vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα

Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« στις: Ιανουαρίου 08, 2010, 00:40 »
εχω να γραψω πολυ καιρο εδω αλλα εν ξερω τι να πω εκοψα και το ηλεκτρονικο τσιγαρο εχασα και 7 κιλλα και εχω και γυρω στα 250-300 ευρω το μηνα στην τσεπη μου!!!
ευχαριστω το εβο και πιο πολυ οσοι με βοηθησατε να το διαλεξω με βοηθησατε να παρω την σωστη αποφαση και να απαλαγω απο το κανονικο τσιγαρο και οτι συνεπαγεται.
πως νιωθω??χμμμ το πιο σημαντικο για μενα ειναι ενα αισθανομαι καθαρος μυριζω ωραια και οχι σαν σταχτοδοχειο!!και μπορω να πω οτι απο εκει θα πρεπει να ξεκινατε οσοι θελετε να απαλαγειτε!!
αλωστε η καθαριοτητα ειναι η μιση αρχοντια!!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 08, 2010, 01:35 »
Αρχοντας skroytz  :thumpup: :thumpup: :thumpup:
Παράθεση
και εχω και γυρω στα 250-300 ευρω το μηνα στην τσεπη μου!!!
εεεμ! τι Σκρουτζ θα ήσουν άλλωστε  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 08, 2010, 03:35 »
skroytz, πρώτα πρώτα σε ευχαριστούμε που επανήλθες στο φόρουμ γι' αυτή την ανακοίνωση, έστω κι αν έχεις σταματήσει πια και το άτμισμα.  :thumpup: :thumpup: Πολύ ευγενικό εκ μέρους σου.  :yes:

Από τα γραφόμενά σου βγαίνει το συμπέρασμα ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο σε βοήθησε τελικά να απαλλαγείς πρώτα από το κανονικό τσιγάρο και στη συνέχεια και από το ίδιο το ηλεκτρονικό. Δηλαδή λειτούργησε θετικά στην προσπάθεια απεξάρτησης από τη νικοτίνη.

Πρέπει να πω ότι είναι η πρώτη επίσημη μαρτυρία σ' αυτό το θέμα, τουλάχιστον επί ελληνικού εδάφους. Δίνεις ελπίδες σε όσους θέλουν να καταφέρουν το ίδιο και αυτό είναι σίγουρα πολύ ευχάριστο.

Έγινες αιτία για τη δημιουργία ενός νέου θέματος στο οποίο ελπίζουμε να έχουμε κι άλλες τέτοιες καταχωρήσεις στο μέλλον.

Αν μπορείς, γράψε δυο λογάκια για το πώς τα κατάφερες (πρακτικά θέματα, λόγοι κτλ):

Κατέβαινες σε νικοτίνη σιγά σιγά;
Το 'κοψες μαχαίρι;
Μπούχτισες από τις ιδιοτροπίες των η.τ. και το πέταξες;
ή τι άλλο...

Ό,τι γράψεις, πολύτιμο θα είναι.


Υ.Γ. Θα παρακαλούσα και άλλους που τυχόν στο μέλλον αποχαιρετήσουν το φόρουμ μας για τον ίδιο λόγο (πλήρη απαλλαγή από κάθε είδους τσιγάρο, κανονικό ή ηλεκτρονικό), να ακολουθήσουν το παράδειγμα του skroytz και να δημοσιεύσουν εδώ τα τελευταία μηνύματά τους και την εμπειρία τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2010, 04:36 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 08, 2010, 04:35 »
Δε λέω, καλά έκανε ο skroytz και το έκοψε και μακάρι να μπορούσα (ή να ήθελα) να το κόψω κι εγώ όπως έκοψα το κ.τ. όμως, όπως γνωρίζουμε (και μου έχει γίνει βίωμα πλέον σε αυτό το φόρουμ) το η.τ. δεν είναι συσκευή διακοπής καπνίσματος αλλά εναλλακτικός τρόπος καπνίσματος και είναι σαφώς πιο υγειινό από το κ.τ. Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται κάποιος καπνιστής το η.τ. για να κόψει το κάπνισμα. Αυτό που χρειάζεται είναι ισχυρή θέληση. Προσωπικά, σαν καπνιστής, δεν την είχα αυτή την ισχυρή θέληση και κατέφυγα στη διέξοδο που λέγεται ηλεκτρονικό τσιγάρο (κάτι για το οποίο είμαι ευτυχής). Τώρα, αν κάποια στιγμή το κόψω κι αυτό, θα συμβεί είτε επειδή θα αποδειχθεί (χλωμό το βλέπω) ότι είναι το ίδιο ή πιο επιβλαβές από το κ.τ. είτε επειδή θα βαρεθώ τη διαδικασία του ατμίσματος (όπως ενδεχομένως να βαριόμουν τη διαδικασία του καπνίσματος κάποια στιγμή αν δεν το είχα κόψει).
Πολύ όμως θα ήθελα να διαβάσω και την άποψη του skroytz. :)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 08, 2010, 04:48 »
Μπορεί ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας να απαγορεύει τη διαφήμιση του ηλεκτρονικού τσιγάρου ως μέσω διακοπής του καπνίσματος λόγω έλλειψης στοιχείων που να εδραιώνουν αυτή την άποψη αλλά εμείς έχουμε κάθε δικαίωμα να συζητάμε γι' αυτό γιατί εμείς είμαστε τα στοιχεία της έρευνας.

Μερικοί βέβαια που το έψαξαν πιο επιστημονικά και τεκμηριωμένα, ήδη υποστηρίζουν ότι μπορεί να βοηθήσει προς αυτή την κατεύθυνση. Βλέπε: Κλινικές δοκιμές στη Νότιο Αφρική

Εμείς συζητάμε για τις εμπειρίες μας.
Αν μετά από ένα χρόνο αυτό εδώ το θέμα έχει 20-30 μηνύματα διακοπής κάθε είδους καπνίσματος με τη βοήθεια του η.τ. (από τα πόσα μέλη θα έχει τότε), θα είναι ένα στοιχείο.

Πολύ το εύχομαι να συμβεί. Το φόρουμ δεν θα χαθεί από αυτό. Πάντα θα υπάρχουν μέλη που θα δοκιμάζουν καινούργιες συσκευές ή υγρά και θα λένε τις απόψεις τους μέχρι να μας εγκαταλείψουν (εφόσον θέλουν βέβαια να κόψουν και το η.τ.).

Και βέβαια θα υπάρχουν και αυτοί που δεν θέλουν να το κόψουν.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 08, 2010, 05:00 »
Συμφωνώ. Και όπως αναφέρεται και στη έρευνα, οι γιατροί συνιστούν το η.τ. ως μέθοδο διακοπής του καπνίσματος ως μέσο πρόσληψης νικοτίνης χωρίς τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος. Υπό αυτή την έννοια, το η.τ. είναι συσκευή διακοπής του καπνίσματος γιατί όντας ατμιστής πλέον και όχι καπνιστής, έχεις ήδη κόψει το κάπνισμα με τη βοήθεια του η.τ. Το θέμα όμως είναι: υπάρχει τρόπος διακοπής του ατμίσματος? :)) :)) :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 08, 2010, 05:14 »
Αν τα μέλη που το καταφέρουν αυτό (να κόψουν και το άτμισμα) μας πουν πώς έφτασαν στην επιτυχία, ίσως βγάλουμε κάποια συμπεράσματα ή υιοθετήσουμε κάποιες πρακτικές που ο καθένας πιστεύει ότι βρίσκονται πιο κοντά στο δικό του προφίλ.  :hmmm:

Το θέμα είναι όχι μόνο να έχουμε κι άλλες τέτοιες περιπτώσεις αλλά και να δημοσιεύσουν τη διακοπή τους.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 08, 2010, 07:07 »
βέβαια ας έχουμε κατα νού ότι το ατμισμα έχει περισσότερο τα χαρακτηριστικά του hobby. Boηθά στο κόψιμο του καπνίσματος. Αυτό μάλιστα μπορεί να το καταφέρνει  άνετα .

Αποσυνδεδεμένος manosz

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 08, 2010, 08:19 »
Καλό θα ήταν επίσης , να δούμε αν κάποιοι και πόσοι έχουν καταφέρει να ατμίζουν αποκλειστικά 0mg νικοτίνης .
Πάντως εγω είμαι ένας απ' αυτούς . Συνεχίζω ομως να ατμίζω μανιωδώς .   

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 08, 2010, 09:38 »
Αρχοντας skroytz  :thumpup: :thumpup: :thumpup:εεεμ! τι Σκρουτζ θα ήσουν άλλωστε  :laugh1: :laugh1:
σωστά, γιατί ένας σκρούτζ απαγορεύεται να καπνίζει ή να ατμιζει τα χρήματά του  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος spou

  • *
  • 31
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 08, 2010, 10:38 »
Επι τη ευκαιρία θα ήθελα να σας καταθέσω τη δική μου εμπειρία: Μετά από εντολή γιατρού αναγκάστηκα να σταματήσω το κάπνισμα κι επειδή ήταν πολύ οδυνηρό για μένα (φανατική καπνίστρια για 11 χρόνια) άρχισα το άτμισμα. Άτμιζα αποκλειστικά και φανατικά μέχρι λίγο πριν τα Χριστούγεννα (κυρίως low) όταν μετά από μια επέμβαση που έκανα δεν μπορούσα να ατμίσω καθόλου. Δε ξέρω αν ήταν η νάρκωση που όντως με είχε πειράξει, δεν ξέρω τι ήταν αλλά επί μια βδομάδα προσπαθούσα επίμονα να ατμίσω αλλά δεν τα κατάφερνα. Παρόλα αυτά κουβαλούσα πάντα τα σύνεργα μαζί μου κι ευτυχώς γιατί μετά την Πρωτοχρονιά στις ατέλειωτες ώρες χαρτοπαιξίας μέσα στα ντουμάνια ένιωσα έντονα την επιθυμία να καπνίσω. Έβγαλα το η/τ με non νικοτίνη και άτμισα χωρίς καν να κατεβάζω τον ατμό, σαν κάποιον που προσπαθεί να καπνίσει πρώτη φορά. Κι σε αυτό το mode συνεχιζω, που και που γεμίζω το στόμα με ατμό και ξεφυσάω, πότε απο συνήθεια, πότε για παρέα, πότε γιατί μου καρφώνεται η ιδέα του τσιγάρου αλλά όχι πια συστηματικά. Δεν μπορώ να πω ότι έκοψα το η/τ αλλά σίγουρα απεξαρτητοποιήθηκα από τη νικοτίνη και πλέον τολμώ δειλά δειλά να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς τσιγάρο ή οποιδήποτε υποκατάστατό του.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 08, 2010, 11:42 »
Να θυμίσω ότι είχαμε και την περίπτωση της freyarip  με 0 νικοτίνη και περιστασιακό άτμισμα
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,587.30.html
και σίγουρα υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που δεν μας έγιναν  γνωστές

Παράθεση
το η.τ. δεν είναι συσκευή διακοπής καπνίσματος αλλά εναλλακτικός τρόπος καπνίσματος
Κατά την ταπεινή μου άποψη το ΗΤ είναι μιά συσκευή, δηλαδή ένα εργαλείο και τα εργαλεία έχουν πολλαπλές χρήσεις
Με ένα κατσαβίδι μπορείς να βιδώσεις , να ξεβιδώσεις, να τρυπήσεις ή ακόμη και να σκοτώσεις.
Το πως και γιά ποιό λόγο χρησιμοποιεί κανεις το ΗΤ , δηλ εναλλακτικά ή ως ενδιάμεσος τρόπος διακοπής, έγκειται στην προσωπικότητα, την ευφυία μας και τη θέληση μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2010, 14:55 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 08, 2010, 14:37 »
Μπράβο skroutz!
Και στα δικά μας!

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 08, 2010, 15:09 »
εγω προσπαθω να ατμισω διχως νικοτινη ολη μερα και μονο μετα το φαγητο και το πρωι οταν ξυπνω (την ωρα δηλαδη που το ζητα ο οργανισμος) να ατμιζω medium αλλα το βλεπω δυσκολο για την ωρα.
Ειμαι της γνωμης οτι ακομα και αν καποιοι φιλοι καταφερουν να διακοουν το η.τ δεν ειναι αναγγη να διακοψουν και την επαφη τους μαζυ μας

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 08, 2010, 15:12 »
Μαλλον θα με χασετε και μενα απο συνατμιστη συντομα...  :dontknow:  ηδη εχω αρχισει να μουχτιζω πολυ γρηγορα με το η/τ, με χορταινει ακομα και αν εχω κατεβασει τα mg νικοτινης στα 5 ... Δεν ξερω αν οφειλεται στο mod μου αλλα ατμιζω ολο και λιγοτερο καθε μερα. Επισεις αρχισα και χανω παλι τα παραπανισια κιλα που πηρα με την διακοπη του καπνισματος (10 κιλα)...  ;)

Περισσοτερο λυπαμαι που δεν θα προλαβω να χαρω να εχω ενα δικο μου GG αν και βοηθω στην κατασκευη εξαρτηματων για αυτο...  :eyesplash:


Ποτε δεν περιμενα να φτασω σε τετοιο επιπεδο, οχι μονο να μην εχω αναγκη τσιγαρο αλλα και να μην αντεχω την μυρωδια του πια!!! Ασε που εχω γινει και δυστροπος στο φαγητο, τρωω μονο τα μισα, γιατι τα υπολειπα μισα μου μυριζουν!!!! Χαχαχαχα, τι εχω ακουσει απο την γυναικα δεν λεγεται...  :angry_orange:  :laugh1:

Θανος

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110619 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159824 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515316 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146467 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530759 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801617 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet