vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

267 επισκέπτες, 7 χρήστες
tibolaso, stsoulos, camber, Alexander20, Buliwyf, Lazy Dog, maprix

Twitter

Aspire Nautilus GT Kit

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Aspire Nautilus GT Kit
« στις: Φεβρουαρίου 13, 2020, 19:21 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Aspire)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)




*Θα ζητήσω όσοι έγραψαν την γνώμη τους για τον GT και δεν είναι λίγοι, στο νήμα του ορίτζιναλ ναυτίλου, να
ξαναγράψουν αν δεν βαριούνται και εδώ, ώστε να τα έχουμε όλα μαζεμένα σε ένα θέμα.


Ο ατμοποιητής είναι φτιαγμένος από ανοξείδωτο ατσάλι, έχει διάμετρο 24mm και ύψος 37.6mm.

Η χωρητικότητα υγρού διαφέρει ανάλογα την έκδοση που θα αγοράσουμε.
Κυκλοφορεί η TPD έκδοση με 2ml, η non-TPD με 3ml και μπορούμε να προμηθευτούμε και ένα
extension το οποίο ανεβάζει την χωρητικότητα υγρού σε 4.2ml.

Υπάρχουν 5 διαφορετικές επιλογές για την εισαγωγή του αέρα
και αυτές είναι με διάμετρο 1, 1.2, 1.5, 1.8 και 2.5mm.


Το μοντ είναι κατασκευασμένο από αλουμίνιο, zinc alloy και πλαστικό.
Έχει διαστάσεις 25x45x80.1mm, ζυγίζει 100g και διαθέτει OLED οθόνη 0.91".
Τροφοδοτείται από μία εξωτερική 18650 μπαταρία, φτάνει μέχρι τα 75W και φορτίζει μέσω της θύρας USB Type-C που διαθέτει.


Η συσκευασία περιλαμβάνει τον ατμοποιητή με το μοντ, το μάνουαλ, ένα USB καλώδιο Type-C για την φόρτση της συσκευής,
ένα ανταλλακτικό τζαμάκι, πολλά διαφορετικά όρινγκ και δύο αντιστάσεις.

Ο ατμοποιητής έρχεται με εγκατεστημένη την αντίσταση Nautilus 2S Mesh 0.7Ω και η δεύτερη
αντίσταση της συσκευασίας είναι μία BVC 1.6Ω.


Το κιτ πωλείται στα παρακάτω τρία χρώματα.



Θα ξεκινήσω από τον ατμοποιητή που είναι αυτό που μας ενδιαφέρει και συγκεκριμένα την εμφάνιση και την ποιότητα κατασκευής του. Ο άτμο είναι πανέμορφος και αψεγάδιαστα φτιαγμένος, πραγματικά φαίνεται ξεκάθαρα η συμμετοχή της Taifun σε αυτό το πρότζεκτ. Η βάση του είναι βαρούτσικη οπότε κάνει τον άτμο να έχει μπόλικο βάρος και αν συνδιάστει μαζί με ένα ελαφρύ μοντ σαν το Glint που έρχεται μαζί σαν κιτ, θα έχει λίγο παράξενη αίσθηση στο χέρι αυτή η κατανομή βάρους αλλά πιστεύω συνηθίζεται.

Πολύ ωραίο επιστόμιο εμφανισιακά, έχει την κατάλληλη εσωτερική διάμετρο για το δικό μου στυλ ατμίσματος οπότε δεν θα το αλλάξω με άλλο. Το τοπ καπ δεν έχει σπείρωμα στο εσωτερικό αλλά κουμπώνει στο πάνω μέρος του τανκ όπως φαίνεται στην τρίτη φώτο από κάτω. Έχει αυτή τη σαγρέ επιφάνεια για να κάνει πιο εύκολο το κράτημα όταν θέλουμε να γεμίσουμε αλλά είναι αρκετά λεπτό οπότε είναι σχετικά εύκολο να πιάσουμε και το πάνω μέρος του τανκ και να ξεβιδώσουμε και τα δύο μαζί. Τίποτα το τρομερό είναι και αυτό κάτι που συνηθίζεται, απλά θέλει καλό σφήξιμο το πάνω μέρος του καπ πριν βάλουμε και το τοπ καπ. Οι εισαγωγές αναπλήρωσης υγρού είναι λίγο μικρότερες από όσο θα έπρεπε, οι μύτες των chubby gorilla μπουκαλιών δεν μπαίνουν καλά μέσα και μπορούμε πολύ άνετα να χύσουμε υγρό και τριγύρω.


Το δαχτυλίδι του αέρα έχει την ίδια επιφάνεια με το τοπ καπ γύρω γύρω για πιο εύκολο κράτημα. Μου αρέσει πάρα πολύ εκτός του στοπ ότι σε κάθε διαφορετική εισαγωγή «κλειδώνει» και ακούγεται και ένα κλικ. Κάτι πολύ θετικό ειδικά σε άτομα με προβλήματα όρασης μπορούν πολύ άνετα να ξέρουν ποια εισαγωγή αέρα έχουν διαλέξει χωρίς να κοιτάξουν καν. Πέντε οι εισαγωγές του αέρα οπότε νομίζω ότι μπορεί ο καθένας να βρει μία που θα του αρέσει. Ίσως οι φαν του πολύ MTL να μείνουν με το παράπονο γιατί δεν σφίγγει τελείως και ίσως θα ήθελα και μία τρύπα στα 0.8mm.

Κάτι διαφορετικό που δεν είναι και πολύ συνηθισμένο είναι και τα τζαμάκια του ατμοποιητή. Πολύ χοντρά που τα κάνει πιο ανθεκτικά σε χτυπήματα και πτώσεις αλλά με μικρή χωρητικότητα υγρού. Οπότε υπάρχει η επιλογή του μεγαλύτερου τανκ από την εταιρεία αλλά το αγοράζετε ξεχωριστά ή βρίσκετε τζαμάκια από άλλους ατμοποιητές που ήδη έχετε και ταιριάζουν.


Δεν δοκίμασα με άλλες αντιστάσεις γιατί δεν μου αρέσουν και δεν θα είμαι δίκαιος αλλά η mesh 0.7Ω δίνει ρέστα εδώ. Πολύ καλή γεύση, παίζει καλά από φρούτα και κρέμες μέχρι και καπνικά. Επειδή μου αρέσει ο ζεστός ατμός δεν έχω πρόβλημα όταν ανεβάζει λίγο θερμοκρασία σε απανωτές τζούρες αλλά μπορώ να καταλάβω κάποιους που θα ενοχληθούν.

Ωραιότατη τζούρα, πολύ smooth και επειδή του έβαλα και παραπάνω νικοτίνη από αυτό που συνηθίζω θεωρώ ότι έχει και καλό χτύπημα. Μου αρέσει να ατμίζω με την δεύτερη(1.8mm) τρύπα ανοιχτή στην εισαγωγή του αέρα γιατί στο φουλ ανοιχτό ο δικός μου σφυρίζει πολύ.

Τον γεμίζω πανεύκολα και με το ένα χέρι άμα χρειαστεί και δεν έχω κλείσει ποτέ την εισαγωγή του αέρα κατά την αναπλήρωση. Όχι απλά δεν έχω δει διαρροές αλλά ούτε σταγόνα, ούτε δάκρυ, τίποτα.


Δυστυχώς η συνεργασία των δύο εταιρειών έμεινε στον ατμοποιητή και δεν προχώρησε και στο μοντ. Το μοντ εμφανισιακά θυμίζει μοντάκια του 2017 και όχι του σήμερα. Πολύ απλό, παλιακό, με πλακέτα που θυμίζει τις παλιές DNA εμφανισιακά
και με καμία έξτρα λειτουργία εκτός του πατάμε ατμίζουμε.


Το κουμπί του fire έχει ωραία αίσθηση, ακούγεται αρκετά δυνατά το κλικ όταν το πατάς και δεν έχω κάποιο παράπονο. Τα σύν και πλην από την άλλη είναι πλαστικούρες και σου δίνουν την αίσθηση του φτηνού.


Το πορτάκι της μπαταρίας είναι κάτι που δεν έχω ξαναδεί σε άλλο μοντ και μπορώ να φανταστώ γιατί. Όταν βάλεις την μπαταρία και πας να κλείσεις, το μικρό εξόγκωμα που έχει στο εσωτερικο για να ακουμπάει ο αρνητικός πόλος της μπαταρίας, πιάνει στο wrap της και σίγουρα μετά από κάποιο διάστημα θα το σκίσει. Θέλει να πατάς με ένα δάχτυλο την μπαταρία προς τα κάτω και παράλληλα να κλείνεις σιγά σιγά για να μην έχεις πρόβλημα.

Λόγω αυτού, το μοντάκι έχει και πρόβλημα σταθερότητας. Κάθεται ίσια αλλά στο παραμικρό ακούμπημα ξεκινάει το πέρα δώθε. Οπότε θέλει προσοχή όταν το αφήνεις πάνω σε τραπέζι γιατί εγώ ήδη το έριξα δυο-τρεις φορές την πρώτη μέρα.Μεγαλούτσικο αρνητικό που δεν το παραβλέπω.


Δεν ξέρω πόσο καθαρά φαίνεται στη φώτο αλλά ο ατμοποιητής με το μοντ έχει ένα πολύ μικρό κενό που φαίνεται πιο πολύ στο μπροστά μέρος. Δεν είναι τίποτα το τρομερό αλλά είναι κάτι που ενοχλεί πολλούς στο θέμα εμφάνισης.


Λειτουργικά το μοντ είναι άψογο, δουλεύει τέλεια και έχει πολύ καλή διαχείρηση μπαταρίας.
Επίσης, μπορείς να κάνεις τα πάντα με το ένα χέρι αν τυχόν χρειαστεί, λολ.


Αποσυνδεδεμένος cohones

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 13, 2020, 19:37 »
Ευχαριστούμε για την εξαιρετική παρουσίαση.

Να πω και γω δυο λόγια. Τον δουλεύω μια βδομάδα τώρα με την "κλασσική" αντίσταση των 1,8Ω. Γεύση εξαιρετική σε κρέμες και καπνικά που χρησιμοποιώ, διαρροές ούτε για δείγμα είτε είναι ίσια είτε ανάποδα είτε στο πλάι. Άψογος!

Το άνοιγμα, κλείσιμο για αναπλήρωση υγρών τον πρώτο καιρό θα είναι λίγο σφιχτό. Με την χρήση αρχίζει και γίνεται πιο εύκολο. Ένα αρνητικό είναι ότι οι οπές αναπλήρωσης υγρού είναι σχετικά μικρές.

Η τζούρα με την αντίσταση των 1,8Ω είναι σχεδόν αθόρυβη.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 13, 2020, 19:55 »

zamploutos 

Σε ευχαριστώ πολύ για την τόσο όμορφη παρουσίαση!


Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 13, 2020, 20:45 »
Πολυ ωραια,αναλυτικη παρουσιαση οπως παντα,χωρις χαιδεμα αυτιων.
Θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να αποκτησει καποιος,κατοχος του Mulus,τον GT.
Θα δει αισθητες διαφορες στην αποδοση των αντιστασεων η ειναι περιτο εξοδο?

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 13, 2020, 21:48 »
Έγραψα στο θέμα του Ναυτίλου το εξής:
Απίστευτος ο GT! Βάζω την ίδια αντίσταση (bvc 1.8) και το ίδιο υγρό στους εξής ναυτιλους, mini, K3, 2, 2S, AIO, Mulus και GT και παίρνω την καλύτερη γεύση από τον GT. Ωραία τζούρα, ωραία ρύθμιση αέρα, εύκολο γέμισμα και κορυφαία ποιότητα κατασκευής. Πραγματικά πολύ καλή αγορά...
Να συμπληρώσω εδώ πως η κατανάλωση είναι σαφώς αυξημένη συγκριτικά με όλους αυτούς που ανέφερα και μάλλον αυτό είναι που κάνει την διαφορά.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 13, 2020, 22:33 »
Πολυ ωραια,αναλυτικη παρουσιαση οπως παντα,χωρις χαιδεμα αυτιων. Θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να αποκτησει καποιος,κατοχος του Mulus,τον GT. Θα δει αισθητες διαφορες στην αποδοση των αντιστασεων η ειναι περιτο εξοδο?
Για να σε σπαμάρω λίγο μιάς & μας παρουσίασες τον Limmit της Kizοku, εγώ είμαι περισσότερο περίεργος για μία δική του σύγκριση με αυτόν εδώ. Με δεδομένο του ότι φοράει & εργοστασιακές nautilus αλλά έχει & rba ώστε να στήνει κάποιος τα δικά του coils, νομίζω πως είναι προτιμότερη αγορά.
Στο θέμα της γεύσης δεν θα σταθώ, αφού αυτό που καθορίζει την απόδοση είναι η εργοστασιακή κεφαλή που φοράνε, αφήνοντας λίγο χώρο παραμετροποίησης & στο κατά πόσο διαφέρουν οι επιλογές της ρύθμισης του αέρα.    
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 13, 2020, 22:52 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 13, 2020, 22:54 »
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, η πάνω τάπα που κρατάει το τζαμακι, εκτός από το χοντρό λάστιχο που πατάει το τζαμακι, έχει και άλλο ορινγκ πιο πάνω; Ακριβώς κάτω από το σαγρε κομμάτι, έχει ένα καναλακι που θυμίζει θέση για ορινγκ.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 13, 2020, 23:46 »
Γιώργο έχω την εντύπωση ότι η αντίσταση παίζει τον ρόλο της, αλλά έχει αξία κ η αρχιτεκτονική του χώρου ατμοποιίησης -σαν να λέμε καμπάνα, διατομές, αποστάσεις κλπ
το ότι ασχολήθηκαν απο την Taifun με τον εργοστασιακό έχει, επίσης, την σημασία του
για τον Kizuku συμφωνώ
ένας RTA με εργοστασιακές μου είναι συμπαθέστερος, αν μπορεί να ανταπεξέλθει καλά κ στα δύο καθήκοντα






Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 14, 2020, 03:39 »
απιστευτος ο nautilus GT με την  0.7 mesh....

εγω απο την αλλη ειδα δακρυ στο airflow.... ισως εχει να κανει οτι ειχε απεσταγμενο νερο το υγρο...  δοκιμασα το city της alterο και το manhatan με την 0.7 mesh...!! αλλα και με την 1.6 που ειχε μεσα στο πακετο.. και στης 2 αντιστασης ειχα leak..... ισως να εχει να κανει με της αντιστασεις που ειχε μεσα να μην ηταν καλες....... η να φταιει το απεσταγμενο νερο οπως ειπα....! αρκετα υγρα της alterego φενονται να μην ειναι 50/50..... δεν ξερω κιολας η 0.7mesh ειναι για 50/50 υγρα?  

θα παω να παρω αλλες αντιστασεις..... επαθα πλακα με την 0.7 mesh coil...... ζεστος ατμος οπως ακριβως μου αρεσει......!!!! και γευση απιστευτη....!!!

επισης θα παρω και το glind mod..... γιατι το aegis solo δινει αποτομα ρευματα με αποτελεσμα να εχω burn... 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 14, 2020, 03:46 από akis_avp »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 14, 2020, 07:31 »
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, η πάνω τάπα που κρατάει το τζαμακι, εκτός από το χοντρό λάστιχο που πατάει το τζαμακι, έχει και άλλο ορινγκ πιο πάνω; Ακριβώς κάτω από το σαγρε κομμάτι, έχει ένα καναλακι που θυμίζει θέση για ορινγκ.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Όχι, δεν υπάρχει άλλο oring στο συγκεκριμένο cap εκτός απ'το χοντρό και δεν υπάρχει και λόγος να του βάλουν σε εκείνο το σημείο. Έχει μόνο στο πάνω μέρος της σαγρέ επιφάνειας όπου και πατάει το καπάκι αναπλήρωσης ώστε να σφραγίσει το τανκ.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 14, 2020, 19:37 »
Όχι δε μου αρέσει καθόλου ο GT :))




Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 14, 2020, 20:17 »
φιλε τo swag 2 με τον GT πανω ειναι κομπλε?  εχω παρει τον GT σε gun metal χρωμμα θα παει με ενα μαυρο mod swag 2 λες?

επισης αυτο το υλικο ειναι τζαμι που ειναι 4.2 ml ? σκευτομαι να το παρω αυτο...!!!  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 14, 2020, 20:30 »
Αυτό είναι το σετάκι. Ωραίο. Αλλά το kroma R του πάει καλύτερα νομίζω.

Πλαστικό είναι το τανκακι. Ομορφούλι. Τον ελαφραίνει και λίγο.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 14, 2020, 23:48 »
πολυ ομορφο και με το swag...!!!! ειμαι αναμεσα στο swag 2 και στο glind της aspire Που ερχεται σαν kit... αξιζει σαν mod αυτο της aspire ομως η να παω ξεκαθαρα στο swag? 

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 15, 2020, 06:56 »
'Οχι, δεν αξίζει το GLINT της aspire. Εμφανισιακά μπορεί να είναι καλό, αλλά μέχρι εκεί...
Ούτε καν στο θέμα τιμής....
Θεωρώ ότι οποιαδήποτε άλλη επιλογή είναι καλύτερη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110468 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159703 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515256 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146445 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530717 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801570 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40967 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet