vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Rincoe Mechman 228W

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Rincoe Mechman 228W
« στις: Μαΐου 23, 2019, 23:49 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Rincoe)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)


*Ο ατμοποιητής που έρχεται σαν κιτ μαζί με το μοντ έχει γίνει review εδώ.


Διμπάταρο μοντάκι με πλακέτα και οθόνη με πολλά σχέδια στην μια πλευρά και τρεις διαφορετικούς σχεδιασμούς στο καπάκι της μπαταρίας. Προσωπικά ζήτησα και μου έστειλαν το μαύρο γιατί όλα τα άλλα παρά είναι κιτς για τα γούστα μου.


Είναι κατασκευασμένο από zinc aloy  και πλαστικό με διαστάσεις 29.2x53.8x90mm, παίρνει δύο 18650 μπαταρίες και φτάνει μέχρι τα 228W. Διαβάζει αντιστάσεις από 0.08Ω σε λειτουργία W και 0.05 σε έλεγχο θερμοκρασίας.


Η συσκευασία περιλαμβάνει το μοντ μαζί με τον εργοστασιακό ατμοποιητή, ένα δεύτερο bubble τζαμάκι, μία δεύτερη αντίσταση, διάφορα όρινγκς, ένα usb καλώδιο για την φόρτιση και αναβάθμιση της συσκευής και τα μάνουαλ με την εγγύηση της συσκευής.


Μπορούμε να ατμίσουμε σε λειτουργία W, bypass, έλεγχο θερμοκρασίας με SS, Ni,Ti σύρμα και να ορίσουμε εμείς το TCR.


Μου αρέσει πολύ ο πόλος και εμφανισιακά κάθεται πολύ ωραία στην μέση, δέχεται μέχρι και 25άρη ατμοποιητή χωρίς overhang. Από κάτω έχουμε 6 τρύπες για την εξαγωγή των αερίων. Το καπάκι της μπαταρίας έχει 2 πολύ καλούς μαγνήτες και στο εσωτερικό του έχει ένα είδους πλαστικό νομίζω για εξτρά προστασία λογικά.

Είδα κάποιοι να κάνουν παράπονα για το καπάκι ότι πάει πάνω κάτω όταν είναι οι μπαταρίες μέσα. Σε μένα το καπάκι δεν κουνιέται καθόλου και έχεις την αίσθηση ότι είναι ένα με το μοντ. Δεν πήρα το πρώτο batch οπότε δεν ξέρω αν υπήρχε όντως θέμα και το έφτιαξαν μετά, οπότε να το προσέξετε αυτό αν θελήσετε να το αγοράσετε.


Η αυτονομία του με τον κιτ ατμοποιητή ήταν σχετικά ικανοποιητική αλλά δεν το ευχαριστήθηκα με τους ντρίπερς που παίζω συνήθως με εξοτικά σύρματα στα 0.1Ω. Θέλει στησίματα από 0.3-0.4 και πάνω και σίγουρα να παίζεται κάτω από τα 100W.

Τα συν(+) και πλην(-) κουμπιά έχουν αυτή την αίσθηση ότι δεν είναι πολύ σταθερά αν και όταν κουνάω το μοντ δεν ακούγονται δεν με τρελαίνει η αίσθηση που μου δίνουν. Το fire button θυμίζει Aegis, μοντάκι που έχω λιώσει, και μου αρέσει πολύ. Έχει την ίδια ωραία αίσθηση και ακούγεται λίγο όταν το πατάς. Τα ρεύματα τα του είναι άμεσα και δεν μου έτυχε κανένα missfire ακόμα.

Δεν μου αρέσει καθόλου η φωτεινότητα της οθόνης. Δεν ξέρω πόσους μπορεί να ενοχλήσει κάτι τέτοιο αλλά εγώ νιώθω λες και έχει κάποιο πρόβλημα η οθόνη. Επίσης παρατήρησα ότι όσο πέφτει η στάθμη των μπαταριών, η φωτεινότητα πέφτει ελάχιστα και το θεωρώ απαράδεκτο.

Στον μήνα που το έχω παρατήρησα και κάτι ακόμα. Μία φορά έβλεπα ότι η στάθμη των μπαταριών δεν έπεφτε το ίδιο και στις δύο μπαταρίες αλλά μετά από κλείσιμο-άνοιγμα και 2-3 τζούρες έστρωσε και τις ξανά έδειξε το ίδιο. Οι μπαταρίες φυσικά ήταν παντρεμένες, το τσέκαρα. Δεν μου το έχει ξανακάνει από τότε αλλά είναι κάτι που πρέπει να το έχετε υπόψην.

Τέλος, αν είστε ατζαμήδες έχουμε δύο τινά. Το μοντ έχει φάει δύο πολύ καλές τούμπες, μία από το ύψος του χεριού έσκασε μπάλα μπάσκετ πάνω και έσκασε στο τσιμέντο με δύναμη και άλλη μία έφαγε καταλάθος σφαλιάρα και έφυγε από το γραφείο χτύπησε στην βιβλιοθήκη και έπεσε στο πλακάκι. Και δεν έχει ούτε γρατζουνιά. Έκλαψα τον ατμοποιητή αλλά το μοντάκι δεν έπαθε τίποτα απολύτως.

Από την άλλη όμως, η κάτω πλευρά δεν είναι ίσια αλλά έχει δύο μικρά εξογκώματα αριστερά και δεξιά για να κάθεται όρθιο. Με αποτέλεσμα στο παραμικρό λάθος άγγιγμα το μοντάκι να κάνει ελεύθερη πτώση. Του το συγχωρώ όμως γιατί έχει απίθανη αίσθηση όταν το κρατάς στο χέρι. Έχοντας σχετικά μεγάλη παλάμη, το μοντάκι κάθεται ακριβώς όπως το θέλω και το κουμπί του fire είναι ακριβώς στο σημείο που πρέπει για μένα.


Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Rincoe Mechman 228W
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 24, 2019, 19:13 »


Κάπως καθυστερημένα έπεσε στα χέρια μου το Mechman 228W Mesh Kit της Rincoe και έχει προηγηθεί η παρουσίασή του από τον φίλο @zamploutos
Η παρουσίασή του είναι πληρέστατη και συμφωνώ απολύτως με τις εντυπώσεις και τις επισημάνσεις του.
Θα περιοριστώ λοιπόν στην παρουσίαση χαρακτηριστικών και φωτογραφιών, αφού δεν έχω να προσθέσω κάτι ή να διαφοροποιηθώ στις εντυπώσεις και στην απόδοση του kit.
To Rincoe Mechman 228W Kit έρχεται στην παρακάτω συσκευασία



Στη συσκευασία περιλαμβάνονται τα παρακάτω
 
·        1x Mechman 228W mod 
·        1x Mechman mesh tank (single mesh coil 0.25ohm) 
·        1x Extra dual mesh coil 0.2ohm 
·        1x Extra bubble glass tube 
·        1x Accessory 
·        1x Certificate card 
·        1x User manual 
·        1x USB Charging cable 


 
To Rincoe Mechman 228W Kit είναι διαθέσιμο σε τρεις διαφορετικούς τύπους μεταλλικού πλαισίου, σε δύο διαφορετικούς χρωματισμούς πλαισίου (μαύρο και μεταλλικό) και σε τέσσερα διαφορετικού σχεδίου panels. Τα panels είναι μονά και υπάρχουν μόνο στη μια πλευρά του mod.


Τα τεχνικά χαρακτηριστικά και οι διαστάσεις των δύο επιμέρους συσκευών του kit είναι τα παρακάτω
 
Mechman 228W TC mod  
 Dimension: 53.8x 29.2x90mm 
 Power range: 1-228W
 TC modes support: Ni200/Ti/ SS 
 Power mode(VW/BYPASS): 0.08-5.0ohm (0.3ohm recommended)
 TC mode (Nickel/Titanium/Stainless/TCR): 0.05-3.5ohm (0.15ohm recommended)
 Battery: Dual replaceable high rate 18650 cells (CDC≥25A, Not Included)

Mechman Mesh tank 
 Dimension: 28 x 36mm
 Tank capacity: 4.5ml(max) 
 Resistance: single mesh coil: 0.25ohm; Dual mesh coil: 0.2ohm 
 Drip Tip: 810 drip tip 
 Material: Resin/Stainless steel/Quartz bubble glass 



Πάνω και κάτω βάση. Διακρίνονται ο ελατηριωτός αυτορυθμιζόμενος πόλος στο κέντρο, που δέχεται ατμοποιητές με διάμετρο μέχρι και 25mm και οι οπές διαφυγής αερίων στη κάτω βάση


Οι δύο μεγάλες παράπλευρες έδρες του mod


O χώρος υποδοχής των δύο 18650 μπαταριών. Και στη δική μου συσκευή δεν παρατήρησα καθόλου κροτάλισμα ή κακή εφαρμογή του καλύμματος.


Πρόσοψη και πίσω μέρος. Η οθόνη πράγματι δεν είναι τόσο φωτεινή. 



Το chipset με το οποίο είναι εφοδιασμένη η συσκευή, δεν αναβαθμίζεται και παρέχει τις παρακάτω πέντε προστασίες


Ο ατμοποιητής αποτελείται από τα παρακάτω μέρη



Η αναπλήρωση υγρού γίνεται από πάνω κι είναι πανεύκολη. Μπορεί να γίνει με οποιουδήποτε τύπου και μεγέθους ακροφύσιο




Παραθέτω αυτούσιο το εγχειρίδιο οδηγιών χρήσης για περισσότερες πληροφορίες 


Οι δύο αντιστάσεις που δέχεται ο ατμοποιητής είναι τύπου mesh. Μια μονή 0,25Ω με προτεινόμενη ισχύ λειτουργίας 40W-60W και μια διπλή 0,2Ω με προτεινόμενη ισχύ λειτουργίας 50W-80W. Η διπλή αποδίδει λίγο καλύτερα.


Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες για σύγκριση μεγέθους και εμφάνισης με κάποια δημοφιλή mods της κατηγορίας. Το Rincoe Mechman είναι το μεσαίο




Κλείνοντας να αναφέρω πως το Rincoe Mechman 228W Mesh Kit μου ήρθε γι αυτή την παρουσίαση από το κατάστημα HeavenGifts, το οποίο και ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη.





Δεν θα προσθέσω λίστα με τα υπέρ και τα κατά της συσκευής, αφού συμφωνώ απολύτως με την πρώτη παρουσίαση που έχει προηγηθεί

Ευχαριστώ για την ανάγνωση κι εύχομαι καλό καλοκαίρι σε όλους!

 

Αποσυνδεδεμένος Venturum Vapes

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
  • Wannabe Reviewer
Απ: Rincoe Mechman 228W
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 25, 2020, 15:16 »


Κάπως καθυστερημένα έπεσε στα χέρια μου το Mechman 228W Mesh Kit της Rincoe και έχει προηγηθεί η παρουσίασή του από τον φίλο @zamploutos.
Η παρουσίασή του είναι πληρέστατη και συμφωνώ απολύτως με τις εντυπώσεις και τις επισημάνσεις του.
Θα περιοριστώ λοιπόν στην παρουσίαση χαρακτηριστικών και φωτογραφιών, αφού δεν έχω να προσθέσω κάτι ή να διαφοροποιηθώ στις εντυπώσεις και στην απόδοση του kit.
To Rincoe Mechman 228W Kit έρχεται στην παρακάτω συσκευασία



Στη συσκευασία περιλαμβάνονται τα παρακάτω
 
·        1x Mechman 228W mod
·        1x Mechman mesh tank (single mesh coil 0.25ohm)
·        1x Extra dual mesh coil 0.2ohm
·        1x Extra bubble glass tube
·        1x Accessory
·        1x Certificate card
·        1x User manual
·        1x USB Charging cable



To Rincoe Mechman 228W Kit είναι διαθέσιμο σε τρεις διαφορετικούς τύπους μεταλλικού πλαισίου, σε δύο διαφορετικούς χρωματισμούς πλαισίου (μαύρο και μεταλλικό) και σε τέσσερα διαφορετικού σχεδίου panels. Τα panels είναι μονά και υπάρχουν μόνο στη μια πλευρά του mod.


Τα τεχνικά χαρακτηριστικά και οι διαστάσεις των δύο επιμέρους συσκευών του kit είναι τα παρακάτω
 
Mechman 228W TC mod  
 Dimension: 53.8x 29.2x90mm
 Power range: 1-228W
 TC modes support: Ni200/Ti/ SS
 Power mode(VW/BYPASS): 0.08-5.0ohm (0.3ohm recommended)
 TC mode (Nickel/Titanium/Stainless/TCR): 0.05-3.5ohm (0.15ohm recommended)
 Battery: Dual replaceable high rate 18650 cells (CDC≥25A, Not Included)

Mechman Mesh tank
 Dimension: 28 x 36mm
 Tank capacity: 4.5ml(max)
 Resistance: single mesh coil: 0.25ohm; Dual mesh coil: 0.2ohm
 Drip Tip: 810 drip tip
 Material: Resin/Stainless steel/Quartz bubble glass



Πάνω και κάτω βάση. Διακρίνονται ο ελατηριωτός αυτορυθμιζόμενος πόλος στο κέντρο, που δέχεται ατμοποιητές με διάμετρο μέχρι και 25mm και οι οπές διαφυγής αερίων στη κάτω βάση


Οι δύο μεγάλες παράπλευρες έδρες του mod


O χώρος υποδοχής των δύο 18650 μπαταριών. Και στη δική μου συσκευή δεν παρατήρησα καθόλου κροτάλισμα ή κακή εφαρμογή του καλύμματος.


Πρόσοψη και πίσω μέρος. Η οθόνη πράγματι δεν είναι τόσο φωτεινή.



Το chipset με το οποίο είναι εφοδιασμένη η συσκευή, δεν αναβαθμίζεται και παρέχει τις παρακάτω πέντε προστασίες


Ο ατμοποιητής αποτελείται από τα παρακάτω μέρη



Η αναπλήρωση υγρού γίνεται από πάνω κι είναι πανεύκολη. Μπορεί να γίνει με οποιουδήποτε τύπου και μεγέθους ακροφύσιο




Παραθέτω αυτούσιο το εγχειρίδιο οδηγιών χρήσης για περισσότερες πληροφορίες


Οι δύο αντιστάσεις που δέχεται ο ατμοποιητής είναι τύπου mesh. Μια μονή 0,25Ω με προτεινόμενη ισχύ λειτουργίας 40W-60W και μια διπλή 0,2Ω με προτεινόμενη ισχύ λειτουργίας 50W-80W. Η διπλή αποδίδει λίγο καλύτερα.


Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες για σύγκριση μεγέθους και εμφάνισης με κάποια δημοφιλή mods της κατηγορίας. Το Rincoe Mechman είναι το μεσαίο




Κλείνοντας να αναφέρω πως το Rincoe Mechman 228W Mesh Kit μου ήρθε γι αυτή την παρουσίαση από το κατάστημα HeavenGifts, το οποίο και ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη.





Δεν θα προσθέσω λίστα με τα υπέρ και τα κατά της συσκευής, αφού συμφωνώ απολύτως με την πρώτη παρουσίαση που έχει προηγηθεί

Ευχαριστώ για την ανάγνωση κι εύχομαι καλό καλοκαίρι σε όλους!

 
Καλησπέρα!
Θέλω αν το σετάρω με Nightmare 28mm τι overhang θα έχω; Έχουμε κάποια φώτο-παράδειγμα; 
Ευχαριστώ πολύ!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110631 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159834 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515324 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146469 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303248 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 186 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530759 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801618 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11058 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet