vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

268 επισκέπτες, 7 χρήστες
tibolaso, stsoulos, camber, Alexander20, Buliwyf, Lazy Dog, maprix

Twitter

ULTON Millennium RTA clone

Αποσυνδεδεμένος morpheas84

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Digna Factis Recipimus
ULTON Millennium RTA clone
« στις: Δεκεμβρίου 19, 2019, 11:15 »
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα

Έχοντας ψάξει για αρκετό καιρό στο φόρουμ μας, αλλά και σε ξένα φόρουμ παρατήρησα ότι δεν υπάρχει κάποιο review/ανάλυση για αυτόν τον ατμοποιητή και θα ήταν κρίμα να περάσει έτσι απαρατήρητος.

Backstory:
Αύγουστος 2019, λαμβάνω ειδοποίηση από γνωστό κινεζο-site ότι μόλις κέρδισα τον Millennium RTA της ULTON, για τον οποίο είχα διαβάσει ελάχιστα μέχρι τότε και τον παρέλαβα μετά από δύο εβδομάδες.
 
Ανασκόπηση:
ULTON Millennium RTA (o.g. by The Vaping Gentlemen Club from Italy)

 
“Καθαρός mtl ατμοποιητής (έως και loose mtl) – πολλές επιλογές αέρα με 3 διαφορετικές επιλογές ποστ και 3 διαφορετικές καμπάνες’
 
Tech Specs:
·         4ml Capacity
·         Diameter: 22mm
·         Height: 63mm
·         3 different interchangeable bells (one is pre-installed) (12, 13 and 14mm)
·         6 different adjustable airflow control holes
·         3 different sizes of plus pole (one is pre-installed) (1.8), (2*1.2) and (1mm)
·         Adjustable liquid control

Στο σακουλάκι με τα spares έχει: extra orings, insulators, βίδες, τα extra plus poles για την αλλαγή αέρα και ενα εργαλειάκι σε σχήμα U για να ξεβιδώνουμε το ντεκ να αλλάζουμε τους πόλους. Δεν έχει ανταλλακτικό τζαμάκι

 
Ανοίγοντας το κουτί καταλαβαίνεις ότι έχεις να κάνεις με ένα σχετικά ψηλό rta, 44 χιλιοστά χωρίς driptip, και σχεδόν 58 χιλιοστά με το driptip. To driptip του θα έλεγα ότι είναι εξαιρετικά άνετο με εσωτερική οπή στα 2.7 χιλιοστά (αποτελείται από 3 κομμάτια)


Το top-fill καπάκι, γυρίζει/ανοίγει σχετικά εύκολα, με το μόνο αρνητικό ότι δεν έχει λεία επιφάνεια, αλλά μια αγριάδα. Σε αντίθεση είναι το airflow control ring που είναι αποσπώμενο και γυρίζει με άνεση αρκεί να το έχουμε βρέξει με λίγη VG
 
Παραμετροποίηση τζούρας και αέρα (μέχρι να σβήσει ο ήλιος):
3 διαφορετικές καμπάνες:
  • Μια 12mm με πιο μικρο εσωτερικό θάλαμο (το οποίο μπορεί να θύμιζε και καμπάνα ενός phenomenon)
  • Μία 13mm με ενα εσωτερικο σχεδιασμό που δεν έχω ξαναδεί σε άλλη καμπάνα, με χαραγμένο το εσωτερικό, πιθανός για να στροβιλίζει τον αέρα. Σαν αίσθηση πάντως νομίζω ότι αναδεικνύει τις καραμέλες/ κασταρντ.
  • Μία 14mm με μεγαλύτερο θώλο, που θα έλεγα ότι θυμίζει την καμπάνα του taifun gtr και τείνει να στρογγυλεύει τις γεύσεις

3 διαφορετικοί θετικοί πόλοι και 6 επιλογές στο δαχτυλίδι aiflow control :
Αν και δεν έχω βρει τρόπο να το επιβεβαιώσω, οι επιλογές αέρα είναι:
  • 1.0mm
  • 2*1.2mm
  • 1.8mm
Με αυτές τις επιλογές μπορεί να πάει από σούπερ σφιχτό mtl μέχρι χαλαρό mtl



Το deck & η καινοτομία του (αλα “Θεώρημα Βεντούρι”):
Η πρόσβαση στο deck είναι πάρα πολύ εύκολη και σε κάποιους θα θυμίσει τον τρόπο που ανοίγουμε και το tripod της atmizoo, αλλά θεωρώ πολύ πιο εύκολα. Η καμπανα, είναι βιδωμένη στο πάνω καπάκι και στην ουσία κρατιέται στην βάση με τα oring και κουμπώνει πάνω στις δύο εγκοπές της βασης. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να ευθυγραμμίζουμε τις εγκοπές και απλά τραβαμε προς τα πάνω όλο το πάνω μέρος και έχουμε πρόσβαση στο deck. (πιο εύκολα γίνεται παρά γράφεται!)  


Η βάση αυτού του ατμοποιητή έχει την εξής καινοτομία. Όταν ανοίγουμε την βάση για να αλλάξουμε έναν από τους 3 πόλους παρατηρούμε ότι έχει ένα κυλινδρικό insulator από κάτω. Αυτή η κατασκευή από όσο έψαξα χρησιμεύει στο να δημιουργηθεί το Venturi effect, που είναι το θεώρημα που λέει ότι όταν ένα ρευστό, π.χ. αέρας, κινείται σε έναν αγωγό και συναντήσει μικρότερη διατομή, τότε αναγκάζεται να τρέξει περισσότερο (http://www.eio.gr/sxoles/aerod_panion.pdf). 


Τι σημαίνει τώρα αυτό για εμάς τους απλούς κοινούς θνητούς/ατμιστές;; Στην ουσία έχουμε πάντα σταθερό “air compression” όποια διατομή και αν διαλέξουμε είτε στον θετικό πόλο, είτε στο air flow control. Έχει συζητηθεί άπειρες φορές στο φορουμ μας πόσο σημαντικό είναι να έχουμε το maximum air compression για να έχουμε σωστό mtl αποτέλεσμα. Το air compression δημιουργείται όταν οι εξωτερικές είσοδοι αέρα έχουν μεγαλύτερη διατομή από αυτή του πόλου όπου και εισέρχεται ο αέρας κάτω από το coil μας. 

Ευκολία στησίματος:

Θεωρώ ότι είναι από τους πιο εύκολους ατμοποιητές όσον αφορά το στήσιμο του και θα τον πρότεινα άνετα σε κάποιον που μόλις ξεκινάει με τους επισκευάσιμους ατμοποιητές. 
Δεν έχω δοκιμάσει στήσιμο πάνω από 2.5mm id πυρήνα (που το χωράει άνετα) αλλά θεωρώ ότι το ιδανικό του είναι με 2mm πυρήνα με απλά συρματάκια. 
Στις φώτο έχω στήσει σε 2άρι πυρήνα ni80 27ga (35άρι) 7 σπείρες ανοιχτές, το οποίο βγαίνει κοντά στα 0.70 ohms. Το βαμβάκι δεν χρειάζεται καμία τρελή τελετή και ανθρωποθυσία για να βγει καλό, καθώς συγχωρεί λάθη ο συγκεκριμένος ατμοποιητής. Το κόβουμε περίπου μέχρι εκεί που τελειώνει το ντεκ, το πασπατεύουμε - του μιλάμε όμορφα και μετα το τοποθετούμε στα λουκια. 


Βρέχουμε, κουμπωνουμε καμπάνα, κλεινουμε airflow και juice flow control, ανοίγουμε καπάκι, γεμιζουμε, κλείνουμε καπάκι μέχρι εκεί που νιώθουμε λίγο κοντρα από τα oring - γυρίζουμε ανάποδα τον ατμό και βιδώνουμε ότι έχει περισσέψει στο καπάκι. (Με αυτό τον τρόπο δεν θα έχουμε ποτε υπερχείλιση στο ντεκ σε κανένα top fill ατμο, μου έχει κολλήσει η διαδικασία από τον Eviva μου).


Συμπεράσματα:

Υπέρ: 
  • Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής
  • Πολλές επιλογές αέρα χωρίς να χάνει σε απόδοση
  • Καλή χωρητικότητα
  • Καινοτομία στο ντεκ
  • Ευκολια στην αναπλήρωση
  • Ευκολία στο στήσιμο
  • Στεγανός
  • Αθόρυβη τζούρα
  • Παρα - μα πάρα - πολύ καλή γεύση

Κατά:
  • Ελαφρώς ψηλός ατμοποιητής
  • Στην αναπλήρωση υγρού αν δεν τον γυρίσεις ανάποδα για να τον κλείσεις τελείως (την μέθοδο την έγραψα πιο πάνω) τότε μπορεί να υπάρχει μια ελαφριά υπερχείλιση στο ντεκ
  • Το τοπ καπ είναι λίγο αιχμηρό
Θα δηλώσω από τώρα ότι δεν την γνώριζα την μαμά εταιρεία  (The Vaping Gentlemen Club), αλλά έχω πάρει αρκετούς κλώνους της Ulton και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος, με εξαίρεση ίσως του tripod που δεν είχε καλά orings.  Από όσο γνωρίζω υπάρχει και Noname κλωνος του millennium rta με πιο λίγα χρήματα αλλά δεν γνωρίζω κάτι για την ποιότητά του.
Από τότε που τον πήρα στα χερια μου αυτό τον ατμοποιητή είναι ένας από τους καθημερινούς μου, μαζί με τον eviva v2. Θεωρώ πως είναι άψογος, έχει απολαυστική αθόρυβη τζούρα, πάρα πολύ γευσατος και εύχρηστος. Δεν μου έχει κάνει ποτέ διαρροή όσο και αν τον ταλαιπώρησα.

Παραθέτω μία φώτο με μερικούς από τους ατμοποιητές που έχω για να δείτε διαφορές ύψους και για να δείξω με ποιους άλλους ατμοποιητές τον έχω συγκρίνει, κατά τα δικά μου γούστα πάντα, και έχει κερδίσει. 


Τελειώνοντας, ένα πολύ καλό βίντεο online, από τον Klaus Jedelsky (mtl reviewer): 



Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1930
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: ULTON Millennium RTA clone
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 19, 2019, 12:04 »
Πάρα πολύ ωραία παρουσίαση φίλε μου!!
Μπράβο!!

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1449
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ULTON Millennium RTA clone
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 19, 2019, 13:53 »
κατα την γνωμη σου ,εχει δωσει καλυτερη γευση σε γλυκα φρουτενια υγρα,απο οτι ο integra και o fev?

Αποσυνδεδεμένος morpheas84

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Digna Factis Recipimus
Απ: ULTON Millennium RTA clone
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 19, 2019, 14:21 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click



Φίλε [member=9120]vag21[/member], τον fev δεν το χρησιμοποιώ για φρουτένια αλλά για καπνικα και γλυκοκαπνικα, όπου πιστεύω είναι το δυνατό του σημείο. Ο integra(sxk) μου τα βγάζει οκ τα φρουτένια αλλά ο millennium με τη μεγάλη καμπάνα θα έλεγα μου τα απογείωσε

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2020, 22:32 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ULTON Millennium RTA clone
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 19, 2019, 15:08 »
Πολύ καλή παρουσίαση. Ευχαριστούμε.

Η αλήθεια είναι ότι "ανακάλυψα" τον millennium λίγες εβδομάδες πριν και περιμένω το επόμενο batch από Ιταλία.

Εγώ θα ήθελα να έχω μια σύγκριση με Phenomenon στην γεύση αν έχεις κανέναν zest ή lite.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: ULTON Millennium RTA clone
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 19, 2019, 15:31 »
"Αγαπημένε μου Αγιοβασίλη...ξηγήσου ορέα εσύ & γω θα σου χω διπλή μερίδα μελομακάρονα & καθαρισμένο το τζάκι".
Πολύ καλή παρουσίαση, μπράβο! :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ULTON Millennium RTA clone
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 19, 2019, 18:42 »
 :))

Αποσυνδεδεμένος morpheas84

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Digna Factis Recipimus
Απ: ULTON Millennium RTA clone
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 19, 2019, 19:45 »
Εγώ θα ήθελα να έχω μια σύγκριση με Phenomenon στην γεύση αν έχεις κανέναν zest ή lite.
Το λοιπόν, σαν παλιός κάτοχος phenomenon zest v2 και κλωνο-μενέλαου, τους οποίους τους έδωσα όταν πήρα τον Eviva v2, μπορώ να πω ότι με την μικρή καμπάνα και το πιν με το 1mm ή το 2*1.2mm ο millenium έχει εξίσου καλή απόδοση, ειδικά σε net αρώματα που είχα πάρει από la tabaccheria.

Δεν λέω ωραίοι οι gus, αλλά έπρεπε να έχει το ιδανικό στήσιμο για να αποδώσει στο μέγιστο, ενώ με τον millennium και στο πόδι να τον στήσω παίρνω γεύση και μηδέν διαρροές (και δεν είμαι φανμποι)

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Παράθεση από: treloneritis στις Δεκέμβριος 19, 2019, 15:31
Παράθεση
"Αγαπημένε μου Αγιοβασίλη...ξηγήσου ορέα εσύ & γω θα σου χω διπλή μερίδα μελομακάρονα & καθαρισμένο το τζάκι".
Πολύ καλή παρουσίαση, μπράβο!

Τον έχεις παραγγείλει??!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2019, 08:59 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ULTON Millennium RTA clone
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 19, 2019, 20:14 »
Αν ήταν πιο κοντός μπορεί κ να τον τιμούσα (τον κλώνο ) γιατί η αλήθεια ειναι ότι δείχνει ενδιαφέρον ατμό !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: ULTON Millennium RTA clone
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 19, 2019, 22:05 »
Τον έχεις παραγγείλει??!
Εχω ήδη αργήσει, Πάνο. Σε όσα ρηΒγιούζ έπεσα πάνω, άκουσα τα καλυτερότερα (για το δικό μου ατμιστικό προφίλ) Οπότε...αναμένεται. :yes:

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1930
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: ULTON Millennium RTA clone
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 20, 2019, 09:00 »
"Αγαπημένε μου Αγιοβασίλη...ξηγήσου ορέα εσύ & γω θα σου χω διπλή μερίδα μελομακάρονα & καθαρισμένο το τζάκι".
Πολύ καλή παρουσίαση, μπράβο! :respect_hat:


 ;D ;D 8)

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: ULTON Millennium RTA clone
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 20, 2019, 13:26 »
Από πού τον ψωνίζουμε παλικάρια; Ελλάδα παίζει;

Αποσυνδεδεμένος morpheas84

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Digna Factis Recipimus
Απ: ULTON Millennium RTA clone
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 20, 2019, 18:33 »
Από όσο γνωρίζω Ελλάδα δεν παίζει κλώνος, αλλά άμα googlaρεις τον ατμοποιητη σαν κλώνο της ulton θα σου βγάλει μερικά κινεζομαγαζα :-)

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: ULTON Millennium RTA clone
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 20, 2019, 20:07 »
Το τανκακι ειναι γυαλινο;

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 584
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Απ: ULTON Millennium RTA clone
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 20, 2019, 20:33 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110468 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159703 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515256 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146445 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530717 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801570 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40967 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet