού μιας τέτοιας συσκευής είναι όταν έχει ρυθμιστή για την εισαγωγή του αέρα. Εδώ μάλιστα μπορεί να καλύψει ένα μεγάλος εύρος χρηστών και μάλιστα να το κάνει καλά. Στο τελείως κλειστό του και εκεί που το χρησιμοποιούσα όταν περπατούσα και κάναμε βόλτες, έχει ανοιχτή μια πάρα πολύ μικρή τρύπα που όπως την βλέπω είναι 0.8μμ και είναι τελείως του γούστου για σφιχτή ΜΤΛ τζούρα. Ενώ όταν έπινα τον καφέ μου ή το ποτό μου ρύθμιζα τελείως διαφορετικά τον αέρα και άνοιγα τον αέρα για ανοιχτή ΜΤΛ τζούρα για μπόλικο ατμό και πιο γεμάτη γεύση.

Δεν μου αρέσει ότι όταν η συσκευή μένει λίγο στην άκρη για κάποια ώρα, η πρώτη τζούρα είναι νεκρή και υπάρχει μόνο για να ξυπνήσει η συσκευή και πρέπει να ξανατραβήξεις. Το βρίσκω τελείως άσκοπο όλο αυτό και όσο και αν λέω ότι το έχω συνηθίσει τόσο καιρό, πάντα θα με πιάνει απροετοίμαστο και θα με χαλάει. Όμως το σημαντικό μειονέκτημα και αυτό που θα με έκανε να το σκεφτώ ξανά είναι το πόσο τζόγος είναι αν οι αντιστάσεις που θα πάρεις θα είναι καλές ή θα τρέχει το υγρό με το κιλό από κάτω με διαρροές και εξηγώ. Οι αντιστάσεις που έχει μέσα η συσκευασία όπως και άλλες που μου είχαν σταλθεί από την εταιρεία ήταν ανέλπιστα καλές και δεν είχα κανένα θέμα με διαρροές. Όλο το τριήμερο το είχα στο χέρι και άτμιζα και δεν ασχολήθηκα να σκουπίσω ούτε μια φορά. Αντιστάσεις όμως που αγόρασα εγώ ο ίδιος από μαγαζί και έβαλα στην αποκάτω συσκευή, όπως και αντιστάσεις που δοκιμάστηκαν μετά από άλλα 2 μαγαζιά είχαν θέμα με διαρροές από το πρώτο γέμισμα. Άρα quality control 0 και δεν ξέρω αν αξίζει να τζογάρεις κάθε φορά αν πήρες καλή ή σκάρτη αντίσταση.

Τουλάχιστον έχει πολύ καλή αυτονομία σε σχέση με το απο κάτω που δεν παλεύεται.

Αυτά.






(Το προϊόν το παρέλαβα από τη Sourcemore)




Mε τον κωδικό APSE το προϊόν κοστίζει $15.49
ΔΕΝ κερδίζω τίποτα με τον κωδικό που θα βάλετε.



Το Argus G είναι μία όλα-σε-ένα(ΑΙΟ) συσκευή με διαστάσεις 93.2x26.1x13.8mm, ζυγίζει τόσα γραμμάρια, παίζει εώς τα 18W, φορτίζει μέσω της θύρας Type-C που διαθέτει και έχει ενσωματωμένη μπαταρία 800mAh. Το ποντ της συσκευής είναι το Argus Pod με 2ml χωρητικότητα υγρού και διαθέσιμες δύο αντιστάσεις την 0.7Ω και την 1.2Ω. Η συσκευασία περιλαμβάνει τη συσκευή, δύο αντιστάσεις και ένα καλώδιο Type-C.

Πωλείται στα παρακάτω χρώματα:


Μην το πάρετε. Δεν αξίζει. Ήταν η δεύτερη συσκευή που είχα μαζί μου αυτές τις μέρες και με γεμάτη φρεσκοφορτισμένη μπαταρία έπεφτε στο μισό σε 2 ώρες το πολύ ενώ με την ίδια χρήση το Argus G μου κρατούσε όλη μέρα και το έβαζα για φόρτιση το βραδάκι. Ειδικά όταν πέσει η στάθμη της μπαταρίας ας πούμε κάτω από τη μέση απλά δεν μπορείς να ατμίσεις και να πάρεις έστω μία κανονική τζούρα.

Με δύο λόγια, κλασική βουπου μανα μου!





Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO ARGUS G + VOOPOO ARGUS SE
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 05, 2023, 22:41 »
Καλησπέρα, εξαιρετική παρουσίαση όπως πάντα. Επειδή πήρα καιγώ το Argus G κ'ενώ είναι εξαιρετικό σε θέμα ποιότητας, ρύθμισης αέρα και γεύσης είχα θέμα με τις δύο αντιστάσεις που είχε μέσα. Με την 0.7 είχε γουργουρητό, ειδικά όταν έπεφτε το υγρό απ'τη μέση κ'κάτω, ενώ με την 1.2 ενώ στις 2 πρώτες μέρες ήταν εξαιρετικό, από χθές έχω διαρροές.Χωρίς chain vaping κλπ,κοφτές τζούρες απλά.Μήπως έχεις δοκιμάσει το άδειο ποντάκι που παίρνει αντιστάσεις μπας κ'είναι καλύτερα τα πράγματα?Αύριο θα παραγγείλω μια τριάδα 0.7, αν κάνει τα ίδια θα πάρω στο μαγαζί μήπως μπορεί να κάνει κάτι,κ'αν όχι μετά λύπης μου θα το πετάξω κ'θα πάρω το Oxva xlim ξερωγώ.Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: VOOPOO ARGUS G + VOOPOO ARGUS SE
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 06, 2023, 09:50 »
Όχι δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει το άδειο ποντ που παίρνει αντιστάσεις ακόμα γιατί ήθελα πρώτα να δω τι παίζει με αυτές που είναι ένα το ποντ με την αντίσταση αλλά και επειδή λόγω VOOPOO είμαι σχετικά σίγουρος ότι αν το ποντ με την αντίσταση ήδη μέσα κάνει διαρροές αν πέσεις σε μλκια ποντ, όπως φαίνεται να κυκλοφορούν άπειρα τέτοια, τότε το ποντ όπου η αντίσταση μπαίνει και βγαίνει θα έχει σίγουρα διαρροές συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO ARGUS G + VOOPOO ARGUS SE
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 06, 2023, 10:05 »
Κατάλαβα,ευχαριστώ πολύ.Θα πάρω σήμερα τριάδα 0.7 και βλέπουμε, διαρροές δεν είχα με αυτή αλλά έντονο γουργουρητό. Καλημέρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110469 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159704 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515257 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146445 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530717 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801570 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40967 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet