vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

310 επισκέπτες, 4 χρήστες
Mimhsdr, treloneritis, manoslykos, Blackwolf

Twitter

SMOK RPM Lite

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
SMOK RPM Lite
« στις: Μαΐου 31, 2020, 15:18 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από τη SMOK)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Άλλο ένα ποντάκι της SMOK στην σειρά RPM.


Η συσκευή έχει διαστάσεις 21x32x75mm και ζυγίζει 50g.
Η μπαταρία έχει χωρητικότητα 1250mAh και η συσκευή φτάνει μέχρι τα 40W.
To ποντ έχει χωρητικότητα υγρού 3,2ml και παίρνει όλες τις RPM αντιστάσεις όπως και την RBA κεφαλή.


Το κιτ πωλείται στα παρακάτω πέντε χρώματα.


Η συσκευασία περιλαμβάνει την συσκευή, το ποντ για τις RPM αντιστάσεις, ένα καλώδιο φόρτισης,
το μάνουαλ και δύο αντιστάσεις. Την RPM Mesh 0.4Ω και την RPM DC 0.8Ω MTL.


Όπως όλα τα τελευταία ποντ της εταιρείας, έτσι και εδώ έχουμε μία 0.96 ιντσών TFT οθόνη. Πολύ ωραία οθόνη, όσο φωτεινή θα έπρεπε να είναι και με όλες τις απαραίτητες ενδείξεις. Στα θετικά ότι επιτέλους έβγαλαν αυτό το SMOK που υπήρχε χωρίς λόγο δίπλα στην ένδειξη της μπαταρίας και έβαλαν το ποσοστό. Οι λειτουργίες είναι όλες ίδιες όπως και στις άλλες συσκευές της εταιρείας, πέρα από τα βατ μπορείς να αλλάξεις τα χρώματα και να μηδενήσεις τον μετρητή τζουρών.


Ξεκινώντας από πάνω και το επιστόμιο για άλλη μία φορά η εταιρεία δεν μας κάνει την χάρη και έχει ένα φιξ μεγάλο επιστόμιο 510 που είναι ένα με το ποντ. Είναι αρκετά καλύτερο από άλλες παλιότερες υλοποιήσεις αλλά για μένα και πάλι η εσωτερική διάμετρος είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή που θα ήθελα σε τέτοιου είδους συσκευή.


Το ίδιο το ποντ είναι διάφανο οπότε μπορείς να δεις άνετα την στάθμη του υγρού αλλά δυστυχώς πρέπει να το βγάλεις από την συσκευή για να το δεις. Θα προτιμούσα όπως σε άλλες συσκευές της να έβαζε ένα μικρό παραθυράκι ή να ήταν πιο χαμηλά το κούμπωμα ώστε να μπορούσα να δω πόσο υγρό μου έχει μείνει. Η συσκευή έχει δύο μαγνήτες αλλά το ποντ θέλει κούμπωμα προς τα μέσα για να κλειδώσει. Κουμπώνει πολύ σφιχτά και δεν κουνιέται τίποτα, μάλιστα είναι τόσο σφιχτό που θέλει να το πιάσεις καλά και να σφίξεις αν θες να το ξεκουμπώσεις.

Η τρύπα για την αναπλήρωση του υγρού έχει ικανοποιητικό άνοιγμα και δεν είχα πρόβλημα στην αναπλήρωση. Η τάπα σιλικόνης ανοίγει και κουμπώνει πολύ εύκολα, μπορείς να το κάνεις πολύ εύκολα με το ένα χέρι αν είσαι στον δρόμο για παράδειγμα. Διαρροές μηδέν από εκείνο το σημείο.


Το πρώτο πράγμα που παρατήρησα πιάνοντας την συσκευή είναι το πόσο ελαφρύ είναι, έχω πιάσει συσκευές μισές στο μέγεθος του και ήταν πιο βαριές. Είναι πραγματικά λες και δεν κρατάς τίποτα στο χέρι ή νομίζεις ότι κρατάς απλά ένα μολύβι. Γενικά μου αρέσουν τα ατμιστικά μου σετ να έχουν βάρος αλλά σε ποντάκια όπως αυτό το ότι μπορεί να είναι τόσο ελαφρύ του δίνει ένα μεγάλο συν.

Εμφανισιακά το γύρω γύρω είναι πολύ ωραίο και με την χρήση που του έχω κάνει δεν το βλέπω να ξεφλουδίζει αλλά μπορεί να γρατζουνιστεί αρκετά εύκολα αν δεν προσέξει κάποιος. Εγώ που το είχα πεταμένο σε τσάντα πλάτης δυο-τρεις ελαφριές γρατζουνιές από κάποιο φερμουάρ τις έχει κάνει.

Δεν μου αρέσει καθόλου ότι δεν μπορώ να πειράξω καθόλου τις εισαγωγές του αέρα, θα ήθελα να υπάρχει ένα ρυθμιστής στην αντίσταση ή στις ειαγωγές της συσκευής για να μπορώ να κλείσω λίγο τον αέρα. Δεν είναι υπερβολικός ο αέρας που μπαίνει αλλά σίγουρα θα βοηθούσε αν έμπαινε λιγότερος. Το θετικό είναι ότι στις δύο εισαγωγές αέρα που έχει, μία μπροστά και μία στο πίσω μέρος του ποντ, αυτή που βρίσκεται πίσω είναι ακριβώς σε σημείο που όταν ατμίζεις μπορείς να την κλείσεις με το δάχτυλο. Οπότε εγώ κλείνω την πίσω εισαγωγή και έχω ακριβώς την τζούρα που θέλω και ανεβάζω επίπεδο και στην γεύση που παίρνω.

Δεν έχει αθόρυβη τζούρα αλλά σίγουρα δεν κάνει φασαρία και ακούγεται όπως θα ακουγόταν ένας αεράτος ντρίπερ μονής αντίστασης.

Εννοείται πως ΜTL δεν κάνει για κανένα λόγο.

Οι RPM αντιστάσεις ξέρουμε ότι δίνουν πολύ καλή γεύση στα ποντ της εταιρείας και αντέχουν αρκετά ml αν κάνουμε καθαρά υγρά χωρίς πολλά γλυκαντικά. Το μόνο αρνητικό που δεν είναι ακριβώς αρνητικό αλλά δεν μου αρέσει καθόλου είναι η 0.8Ω MTL αντίσταση που δίνει μαζί η εταιρεία. Δεν είναι καθόλου MTL μία κεφαλή με δύο αντιστάσεις μέσα της απλά επειδή φτάνει κοντά στο 1Ω. Βέβαια οι Κινέζοι που να το ξέρουν αυτό λες και ατμίζει κανένας τους, απλά εγώ θα προτιμούσα η δεύτερη αντίσταση της εταιρείας να ήταν κάποια άλλη. Ευτυχώς Οι RPM αντιστάσεις είναι πάρα πολλές και μπορείς να τις βρεις άνετα στην αγορά και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς πολύ.

Καλή αυτονομία μπαταρίας αλλά όπως είναι λογικό όταν παίζει στα 35+ βατ δεν υπάρχει περίπτωση να σε βγάλει όλη μέρα αλλά πέφτει πολύ ομαλά η τάση και το νιώθεις να χάνει δύναμη μόνο όταν φτάσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα η μπαταρία.

Τελευταίο, πολλά ντουμάνια. Πραγματικά πολύ ντουμάνι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110674 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159872 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515342 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303277 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201475 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801636 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40995 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet