vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

206 επισκέπτες, 3 χρήστες
kurtz, camber, Jorge

Twitter

CWB (Craven Wooden Box)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
CWB (Craven Wooden Box)
« στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 01:12 »
Ανοιγω αυτο το νημα για να μπορει ο καθε ατμιστης να εκφερει την αποψη του και να μη λερωνεται το νημα του κατασκευαστη.

Εχω το μοντακι σχεδον ενα μηνα στα χερια μου και αυτο που μου κανει μεγαλη εντυπωση , ειναι οτι η αποδοση του ειναι η ιδια οπως την πρωτη μερα που ηρθε στα χερια μου.
Ο κατασκευαστης το ειχε γραψει εξαλλου οτι μαλλον δεν θα χρειαστει ποτε καθαρισμα και μετα απο ενα μηνα σχεδον λειτουργιας καθημερινης , πραγματι η αποδοση του δεν εχει αλλαξει καθολου.


Οσο περναει ο καιρος , το ξυλο αλλαζει καθε μερα χρωματισμο και γινεται ολο και πιο ομορφο.
Ειναι ιδιαιτεροτητα του ξυλου αυτη και δινει ενα ξεχωριστο χαρακτηρα στο μοντακι.


Με αντιστασεις στα 0.8 - 1.0 Ωμ , εχω αρκετα καλη αποδοση μεχρι και τα 3.3V και ετσι χαιρομαι πραγματικα και τη διαρκεια των μπαταριων μου.


Συνηθως σε μηχανικα μοντακια απο ατσαλι , οι μπαταριες καπου στα 3.5V δείχνουν αδυναμια.
Εδω λογο του χαλκου , η ποσοτητα του ρευματος που καταλήγει στον ατμ/τη ειναι μεγαλυτερη , αρα υπαρχει καλυτερο αποτελεσμα ακομα και σε χαμηλα Volts , λογο της μεγαλυτερης αγωγιμοτητας που εχει ο χαλκος.


Πιστευω οτι ειναι τιμη χωμα και οποιος θελει να δοκιμασει ενα μηχανικο μοντακι , ειναι η καλυτερη επιλογη , παρα να στραφει σε κλωνους , που οπως και να το κανουμε , παντα κατι στραβο θα εχουν....
Για οσους ξερουν βεβαια τις κατασκευες χαλκου και το ποσο ανωτερη ειναι η αποδοση τους σε ρευμα , νομιζω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη ωστε να εχεις χαλκο που ειναι εξαιρετικα αγωγιμος και την αντοχη που σου δινει το μασίφ ξυλο , αντι να εχεις παντα το νου σου να μη χαλασεις κατι απο τη χαλκοσωληνα , να μη χρειαζεται να το καθαριζεις συνεχεια και βεβαια να εχεις στο χερι σου κατι χειροποιητο  και ''ζεστο'' οπως ειναι το ξυλο , ουτε να μην εχεις αυτη τη ''σιδεριλα'' που αφηνει στο χερι ο χαλκοσωληνας.

Πιστευω οτι η τιμη  για το μοντακι ειναι πολυ καλη , για ατοφια χειροποιητη κατασκευη , χωρις κολλες , χωρις κολλησεις  και γενικα για ενα μοντακι που τιποτα επανω του δεν χαλαει .


ενημέρωση
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 18, 2016, 19:50 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 19:08 »
Μπορεις να βαλεις και μια φωτο να το δουμε στο χερι σου??? Ειδα ολη την παρουσιαση και φωτο μπραβο απιστευτο μοντακι μπραβο στον Γιαννη.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 19:17 από manos »

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 19:53 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2015, 07:03 »
Θα ανεβασω φωτογραφιες καποια στιγμη αν καταφερω να κλεψω το τηλ/νο της γυναικας , αλλιως με βοηθεια καποιου φιλου , γιατι απο τη δικη μου καμερα........ :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2015, 17:46 »











Kαι εδω βλεπουμε το μοντ μετα απο λιγο καιρο.
Εχει γινει πιο σκουρο και τα νερα του πιο εμφανη. :love_hearts: :love_hearts: :_love_heart: :_love_heart: :_love_heart:



Αποσυνδεδεμένος Ion92

Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 13:05 »
Που μπορούμε να προμηθευτούμε το μποξακι,σε μια γρήγορη αναζήτησή δεν βρήκα κάτι.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 13:27 »
Θα βρεις τον Γιάννη τον Craven εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,26325.0.html

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 13:32 »
Και θα του στείλεις πμ.

Το πως θα το μάθεις εδώ:

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6.msg56403.html#msg56403

Αποσυνδεδεμένος Ion92

Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 14:07 »
Σας ευχαριστώ 👍👍👍👍👍👍👍😁

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 23:42 »
Ο Γιαννης εχει μερακι & αυτο βγαινει στο καθε τι που φτιαχνει  :) Προσωπικα περιμενω το αγαπημενο clouporaki μου μετα τις... μαλαξεις του μαστορα Ιωαννη :D

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2015, 00:26 »
Εγινε μια ερωτηση για την ........ ''ανατομια'' του μοντ......και τις κολλησεις που υπαρχουν , απο τον φιλο hellsrose


Φιλε hellsrose, oι κολλήσεις που υπαρχουν , ειναι τρεις.

Η πρωτη βρησκεται στο καπακι της μπαταριας και ειναι μια τρυπα που πιανει το ελατηριο στην κυριολεξια και ετσι εστω και αν υπηρχαν καποιες απωλειες απο το ελατηριο , τωρα πια δεν υπαρχουν.

Η δευτερη βρησκεται στο σπειρωμα στην κατω μερια , απο την οποια ξεκινα η βεργα χαλκου για να παει στον διακοπτη.
Αυτη η κολληση ομως , ειναι μονο και μονο για να ειναι σταθερη η βεργα χαλκου , γιατι η μεταφορα ρευματος γινεται ετσι κι αλλιως αφου η βεργα ειναι σε μονιμη επαφη με το κατω σπειρωμα.

Η τριτη ειναι στην επαφη του διακοπτη και κραταει απλα ενα κομματι χαλκου απο το χωρο του διακοπτη προς τον κονεκτορα , οπου και ακουμπαει σταθερα για να μεταβιβαζεται το ρευμα.
Και σ' αυτο το κομματι ομως η κολληση υπαρχει και παλι με σκοπο να σταθεροποιει αυτο το κομματι χαλκου , ωστε να εχει συνεχη επαφη με τον  κονεκτορα και την εσωτερικη επαφη του διακοπτη.

Εχουμε λοιπον τρεις κολλησεις , οι οποιες ομως δεν εχουν σχεση με τη μεταφορα ρευματος.  Ειναι απλα για να καθονται ολα στη θεση τους και τιποτε αλλο.
Το ρευμα συναντα χαλκο-ορειχαλκο- χαλκο και καταλήγει στον ατσαλινο κονεκτνα και τα ορειχαλκινα ορα .

To ξυλο της κατασκευης ειναι ενα κομματι .  Αυτο που λεμε masif.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 21, 2015, 03:35 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2015, 00:33 »
craven μου φαινεται λιγο περιεργο το γεγονος οτι δεν υπαρχουν κολλησεις... :confused1: ... ??? ... :wall: !!!




http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,26839.msg884405.html#msg884405

Αποσυνδεδεμένος gourom

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2015, 18:08 »
.                                   

Με γειές μου,με γείες μου!!!:). Καλά το μοντάκι μικροσκοπικό ,πανέμορφο με φοβερά ρεύματα!ποιο stealth πεθαίνεις !!!Γιάννη φοβερή δουλειά!!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2015, 18:41 »
Αμα του βαλεις και ενα κρικο στο καπακι της μπαταριας , θα μπορεις να το κραμασεις και στα κλειδια του αυτοκινητου για............''ομορφια''............τοσο μικρο που ειναι.




Αποσυνδεδεμένος gvel

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • cogito ergo sum «Σκέφτομαι, άρα υπάρχω»
Απ: CWB (Craven Wooden Box)
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 20:13 »

Παρέλαβα πριν λίγο ένα μεγάλο ευχαριστώ στον μάστορα και στον Shadockan σε λίγο θα ανεβάσω βίντεο με μετρήσεις πρώτη εντύπωση εξαιρετική

Στάλθηκε από το SM-N9006 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Λοιπον εκανα μια μικρη δοκιμη με ενα προχειρο ανταπτορακι που εχω φτιαξει για το πολυμετρο τα αποτελεσματα ειναι αυτα που θα δειτε στο βιντεο συγνωμη προκαταβολικα για την ποιοτητα αλλα και για την πολυ μικρη διαρκεια του βιντεο ειναι απο το κινητο και δεν υπαρχει χρονος αλλα υποσχομαι συντομα να κανουμε με τον shadockan ενα αναλυτικο βιντεακι με πολλες λεπτομεριες...η αντισταση που εχει ο kayfun ειναι στα 0.8 και η μπαταρια που εχω μεσα ειναι η efest purple 2500mah 35A

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 21:30 από gvel »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084096 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34863 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 68 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9409 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135680 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114635 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2341 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271101 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos