vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

150 επισκέπτες, 10 χρήστες
vag21, Buliwyf, lagoudakis, camber, nipapa, dvelev, Jorge, Tsimio, Koggiot, giorgos1999

Twitter

Hellvape Vertex MTL RTA

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Hellvape Vertex MTL RTA
« στις: Ιουλίου 13, 2021, 22:53 »

(Το προϊόν το παρέλαβα από τη Sourcemore)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)




Με τον κωδικό VERT ο ατμοποιητής κοστίζει $20.49
(δεν κερδίζω απολύτως τίποτα από τον εκπτωτικό κωδικό)


Η συσκευασία περιλαμβάνει τον ατμοποιητή, τη δεύτερη καμπάνα, το μεγαλύτεορ τζαμάκι,
βίδες, διάφορα όρινγκ, κατσαβιδάκι, το εργαλείο για να αλλάξουμε τις καμπάνες,
οργανικό βαμβάκι, και δέκα αντιστάσεις για τα πρώτα στησίματα.

Οι πέντε αντιστάσεις είναι κάνθαλ, 28GA, με δυομισάρη πυρήνα και 1Ω αντίσταση.
Οι άλλες πέντε είναι κάνθαλ, 26GA, πάλι με δυομισάρη πυρήνα και στα 0.6Ω αντίσταση.


Ο ατμοποιητής πωλείται στα παρακάτω τέσσερα χρώματα.



Επισκευάσιμος MTL ατμοποιητής με διάμετρο 22mm και δύο διαθέσιμες καμπάνες.
Με τη κοντή καμπάνα ο ατμοποιητής έχει ύψος 53mm και με τη ψηλή 58mm.
Η χωρητικότητα υγρού είναι 2ml με τη κοντή καμπάνα και 3.5ml με τη ψηλή.


Κάτω από την αντίσταση έχουμε τρεις επιλογές για το πως θέλουμε ο αέρας να χτυπάει την αντίσταση. Μπορούμε είτε να το βγάλουμε και να το ξανά τοποθετήσουμε όπως θέλουμε είτε αν έχουμε λυπάνει πάρα πολύ καλά το όρινγκ να το γυρίσουμε από της σχισμές που έχει με ένα κατσαβιδάκι. Έχει τις δύο ίδιες επίλογες που έχουμε και στον MD της εταιρείας και έχει προστεθεί και μια τρίτη με μια μικρή μονή τρύπα για μια πραγματικά σφιχτή τζούρα.

Οι διαστάσεις των τρυπών στο δισκάκι κάτω από την αντίσταση είναι 0.8mm η μία μονή, οι τρεις μαζί είναι 3x0.8mm και το μεγάλο είναι 1x3.2mm. Στο δαχτυλίδι του αέρα έχουμε ακόμα διαθέσιμες επιλογές για το πόσο αέρα θέλουμε και οι επιλογές είναι 0.8mm, 1mm, 1.2mm, 1.4mm, 1.6mm και όλο μαζί ανοιχτό που είναι 1.7x5.8mm.


Θέλω να ξεκινήσω λέγοντας για τα υπερβολικά πολύ σφιχτά όρινγκ που έχει ο ατμοποιητής. Στην αρχή για να τον κάνω κομμάτια και να τον περάσω από πλύσιμο, μου έβγαλε πραγματικά τη πίστη. Τον έβαλα κατάψυξη, έβαλα γάντια και πάλι με δυσκόλεψε να τον ξεβιδώσω τόσο που άρχισα να πιστεύω ότι κάτι κάνω λάθος. Εννοείται δεν είδα βίντεο και ούτε άνοιξα το μάνουαλ όπως πρέπει. :P  Τέλος πάντως με τα πολλά τον ξεβίδωσα, τον έπλυνα και μούλιασα τα όρινγκ σε VG για σιγουριά. Γενικά πάντως να ξέρετε, καλό είναι να μη τον σφίγγεται πολύ τον συγκεκριμένο. Δεν χρειάζεται για αρχή αλλά γλιτώνετε και την πάλη για το ξεβίδωμα.

Το τοπ καπ ξεβιδώνει με μιαμισή σχεδόν βόλτα και έχει μεγάλη επιφάνεια οπότε και δεν δυσκολεύει καθόλου. Αντίθετα για να ξεβιδώσεις το κάτω μέρος, δυστυχώς το δαχτυλίδι του αέρα βγαίνει για τη πλάκα από τη θέση του οπότε έχεις μια πολύ μικρή επιφάνεια για να πιάσεις και να ξεβιδώσεις. Κάτω από το τοπ καπ βρίσκονται οι δύο οπές για την αναπλήρωση του υγρού. Αρκετά μεγάλες και μπορείς εύκολα να γεμίσεις με υγρό, το μόνο που με χαλάει σε αυτό το σημείο του ατμοποιητή είναι ότι είναι μια μεγάλη επιφάνεια κάτω από το τοπ καπ το οποίο έχει ένα τεράστιο όρινγκ στο εσωτερικό του οπότε μαζεύει αρκετό υγρό το σημείο αυτό. Όχι ότι είναι πρόβλημα αυτό, δεν πάει κάπου το υγρό απλά εγώ με το που το βλέπω θέλω συνέχεια να το σκουπίζω αντί να γεμίσω και να βιδώσω αμέσως.

Το ντριπ τιπ που έρχεται με τον ατοποιητή είναι υβριδικό και αποτελείται από δύο κομμάτια αλλά μπορείτε να το αλλάξετε με οποιοδήποτε 510 θέλετε. Προσωπικά με βόλεψε πολύ το δικό του και δεν δοκίμασα να το αλλάξω με κάποιο δικό μου. Μαζεύει λιγουλάκι υγρό στο εσωτερικό του μετά από λίγη χρήση αλλά τίποτα το τρομερό και επίσης δεν ανεβάζει τα υγρά από εκεί προς τα πάνω και στο στόμα.

Πολλές επιλογές αέρα και καμπανών οπότε και πολύ παιχνίδι. Ξεκίνησα τις δοκιμές με τη κοντή καμπάνα γιατί ήξερα ότι θα μου δώσει πιο ωραία γεύση και πρώτο στήσιμο ήταν αυτό της φωτογραφίας με την 0.6Ω αντίσταση της συσκευασίας και για αέρα διάλεξα τη μία μονή τρύπα από κάτω και την 0.8μμ στο δαχτυλίδι του αέρα. Βαμβάκωσα λίγο στα γρήγορα και το βαμβάκι ήταν πιο μακρύ από όσο θα έπρεπε και μετά από λίγο μου έκανε διαρροή από την εισαγωγή του αέρα και όσο περνούσε η ώρα σχεδόν έβγαλε όλο το τανκ από εκεί. Οπότε άνοιξα, έκανα μια σπείρα ακόμα στην αντίσταση και ξαναβαμβάκωσα πιο προσεκτικά. Από το δεύτερο στήσιμο και μετά δεν έχω ξαναδεί  διαρροή ή δάκρυα αλλα επειδή είμαι στις δοκιμές ακόμα δεν ξέρω αν μετά από πολλά τανκάκια με το ίδιο στήσιμο θα έχω κάποια διαρροή.

Με αυτό το στήσιμο πήρα μια πολύ ωραία και αθόρυβη MTL τζούρα, ικανοποιητική γεύση, χτύπημα και τροφοδοσία. Το μόνο που παρατήρησα σε αυτό το στήσιμο είναι ότι αν μείνει αρκετές ώρες ο άτμο στην άκρη, στις πρώτες 2-3 τζούρες θα νιώσεις ότι η αντίσταση έχει παραπάνω υγρό πάνω της οπότε θέλει δύο καλές ρουφιξιές ή 2-3 τζούρες χωρίς να πατάς το fire. Δεν αποκλείω ότι μπορεί και να φταίει το στήσιμο μου όμως!

Δοκίμασα με αρκετά μονόκλωνα με διαφορετικές διαμέτρους και τη μονή τρύπα κάτω από την αντίσταση και εγώ προσωπικά βρήκα το κατάλληλο στήσιμο για μένα με κανθαλάκι στα 0.4μμ. Ο ατμοποιητής δεν ζεσταίνεται ιδιαίτερα έτσι και η γεύση που παίρνω εμένα μου αρκεί. Από πιο περίπλοκα στησίματα δοκίμασα με κάτι MTL fused clapton που βρήκα γιατί έχω ξεμείνει και γύρισα το δισκάκι στην εποιλογή με τις τρεις τρύπες. Πιο γεμάτος ο ατμός, λίγο περισσότερα τα βατ και η γεύση κάμποσα σκαλιά παραπάνω. Προσωπικά όμως δεν ένιωσα την ανάγκη ότι ο ατμοποιητής αυτός θέλει κάτι πιο εξεζητημένο για να αποδώσει και γύρισα πάλι στο αγαπημένο μονόκλωνο.

Δεν έγραψα μόνο για την πιο ψηλή καμπάνα γιατί ακόμα δεν την έχω δοκιμάσει μιας και την έχω καταβρεί με το στήσιμο μου και θα ασχοληθώ μαζί της πιο μετά. Το μόνο «μειονέκτημα» που βρίσκω στη κοντή καμπάνα είναι η χωρητικότητα του υγρού, μιας και ο ατμοποιητής το τρώει το υγρό του οπότε αν τον έχεις λίγο πιο πιπίλα θα γεμίζεις πιο συχνά σε σχέση με άλλους.


Και μια φώτο με το Aegis Boost Plus με τον 510 αντάπτορα για το απόλυτο total black σετάκι.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 14, 2021, 13:31 από zamploutos »

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hellvape Vertex MTL RTA
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 29, 2021, 17:04 »
Ωραία παρουσίαση.  Αναβάθμιση του MD 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135599 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476156 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114571 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 905 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271022 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1493 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 846 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43154 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12308 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli