vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

186 επισκέπτες, 10 χρήστες
lagoudakis, paiktaras, maprix, giorgos1999, chara22, camber, lounik, Jorge, Sergios, tibolaso

Twitter

Voopoo Drag 2 (μαζί με Uforce Τ2 rta)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Voopoo Drag 2 (μαζί με Uforce Τ2 rta)
« στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 23:45 »



Το θαύμα έγινε απ' την Voopoo!

Το πολυαγαπημένο Drag μάζεψε τις διαστάσεις του, στρογγύλεψε τις "αιχμηρές" γωνίες αλλά και τις flat πλευρές του, φάρδυνε τόσο ώστε να μπορεί να φιλοξενήσει μεγαλύτερους ατμοποιητές των 22mm (έως 26άρηδες πλέον ), ανέβασε τα watts του στα 177 πλέον, μετέφερε τον 510 του αισθητά προς το κέντρο ώστε να δένει λίγο ομορφότερα η συνολική εικόνα mod-ατμοποιητή, απέκτησε ένα ακόμα υπομενού νέας ατμιστικής εμπειρίας πέραν των κλασικών ww-wv και tc με το όνομα "fit", "θωράκισε" το ανανεωμένο Gene chip του προφυλάσσωντάς το από σκόνη υγρασία και κάθε είδους βρωμιά.. καλώς ήρθες νέο Voopoo Drag 2!

Το πακέτο μαζί με τον Uforce Τ2 rta -προς μεγάλης μου έκπληξης- μου ήρθε από την VoopooTech για την παρουσίαση στο φόρουμ.

Στη συσκευασία περιλαμβάνονται:

- Ένα Drag 2 177watts
- Ένας Uforce Τ2 rta
- Κεφαλή Uforce Ν3
- Κεφαλή Uforce U2
- Ίσιο γυάλινο τανκ για τον ατμοποιητή (έρχεται με bubble πάνω του )
- Ανταλλακτικά orings για τον ατμοποιητή
- USB καλώδιο φόρτισης/πιθανής μελλοντικής αναβάθμισης
- User manuals για mod και rta
- Κάρτα εγγύησης
- Κάρτα Gene chip







Επειδή το νήμα αφορά το Drag 2 θα εστιάσω περισσότερο στο mod ενώ περιληπτικά για τον Uforce Τ2 rta θα αναφέρω ότι πρόκειται για έναν subohm ατμοποιητή που χρησιμοποιεί εργοστασιακές κεφαλές σε μια μεγάλη γκάμα που παρουσίασε η Voopoo για τον συγκεκριμένο. Παρ'όλα αυτά στο κιτ περιλαμβάνονται μόνο η Ν3 (mesh coils ) και η U2 των οποίων τα στοιχεία θα αναφέρω στα specs του ατμοποιητή. Έχουμε λοιπόν:

Uforce T2 rta:

- Γέμισμα από πάνω
- 5ml χωρητικότητας υγρού με το bubble tank
- 3.5ml με το straight tank που περιλαμβάνεται στη συσκευασία
- Διαστάσεις 28x54.45mm
- Stainless steel
- Συμβατός με τις κεφαλές U2/U4/U6/U8/N1/N2/N3/R2/D4 της Voopoo





Κεφαλές συσκευασίας:

- Uforce U2 (dual coils ): 0.4Ω 40-80w / best 55-65w
- Uforce N3 (triple mesh coils ): 0.2Ω 65-100w / best 75-85w






Για το Drag 2 έχουμε τα εξής χαρακτηριστικά:

- Διαστάσεις 88.3x51x26.5mm
- Βάρος 158g μόλις (έναντι 203g του γνωστού μας Drag )
- Εύρος ισχύος 5-177 watts
- Resting current 10uA
- Έξοδος voltage 0V-7.5V
- Output current 0A-40A
- Εύρος ρύθμισης σε έλεγχο θερμοκρασίας 100-315C/200-600F
- Εύρος αντίστασης σε ww-wv modes 0.05-5.0Ω (+/-5% )
- Εύρος αντίστασης σε tc mode 0.05-1.5Ω (+/-5% )
- Δέχεται 2 18650 μπαταρίες (δεν περιλαμβάνονται στη συσκευασία )
- Υλικά κατασκευής Zinc alloy και Resin
- Δέχεται αναβαθμίσεις λογισμικού
- Νέο "fit" mode ρύθμισης ατμίσματος που δίνει στον χρήστη την ευκαιρία να επιλέξει μέσω τριών βαθμίδων μια γρήγορη επιλογή για το ιδανικό γι' αυτόν αποτέλεσμα στον εκάστοτε ατμοποιητή που έχει τοποθετήσει πάνω στο mod. Κάτι σαν προκαθορισμένα "presets" δηλαδή.

Σύμφωνα με την Voopoo λοιπόν αυτές οι βαθμίδες εστιάζουν στα εξής σημεία η κάθε μία ξεχωριστά:

- fit 1: εξοικονόμηση μπαταρίας
- fit 2: εστίαση στη γεύση
- fit 3: ένταση στο άτμισμα, ιδανικό για "cloud chasing" καταστάσεις

Στην πράξη σίγουρα αισθάνεται ο χρήστης την αλλαγή όταν πηγαίνει από το ένα "fit" στο άλλο, προσωπικά δεν έχω την ικανότητα να αναλύσω περεταίρω το κατά πόσο διαφέρει όλο αυτό από μια απλή ρύθμιση στα watts. Σαν μια γρήγορη επιλογή θα την έλεγα λοιπόν που απλώς έχει την ικανότητα να προσαρμόζεται από μόνη της στα watts που έχουμε ήδη επιλέξει για τον ατμοποιητή που έχουμε εκείνη τη στιγμή πάνω στο mod. Από την Voopoo υποστηρίζεται επίσης ότι προστατεύει τους subohm ατμοποιητές από καμένα βαμβάκια.
Χρήσιμο; Προς το παρόν δεν ξέρω αν θα το χρησιμοποιήσω στο μέλλον, σίγουρα όμως μπορεί κάτι να δώσει τελικά και γιατί όχι, να μας κάνει να δούμε μια νέα καινοτομία στο "modding" που κάνει η Voopoo για μας.

Φυσικά το mod διαθέτει όλες τις απαραίτητες ασφάλειες.

Πιο αναλυτικά:

- Overtime protection
- Over temperature protection
- Output over-current protection
- Overcharge protection
- Low battery protection
- Atomizer short circuit protection
- Balance charging ακόμα και για μπαταρίες διαφορετικών κατασκευαστών
- Battery anti reverse protection

Έχοντας περάσει μήνες με τα mods της Voopoo με το αγαπημένο Drag, λίγο απ' το Alpha one και τον τελευταίο καιρό με το νέο της Vmate (παράλληλα με το Drag που δεν αφήνω απ'τα χέρια ), μπορώ απ' την πρώτη στιγμή να μιλήσω για το πόσο βολικό έγινε πλέον στο χέρι. Η πρώτη εντύπωση ήταν απίστευτη και είμαι βέβαιος πως θα παραμείνει έτσι μέχρι να αποφασίσω να τελειώσω με το άτμισμα. Πραγματικά απίθανο πλέον πιάσιμο, νομίζω όλοι θα σκεφτούν το "όπως θα έπρεπε να είναι το Drag από την αρχή"!
Μέχρι και ο πόλος που μεταφέρθηκε περίπου στο κέντρο του πάνω μέρους του mod έκανε το σύνολο να δείχνει ομορφότερο και σίγουρα έρχεται πιο ισορροπημένα μέσα στην παλάμη. Θα το αισθανθεί άμεσα όποιος είχε Drag στην κατοχή του για καιρό, οποιοδήποτε mod τέτοιου σχήματος δηλαδή!
Υπόψιν, ο πόλος απλώς μεταφέρθηκε λίγο πιο πίσω, δεν ήρθε δηλαδή ακριβώς στο κέντρο του πάνω μέρους. Αυτό εμένα και μου αρέσει αισθητικά αλλά και αισθάνομαι το σύνολο πιο "balanced" απ' το να μεταφερόταν ακριβώς στο κέντρο. Αν μιλούσαμε για mod τύπου "Vmate" ναι, κέντρο και πάλι κέντρο. Για mod τύπου "βιντεοκασέτας" όμως νομίζω ότι οι άνθρωποι της Voopoo επέλεξαν το καλύτερο σημείο για την τοποθέτησή του.






Έχει όμως και το αρνητικό του, τοποθετήθηκε λίγο πιο ψηλά από την πάνω "πλάκα" του Drag 2 (προς αποφυγή γρατζουνιών από τους ατμοποιητές φαντάζομαι ) με αποτέλεσμα να αφήνει ένα μεγαλούτσικο κενό της τάξης του 0.5-1.0mm περίπου και είναι ιδιαίτερα εμφανές όταν ο ατμοποιητής που θα τοποθετηθεί πάνω υπερβαίνει τα 22mm. Προσωπικά το προσπερνάω εύκολα, κάποιοι ίσως έχουν πρόβλημα με αυτό.

Κατά τα υπόλοιπα στα λειτουργικά του σημεία θυμίζει πολύ το αγαπημένο Drag με παρόμοιους συνδυασμούς στα πλήκτρα για την εκάστοτε λειτουργία. Κάτι που άλλαξε στις ενδείξεις της οθόνης του Drag 2 είναι ότι πλέον εμφανίζονται δύο μπαταρίες αντί της μίας που απεικονιζόταν στο Drag συν του ότι προστέθηκε και η ένδειξη σε seconds της τελευταίας μας τζούρας κάτω απ' τις ενδείξεις της αντίστασης "Ω" και των volts "V".






Κάτι που επίσης λάτρεψα από την πρώτη στιγμή είναι τα μεταλλικά του πλήκτρα με τον υπέροχο clicky ήχο του πρώτου Drag. Ένα σημείο που με απογοήτευσε λίγο στο Vmate όμως εδώ η Voopoo με "ξεπλήρωσε" με το παραπάνω. Όλος ο κόσμος θα τα λατρέψει αυτά τα πλήκτρα, guaranty!


Για το τέλος θα αφήσω το χρώμα του και την ιδιαίτερη φοβία που τρέφω για το "μαύρο" της Voopoo. Ξέρουμε όλοι για τα ξεβάμματα του μαύρου Drag, ελπίζω ότι εδώ θα διορθώθηκαν κάπως τα πράγματα αν και υπάρχουν ήδη ορισμένες αναφορές από reviewers για ανεξήγητους "αποχρωματισμούς".
Το μέλλον θα δείξει, θα είναι κρίμα πάντως να χαλάσει αυτή η πανέμορφη όψη του που δένει απίστευτα με τα όμορφα "ψυχεδελικά" χρώματα της resin πλευράς που επιλέγει η εταιρεία για το Drag 2.

Ένα "μικρό" που με χάλασε και που επίσης έχει ήδη αναφερθεί από ορισμένους reviewers είναι το ελαφρύ "παίξιμο" που κάνει το καπάκι των μπαταριών πάνω στο mod. Όχι τόσο τραγικό, σίγουρα όμως μεταφέρει την αίσθηση στην παλάμη. Το διόρθωσα άμεσα με λίγη μονωτική ταινία στην μια εσωτερική πλευρά του καπακιού, πανεύκολη λύση που θα κρατήσει για πάντα. Ίσως να μην παρατηρηθεί σε όλους, το αναφέρω επειδή είναι ένα θεματάκι που σίγουρα παρατήρησαν αρκετοί.

Συνοψίζοντας:

Στα +

- Υπέροχο νέο μαζεμένο σχήμα
- Πολύ βολική κατ' εμέ τοποθέτηση του πόλου
- Καλοδεχούμενες οι νέες προσθήκες στην οθόνη
- Καλοδεχούμενο το νέο "fit" mode
- Υπέροχα μεταλλικά clicky πλήκτρα
- Έξτρα προστασία του chip για μόνωση από υγρασία και σκόνη
- Τα αγαπημένα ρεύματα της Voopoo δεν λείπουν απ' το νέο Drag 2
- Αυτονομία που δείχνει να κυμαίνεται στα πολύ καλά επίπεδα του Drag, ίσως αποδειχτεί και καλύτερη στο τέλος
- Ανανέωση στην ουσία και προσωπικά πολύ χαίρομαι που κρατήθηκαν τα θετικά στοιχεία του αγαπημένου μου Drag

Στα -

- Μάλλον θα ενοχλήσει αρκετούς ο υπερυψωμένος 510 πόλος
- Το "παίξιμο" στο καπάκι της μπαταρίας αν και διορθώνεται εύκολα
- Η φοβία για το όμορφο μαύρο χρώμα που ίσως στο τέλος να αποδειχθεί απλώς σαν "φοβία" και τίποτα παραπάνω
- Ίσως, μιας και πρόκειται για νέο mod, θα έπρεπε να δουν την πιθανότητα μήπως ταιριάξουν μέσα του 20700 ή ακόμα και 21700 μπαταρίες. Πράγμα πολύ δύσκολο όμως αφού μάλλον θα ξέφευγε από αυτό που ήθελαν αρχικά να επιτύχουν, τις μικρότερες εξωτερικές του διατάσεις δηλαδή.


Για μένα ήρθε για να μείνει, το λάτρεψα ήδη. Αυτή τη στιγμή με ένα Drag, ένα Vmate κι ένα Drag 2 στο τραπέζι, το τελευταίο σίγουρα είναι το πιο κοντινό στα "θέλω" μου! Πιστεύω ότι προστέθηκε ένα ακόμα μακροχρόνια "αγαπημένο" Voopoo στη ζωή μου, προτείνεται ανεπιφύλακτα σε όσους αγάπησαν έστω και λίγο ένα Drag!


Το νήμα περιμένει τις επόμενες παρουσιάσεις των φίλων που περιμένουν τα πακέτα τους απ' την Voopootech, ευχόμενος να μην παρέλειψα κάτι είμαι βέβαιος ότι εκείνοι θα καλύψουν κάθε κενό. Εδώ θα βρίσκομαι κι εγώ για απαντήσεις σε ότι απορίες πιθανότατα υπάρχουν σε όσους με διάβασαν και φυσικά ευχαριστώ.!

Όπως επίσης και την VoopooΤech για την ευκαιρία που μου έδωσε να δοκιμάσω αυτό το απίθανο νέο που ακούει στο όνομα Drag 2! :)




« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 27, 2018, 10:00 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Voopoo Drag 2 (μαζί με Uforce Τ2 rta)
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 23:49 »
Βάλε κανέναν  dripper 0,10Ω και μπουμπούνα να μας πεις αυτονομία και ρεύματα τώρα...  ;D

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag 2 (μαζί με Uforce Τ2 rta)
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 23:54 »
Βρε καλώς τον τον Ταρζάν.. :))

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag 2 (μαζί με Uforce Τ2 rta)
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 27, 2018, 08:30 »
Καλά δεν έμεινε και τίποτα να πούνε οι άλλοι Reviewers, Τα είπες όλα.
Μπράβο Μάκη πολύ καλή παρουσίαση.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag 2 (μαζί με Uforce Τ2 rta)
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 27, 2018, 08:36 »
Δεν έχω κάνει πολλά review και είμαι βέβαιος ότι μου διαφεύγουν πράγματα, σίγουρα θα βρεθεί κάτι να προστεθεί είτε με edit στο πρώτο post είτε με συμπλήρωση από κάτω, είτε από εμένα είτε από εσάς Μπίλ!

Υπάρχουν και εκείνοι που θα παραλάβουν το νέο Drag mini, αυτό βέβαια φεύγει για ξεχωριστό νήμα λογικά.

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τα καλά λόγια κι εύχομαι σύντομα να έχουμε και τα δικά σας ευχάριστα νέα! :)

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag 2 (μαζί με Uforce Τ2 rta)
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 01, 2018, 21:28 »
Ήρθε και η δικιά μου στιγμή να κάνω την παρουσίαση το καινούργιου DRAG 2 μιάς και το παρέλαβα και εγώ.

Όπως είπα πιο πάνω θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό γιατί δεν θα χρειαστεί να κάνω σχεδόν τίποτα μια και ο πρώτος ΤΕΣΤΕΡ ο ΣΟΥΠΕΡ MAKIS206 τα είπε όλα με αποτέλεσμα να μην έχει μείνει τίποτα για εμένα να κάνω.
Αφού λοιπόν συμφωνώ και επαυξάνω με τις εντυπώσεις του Μάκη, θα προσπαθήσω αφού παραθέσω κάποιες φωτό -πίνακες να συγκρίνω και δείξω τις διαφορές με το πρώτο DRAG.



Εδώ λοιπόν βλέπουμε τα χαρακτηριστικά του κιτ  και θα αναφέρω μόνο ότι ο Ατμοποιητής ήταν για εμένα μία έκπληξη αν και δεν είμαι καθόλου του πνευμονικού στις δοκιμές του πήρα σούπερ γεύση αλλά και ντουμάνι, περαιτέρω τεστ δεν θα κάνω διότι όπως είπα δεν είμαι καθόλου μα καθόλου του πνευμονικού. Μπαίνει λοιπόν στο συρτάρι προς το παρόν.



Στον αποπάνω πίνακα βλέπουμε τις συγκρίσεις των DRAG - DRAG 2 - DRAG MINI, ο καθένας λοιπόν μπορεί να δεί τις διαφορές, αλλά εγώ θα μείνω σε μία που μου κέντρισε το ενδιαφέρον αυτή είναι η μείωση του βάρους σχεδόν κατά 50 γραμμ.. ελαφρύτερο λοιπόν και είναι αρκετά θετικό για εμένα. Ένα άλλο θετικό για εμένα το οποίο θα ανφέω είναι ότι ενώ στο DRAG είχαμε στην οθόνη απεικόνιση (εικονίδιο) μίας μπαταρίας στο DRAG 2 έχουμε απεικόνιση 2 μπαταριών. Επίσης μιάς και μιλάω για θετικά και αρνητικά να αναφέρω σαν αρνητικό ότι η φωτεινότητα της οθόνης δεν είναι αρκετά ικανοποιητική που ίσως να οφείλεται στο τζαμάκι της οθόνης, ανώτερη φυσικά η φωτεινότητα στο πρώτο DRAG. 

Στα +
Θα προσθέσω την απεικόνιση εικονιδίου 2 μπαταριών
Το καπάκι των μπαταριών είναι ακλόνητο και δεν παίζει καθόλου (μπορεί να έτυχε το δικό μου μπορεί και να διορθώθηκε).

Στα -
Θα προσθέσω την χαμηλότερη φωτεινότητα της οθόνης σε σχέση πάντα με το πρώτο DRAG.
Και ενώ αναφέρθηκε ήδη από τον προλαλήσαντα θα αναφέρω ότι μου την σπάει πολύ η υπερύψωση του πόλου (μετρημένο 1 χιλιοστό), πολύ άσχημο με ατμοποιητές πάνω από 22 χιλιοστά.

Κλείνοντας να ευχαριστήσω την VOOPOO που μου έδωσε την δυνατότητα να κάνω αυτό το TEST, και είμαι σίγουρος εάν ξέχασα κάτι, υπάρχει και άλλος που θα κάνει ΤΕΣΤ.




Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag 2 (μαζί με Uforce Τ2 rta)
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 02, 2018, 00:44 »
Ταμάμ σου έκατσε ο πορτοκαλής πάνω στο Drag ε;; :D

Ο Bill σωστά αναφέρθηκε στον φωτισμό της οθόνης, όντως στο Drag 2 είναι λιγότερο φωτεινή απ' το πρώτο Drag, κάτι που εμένα δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα αφού έχω χαμηλώσει και στο πρώτο μου την φωτεινότητα μέσω της εφαρμογής της Voopoo.

Μετά από μέρες χρήσης του να πω ότι ακόμα το απολαμβάνω με τον ενθουσιασμό της πρώτης μέρας, είναι απίθανα βολικό στο χέρι και το ότι ελάφρυνε αυτό το κάνει σίγουρα πολύ πιο εύκολα ένα "all day carrying" mod σε σύγκριση με το πρώτο Drag. Μέρα με νύχτα η διαφορά, σχεδόν χαοτική.
Σε αυτό έχει να κάνει και η μετατόπιση του πόλου προς τα πίσω που εξακολουθώ να αισθάνομαι ότι το πακέτο "mod-ατμοποιητής" φωλιάζει πλέον πιο ισορροπημένα μέσα στην παλάμη.

Ωραίο ρεύμα, πολύ καλή αυτονομία, πρόβλημα με το χρώμα δεν διαπίστωσα το παραμικρό μέχρι στιγμής, όλα μια χαρά! :)

Αποσυνδεδεμένος Blackwolf

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag 2 (μαζί με Uforce Τ2 rta)
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 05, 2018, 23:31 »
Γεια σας παιδιά! Ήρθε, λοιπόν, μετά απο μερικές ημέρες χρήσης και δοκιμών, και η δική μου η σειρά να γράψω μια μίνι παρουσίαη για το νέο Drag 2 kit,
που μου στάλθηκε απο την Voopoo. Παρακάτω, θα προσπαθήσω όσο μπορώ, να παρουσιάσω και να αναλύσω τι μου άρεσε, τι διαφορές έχει σε σχέση με τον προκάτοχό του,
ποια σημεία του βελτιώθηκαν και τέλος ποια στοιχεία του θεωρώ πως επιδέχοταν περεταίρω βελτίωση και προσοχή. Οπότε, ας μπούμε στο ψητό!

Παρουσίαση Drag 2 kit
Το νέο Drag 2 Kit έρχεται μέσα σε αυτήν την συσκευασία


Το κιτ περιλαμβάνει:
-1 Drag 2 177 W TC
-1 Uforce T2 coil
-1 Uforce N3 coil
-1 Usb καλώδιο
-1 Κάρτα εγγύησης
-1 Σακουλάκι με ανταλλακτικά orings (x7)
-1 Κάρτα πληροφοριών για το Gene chip
-1 Uforce 2 Tank atomizer
-1 Έξτρα κανονικό τζαμάκι, εκτός απο το bubble που ήδη φοράει ο ατμοποιητής
-2 Φυλλάδια οδηγιών


Πάμε λοιπόν , ας ξεκινήσουμε την παρουσίαση απο τον ατμοποιητή του kit, που ήταν μια πολύ ευχάριστη εμπειρία γενικότερα!



Ο ατμοποιητής έρχεται μαζί με 2 αντιστάσεις :
-u2 coil 0,4 που είναι κλασσική αντίσταση απο απλό στρόγγυλο σύρμα, και
-n3 coil 0,2 που είναι στην ουσία μία αντίσταση, αποτολούμενη απο όχι 1, όχι 2, αλλά 3 αντιστάσεις ,φτιαγμένες απο πλέγμα mesh!

Ξεκινώντας, έβαλα στην αρχή την U2 αντίσταση, την απλή.
Ο ατμοποιητής είναι όμορφα φτιαγμένος, με drip tip που είναι στα χρώματα του resin του mod, πράγμα το οποίο τον κάνει να δένει πολύ όμορφα με το μοντακι. Το γέμισμα του ατμοποιητή γίνεται από το πάνω μέρος, απλά σπρώχνοντας το καπάκι και αποκαλύπτωντας έτσι την εισαγωγή του υγρού. Πιο εύκολο και απλό δεν γίνεται. Γεμίζω το τανκ και ξεκινάω να ατμίζω. Η απόδοση του ατμοποιητή με το συγκεκριμένο coil ήτανε αρκετά καλή, τόσο σε ντουμάνι, όσο και σε απόδοση γεύσης. Χρησιμοποιήθηκε αρκετά, αποδίδωντας αρκετά καλά και σταθερά κάθε φορά που πατούσα το κουμπί fire, χωρίς υποψία μη σωστής απόδοσης. Η απόδοση του συγκεκριμένου coil ήτανε αρκετά ικανοποιητική, αφού έβγαλε ενα 60 ml υγρό κρέμας με φράουλα, το οποίο είχε και γλυκαντικές ουσίες μέσα. Η απόδοση του  coil άρχισε να πέφτει στα τελευταία 5-10 ml του υγρού. Για αντίσταση με απλό σύρμα και δεδομένου του γεγονότος ότι το υγρό είχε αρκετές γλυκαντικές ουσίες, θεωρώ πως το coil και η απόδοση του ήτανε αρκετά τίμια. Αν σκεφτεί κανείς και το σχετικά μικρό κόστος σε σχέση με άλλα coils της κατηγορίας του (3,5 ευρώ το βρήκα) είναι μία πολύ καλή επιλογή.

Στην συνέχεια, δοκίμασα και το N3 coil, με το τριπλό mesh.
Η εμπειρία μου? Με μία λέξη? ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ! Φανταστικό! Νομίζω πως είναι ό,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει σε εργοστασιακό coil αυτής της κατηγορίας των sub ohm tank. Η γεύση ήτανε
πολύ ζωντανή, γεμάτη  και έντονη. Εδώ, το airflow ήταν ακόμα καλύτερο, σε σχέση με το προηγούμενο coil.Αυτό οφείλεται κυρίως, στο γεγονός ότι ο αέρας περνάει μέσα απο 3 μικρότερες οπές, που είναι και το κέντρο των mesh coils, παρά από μία τεράστια κεντρική. Το γεγονός αυτό προσδίδει μια ευχάριστη αντίσταση κατά την εισπνοή, χωρίς όμως να περιορίζει τον αέρα .Η τζούρα ήτανε άνετη πνευμονική. Επίσης, η απόδοση της γεύσης είναι κορυφαία, δεδομένου  του γεγονότος ότι τα mesh coils καταλαμβάνουν μεγαλύτερη επιφάνεια. Για το λόγο αυτό το ρεύμα κατανέμεται ομοιόμορφα , και η ατμοποίηση επιτυγχάνεται και αυτή ομαλότερα, δεδομένης και της μεγαλύτερης επιφάνειας του απορροφητικού υλικού που βρίσκεται σε επαφή με την αντίσταση. Αυτό μεταφράζεται ως σταθερή και σωστή ατμοποίηση σε όλο το εύρος της αντίστασης και υπερτερεί έναντι των απλών συρμάτων,
όπου η ατμοποίηση επιτυγχάνεται πιο τοπικά, στις σπείρες.Με μια λέξη: ΓΕΥΣΑΡΑ. Όχι παιδιά, πραγματικά δεν υπερβάλλω, έαν κάποιος δεν θέλει να στήνει αντιστάσεις και θέλει έτοιμες, αξίζει πραγματικά να αποκτήσει αυτόν τον ατμοποιητή και να τον δουλεύει με αυτές τις αντιστάσεις.

Κλείνοντας την παρουσίαση για τον ατμοποιητή, να αναφέρω πως το Uforce 2 Tank είναι συμβατό με μία μεγάλη γκάμα αντιστάσεων της VooPoo, έτσι ώστε ο χρήστης να μπορεί να προσαρμόσει αυτό το τανκ στο ατμιστικό του προφίλ και προτιμήσεις. Αυτό το τανκ με εξέπληξε αρκετά θετικά και συνδυάζεται αρκετά καλά με το fit mode του Drag 2, για το  οποίο θα αναφερθώ στην συνέχεια.

Παρουσίαση του Drag 2 mod


Και εδώ! Βλέπουμε τον διάδοχο από ένα απο τα πιο συζητημένα μοντ, με φανατικούς φίλους, αλλά και ''εχθρούς΄΄. Δεν θα επεκταθώ πολύ με τεχνικά χαρακτηριστικά κλπ, μιας καιτα παιδιά παραπάνω το έχουν καλύψει αρκετά αυτό το θέμα. Θα προσπαθήσω να σας μεταδώσω την εμπειρία μου μαζί του.

Λοιπόν, το Drag 2 έρχεται σε αυτήν εδώ την συσκευασία:

Εμφάνιση, Κατασκευή

Εμφανισιακά, το σχήμα του, το μεγέθος, αλλά και το βάρος του βρίσκονται σε πολύ καλές αναλογίες και το μοντάκι κάθεται πολύ καλά στο χέρι. Σε σχέση με τον προκάτοχό του,
έχουν στρογγυλέψει οι αιχμηρές γωνίες του, του έχουν προσδώσει ένα πιο καμπυλωτό σχήμα και στο πλαίσιό του, πράγμα που το κάνει γενικότερα πιο φιλικό στο χέρι, χωρίς όμως το ίδιο το μοντ να χάνει τον τετραγωνισμένο χαρακτήρα του. Τα κουμπιά του είναι καλά κατασκευασμένα, με ωραία αίσθηση στην αφή, καλή απόκριση και χαρακτηριστικό ήχο ''κλικ΄΄ σε κάθε πάτημα. Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ ο ήχος τους, δεν φαίνονται ψεύτικα. Στην συνέχεια, πάμε στον 510 πόλο του. Ο πόλος, έχει μεταφερθεί σε μία πιο κεντρική θέση, χωρίς όμως να καταλαμβάνει το μέσο του μοντ. Θα λέγαμε πως είναι λιγάκι off-center (Ναι , για εσάς τους ψυχαναγκαστικούς το λέω :P ). Επίσης, ο πόλος είναι ελάχιστα υπερυψωμένος σε σχέση με το υπόλοιπο πάνω μέρος του μοντ. Αυτό εφαρμοζότανε παλιότερα, συνήθως απο μοντάκια high-end, έτσι ώστε να αποφεύγονται οι γρατσουνιές που προκαλούν οι ατμοποιητές κατά το βίδωμά τους στο μοντάκι. Έχει και τα θετικά του, έχει και τα αρνητικά του. Από τη μία, η πάνω επιφάνεια του μοντ θα μείνει χωρίς γρατσουνιές, από την άλλη πάλι η αισθητική αρχίζει να κλαίει σε αυτό το σημείο. Ατμοποιητές μέχρι 23 mm κάθονται αρκετά καλά επάνω στο μοντ. Όμως, οτιδήποτε μεγαλύτερο, θα δείχνει κάπως άσχημα, αφού το κενό αυτό που κάνει ο ατμοποιητής με το μοντάκι είναι ορατό, έως και ενοχλητικό για μερικούς.Θα προτιμούσα, προσωπικά, ο 510 να ήτανε μεγαλύτερος (24-26 mm ) έτσι ώστε όποιον ατμοποιητή και να βάλεις πάνω, να κάθεται και να εφάπτεται με το μεταλλικό μέρος του 510, χωρίς να προκαλεί γρατσουνιές στο μοντάκι. Θα μπορούσα να πω πως είναι λίγο παλιομοδίτικος τρόπος αυτός να αποφύγεις τις γρατσουνιές που διάλεξαν. Παρόλα αυτά όμως, εγώ δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα, μιας και οι περισσότεροι ατμοποιητές που χρησιμοποιώ είναι 22 mm . Ένα ακόμα σημείο που δεν μου άρεσε τόσο είναι το πορτάκι για τις μπαταρίες, που στο δικό μου μοντάκι έχει ένα μικρό παίξιμο. Παρόλα αυτά, όμως, οι μπαταρίες μπαίνουν όμορφα και εύκολα μέσα στο μοντάκι, χωρίς να τραυματίζεται το κάλυμά τους, ούτε κατά την είσοδο, αλλά ούτε και κατά την έξοδο. Τέλος, ένα θέμα που απασχολούσε πολύ τους χρήστες του Drag 1, ήταν η ποιότητα βαφής. Στο Drag 2, φαίνεται να έχει γίνει καλύτερη δουλειά, μιας και μία εβδομάδα μετά απο συνεχή χρήση δεν έχει ξεβάψει κάπου.

Λειτουργία

Το Drag 2, όντας ένα μοντάκι της VooPoo, δεν θα μπορούσε να μην έχει εξαίρετη λειτουργία, εύκολη πλοήγηση στο μενού, καθώς και φανταστική απόδοση. Η απόδοση του ρεύματος ήτανε αρκετά καλή, χωρίς να αργεί απο τη στιγμή που πατούσα το fire button.
Η απόκριση ήτανε άμεση και τα ρεύματα που απέδιδε ήτανε μια χαρά , μέσα σε ένα εύρος 10- 90 watt στο οποίο και το δοκίμασα. Η αυτονομία του ήταν και αυτή ικανοποιητική. Με ένα ζευγάρι μπαταρίες, έβγαζα μία ημέρα, έχοντας στο rotation 3 ατμοποιητές που δουλεύανε στα 15, 25 και 65 watts. Δεν έχω μηχανήματα να μετρήσω τις αποδόσεις σε ρεύμα κλπ, οπότε ότι λέω είναι καθαρά με την εμπερία που είχα σαν χρήστης με αυτό. Το Drag 2 δεν με απογοήτευσε καθόλου σε αυτόν τον τομέα και αυτή την στιγμή έχει γίνει ένα από τα μοντάκια που χρησιμοποιώ καθημερινά.
Ακόμα, κάθε φορά που βιδώνομαι άλλο ατμοποιητή πάνω, το μοντάκι μας ρωτάει αν είναι νέα αντίσταση, προστατεύοντας έτσι τους ξεχασιάρηδες φίλους μας , που μπορεί να αφήσουν υψηλά watt και να ατμίσουν με έναν τσιγαρίσιο ατμοποιητή, καταστρέφοντας έτσι την αντίστασή τους.

Fit mode

Το νέο Drag 2 είναι εφοδιασμένο με το καινούργιο, Fit mode. Αυτό , στην ουσία είναι ένα mode λειτουργίας (όπως Watt, TC) το οποίο απευθύνεται κυρίως στα Tank atomizers. Το fit mode υπόσχεται να προφυλάξει το coil από dry burn, καθώς και να προσφέρει εξτρά λειτουργίες, ανάλογα σε ποιο mode του fit είστε.
Το fit mode έχει 3 επιλογές:
-Fit mode 1 : Σε αυτό, θυσιάζεται η ένταση για χάρη της αυτονομίας. Υπόσχεται να προσφέρει το μαξ σε αυτονομία.
-Fit mode 2:  Σε αυτό, προσφέρεται η μέγιστη απόδοση γεύσης.
-Fit mode 3:  Σε αυτό, προσφέρεται η μέγιστη παραγωγή ατμού.

Το δούλεψα και στα 3 mode, και όντως ούτε λίγο ούτε πολύ, το fit mode κάνει αυτό που λέει. Πολλοί μπορεί να το παρομοιάσουν με τις ανάλογες λειτουργίες που υπάρχουν σε άλλα μοντάκια (soft, normal, hard).
Στο fit mode 1 , η αυτονομία ήτανε μεν μεγαλύτερη, αλλά η απόδοση του σε ρεύμα ήτανε για εμένα μη ανεκτή έως άτονη. Στο fit mode 2, που σε αυτό το δούλεψα και περισσότερο, η απόδοση ήτανε φανταστική. Σε συνδυασμό με το uforce T2 tank, η απόδοση της γεύσης ήτανε πολύ καλή. Στο fit mode 3, όντως η παραγωγή ατμού ήτανε αρκετά αυξημένη, χωρίς να μπορώ
να το αξιολογήσω ιδιαίτερα, μιας και δεν είμαι του cloud chasing.
Γενικά, το Fit mode αφορά κυρίως tank ατμοποιητές. Δεν δουλεύει τόσο καλά με επισκευάσιμους. Δοκίμασα τις τελευταίες μέρες να στήσω με χοντρότερα σύρματα και όταν έστηνα αντιστάσεις που βρισκόταν κοντά ωμικά με τις έτοιμες, έπαιρνα πιο καλή απόδοση στο fit mode.

[/url][/img]

Συνολικά, το Drag 2 kit είναι ένα πολύ όμορφο κιτ, με έναν αρκετά καλό ατμοποιητή για ντουμάνι και γευστικό πάνω από όλα!Το μοντάκι δούλεψε απροβλημάτιστα και η απόδοσή του με έκανε να το εκτιμήσω και να το βάλω στην λίστα με τα μοντάκια που χρησιμοποιώ καθημερινά. Όσοι το αγοράσουν, δεν θα απογητευθούν. Θα μπορούσε να γίνει λίγο καλύτερη δουλειά και να δοθεί η
απαραίτητη προσοχή στα σημειά που ανέφερα και παραπάνω. Παρόλα τα ΄΄μελανά΄΄ του σημεία , το Drag 2 kit είναι μια φοβερή επιλογή που πιστεύω δεν θα αφήσει κάποιον μη ικανοποιημένο!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2018, 23:42 από Blackwolf »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag 2 (μαζί με Uforce Τ2 rta)
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 05, 2018, 23:38 »
Πολύ ωραία και αναλυτική παρουσίαση...………… το έχεις για μελλοντικός Reviewer  ;)  :thumpup:
Νομίζω ότι πρέπει να το εμπλουτίσεις με μερικές φωτό.

Αποσυνδεδεμένος Blackwolf

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag 2 (μαζί με Uforce Τ2 rta)
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 05, 2018, 23:40 »
Δεν ξέρω, κάποια βλακεία έκανα με το φωτογραφικό υλικό στο ανέβασμα...  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag 2 (μαζί με Uforce Τ2 rta)
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 06, 2018, 00:04 »
Μου αρέσει που εστίασες τόσο στον ατμοποιητή, αισθανόμουν τύψεις που δεν του έδωσα τη σημασία που του άξιζε! Φταίει βέβαια και το γεγονός ότι είμαι των επισκευάσιμων mtl περισσότερο και δεν άντεξα πολύ στον δυνατό ήχο ενός subohm εργοστασιακού rta. Δύο γεμίσματα του τανκ στην απλή κεφαλή έκανα μόνο, δεν επιχείρησα καν να δοκιμάσω τη "mesh" μέχρι στιγμής αλλά θα το κάνω σίγουρα κάποια στιγμή και θα αναφερθώ και σε αυτήν μελλοντικά.

Ωραίος! :)

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Voopoo Drag 2 (μαζί με Uforce Τ2 rta)
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 06, 2018, 08:13 »
Eγώ που το έπιασα στα χέρια μου 3 πράγματα θα πω...
Α)τρομερά ρεύματα,εξαιρετική πλακέτα
Β)πολύ κακή ποιότητα βαφής.(ήδη έφευγε στις άκρες το χρώμα)
Γ)πόσο βλάκες μπορεί να είναι οι σχεδιαστές εκεί στην voopoo και κάνανε τον πόλο τόσο υπερυψωμένο;πραγματικά δεν βλέπετε με
24άρηδες και 25ρηδες dripper επάνω.Έλεος...


ΥΓ.Όντως η οθόνη έχει θέμα με την φωτεινότητα της αλλά δεν είναι και τόσο χάλια

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Drag 2 (μαζί με Uforce Τ2 rta)
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 06, 2018, 08:35 »
Τη φοβία για το χρώμα την έχω κι εγώ αν και μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει σημάδια προχειρότητας όπως το πρώτο Drag - με τη χρήση που έχω κάνει μέχρι σήμερα στο Drag 2, το πρώτο Drag θα είχε ήδη ασπρίσει στις γωνίες του. Σίγουρο, το έχω ζήσει το έργο.

Το καινούργιο βέβαια "σώζεται" κι από το γεγονός ότι δεν έχει τόσο κοφτερές γωνίες, αυτό ίσως καθυστερεί και την εμφάνιση των πρώτων σημαδιών. Μέχρι στιγμής πάντως το παραμικρό, ούτε καν στα σημεία που εφάπτεται με τα τραπέζια ή όπου αλλού θα σταθεί στη διάρκεια της μέρας.
Αν και όταν εμφανιστούν θα το καλύψω με εικόνες πάντως, εδώ θα είμαστε.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ με τον Σταύρο, ωραία πλακέτα με απίθανο ρεύμα, ο πόλος σε ατμοποιητές 24mm και άνω (μέχρι και τα 26mm που χωράνε οριακά δηλαδή ) είναι απαράδεκτος. Με τον gt4 πάνω (25mm ) φαίνεται ξεκάθαρα ένα ολόκληρο mm κενού χώρου απο κάτω. Σαν να αιωρείται πάνω στο mod.. :))


Μια εικόνα... ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 06, 2018, 08:43 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Voopoo Drag 2 (μαζί με Uforce Τ2 rta)
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 06, 2018, 09:19 »
Eκτος του αισθητικού :disgust: πιστεύω θα είναι και λειτουργικό ελάττωμα αυτό με τον υπερυψωμένο πόλο μετά απο μια καλή τούμπα με τον ατμοποιητή στα πλάγια :yes:
Και δυστυχώς βγήκε απο χθες σε κυκλοφορία ακριβώς έτσι και μόνο σαν σετ...

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Voopoo Drag 2 (μαζί με Uforce Τ2 rta)
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 06, 2018, 10:05 »
Λοιπόν, 
βλέποντας τη φωτό του [member=4133]makis206[/member] και τους προβληματισμούς αρκετών εξ υμών σχετικά με την αισθητική του υπερυψωμένου πόλου, δηλώνω ευθαρσώς και μετά παρρησίας ότι δεν με ενοχλεί ΚΑΘΟΛΟΥ το οπτικό αποτέλεσμα και ότι μπορώ να αποδεχθώ με χαρά οποιοσδήποτε από σας να μου το χαρίσει! :yes: :yes:
Είμαι βέβαιος ότι θα απολαύσω τα μάλα την χρήση του, λάτρης ων του προηγούμενου DRAG!!! :)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκριση! 8) ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135694 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084152 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34898 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 83 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9436 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476357 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114659 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271122 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos