vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

341 επισκέπτες, 6 χρήστες
tibolaso, Ποντικός, e-akapnos, Doubt, manoslykos, grag

Twitter

INNOKIN ZENITH II

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ZENITH II
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2021, 01:04 »
[member=20476]zamploutos[/member]
Στο σημείο που γεμίζει, μόνο αν βγάλεις το επιστόμιο βολεύει καλύτερα.
Εγώ αν διάβαζα πως ξεβάφει, θα το σκεφτόμουν να το πάρω.Εχω το μαύρο, αν είχε στο δέρμα πχ καφέ σκούρο χρώμα, θα ήταν ακόμα πιο ωραίο.
Καλά, έτσι και το βάλω με άλλα αντικείμενα θα γίνει σαν να τσακώθηκε με τα καρφιά, τα ξυραφάκια και τα κλειδιά.
Πιστεύω πως όλα τα χρώματα ξεβάβουν, απλά στο ασημί οι γρατζουνιές φαίνονται λιγότερο, ίδιο υλικό και ίδιος τρόπος βαφής είναι.
Επίσης θα ήταν καλύτερα να είχε κουμπωτό καπάκι μπαταρίας.
Πρώτο μου mod είναι, δεν είχα ασχοληθεί ποτέ.
Τώρα μόλις που το άναψα, ενώ μετά την τζούρα η οθόνη σβήνει, άναψε 1 φορά μόνο του χωρίς να πατήσω το fire button, νομίζω πως αυτό είναι κόλλημα του συγκεκριμένου mod, κάπου το πήρε το μάτι μου στο You Tube.Απο χθές που το πήρα καινούριο, πρώτη φορά το έκανε.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2021, 01:19 από Leon_GR »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ZENITH II
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2021, 09:34 »
[member=20476]zamploutos[/member]

Όχι βρε...τι πρόβλημα να έχω!
Βάλε φώτος να γουστάρουμε... :)

Ναι, είνα λίγο ενοχλητικό να πρέπει να βγάζεις το επιστόμιο για να γεμίσεις, αλλά το συνήθισα.

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ZENITH II
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2021, 10:42 »
Καλημέρα.
Πότε πρέπει να συμπληρώνουμε υγρό στον ατμοποιητή;Οταν αρχίσει και είναι ακάλυπτη η τρύπα που φαίνεται το λευκό χρώμα της αντίστασης η ακόμα και πιο κάτω που δεν είναι ορατό το τζαμάκι και αρχίζει να φαίνεται το μεταλλικό μέρος του ατμοποητή;
Δηλαδή σε ποιό σημείο η αντίσταση πλέον δεν έρχεται σε επαφή με το υγρό και καίγεται;
Edit:
Και κάτι άλλο, όταν πατάμε το fire button και τραβάμε τζούρα, αν το αφήσουμε και συνεχίσουμε να τραβάμε πχ για μισό-ένα δευτερόλεπτο, είναι λάθος;
Για την αντίθεση περίπτωση, ξέρω πως μένει ακόμα ατμός-υγρό μέσα, ο οποίος μπορεί να περάσει στον πόλο επαφής, εκεί φυσάμε λίγο μέσα στο drip να φύγει.Εως τώρα, μόνο εκεί που εφαρμόζει το drip είδα λίγο υγρό.
Σχετικά με το χρώμα του mod, το μαύρο το οποίο έχω, θα ήταν πιο ωραίο αν το χρώμα του δέρματος ήταν καφέ σκούρο η μπορντό για διχρωμία και θα ταίριαζε με το μαύρο χρώμα.
Η τουλάχιστον να είχε πχ 2 γραμμές σε κάθε πλαϊνή μεριά.Ξέμειναν απο φαντασία και γούστο.
Αν και αυτό είναι υποκειμενικό, θέμα γούστου.Μου αρέσει όμως το χρυσαφί χρώμα περιμετρικά στο fire button και το χρώμα του υγρού που κάνει αντίθεση με τον μαύρο ατμοποιητή.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2021, 13:09 από Leon_GR »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ZENITH II
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2021, 10:59 »
Αν η στάθμη του υγρού φτάσει πιο κάτω από την μέση της τρύπας τροφοδοσίας της αντίστασης, αρχίζει ο κίνδυνος καψίματός της.

Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 221
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: INNOKIN ZENITH II
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2021, 11:00 »
Όπως τα λέει ο [member=10148]Λοξίας[/member], περίπου στο 1/4 του τανκ.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: INNOKIN ZENITH II
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2021, 17:30 »
 όταν πατάμε το fire button και τραβάμε τζούρα, αν το αφήσουμε και συνεχίσουμε να τραβάμε πχ για μισό-ένα δευτερόλεπτο, είναι λάθος; Για την αντίθεση περίπτωση, ξέρω πως μένει ακόμα ατμός-υγρό μέσα, ο οποίος μπορεί να περάσει στον πόλο επαφής
Εγώ το έχω καθιερώσει. Βοηθάει στο να μην δημιουργούνται υγροποιήσεις στον θάλαμο που με την σειρά τους θα τις δεις να τρέχουν από την εισαγωγή του αέρα. Η & να ακούς γουργουρίσματα όταν τραβάς τζούρα. Βέβαια, εξαρτάται & από τον ατμοποιητή, δεν συμβαίνει σε όλους.
Οσον αφορά υγροποιήσεις που να περάσουν στον 510 πόλο, πώς; Μόνο αν είναι γερή διαρροή που από τις τρύπες της εισαγωγής του αέρα πλημμυρίσει  την επιφάνεια του mod & από κει τρέξει μέσα στον 510.

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ZENITH II
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2021, 14:11 »
1)Οταν βάζουμε 1 αντίσταση, η ένδειξη Ω προσαρμόζεται αυτόματα;Σε αυτό παίζει ρόλο στα πόσα watt ατμίζουμε;Νομίζω πως τις πρώτες 2 ημέρες έγραφε 80Ω και την 3η+4η ημέρα δείχνει 84Ω, πρίν λίγο που έκανα 5 τζούρες μεταξύ 15-18 watt έδειξε 85Ω.
Σαν να προσαρμόζεται ανάλογα με τα watt, αυτή η τιμή αλλάζει σημαντικά ανάλογα με την κατάσταση της αντίστασης, πχ όταν χρειάζεται αλλαγή θα ανέβει;

2)Είναι καλά στα 80 Hertz που το έχω;Εκεί ήταν by default, όπως και ρυθμισμένο σε watt όχι σε Volt..Απο ότι λένε, δεν υπάρχει αξιοσημείωτη διαφορά.Επίσης δεν θα γνώριζα στα πόσα volt να το έχω ρυθμισμένο ανάλογα με την αντίσταση, ενώ σε watt το αναγράφει το manual και γενικώς τα sites.
Εσείς στα πόσα Hertz το έχετε ρυθμισμένο;

3)Γνωρίζουμε πόσα κανονικά τσιγάρα πχ με νικοτίνη 0.8 όπως είναι το Camel η το Marlboro αντιστοιχούν για κάθε 1 ml υγρού με νικοτίνη 6;

4)Πάντως στην αρχή της τζούρας ακούω αυτό το γουργούρισμα για 1 δευτερόλεπτο.Στην αρχή που ήταν και μέχρι την μέση το υγρό δεν το έκανε, τώρα η στάθμη είναι κάπου 2 mm πρίν την τρύπα της αντίστασης.Οφειλεται στον αέρα που υπάρχει μέσα στον ατμοποιητή;

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ZENITH II
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2021, 14:38 »
@Leon_GR

1. Δεν υπάρχει στα μοντάκια αυτόματη προσαρμογή της αντίστασης. Τα μοντ διαβάζουν την τιμή της αντίστασης μόνο. Αυτόματη προσαρμογή των watt υπάρχει, αλλά αυτό το μοντ δεν έχει τέτοια λειτουργία.
Το μοντάκι αυτό δεν έχει και τόσο ακριβή μέτρηση. Οπότε η τιμή 0,85 που σου δείχνει, καλά είναι.
Επίσης, όταν ατμίζεις αλλάζει λίγο προς τα πάνω η τιμή της αντίστασης, αλλά μην δίνες σημασία. Είναι φυσιολογικό.

2. Αν πας στο μενού F0, θα δεις τις προτεινόμενες τιμές για MTL & RDL αντιστάσεις. Τις έχω γράψει και εγώ στην παρουσίαση.

3. Αυτό δεν το ξέρω.

4. Η 0.8 αντίσταση που έχεις, είναι λίγο θορυβώδης στην τζούρα. Όλες οι αντιστάσεις της Innokin είναι λίγο φασαριόζικες. Η αντίσταση 1.0 (RDL) είναι πιο ήσυχη.

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ZENITH II
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2021, 15:36 »
 Για το 3


Αν θυμάμαι καλά, τα ποσοστά νικοτίνης που αναγράφονταν παλιά στα πακέτα τσιγάρων ήταν μια εκτίμηση της προσλήψεις (ή καλύτερα της απορρόφησης από τον οργανισμό) της νικοτίνης από ένα τσιγάρο.
Στα υγρά αναπλήρωσης ξέρουμε με ακρίβεια πόση νικοτίνη υπάρχει αλλά δεν μπορείς εύκολα να υπολογίσεις τον τρόπο ατμοποίησης σε μια τζούρα ( θα είναι εντελώς διαφορετική για εσένα που ατμίζεις στα 15 w και διαφορετική για κάποιον σε αεράτο ατμοποιητή με 40 w) αλλά ούτε πόση από αυτή θα δεσμεύσει ο οργανισμός μας και δεν θα την αποβάλει με την εκπνοή.


Με λίγα λόγια είναι ασύγκριτα στοιχεία που μόνο εμπειρικά μπορείς να το δεις
π.χ εάν σε κάλυπτε ένα πακέτο την ημέρα τώρα μπορεί να είναι περίπου το ίδιο με 4 ml με 6mg/ml υγρό.



Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 221
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: INNOKIN ZENITH II
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2021, 17:03 »
Αρκετά χρόνια παλιότερα, 6-7 περίπου, στο site της Nobacco, στα FAQ είχε μία αναλογία που έλεγε ότι 1ml ισούται με περίπου 8-10 τσιγάρα. Το είχε ως ένδειξη όμως, ως τάξη μεγέθους, δεν είναι απόλυτο νούμερο. 

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: INNOKIN ZENITH II
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2021, 18:45 »
Πριν από 7 χρόνια όμως οι περισσότεροι άτμιζαν με eGo μπαταρίες που είχαν υποτονική απόδοση και ελάχιστο παραγόμενο ατμό

Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 221
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: INNOKIN ZENITH II
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2021, 18:56 »
Σωστά, γι' αυτό και ανέφερα τον χρόνο. Όπως και το ότι ήταν σαν ένδειξη, όχι απόλυτο νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ZENITH II
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2021, 03:07 »
Πάντως έχω ξεκινήσει πολύ χαλαρά, σε 4 ημέρες έχω κάνει μόνο 4ml.Πρίν λίγο γέμισα που το υγρό ήταν στο 1/4 του ατμοποιητή.
Πάντως το συγκεκριμένο υγρό ναι μεν είναι καπνικό, αλλά αφήνει μια μικρή ουσία στο στόμα σαν κολλώδες κατάλοιπο.
Η μπαταρία ούτε στην μέση δεν είναι 3 ημέρες.Την 1η ημέρα άτμισα πρίν την φορτίσω.
Εχω φορτίσει και την 2η μπαταρία.
Η αντίσταση με την χρήση που κάνω, μπορεί να βγάλει και 1 μήνα.
Εφόσον θα ξοδεύω το 1/5 των χρημάτων η ακόμα και το 1/2 απο ότι πρίν που κάπνιζα, καλά είναι.Εδινα 50€/μήνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 25, 2021, 03:23 από Leon_GR »

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ZENITH II
« Απάντηση #28 στις: Οκτωβρίου 15, 2021, 01:49 »
Εχετε κάνει στο συγκεκριμένο mod refresh στην αντίσταση και αν ναί, στα πόσα ml;
Τα προτεινόμενα Hertz για MTL είναι 50-80, ήταν εργοστασιακά ρυθμισμένο στα 50.Τι αλλάζει αν μειώσουμε η αν αυξήσουμε τα Hertz; Αλλάζει η συχνότητα του ρεύματος;
Τώρα είμαι κάπου στα 20 ml με την 0.8Ω, το πιθανότερο είναι μετά να δοκιμάσω την 1.6Ω και μάλλον με κάποιο αρωματικό υγρό.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ZENITH II
« Απάντηση #29 στις: Οκτωβρίου 15, 2021, 10:41 »
@Leon_GR

Δεν έχει χρειαστεί να κάνω refresh, διότι αλλάζω την αντίσταση (1.0Ω) στα 70-80ml.
Τόσο με βγάζει η σκέτη βάση, πριν αρχίσει να βγάζει κάποια "σιδερίλα".

Αυξάνοντας τας Hertz, υποτίθεται ότι δίνει λίγο boost στην γεύση, αλλά δεν είναι καθολικά επιβεβαιωμένο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160039 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110822 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515446 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146503 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303316 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530886 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201490 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801709 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11096 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41024 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet