vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

320 επισκέπτες, 5 χρήστες
Buliwyf, treloneritis, mathimatikos1966, lagoudakis, tibolaso

Twitter

Ένταξη στον Εναρμονισμένο ΕΦΚ των ατμιστικών

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Αντιγράφω το κείμενο αυτούσιο από τη σελίδα του Πάνου Παναγιωτόπουλου στο Facebook.

Η ΕΕ αποφάσισε να κινήσει τη διαδικασία για επιβολή ελάχιστων φορολογικών συντελεστών, όπως στο αλκοόλ και τα καπνικά προϊόντα, στο άτμισμα και στο θερμαινόμενο καπνό. Επανεξετάζει λοιπόν το θέμα να ενσωματώσει και αυτά τα προϊόντα στο εναρμονισμένο καθεστώς. Για το λόγο αυτό, έχει αναρτήσει σε δημόσια διαβούλευση ένα ερωτηματολόγιο για τους Ευρωπαίους πολίτες και επαγγελματίες προκειμένου να ακούσει τις απόψεις τους για το θέμα.

Τί σημαίνει αυτό;
Η ΕΕ προτείνει Ευρωπαϊκό Φόρο στο Άτμισμα που φτάνει ως και 30 σεντ ανά ml υγρού, νικοτινούχου ή μη, υγρού ή εν γένει ατμιστικού προϊόντος ως ΚΑΤΩΤΑΤΟ πανευρωπαϊκό φόρο (αυτό σημαίνει "εναρμονισμένος φόρος" ο κατώτατος δηλαδή που θα εφαρμοστεί σε ΟΛΕΣ τις χώρες της ΕΕ).

ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ;
Αυτή τη στιγμή και μέχρι τα μεσάνυχτα της Τρίτης 22/6/2021, μπορείς να αφιερώσεις 2 λεπτά για να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο που βρίσκεται online από την ίδια την Κομισιόν και να αντισταθείς στον παραλογισμό της ατμοκτονίας.
Για να συνδεθείς στην ιστοσελίδα της Κομισιόν, ως απλός πολίτης μπορείς να το κάνεις και μέσω των στοιχείων σου στα Twitter, facebook, αρκεί να είσαι ήδη συνδεδεμένος σε αυτά (logged in).
Παρακάτω παρατίθενται οι 3 χρήσιμοι σύνδεσμοι για να σε βοηθήσουν:
1) Ο σύνδεσμος της Δημόσιας Διαβούλευσης στα ελληνικά
2) Αρχείο word με οδηγίες βήμα-βήμα για να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της διαβούλευσης
3) Ένα χρήσιμο αρχείο τεκμηρίωσης, που μπορείς να επισυνάψεις στην ερώτηση 33 του ερωτηματολογίου όπου μπορείς να ανεβάσεις (upload) ένα αρχείο κειμένου με τις θέσεις σου. Αυτό το αρχείο είναι επίσης σε word ώστε να μπορείς να το επεξεργαστείς και να το διαμορφώσεις μόνο σε όσα συμφωνείς ή να προσθέσεις και άλλα σε αυτά που αναφέρω εγώ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
Επειδή γίνεται online η υποβολή των ερωτηματολογίων, στο τέλος η ΕΕ, θα αθροίσει τις απαντήσεις που δόθηκαν. Αν είναι συντριπτική π.χ. η διαφορά όσων απάντησαν ότι ΔΕΝ πρέπει να φορολογηθούν τα ατμιστικά προϊόντα σε σχέση με τους άλλους που είπαν ότι πρέπει να φορολογηθούν και τα νικοτινούχα και τα μη νικοτινούχα ατμιστικά, η ΕΕ και ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ θα το λάβουν σοβαρά υπόψη τους. Και αυτό διότι οι ενήλικες ΠΡΩΗΝ καπνιστές που έγιναν ατμιστές, είναι ΟΛΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ....
Δώσε 2 λεπτά από τη ζωή σου σε μια προσπάθεια να μπλοκάρουμε κάτι που θα αποτελεί ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΕΞΟΔΟ για εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες, για 17 εκατομμύρια ατμιστές στην ΕΕ. Μπορείς σε 2 λεπτά να δώσεις και τη δική σου βοήθεια.


Το άτμισμα πρέπει να παραμείνει ΧΩΡΙΣ ΕΜΠΟΔΙΑ, ΧΩΡΙΣ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ ΚΟΣΤΟΣ διότι αυτός που το επιλέγει πέρα από το όφελος για την υγεία του.... ωφελεί και την Κοινωνία αφού η Δημόσια Υγεία κερδίζει (και το Κράτος δε δαπανά σε βάθος χρόνου για την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη των συνδεδεμένων με το κάπνισμα ασθενειών).
ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΜΕ.


Link Δημόσιας Διαβούλευσης: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12645-Tobacco-taxation-excise-duties-for-manufactured-tobacco-products-updated-rules-/public-consultation_el

Οδηγίες συμπλήρωσης του Ερωτηματολογίου: https://tinyurl.com/3uhupcnv

Αρχείο για επισύναψη στην Ερώτηση 33 (Συμβολή στη διαβούλευση): https://tinyurl.com/46krncuv

Στην ανάρτηση του Πάνου, υπάρχουν και screenshots από τις δικές του απαντήσεις, δεν κρίνω απαραίτητο να τις βάλω εδώ, αν όμως εσείς το θεωρείτε απαραίτητο, μου λέτε και τις βάζω.

Νομίζω ότι το να ξοδέψουμε λίγο χρόνο σε αυτό, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και βάζω και τον εαυτό μου μέσα καθώς ακόμα δεν το έχω κάνει!

Το θέμα θα γίνει μη μόνιμο και θα κλειδώσει στις 23/06 καθώς η προθεσμία για τη συμμετοχή στη διαβούλευση λήγει τα μεσάνυχτα της 22ης Ιουνίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 23, 2021, 10:45 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος n2

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ένταξη στον Εναρμονισμένο ΕΦΚ των ατμιστικών
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 18, 2021, 14:18 »
Done, ελπίζω να πιάσει τόπο...

Αποσυνδεδεμένος KORG N364

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ένταξη στον Εναρμονισμένο ΕΦΚ των ατμιστικών
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 18, 2021, 15:58 »
Οκ.Μολις το έκανα.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ένταξη στον Εναρμονισμένο ΕΦΚ των ατμιστικών
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 18, 2021, 19:45 »
Στην ερώτηση 25, η επιλογή ΚΑΝΕΝΑ, σημαίνει να μην επιβληθεί φόρος, σωστά;

Απ: Ένταξη στον Εναρμονισμένο ΕΦΚ των ατμιστικών
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 18, 2021, 20:27 »
Κι εγω επισης! :)

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ένταξη στον Εναρμονισμένο ΕΦΚ των ατμιστικών
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 18, 2021, 20:46 »
οκ done

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ένταξη στον Εναρμονισμένο ΕΦΚ των ατμιστικών
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 18, 2021, 21:27 »
Στην ερώτηση 25, η επιλογή ΚΑΝΕΝΑ, σημαίνει να μην επιβληθεί φόρος, σωστά;
@Cruiser79
ή κάποιος άλλος;

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ένταξη στον Εναρμονισμένο ΕΦΚ των ατμιστικών
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 18, 2021, 21:32 »
Προσωπικά είμαι εξοργισμένος. Για μία διαβούλευση που τρέχει από τον Μάρτιο, εμείς ξεσηκωνόμαστε "έγκαιρα" μόλις....5 μέρες πριν την λήξη της. Και αυτό, όχι μετά από καμιά σοβαρή ενέργεια ενημέρωσης.
Εσύ [member=7454]Cruiser79[/member], "έπεσες" πάνω σε ένα ποστ στο Facebook προφίλ του Παναγιωτόπουλου, το οποίο & έκανες c/p εδώ,
Εγώ πάλι, είδα τυχαία, χτες το βράδυ, μιά ειδοποίηση από το κανάλι του Κώστα (44 ή αλλιώς Vapelikegeek). Κανάλι που ο ίδιος έχει δηλώσει μήνες τώρα ότι το παρατάει & ότι δεν θα ξανασχοληθεί μαζί του. Τους πέτυχα στα τελειώματα (20-25 λεπτά πριν κλείσουν). Κατάφερα να κάνω 2 παρεμβάσεις που & τις 2 αγνόησαν κανονικότατα, αν & τις είδαν & συνέχιζαν την κουβέντα με τους λίγους θεατές, με τις γνωστές "πάλης ξεκίνημα νέοι αγώνες" ατάκες του Πάνου & ένα πολύ ορέο, οικογενειακό περιβάλλον .
Χοντρικά τις μεταφέρω & εδώ. Οι επαγγελματίες του χώρου θεωρούν εαυτούς ως...επαγγελματίες; Από όλο τον χώρο η μόνη ενημέρωση ήταν ένα ποστ στο Facebook & ένα ξαφνικό live στο youtube & μάλιστα σε κανάλι που είναι δηλωμένα παρατημένο; Ο ΣΕΕΠΑ ήταν τόσο απασχολημένος με τις εκλογές του; Οι youtubeπερσόνες επαγγελματίες του χώρου είναι μόνο για γλυκανάλατα lives (to keep the customers satisfied);
Μετά από πολύ σκέψη, μετά το βίντεο του Κώστα, πήρα την απόφαση να μην στείλω την βούλησή μου εις τας Ευρώπας. Ναι, χαμένη μάχη είναι αυτή που δεν δίνεις μεν, αλλά όταν πηγαίνεις σε αυτήν ρεμπέτ ασκέρ, άστο καλύτερα. Αυτό αξίζουμε, αυτό ας πάρουμε
Συμπαθάτε μου την οργή που έβγαλα. ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 18, 2021, 21:38 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ένταξη στον Εναρμονισμένο ΕΦΚ των ατμιστικών
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 19, 2021, 02:31 »
@Cruiser79
ή κάποιος άλλος;
Αν δεν κάνω ελεεινό λάθος, ναι!

[member=21779]treloneritis[/member] δεν ξέρω τι να απαντήσω σε αυτό. Όντως έπεσα πάνω και ορμώμενος από την κουβέντα μου με τον [member=13274]Doubt[/member] σε άλλο θέμα, θεώρησα σωστό να το ποσταρω. Το τι κάνουν οι "επαγγελματίες" και οι youtubers, λίγο με αφορά. Το τι επιλέγει ο καθένας να αναφέρει με την εκάστοτε ιδιότητα του, είναι καθαρά δικό του θέμα. Εγώ ξέρω ότι τα δύο πράγματα που μπορούσα να κάνω (ενημέρωση εδώ και απάντηση το ερωτηματολόγιο) τα έκανα. Ο καθένας κρίνει και πράττει ανάλογα!

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2021, 13:59 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ένταξη στον Εναρμονισμένο ΕΦΚ των ατμιστικών
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 20, 2021, 15:58 »
μονο εγώ πιστεύω ότι όλο αυτό είναι απλά χαμένος χρόνος? ok συμπλήρωσα το ερωτηματολόγιο αλλα δεν πιστεύω ότι θα άλλαζε κάτι....  η tpd 3 ερχεται και το ατμισμα θα ειναι πιο ακριβο σε συγκριση με τωρα....   :thumpdown:

θελω να πιστευω οτι θα αλλαξει αυτο αλλα δεν ξερω  ειναι πολυ περίεργη κατάσταση 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ένταξη στον Εναρμονισμένο ΕΦΚ των ατμιστικών
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 20, 2021, 21:42 »
Συμπλήρωσα το ερωτηματολόγιο (προσθέτοντας και το word document του [member=7454]Cruiser79[/member]) και το έστειλα.
Οι προσδοκίες είναι πολύ χαμηλές, αλλά αν συγκεντρωθεί πολύ μεγάλος αριθμός που τάσσονται υπέρ της μή φορολόγησης, ή, έστω, υπέρ της ελάχιστης δυνατής, ίσως γίνει κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ένταξη στον Εναρμονισμένο ΕΦΚ των ατμιστικών
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 21, 2021, 13:56 »
Συγχωρέστε μου μια παρέμβαση με αφορμή το

μονο εγώ πιστεύω ότι όλο αυτό είναι απλά χαμένος χρόνος? ok συμπλήρωσα το ερωτηματολόγιο αλλα δεν πιστεύω ότι θα άλλαζε κάτι....  η tpd 3 ερχεται και το ατμισμα θα ειναι πιο ακριβο σε συγκριση με τωρα....   :thumpdown:

θελω να πιστευω οτι θα αλλαξει αυτο αλλα δεν ξερω  ειναι πολυ περίεργη κατάσταση
η οποία δεν είναι επί προσωπικού.

Αυτή τη στιγμή, τρέχει μία δημόσια διαβούλευση. Η οποία είναι της ΕΕ, που σε αντίθεση με τις ελληνικές "δημόσιες διαβουλεύσεις" (θα εξηγήσω μετά τα εισαγωγικά), λαμβάνεται υπόψιν. Το ένα και μοναδικό πράγμα που μπορούμε να κάνουμε αυτή τη στιγμή ως ατμιστές για να βάλουμε το λιθαράκι μας, είναι να συμπληρώσουμε αυτό το καταραμένο ερωτηματολόγιο. Η εναλλακτική, είναι να μην χαλάσουμε αυτά τα πολύτιμα δύο λεπτά που χρειάζονται και να περιμένουμε απλά ώστε να γκρινιάζουμε μετά για το πόσο ακριβό είναι το άτμισμα, ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο (χωρίς καμία πολιτική χροιά το λέω), μας κυνηγάνε κλπ κλπ. 

Ναι. 99% μπορεί να είναι χαμένος χρόνος. Αν λοιπόν χάνοντας αυτά τα 2 λεπτά από τον χρόνο μας, χάνουμε ταυτόχρονα την ευκαιρία της ζωής μας, 3000 ευρώ, τη γυναίκα/άντρα/διεμφυλικό που κυνηγάμε από το γυμνάσιο ή οτιδήποτε άλλο τόσο σημαντικό, τότε οκ, δικαιολογούμαστε. Ο καθένας είναι ο απόλυτος αρμόδιος να αποφασίσει πως θα ξοδέψει το κάθε δευτερόλεπτο της ζωής του. Προσωπική μου άποψη όμως είναι ότι δεν υπάρχει καμία δικαιολογία να μην πάνε στην ΕΕ ερωτηματολόγια όσα και των συμμετεχόντων σε ομάδες, φόρα, γιουτούμπια κλπ κλπ τουλάχιστον. 

Και εγώ πιστεύω ότι στο τέλος θα περάσει. Και ότι ο ΕΦΚ θα διαμορφωθεί στα €0,17/ml πανευρωπαϊκά. Είναι όμως σαν το τζόκερ: κάθε βδομάδα παίζω ένα δελτίο των 3 ευρώ, όχι γιατί πιστεύω ότι θα κερδίσω αλλά για να "αγοράσω" με αυτά τα 3 ευρώ το δικαίωμα που μου αναλογεί στο 0,000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001% πιθανότητας που έχω για να κερδίσω.

Όση ώρα γράφω αυτό το μήνυμα, θα μπορούσα να έχω συμπληρώσει άλλα 3 ερωτηματολόγια!

2 λεπτάκια είναι παιδιά. Περισσότερο σας παίρνει να αλλάξετε μία έτοιμη αντίσταση!

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ένταξη στον Εναρμονισμένο ΕΦΚ των ατμιστικών
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 21, 2021, 14:09 »
Έριξα ενα χθες, θα ρίξω και ενα σήμερα απο το email της συζύγου μου, άσχετα εαν μου αρέσει ο τρόπος πληροφόρηση και κοινοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος christz

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ένταξη στον Εναρμονισμένο ΕΦΚ των ατμιστικών
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 21, 2021, 20:55 »
ένταξη και από εμενα :)

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ένταξη στον Εναρμονισμένο ΕΦΚ των ατμιστικών
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 21, 2021, 21:45 »
Done 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160047 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110829 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515450 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146504 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303337 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530894 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201499 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801710 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41026 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet