vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

132 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, bloodlessz, Jorge

Twitter

Aspire MIXX

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Aspire MIXX
« στις: Ιουλίου 15, 2020, 14:38 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Aspire)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)




Η πρόταση της Aspire στην side by side(SBS) κατηγορία των μοντ σε συνεργασία με την Sunbox.


Το μοντ το έχω μόλις μια βδομάδα οπότε εδώ έχουμε την παρουσίαση και μόνο τις πρώτες εντυπώσεις μου σε αυτό το διάστημα.

Είναι κατασκευασμένο από ανοδιωμένο αλουμίνιο και χειρουργικό ανοξείδωτο ατσάλι,
έχει περάσει αμοβολή και όλο το μοντάκι είναι φτιαγμένο σε CNC.

Δέχεται μία 18650 ή μια 18350(αλλάζεις τον σωλήνα της μπαταρίας) μπαταρία, ζυγίζει 143g χωρίς και 190g με την μπαταρία.


Οι διαστάσεις του μοντ είναι 48x24x83mm με την 18650 μπαταρία και 48x24x53mm με την 18350.
Η απόσταση από τον πόλο 510 μέχρι την άκρη του μοντ είναι 30mm και δέχεται ατμοποιητές μέχρι 24mm σε διάμετρο.
(Ίσως δέχεται και 25άρη ατμοποιητή, δεν έχω κάποιον για να δοκιμάσω αλλά θα μπαίνει πολύ τσίμα τσίμα)
Φτάνει μέχρι τα 60W και μπορούμε να διαλέξουμε ανάμεσα σε τρεις επιλογές watt, volt και bypass.
H οθόνη βρίσκεται στο κάτω μέρος και είναι μία OLED 0.91".


Το μοντ πωλείται στα παρακάτω τρία χρώματα.


Η συσκευασία περιλαμβάνει τo μοντ, την μικρή επέκταση για 18350 μπαταρία και 2 βίδες.


Δυστυχώς στην συσκευασία δεν έχει το εργαλειάκι για να ξεβιδώσεις τις βίδες και να αλλάξεις τον σωλήνα της μπαταρίας με τον μικρότερο αν το θες. Οι περισσότεροι έχουμε το κατάλληλο αλενάκι αλλά θα προτιμούσα να υπήρχε μέσα στη συσκευασία. Προσωπικά δεν έχω πλέον 18350 μπαταρίες και δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω έτσι οπότε δεν έχω και άποψη στο συγκεκριμένο θέμα.


Το καπάκι της μπαταρίας βιδώνει και ξεβιδώνει πανεύκολα και πάει σαν βούτηρο, μιλάμε για απίθανα σπειρώματα.
Αισθητικά ίσως ενοχλήσει κόσμο αυτά τα δύο εξογκώματα που κάνει για να το πιάσεις
και να το ξεβιδώσεις αλλά εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου.


Αν πας να βιδώσεις χωρίς μπαταρία το καπάκι μπορεί να βιδώσει μέχρι πολύ μέσα οπότε όταν πας να το βιδώσεις με την μπαταρία θέλει προσοχή να μη βιδώνεις μέχρι αύριο γιατί θα πιέζει την μπαταρία στον θετικό κάτω πάρα πολύ. Το πας απλά μέχρι να ακουμπήσει αρνητικό πόλο και το γυρνάς ελάχιστα ακόμα για να «κλειδώσει».


Μου αρέσει πάρα πολύ που η οθόνη βρίσκεται στο κάτω μέρος και όχι κάπου στα πλάγια. Θετικότατο ότι δεν είναι ένα με τον πάτο του μοντ αλλά είναι χωμένη 2-3mm τουλάχιστον πιο μέσα οπότε δεν έχεις να φοβάσαι γρατζουνιές κλπ. Πιστεύω ότι είναι ακριβώς η ίδια με την οθόνη που έχει το Easy Box, ξεκάθαρη αντιγραφή της DNA και εμφανισιακά όσο και λειτουργικά από μένα είναι ένα μεγάλο ναι!

Τα κουμπιά έχουν πολύ ωραία αίσθηση και θεωρώ ότι βρίσκονται στα πλέον κατάλληλα σημεία για να κάνεις τα πάντα με το ένα χέρι. Δεν παίζουν καθόλου, το fire είναι λίγο πιο μαλακό από τα άλλα δύο αλλά δίνει πολύ ωραία αίσθηση στο πάτημα και κάνουν ένα πολύ πολύ μικρό κλικ όταν τα πατάς.


Δυστυχώς δεν έχω κανένα Easy Box πλέον, μου είχαν στείλει την πρώτη εκδόση με τα διάφορα προβλήματα οπότε δεν ασχολήθηκα πολύ μαζί τους, για να βγάλω φωτογραφίες δίπλα δίπλα αλλά στη σύγκριση το Easy για μένα χάνει. Όχι λειτουργικά αλλά σίγουρα εμφανισιακά χάνει και πολύ εύκολα. Το Mixx αν και είναι αρκετά πιο βαρύ δεν με κουράζει στο χέρι και μου αρέσει στο συγκεκριμένο να νιώθω ότι κρατάω κάτι στο χέρι μου.

Μου αρέσει ότι το κουμπί του fire δεν βρίσκεται έξω έξω αλλά κάνει αυτό το κενό η περιοχή γύρω του οπότε το μεσαίο δάχτυλο κάθεται άνετα εκεί και δε θες να το αφήσεις από τα χέρια σου. Τα δύο κουμπιά στα πλάγια είναι επίσης σε πολύ καλό σημείο και μπορείς άνετα να τα πατήσεις με τον αντίχειρα χωρίς να κάνεις ζογκλερικά.

Το μόνο δύσκολο κομμάτι, σε όλα τα μοντ αυτής της κατηγορίας, είναι ότι πρέπει να προσέχεις πως το κρατάς γιατί μπορείς πολύ εύκολα να κλείσεις τις εισαγωγές του αέρα στον ατμοποιητή σου. Αυτό βέβαια δεν είναι αρνητικό και ούτε φταίει ο σχεδιασμός του μοντ σε κάτι.

Δεν ξέρω πως θα τα πάει με τον καιρό από γρατζουνιές και τέτοια γιατί το προσέχω για την ώρα αλλά σίγουρα του αφήνεις σημάδι πολύ εύκολα.


Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire MIXX
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 20, 2020, 23:39 »
Τέλεια παρουσίαση οπως πάντα!!! 

Σε λίγες μερες το περιμένω και εγω..!! επιλογή το silver μαζι με τον nautilus GT mini...  Ειναι απλά κουκλί...!! Οταν το εχω στα χέρια μου σαν σετακι θα βαλω μια photo εδω!!!

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire MIXX
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 21, 2020, 00:35 »
Φωτορομάντζο(αυτούς έχω εύκαιρους κ καθαρούς)  :)



Αποσυνδεδεμένος agelosd

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire MIXX
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 21, 2020, 02:16 »
Το έχω παραγγείλει και το περιμένω κι εγώ.
Από ρεύματα και διαχείρηση μπαταρίας τί λέει;

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire MIXX
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 24, 2020, 13:04 »
δεν το έχω ακομα στα χέρια μου αλλα φίλος που το πήρε μου είπε οτι ειναι εξαιρετικό με πολυ καλη διαχείριση μπαταρίας και ρεύματα που θυμίζουν mod με dna 

Αποσυνδεδεμένος alex23

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire MIXX
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 01, 2020, 18:46 »
Είναι το πρώτο side by side mod που αγόρασα, στην αρχή που το δούλεψα μου φάνηκε περίεργη η θέση του κουμπιού και να το πατάω με το μεσαίο δάχτυλο, με τον αντίχειρα βόλεψε καλύτερα.
Η ποιότητα κατασκευής του είναι φοβερή,είναι όλα δεμενα άψογα μεταξύ τους και η βαφή δεν γεμίζει δαχτυλιες, το μονο αρνητικό στο τομέα αυτό χωρίς να ενοχλεί η γωνιά στην βάση από την πλευρά του σωλήνα είναι ελάχιστα αιχμηρή.
Για δοκιμή έβαλα ένα Asgard 25mm αλλά δεν βιδωνε βρισκει στο μαύρο τμήμα στο επάνω μέρος,ο taifun gt4 25mm με st tank χώρεσε και ένα δάκρυ χαράς κύλησε :thumpup:,άρα σίγουρα παίρνει μέχρι 24mm και από εκεί και πέρα δοκιμές ή αφαιρούμε το πάνω μαύρο διακοσμητικό; ίσως..δεν το έχω δοκιμάσει.
Η πλακέτα του είναι απλή,δηλαδή δεν έχει τίποτα να ρυθμίσει κανεις πέρα από τα watt/volt ,ξεχνάμε μετρητή τζουράς,ελεγχο θερμοκρασίας, φωτεινότητα οθόνης, καμπύλες ρεύματος, preheat soft normal hard,πράγματα δηλαδή που ξεχνάω  μετά απο μια εβδομάδα χρήσης ενός καινούργιου mod,εκτός αν είναι DNA ή παίρνει arcticfox για να παίξω με tc.Γενικα είναι καλή απλή πλακέτα και κάνει αυτό που πρέπει σωστά.Η απουσια μιας θύρα φόρτισης μπορεί να είναι αρνητικό για έκτακτες περιπτώσεις που δεν έχουμε άλλες μπαταρίες μαζί μας.
Γενικά είναι ένα πολύ καλό όμορφο μικρό mod μπηκε άνετα στα βασικά μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2020, 21:31 από alex23 »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Aspire MIXX
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 01, 2020, 19:16 »
Με τον Millennium πάνω του, τον έχεις ιταλοποιήσει πλήρως πάντως, τουλάχιστον σχεδιαστικά. (Κατασκευαστικά, ας όψεται η άτιμη η κοινωνία που άλλους τους κατεβάζει & άλλους τους ανεβάζει στα...τάρταρα). :blr:

Αποσυνδεδεμένος alex23

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire MIXX
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 01, 2020, 20:43 »
Έτσι 50/50 Κίνα Ιταλία δίκαια πράγματα και ανώδυνα..άτιμη κοινωνία :thumbsup_move_1:  :))

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire MIXX
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 02, 2020, 09:59 »
Εχει δοκιμασει κανεις αν το καπακι της μπαταριας του Zero Nega 2 ταιριαζει στο Aspire MIXX?
Αυτο που με κραταει μακρυα απο την αγορα του ειναι πρωτα οτι η μπαταρια,με το καπακι που ερχεται, ειναι τοσο εκτεθειμενη,μετα το οτι η οθονη βρισκεται απο κατω και τελος το οτι με το υψος που βρισκεται ο 510 δεν καλυπτει αρκετα,ψηλους ατμοποιητες οπως ο Flash η ο Skyline αλλα δε θα 'δινα και 300 ευρω (Zero Nega 2) για ενα μοντακι.Θα μπορουσα να συμβιβαστω αν τουλαχιστον η μπαταρια δεν ηταν τοσο εκτεθειμενη αλλιως θα μεινω προς το παρον με τα Pico και τα Aegis μου.

Απ: Aspire MIXX
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 02, 2020, 16:04 »
Ισχύει [member=19199]axilleaspro[/member], με μια καλύτερη τάπα/βίδα πάνω απο τη μπαταρία θα ήταν τέλειο καθώς η μπαταρία μπορεί να βραχεί πολύ εύκολα.

Αν βρεθεί κάποια που να ταιριάζει απο άλλα μοντάκια θα ήταν μια πολύ καλή λύση

Αποσυνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος.
Απ: Aspire MIXX
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 02, 2020, 17:40 »
Απο zero nega κανει η ταπα καθώς και απο dani mini

Στην πρώτη φωτο εχω βάλει ενα τηλεσκοπικό σωληνα gus


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος.
Απ: Aspire MIXX
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 02, 2020, 17:43 »


Η και μονοκόματη σωλήνα επιπσης από gus με μια τάπα που δεν θυμάμαι απο πιο μηχανικό ειναι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος.
Απ: Aspire MIXX
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 02, 2020, 17:44 »

Και εδω με dani mini τάπα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Aspire MIXX
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 02, 2020, 20:47 »
Βαριέμαι να βάζω αγγελία. Ξέρετε...  Pm me για ένα ολόμαυρο :))
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2020, 21:08 από Stepeha »

Αποσυνδεδεμένος marc40ath

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Απ: Aspire MIXX
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 03, 2020, 14:41 »
Καλησπέρα,

Αξίζει η αλλαγή από Easy Box mod 60W σε ΜΙΧΧ ?

Ήρεμα ρωτάω.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33645 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534088 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59528 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8030 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236773 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 387 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13940 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135987 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084678 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9750 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477790 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy