vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

283 επισκέπτες, 7 χρήστες
lounik, Jorge, pngtszs1976, grag, Mantis039, tibolaso, Buliwyf

Twitter

Wirice x Hellvape Launcher Mini Tank (MTL)

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Wirice x Hellvape Launcher Mini Tank (MTL)
« στις: Σεπτεμβρίου 22, 2021, 22:57 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από τη Hellvape)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



H Wirice είναι μια καινούργια εταιρεία στον χώρο αλλά είναι αδελφή εταιρεία της Hellvape και η παραγωγή του ατμοποιητή έγινε από την Hellvape. O Launcher Mini είναι η δεύτερη προσπάθεια της εταιρείας, αυτή τη φορά σε MTL.


Σήμερα είναι η επίσημη πρώτη μέρα κυκλοφορίας του ατμοποιητή οπότε εδώ έχουμε μια αρχική παρουσίαση
και πρώτες γνώμες μετά από κάποιες μέρες χρήσης. Θα ακολουθήσει και αναλυτική γνώμη στο άμμεσο μέλλον.

O ατμοποιητής είναι κατασκευασμένος από SUS304, ζυγίζει 55g, έχει 23mm διάμετρο και ύψος 55.85mm.
Έχει χωρητικότητα υγρού 3ml και το επιστόμιο είναι τύπου 510.

Για την ώρα είναι διαθέσιμες δύο αντιστάσεις, μία στα 0.7Ω και μία στα 1.2Ω.
Και οι δύο αντιστάσεις είναι Kanthal, η 0.7Ω είναι mesh ενώ η 1.2Ω είναι κανονική αντίσταση.

Αλλά το πιο σημαντικό κομμάτι του ατμοποιητή είναι η καινοτομία στη τοποθέτηση της αντίστασης.
Η εταιρεία το έχει ονομάσει TLC SYSTEM (Top Loading Coil) και θα εξηγήσω πιο κάτω τι είναι.


Η συσκευασία περιλαμβάνει τον ατμοποιητή, διάφορα όρινγκ, δύο αντιστάσεις και ένα δεύτερο τζαμάκι.

Ο ατμοποιητής πωλείται σε έξι χρώματα, matte black, SS, gunmetal, blue, gold, rainbow.


Το σύστημα είναι ίδιο με αυτό που είχε και ο προηγούμενος Launcher οπότε και αντιγράφω την διαδικασία.


Με λίγα λόγια η αντίσταση δεν κουμπώνει από κάτω, ούτε βιδώνει στη βάση ούτε τίποτα, απλά την πετάμε μέσα και βιδώνουμε.

Δηλαδή, ξεβιδώνουμε την προεξοχή που βιδώνει πάνω το ντριπ τιπ και βγαίνει όλο μαζί ένας τύπου «σωλήνας» που πιέζει την αντίσταση προς τα κάτω για να ακουμπάει τον πόλο. Μετά, πετάμε την αντίσταση μέσα και βιδώνουμε ξανά. Η ίδια διαδικασία ακολουθείται και όταν θέλουμε να βγάλουμε την αντίσταση για να την αλλάξουμε. Σημαντικό, όταν πιέζουμε στην αντίσταση πριν αρχίσουμε να βιδώσουμε μπορούμε να δούμε ότι στο εσωτερικό της καμπάνας υπάρχει έλεγχος ροής υγρού. Οπότε όταν ξεβιδώνουμε και βγάζουμε την αντίσταση τα υγρά κλείνουν και δεν πλημμυρίζουν το εσωτερικό. Κάτι που δεν θα μπορούσε να λείπει γιατί δεν θα δούλευε αλλιώς όλο αυτό και απλά το αναφέρω. Το μόνο που πρέπει να προσέξουμε είναι όταν το τανκ είναι γεμάτο με υγρό και θέλουμε να αλλάξουμε αντίσταση, ξεβιδώνουμε σχετικά γρήγορα και δεν σταματάμε στα μισά ώστε να κλείσει η ροή των υγρών απότομα γιατί αλλιώς μπορεί να τρέξει ελάχιστο υγρό στο εσωτερικό της καμπάνας χωρίς λόγο.




Μου αρέσει πολύ το επιστόμιο και θα το χρησιμοποιούσα άνετα και με άλλους MTL ατμοποιητές μου. Δυστυχώς έχει αυτά τα δύο ποδαράκια στο κάτω μέρος για να κουμπώνει στον «σωλήνα» που γυρνάμε για να βγάλουμε την αντίσταση. Οπότε το μεν επιστόμιο δεν μπαίνει σε άλλους ατμοποιητές και δε, αν βάλουμε άλλο επιστόμιο θα ταιριάξει μια χαρά απλά θα δυσκολέψει λίγο όταν θα θέλουμε να αλλάξουμε αντίσταση. Ίσως θα το ήθελα λίγο με μικρότερη εσωτερική διάμετρο μιας και παίζω με τον λιγότερο αέρα αλλά νομίζω θα βολέψει όσους θα παίξουν με φουλ αέρα. Λίγο προσοχή επίσης γιατί στο εσωτερικό κάτω από το επιστόμιο μαζεύει λίγο υγρό μετά από πολύ χρήση αλλά δεν είχα ακόμα κάποιο θέμα, ουτε μου ανεβάζει υγρά προς τα πάνω από μέσα.

Οι επιλογές στην εισαγωγή του αέρα είναι αρκετές για να καλύψουν τους περισσότερους. Έχουμε μία μόνο εισαγωγή μιας και ο αέρας μπαίνει από τη μία μεριά και χτυπάει την αντίσταση από κάτω. Εγώ παίζω με την 0.8μμ εισαγωγή και είναι μια πολύ ωραία MTL σφιχτή τζούρα και φτάνει μέχρι την μεγαλύτερη εισαγωγή που κάνει τον ατμοποιητή σφιχτό πνευμονικό.

Το τοπ καπ βιδώνει-ξεβιδώνει πανεύκολα χωρίς να χρειαστεί να βγάλουμε το επιστόμιο. Οι δύο τρύπες για την αναπλήρωση του υγρού είναι αρκετά μεγάλες ακόμα και με τέτοιο ατμοποιητή οπότε δεν είχα πρόβλημα στην αναπλήρωση εκτός από όταν είχα 120μλ μπουκαλάκι το οποίο έβρισκε λίγο στο επιστόμιο. Βέβαια, δεν χρειάστηκε να βγάλω το επιστόμιο και απλά η μύτη του μπουκαλιού έμπαινε ελάχιστα στη τρύπα αλλά γέμιζα μια χαρά και χωρίς πρόβλημα.

Για την ώρα έχω παίξει με κάποια παγωμένα υγρά που έχω κολλήσει από το καλοκαίρι και παίρνω καλή γεύση αλλά τα υγρά είναι σχετικά απλά. Έχω έναν Launcher Mini με την 1.2 και έναν με την 0.7Ω. Σε αυτόν που παίζω με την 1.2Ω τον έχω με τη μικρότερη τρύπα στην εισαγωγή του αέρα και συνεχίζω να παίρνω ωραία γεύση με γεμάτη τζούρα και ικανοποιητικό χτύπημα. Στον άλλο παίζω με την 0.7Ω αντίσταση και εδώ προτιμώ την εισαγωγή αέρα με διάμετρο 1μμ με την οποία νομίζω ότι παίρνω καλύτερη γεύση αλλά όχι κάτι υπερβολικά καλύτερο. Είμαι ευχαριστημένος για πρώτες μέρες αλλά έχω να δοκιμάσω τι κάνει και με πιο περίεργα υγρά ή τα κλασικά καπνικά υγρά που μου αρέσουν όπως και το πόσο αντέχουν οι αντιστάσεις.


Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Wirice x Hellvape Launcher Mini Tank (MTL)
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2021, 22:58 »
[member=6716]Stepeha[/member] θυμάμαι τον ζήταγες και σε MTL πέρσι. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Wirice x Hellvape Launcher Mini Tank (MTL)
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2021, 14:11 »
Πωωω πού το θυμήθηκες;  :))


Περιμένω να γίνει διαθέσιμος εδώ Ελλάδα...

Τον πουλάς τον ένανε; Έλα λέγε!  :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2021, 14:16 από Stepeha »

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Wirice x Hellvape Launcher Mini Tank (MTL)
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2021, 19:10 »
χαχαχαχα δε δίνω τίποτα. Ακόμα. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος kermitlabros

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wirice x Hellvape Launcher Mini Tank (MTL)
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2021, 13:28 »
Από το παράθυρο (κυριολεκτικά!) εφυγε.... Είχα μεγάλες προσδοκίες αλλά δεν... Μικρό drip tip το οποίο στα 55 βατ τσουρουφλαγε.... Πάλι πίσω στον Zeus!


Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click


Λαθος!!! Νόμιζα για τον dtl...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2021, 14:50 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος floyd89gr

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wirice x Hellvape Launcher Mini Tank (MTL)
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 23, 2022, 16:40 »
χαχαχαχα δε δίνω τίποτα. Ακόμα. :tongue_smilie:
Καλησπέρα
Ξέρεις μήπως που μπορούμε να βρούμε coils για τον εν λόγω ατμοποιητή ?
Ελλάδα γιοκ .
Τον χρησιμοποιείς ακόμα ?

Αποσυνδεδεμένος Pip

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος floyd89gr

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wirice x Hellvape Launcher Mini Tank (MTL)
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 24, 2022, 14:29 »
https://altersmoke.gr/product/atmopoihtes/antistaseis-coils/hellvape-x-wirice-launcher-coil-1-tem-0-7-ohm/
Παρόλο που φαίνεται διαθέσιμο τους πήρα τηλέφωνο και δεν υπάρχουν :-\ .
Μάλλον μόνη επιλογή από εξωτερικό :sad_eyes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110767 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159967 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515422 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146498 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303303 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530853 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801677 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11085 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet