vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

104 επισκέπτες, 3 χρήστες
giorgos1999, Buliwyf, georgeboy

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5790 στις: Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:31 »
Το θεμα ειναι διπλο.

Στο ποιος ατμοποιητης θα ελεγα οτι οι πιο αερατοι ισως δινουν και καλυτερο αποτελεσμα σε γλυκα και φρουτα λογω της συνθεσης των υγρων τις μερες μας που θελουν γκαζια για να βγαλουν προφιλ σε αντιθεση με τα καπνικα και ημικαπνικα που ατμιζονται μια χαρα και σε πιο ηρεμα στησιματα και αερηδες.
IOU-R, unfollow, melampous plus θα ηταν οι επιλογες μου σε αυτα τα υγρα και με στησιμο τουλαχιστον 35αρι συρμα, τερμα ανοιχτο αερα και 16+ βατακια.

Το δευτερο θεμα ειναι ποια καμπανα να χρησιμοποιησεις.
Οι iou & unfollow εχουν τις δικες τους που ταιριαζουν στο στυλ αυτων των ατμοποιητων οποτε μαλλον δεν θα τις αλλαζα.
Αν ομως θελεις να ατμισεις αυτα τα υγρα σωνει και καλα σε σφιχτοτερο gus (lite, zest, ET9, minimo / menelaus) τοτε θα απεφευγα την TBCO καμπανα γιατι εχει μια ταση να ξηραινει τη γευση και να φερνει τη γλυκαδα πισω επειδη ειναι φτιαγμενη για καπνικα υγρα. Η extreme καμπανα παιζει καλα σε οτι υγρο βαλεις.


Αποσυνδεδεμένος MDS

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5791 στις: Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:47 »
Καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα!
Έχω αγοράσει τον Phenomenon από το κατάστημα του Gus στην Αθήνα. Αντιμετωπίζω όμως συνεχώς προβλήματα με τα oring. Κάθε λίγο και λιγάκι χαλάνε με αποτέλεσμα να τρέχει όλο το υγρό στο μοντάκι... Ήδη έχω "πετάξει" για τον λόγο αυτό το mirage dna και απ' ότι φαίνεται πάει για "πέταμα" και το σχετικά καινούριο dna Vapour.
Πραγματικά, δεν ξέρω τι να κάνω... Κι απ' ότι είδα στο site του κατασκευαστή το σετ με τα ανταλλακτικά oring και τις βιδούλες κοστίζουν αρκετά. Δεν ξέρω αν φταίει η ποιότητα των oring, αλλά θα έπρεπε ο κατασκευαστής να είχε μεριμνήσει  και να μην πουλάει τόσο ακριβά ένα σετ ανταλλακτικών oring...  Συν ότι το δαχτυλίδι ρύθμισης αέρα δεν κατάφερα ποτέ να το κάνω να γυρίσει, αλλά και όσες φορές προσπάθησα να το γυρίσω με παααααραααα πολύ δυσκολία, κινδύνευσα να "διαλύσω" τα oring...
Επίσης και το θέμα της καμπάνας, που για να καταφέρεις να τη βιδώσεις μπορεί να σε στείλει και στο ψυχιατρείο.
Δυστυχώς, ο "Gus" παρόλο που έχει "προνοήσει" για την τιμή του ατμοποιητή (πουλώντας τον σε μη ευκαταφρόνητη τιμή), δεν "προνόησε" για τους πελάτες που θα δώσουν τα χρήματά τους...
Εν κατακλείδι, παρακαλώ όποιον έχει βρει κάποια πατέντα για τα oring του Phenomenon light να μ' ενημερώσει γιατί και δεδομένων των συνθηκών δεν ξέρω που να ψάξω...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει!
Καλή σου μέρα ,
άλλαξα το ένα από τα δύο κάτω Oring της βάσης με ένα λεπτότερο (ότι βρήκα από παλιούς) και πάντα μετά το στήσιμο τα λιπαίνω με VG (μπόλικο). Εχω ένα 10μελο VG ειδικά για αυτόν. Βασικά τα λιπαίνεις όλα καλά , ακόμα και τα πάνω . 
Το βίδωμα της καμπάνας γίνεται πολύ απλά και εύκολα εαν πριν βιδώσεις , ξεβιδώσεις μισή στροφή . Εαν στραβοκουμπώνει σίγουρα έχει μασήσει το βαμβάκι . Θέλει κοντό στα πλάγια ώστε να μην μπαίνει στις σπείρες . Στην μέση είτε μπει στο λούκι είτε όχι δεν έχει πρόβλημα . 
Ετσι στήνω και πάνε όλα καλά πάντα . 

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5792 στις: Δεκεμβρίου 02, 2020, 12:24 »
Και κάτι που συμβαίνει σε μένα αλλά δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους, έχω τέσσερα τανκ (ένα ψηλό, δύο μεσαία και το ρουμπυ) που γεμίζουν από πάνω και σε κανένα δεν κλείνω τα υγρά όταν γεμίζω. Φροντίζω μόνο η καμπάνα να είναι τέρμα βιδωμενη κατά το γέμισμα. Ούτε ίχνος σταγόνας δεν βγαίνει από τις τρύπες αέρα. Απλά φροντίζω να γεμίσω και να κλείσω σχετικά γρήγορα.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5793 στις: Δεκεμβρίου 02, 2020, 19:32 »
νεος ατμο στον οριζοντα, chorus ονομαζεται και απο οτι φαινεται θα εχει και καποιες καινοτομιες,ακομα δεν εμφανιζεται στο σαιτ αλλα καποιοι ηδη τον εχουν στα χερια τους,οποτε αναμενουμε εντυπωσεις.

Αποσυνδεδεμένος THED

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5794 στις: Δεκεμβρίου 02, 2020, 19:35 »
Μακάρι να είναι πραγματικά νέος γιατί τα τελευταία χρόνια μόνο αλλαγές στα τανκάκια βλέπουμε και στις τρύπες του αέρα.

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 834
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5795 στις: Δεκεμβρίου 02, 2020, 22:20 »
Μπα, ντεκ phenomenon με τροποποιημένο τανκ είναι.

Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος THED

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5796 στις: Δεκεμβρίου 02, 2020, 22:41 »
Κι εγώ από αυτά που βρήκα στο Facebook είναι ότι στην ουσία πρόκειται για έκδοση του melampous. Σε κάποιο σχόλιο γράφτηκε για melampous chorous με δύο τρύπες στο ντεκ των 0.8 η κάθε μία. Δυστυχώς αν και φαν του Gus όλη αυτή η ιστορία άρχισε να με κουράζει. Το μόνο που αλλάζει πάντα είναι το όνομα, οι τρύπες στο ντεκ και το τανκ. Θα ήθελα πολύ να δω κάτι διαφορετικό και εννοείται θα το αγόραζα από τους πρώτους και με κλειστά τα μάτια. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το σκάλωμα με το συγκεκριμένο ντεκ.

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 673
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5797 στις: Δεκεμβρίου 02, 2020, 23:19 »
Πριν κάνα μήνα που είχα περάσει από εκεί είχε πει ο Μάριος  ότι ετοιμάζει ένα καινούριο με εντελώς διαφορετικό  ντεκ.Προφανώς για να βγει στην παραγωγή θα πρέπει να είναι καλύτερος αν όχι ισαξιος του fhenomenon.

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5798 στις: Δεκεμβρίου 03, 2020, 00:42 »
Αυτα τα λεει ο Μαριος τα τελευταια 2 χρονια

Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 673
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5799 στις: Δεκεμβρίου 03, 2020, 09:32 »
Ναι όντως έχει αρκετά χρόνια που ψάχνει κάτι καινούργιο αλλά δεν του βγαίνει μάλλον στην απόδοση γεύσης. Να προσθέσω ακόμα ότι η μεγάλη διαφορά στης εκδόσεις του fhenomenon εκτός από τα κουστούμια και τις τρύπες στο ντεκ έχει να κάνει με την καμπάνα και την εσωτερική τις διατομή για καλύτερη ανάλυση. 

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5800 στις: Δεκεμβρίου 03, 2020, 11:01 »
Αμελητεες διαφορες οσον αφορα τη γευση και την αναλυση οι οποιες ομολογουμενως ειναι ηδη σε επιπεδο ταβανι.

Ετσι οπως το βλεπω εγω πλεον, η επιλογη του ντεκ αφορα μονο τα προσωπικα γουστα του καθενος σε επιπεδο αερα και τα υπολοιπα απο πανω ειναι καθαρα κοσμητικο customization. 

Η μεγαλυτερες αναβαθμισεις που εχουν γινει τα τελευταια χρονια δεν εχουν καμια σχεση με τη γευση και την αναλυση αλλα στη χρηστικοτητα του ατμοποιητη:

1. Τα τανκ με τα 'αυτακια' που αν τα γυρισεις στις τυφλες τρυπες κλεινουν την τροφοδοσια του υγρου για ευκολοτερο γεμισμα απο πανω.
2. Στο κλασικο ντεκ η προσθηκη των ακιδων στη φωλια τροφοδοσιας για να μαγκωνεται το βαμβακι και να μην το παρασερνει η καμπανα οπως βιδωνει.

Αγαπω Gus και παντα θα εχω κανα δυο στη συλλογη αλλα εαν δεν βγει κατι επαναστατικο δεν βρισκω λογο να αγορασω αλλον gus ατμοποιητη πλεον.
Αν θελω αλλαγη στο λουκ απλα αγοραζω τα καινουργια τανκ και τα βαζω στις παλιες βασεις.

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5801 στις: Δεκεμβρίου 03, 2020, 20:43 »
[member=11926]Pempis[/member] όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος από πάνω, πάρε ένα τηλέφωνο είναι πολύ εξυπηρετικοί. Πάντως έχεις δίκιο, είναι απαράδεκτη η τιμή των oring.

Όσον αφορά το θέμα σου, είναι γνωστό και ήταν πολύ χειρότερο όταν το γεμισμα του φαινόμενου ήταν από κάτω. Κάποια τανκ παθαιναν εμπλοκή και για να βγουν οσυ έβαινε η πιστη.  Υπάρχουν δύο λύσεις για να γίνει η δουλεια σου πιο εύκολη:

Α) Αλλάζεις το oring το πάνω, νομίζω πως το καφέ είναι λίγο πιο λεπτό και έτσι με ένα μαυρο κάτω και ένα καφέ πάνω είναι πιο εύκολο στο μπες-βγες και στο γύρισμα.

Β) Λιπαίνεις τα oring πριν βάλεις την δεξαμενή.  Μπορεις να χρησιμοποιήσεις λίγο υγρό ή liposan.  Εγώ έχω πάρει ένα liposan από μελλισοκέρι και γυρναει πολύ καλα.

Ένα πραγμα να έχεις κατα νου, αφου το γυρίσεις/γεμισεις/ξαναγυρίσεις, ξεβίδωσε τον ατμοποιητή από το μοντάκι σου και ξαναβιδωσε το.  Αν δεν το κάνεις αυτό, ύστερα από μερικά γεμίσματα ενδέχεται να βιθωθεί υπερβολικά και να μην βγαινει.


Καλησπέρα, και σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
Θα δοκιμάσω να βάλω το καφέ oring όταν θα έχω αν και δεν νομίζω ότι θα καταφέρω κάτι. Έχω κάνει διάφορες αλλαγές και δεν κατάφερα να το γυρίσω... Όλα τα oring τα λιπαίνω πάντα πριν κουμπώσω τα κομμάτια του άτμο με το υγρό που θα χρησιμοποιήσω ή με σκέτη βάση vg, να ΄ναι καλά αυτο το φόρουμ που μου έμαθε πολλά πράγματα. :yes:
Η τελευταία συμβουλή που γράφεις δεν την πολυκατάλαβα. Μάλλον όμως εννοείς ότι όταν γεμίζω το τανκ περιστρέφεται λιγάκι και μπορεί να βιδωθεί υπερβολικά. Το έχω πάθει αυτό (αν εννοούμε το ίδιο) και χύθηκε όλο το υγρό στο μοντάκι και στα ρούχα μου.

*το liposan με το μελλισοκέρι θα το δοκιμάσω, μου ακούγεται καλό...  :)


Καλή σου μέρα ,
άλλαξα το ένα από τα δύο κάτω Oring της βάσης με ένα λεπτότερο (ότι βρήκα από παλιούς) και πάντα μετά το στήσιμο τα λιπαίνω με VG (μπόλικο). Εχω ένα 10μελο VG ειδικά για αυτόν. Βασικά τα λιπαίνεις όλα καλά , ακόμα και τα πάνω .
Το βίδωμα της καμπάνας γίνεται πολύ απλά και εύκολα εαν πριν βιδώσεις , ξεβιδώσεις μισή στροφή . Εαν στραβοκουμπώνει σίγουρα έχει μασήσει το βαμβάκι . Θέλει κοντό στα πλάγια ώστε να μην μπαίνει στις σπείρες . Στην μέση είτε μπει στο λούκι είτε όχι δεν έχει πρόβλημα .
Ετσι στήνω και πάνε όλα καλά πάντα .
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Όπως έγραψα και παραπάνω, πάντα λιπαίνω όλα τα oring του ατμοποιητή με vg. Όσο για την καμπάνα είτε μισή στροφή την ξεβιδώσω είτε όχι δεν γίνεται τίποτα. Απλά, κάνω υπομονή (ακόμη) ώσπου να καταφέρω να τη βιδώσω και πάντα το κονταίνω στα πλάγια για μην εμποδίζει τις σπείρες.

EDIT: έγινε διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2020, 08:20 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5802 στις: Δεκεμβρίου 10, 2020, 09:08 »
Ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις.
Να αγοράσω για να αγοράσω το κάνω πολλές φορές...συνήθως με την προσδοκία για κάτι καλύτερο. Σαν κι εμένα, πολλοί έχουμε αγοράσει την Άρτα με τα Γιάννενα.
Zest έχω 2 εδώ και χρόνια. Μόνο ένας τους πλησίασε στην γεύση και στη συμπεριφορά (για τα γούστα μου), και τον έχω πάρει εις τριπλούν με συνοπτικές διαδικασίες πριν κανά δυο μήνες.
Τουτέστιν, αν είναι να βγάλει κάτι ο Gus που να ξεπερνάει τα Phenomenon του, ΟΚ και μπράβο. Αν όχι, και πάλι μπράβο του, γιατί είναι κορυφή διαρκείας.
Δεν θέλω αλλαγή για την αλλαγή.
Καλά τα κάνει τα χρηστικά και τα στυλιστικά, και δεν θα τον κατηγορούσα ποτέ για έλλειψη καινοτομίας στο deck για παράδειγμα.
Είδαμε κι αποείδαμε από καινοτομίες, και τζάμπα αγορές.
Ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις.

Αποσυνδεδεμένος MDS

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5803 στις: Δεκεμβρίου 10, 2020, 14:49 »
Οκ , συμφωνώ αλλά αυτές τις τρύπες του αέρα για να τις κεντράρεις  :thumpdown: ειδικά βράδυ ..

Μόνο αυτό με ξενερώνει σε αυτόν τον ατμοποιητή . 

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5804 στις: Φεβρουαρίου 27, 2021, 10:56 »
Καλημέρα στο φόρουμ ! Πρόσφατα έγινα κάτοχος (για 3η φορά ) ενός lite ! Υπάρχει κάποιος συνατμιστης να έχει όρεξη να γράψει για τις καμπάνες που υπάρχουν καθώς κ για τις διάφορες μεταξύ τους ;;; Με ενδιαφέρει η απόδοση κυρίως για καπνικά κ ημικαπνικα υγρά ! Ευχαριστώ !


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135547 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476067 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114544 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2328 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 902 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271004 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1489 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 842 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43143 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12304 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli