vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Γιώργο με γεια κ καλοάτμιστος ο Kronos
θα μας πεις δυο λόγια, pls, που τον έχω ζηλέψει :)


Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Τάκη, μην ψαρώνεις. Απαντούσα σε φίλο. Δεν ψωνίστηκα με κανένα Κρόνο (για τα γούστα μου μάλλον θα ήταν αεράτος).  ;D

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα παίδες.Εχει δοκιμάσει κανείς τον 415; Αξίζει για τσιγαρίσιος και τη διάμετρο έχει η τρύπα στη μέση; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος alex23

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
Μου ήρθε ο ulton dram 2 τον έβαλα καλού κακού σε squonk mod διαβάζοντας εδώ για διαρροές στον πόλο μέχρι στιγμής δεν έχει.. επίσης στην συσκευασία έχει έξι pin τρία με oring τρία κανονικά.

Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2224 στις: Φεβρουαρίου 14, 2020, 18:55 »
Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από 2 γνήσιους reload mtl πήρα και 2 κλώνους (aliexpress). 

Τα σχόλιά μου:
Εμφάνιση: ο SS είναι η μέρα με την νύχτα. Ο γνήσιος είναι super polished. Κόσμημα. Ο κλώνος είναι θαμπός. Οι black είναι αρκετά κοντά. 
Deck: μεγάλη διαφορά στην ποιότητα και εδώ, με τους κλώνους να χάνουν ήδη το gold plating και με διαφορετικές βίδες (στον γνήσιο οι βίδες είναι πολύ μακριές και μπορείς να τις ξεβιδώσεις σχεδόν 3 χιλιοστά χωρίς να φοβάσαι ότι θα βγουν από την τρύπα, τρομερή ευκολία) 
Καμπάνα: άλλη μεγάλη διαφορά. Στον μαύρο κλώνο η καμπάνα είναι SS, ενώ στον γνήσιο είναι στο ίδιο υλικό/μαύρο με το εξωτερικό. Επίσης δεν ξέρω πόσο πραγματικά είναι SS.. μου φαίνεται οξειδώνεται ήδη.
Top Fill: ο κλώνος ΔΕΝ έχει φλάντζα για να κρατάει το υγρό. Δεν έχω παρατηρήσει διαρροή. 
Air flow control: ένα από τα αγαπημένα σημεία του Reload σαν σχεδίαση. Το AFC των κλώνων περιστρέφεται πολύ πιο εύκολα, σχεδόν και κατά λάθος. Και οι 2 κλώνοι πλέον κάθονται στο συρτάρι και δεν νομίζω να τους χρησιμοποιήσω. Με κόστος πολύ μικρό, ακόμα και για το glass tube τους, άξιζαν την αγορά :-) 
Ίσως να σηκώσω και καμία φωτογραφία αν ενδιαφέρεται κάποιος από τα μέλη. 

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2225 στις: Φεβρουαρίου 17, 2020, 16:45 »
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να δοκιμάσω τον Fev 4.5. Έχετε άποψη ποιος κλώνος είναι καλός και (ίσως σε pm) από που θα μπορούσα να τον πάρω;

Thanks! :)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2226 στις: Φεβρουαρίου 17, 2020, 19:41 »
YFTK καταπληκτικός αλλά να πάρεις τον 4.5s  

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2227 στις: Φεβρουαρίου 17, 2020, 19:53 »
Και ο ULTON είναι ικανοποιητικός.

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2228 στις: Φεβρουαρίου 17, 2020, 20:47 »
YFTK καταπληκτικός αλλά να πάρεις τον 4.5s 
Γιατί ο 4.5S; Τι διαφορά έχει;

Sent from my Mi A1 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2229 στις: Φεβρουαρίου 17, 2020, 20:59 »
έχει μέσα στην συσκευασία και 2 πυρακια διάτρητα τα οποία τοποθετούνται στης τρύπες τροφοδοσίας του τανκ και έρχονται  σε επαφή με τα βαμβάκια . δες κανένα βίντεο και θα καταλάβεις  

Αποσυνδεδεμένος morpheas84

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Digna Factis Recipimus
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2230 στις: Φεβρουαρίου 18, 2020, 13:19 »
Για τον Fev 4.5 θεωρώ ότι ο κλώνος της Ulton είναι πολύ καλύτερη κατασκευή από αυτόν της YFTK.

Στον YFTK για κάποιο λόγο οι διαστάσεις στο μεσαίο cap (αυτό που έχει τις τρύπες εισαγωγής υγρού) που κουμπώνει πάνω στο ντεκ δεν πρέπει να είναι σωστές, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να κρατήσουν τα orings σωστά αυτά τα δύο μέρη. Στον ulton όλα δουλεύουν ρολόι. Πλέον από γνωστό κινεζομάγαζο μπορείς να το αγοράσεις με όλα του τα extraδακια

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2231 στις: Φεβρουαρίου 18, 2020, 14:47 »
επιβεβαιωνω κι εγω οτι ο κλωνος της Ulton ειναι ο καλυτερος..

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2232 στις: Φεβρουαρίου 18, 2020, 16:58 »
Αν θέλατε να επιλέξετε 2 από τους παρακάτω ποιούς θα επιλέγατε και γιατί:

Taifun GSL κλώνος YFTK
Fev 4.5 κλώνος Ulton
Tripod κλώνος Ulton
Millennium κλώνος Ulton
Kree από Gas Mods
Integra από Coppervape

Ζητούμενα:Smooth τζούρα,Γευσάρα,εύκολο στήσιμο(οι εποχές που έστελνα το εκάστοτε deck στο κομμωτήριο για καλλωπισμό του βαμβακιού περάσανε ανεπιστρεπτί),απροβλημάτιστη λειτουργία(ούτε διαρροές,ούτε σπαστικό γέμισμα).Ο ένας θα δουλευτεί με 0,50 kanthal οπότε θα πρέπει να έχει τον κατάλληλο αέρα(αεράτο MTL-Restricted DL) και επαρκή τροφοδοσία,ο άλλος  με 0,30 ή 0,40  kanthal και αέρα στο τέρμα του Kayfun prime και λίγο παραπάνω.

Έχω μια κλίση προς τον Kree για το 0,50(Ωραία εμφάνιση και επιλογές αέρα αλλά με προβληματίζει λίγο το ότι δε κλείνουν τα υγρά και οι οπές τροφοδοσίες είναι μικρές) ,και Millennium για τα υπόλοιπα αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμη από όποιον έχει άποψη για τους συγκεκριμμένους άτμο.Ευχαριστώ

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2233 στις: Φεβρουαρίου 18, 2020, 20:23 »
Λοιπόν, έχουμε & λέμε, αλλά πάντα με την επιφύλαξη ότι έχουμε παρόμοια στάνταρς, αντίληψη & προτιμήσεις.
1) Τον Kree δεν τον έχω, άρα δεν έχω άποψη.
2) Τους Gsl & FeV τους αγαπάω αλλά τους έχω σε ξεχωριστή κατηγορία, όχι καθημερινούς, λόγω μεγέθους. Καλύπτουν όμως αυτά που ζητάς.
3) Ο Integra είναι ο βασικός μου. Θα τον έλεγες αντεστραμμένο RDTA. Μικρός (35mm), μεγάλη χωρητικότητα (4ml με γέμισμα από πάνω, 4.2ml από κάτω), ικανοποιητικό mtl (αλλά αποδοτικότερος από κει & πέρα), δεν χρειάζεται να μπλέκεις με πινάκια για τον αέρα, αθόρυβος. Χρειάζεται να συνηθίσεις το στήσιμό του (όχι πως είναι δύσκολο όμως), αρνητικό το ότι βιδώνεις πλαστικό με μέταλλο (δεν έχω κανένα λειτουργικό πρόβλημα πάντως).
3) Ο Millennium, μεγάλη mtl αγάπη της γνωστής mtl μανίας των ιταλών. Αθόρυβος (με σύστημα επιτάχυνσης του αέρα & ελάττωσης του θορύβου, κλασσικό ντεκ & εύκολο, 3 διαφορετικές καμπάνες, ενώ στην Ulton δίνουν ένα ακόμη εξτρά πινάκι, δικό τους, στα 1x1mm. Με το μπαγιονέτ σύστημα που δένει την καμπάνα του με το ντεκ, έχω βρει πολύ-πολύ βολικότερο, με μία κίνηση μόνο, να τον γεμίζω από κάτω & να κερδίζω & 1mm υγρό ακόμα, κάπου 5 ml.
3) Ο Tripod, ο αγαπημένος μου allrounder. Με εύρος από σφιχτό mtl έως τόσο ανοιχτό όσο εγώ προσωπικά δεν θα το φτάσω ποτέ. Αθόρυβος & smooth. Σχεδόν τίποτα επάνω του δεν είναι βιδωτό & θέλει μία εξοικείωση ως προς αυτό (ΠΑΝΤΑ η φορά χειρισμού των κινούμενων τμημάτων του προς τα αριστερά). Εχουν αναφερθεί κάποια προβλήματα από συνατμιστές & μάλιστα έμπειρους, όσον αφορά τις ανοχές του. Δεν ξέρω αν οφείλονται σε πρώιμα batches (εγώ έχω την τάση να περιμένω παρακολουθώντας ταυτόχρονα τα σχόλια που ανεβάζουν αγοραστές στα κινεζομάγαζα), αλλά ο δικός μου ήταν ίσως πιό απροβλημάτιστος από προβλήματα που διάβασα στην σελίδα του γνήσιου. Θετικό, η πληθώρα πινακίων & αξεσουάρ από τους Atmizoo, σε λογικές τιμές. Αρνητικό το μέγεθός του (λέμε τώρα). Με το extension  φτάνει σε ύψος τον Skyline χωρητικότητα τα 3.4ml έναντι των 3ml του Skyline. ;D
Αυτά & ελπίζω να σε μπέρδεψα τόσο ώστε να ξηλωθείς κανονικά. :bye:

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2234 στις: Φεβρουαρίου 18, 2020, 21:09 »
Καλά το μέγεθος του Tripod νορμάλ είναι,τι να πουν Fev και GSL που είναι σαν αξεσουαρ κολονοσκόπησης?Ήσουνα διαφωτιστικός για τον καθένα.ποιους 2 θεωρείς ως πιο γευσάτους?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110652 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159870 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515337 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146478 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303276 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530801 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801634 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40993 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet