vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

105 επισκέπτες, 7 χρήστες
lounik, swtos, maprix, giorgos1999, Milarepa, Tem, aalex

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1545 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2020, 13:15 »
και αυτό θα έκανε ε;

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 834
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1546 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2020, 13:23 »
Αν και δεν έχω εμπειρία από καθαρισμό υπερήχων λογικά ναι θα κάνει δουλειά. Υπάρχουν μέλη στο forum που δουλεύουν υπερήχους και μπορούν να σου πουν με βεβαιότητα για το αποτέλεσμα.

Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος SystemBooms69

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
  • FullMoon Vaping
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1547 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2020, 11:33 »
Καλημέρα.Είμαι απο χαλκιδική..τελευταιο υγρο που δοκιμασα και μου αρεσε ηταν της steamtrain to regulator..Δεν ξερω γενικα τα φρουτα με μπουχτιζουν πολυ..(η ισως ακομα δεν εχω δοκιμασει ακομα καλο φρουτενιο υγρο)..Απο καπνικα δεν εχω δοκιμασει πολλα γιατι τωρα αγοαρασα mtl και ξερω οτι τα καπνικα δεν αποδιδουν καλα σε dripper αερατους...θα ηθελα σε παρακαλω να μου πεις μερικα υγρα "σταθμους" που ειναι διαχρονικα και θα επρεπε καθε ατμιστης να εχει ατμισει..Αν εχεις καποια λιστα να μου προτεινεις για να τσεκαρω θα με βγαλεις απο πολυ κοπο..Τωρα να σε βοηθησω και εγω θα εψαχνα υγρα με γευση κοντα σε καποιον καφε,μπισκοτο.βανιλια καποιο ειδος απο καπνα.Αν μπορεις σε παρακαλω προτεινε μου και 2-3 Top καπνικα υγρα.
Αν και η απάντηση έρχεται "λίγο" καθυστερημένα, δοκίμασε το Cubano Black της VGOD. Δεν νομίζω να το μετανιώσεις !

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1548 στις: Οκτωβρίου 04, 2020, 04:46 »
Καλησπέρα, έδωσα σε ένα φίλο να κάνει το Black Cavendish από La Tabaccheria και μου είπε ότι αφήνει μια γλυκάδα στο τέλος.Από τί μπορεί να είναι αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1549 στις: Νοεμβρίου 16, 2020, 13:03 »
έχει δοκιμάσει κανεις το Garrison και το Alfie από K Flavours? είναι καθαρά υγρά?

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1550 στις: Δεκεμβρίου 01, 2020, 16:24 »
Καλησπέρα. Φτιαχνω μονος μου υγρα, αλλά εχω το εξης προβλημα. ΔΕΝ εχω γευση καθολου. Ή εναλλακτικα εχω λιγο στην αρχη και μετα τιποτα - εξαφανιζεται τελειως. Το αφηνω να ωριμασει και το κουναω καλα το μπουκαλι. Ωριμαζει πανω απο 15 μερες πανω κατω. Καποια βοηθεια?? :-\

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1551 στις: Δεκεμβρίου 01, 2020, 17:36 »
Θα πρέπει να μας πείς την συνταγή. Ισως να μην είναι καλή-σωστή

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1552 στις: Δεκεμβρίου 01, 2020, 19:30 »
Καλησπέρα. Φτιαχνω μονος μου υγρα, αλλά εχω το εξης προβλημα. ΔΕΝ εχω γευση καθολου. Ή εναλλακτικα εχω λιγο στην αρχη και μετα τιποτα - εξαφανιζεται τελειως. Το αφηνω να ωριμασει και το κουναω καλα το μπουκαλι. Ωριμαζει πανω απο 15 μερες πανω κατω. Καποια βοηθεια?? :-\
15 μέρες μόνο;
 Κάποτε άφηνα να ωριμάσουν και 6 και 7 μήνες.
Βέβαια είναι και ανάλογος το τι βάζεις και τι χρόνο ωριμάσεις δίνει ο κατασκευαστής.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1553 στις: Δεκεμβρίου 02, 2020, 06:29 »
πχ στα 100 μλ που φτιαχνω βαζω 2 νικοτινες των 10μλ 5 μλ υγρο της flavourart (τοσο μου ειπαν παει απο το μαγαζι - 5μλ/100) και συμπληρωνω το υπολοιπ με γλυκερινη - προπυλ/λη και λιγο απιονισμενο. Το αφηνω να ωριμασει μετα.

Μου εχουν πει ωριμανση γυρω στις 15 - 20 μερες θελει. Αυτα. :bye:

Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 221
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1554 στις: Δεκεμβρίου 02, 2020, 08:38 »
Καλημέρα, μπορείς να βρεις το ποσοστό ανάμειξης του υγρού που σ' ενδιαφέρε Εδώ

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1555 στις: Δεκεμβρίου 02, 2020, 08:47 »
Ευχαριστω το ξερω το σαιτ. Το "παραδοξο" ειναι οτι εχω βαλει παραπανω απο αυτο που λεει. Παλι γευση δεν εχω.

Δεν ξερω ισως φταιει και το οτι δεν αλλαζω οταν πρεπει νατιστασεις για οικονομια. Τις κραταω παραπανω απο 1 βδομαδα. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1556 στις: Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:08 »
πχ στα 100 μλ που φτιαχνω βαζω 2 νικοτινες των 10μλ 5 μλ υγρο της flavourart (τοσο μου ειπαν παει απο το μαγαζι - 5μλ/100) και συμπληρωνω το υπολοιπ με γλυκερινη - προπυλ/λη και λιγο απιονισμενο. Το αφηνω να ωριμασει μετα.

Μου εχουν πει ωριμανση γυρω στις 15 - 20 μερες θελει. Αυτα. :bye:
Καταρχην αυτο το απιονισμενο νερο γιατι το βαζεις? Δεν βρισκω απολυτως κανενα λογο να βαζει καποιος νερο στο υγρο του. Αν θελεις να ειναι λιγοτερο παχυρευστο το υγρο σου απλα αυξησε την αναλογια της PG στη συνταγη σου.
Κατα δευτερον, μονο αυτο το υγρο δεν σου δινει γευση η κανενα γενικως? Μπορει να εχεις παθει vaper's tongue.
(Ελπιζω να μην εχεις γενικη απωλεια γευσης στα παντα γιατι ειναι και ενα απο τα συμπτωματα covid...)

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1557 στις: Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:15 »
πχ στα 100 μλ που φτιαχνω βαζω 2 νικοτινες των 10μλ 5 μλ υγρο της flavourart (τοσο μου ειπαν παει απο το μαγαζι - 5μλ/100) και συμπληρωνω το υπολοιπ με γλυκερινη - προπυλ/λη και λιγο απιονισμενο. Το αφηνω να ωριμασει μετα.

Μου εχουν πει ωριμανση γυρω στις 15 - 20 μερες θελει. Αυτα. :bye:
Όπως είπε και κύριος ο από πάνω,το απιονισμένο γιατί το βάζεις;;
Επίσης και εγώ flavourart έκαναν.
Άστα να ωριμάσουν αρκετό καιρό. Τα αρώματα τους
θέλουν τον χρόνο τους.μην βιάζεσαι.

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1558 στις: Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:42 »
Όπως είπαν τα παιδιά από πανω, τα υγρα της FA θέλουν τον χρόνο τους.  Συνήθως γύρω στο μήνα θα δεις μια μεγάλη διαφορά στην γεύση τους.

Επίσης, σίγουρα ρόλο παίζει και η αντίσταση που χρησιμοποίησες.  Μια ταλαιπωρημένη αντίσταση όχι μονο δεν θα αποδίδει 100%, αλλα η μάκα που έχει αφήσει το προηγούμενο υγρό θα επειρεάσει την νέα γευση.  Νέα υγρά καλό είναι να τα δοκιμάζεις με μια καινούργια αντίσταση.  

Τέλος, θα ήθελα να αναφέρθω στο νερο (δε βαζουμε απιονισμένο αλλα Water for Injection).  Η χρησιμότητα του δεν είναι να αραιώσει το υγρό.  Το νερό έχει χαμηλότερο σημείο βράσης από την γλυκερίνη και την προπυλενογλυκόλη, και η προσθήκη της χαμηλώνει ελαφρός την θερμοκρασίας ατμοποίησης.  Αύτο είναι χρήσιμο σε 'βρώμικα' υγρα (κυρίως ΝΕΤ).  Στην περίπτωση της FA που έχει πολύ καθαρα υγρά δεν χρειάζεται.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1559 στις: Δεκεμβρίου 02, 2020, 11:44 »
Γενικα σε ΟΛΑ τα υγρα δεν εχω γευση ή εχω λιγη στην αρχη. Το απιονισμενο νερο μου ειχαν πει παλια να το βαζω ενας πωλητης. Πολυ λιγο ουτε μισο μλ δεν βαζω. Για να ανακατωνεται καλυτερα μου ειχε πει. Αν δεν χρειαζεται οπως λετε δεν ξαναβαζω.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Θα το αφηνω να ωριμαζει περισσοτερο και θα αλλαζω αντισταση. 1 βδομαδα πιστευω ειναι καλα. :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475626 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114329 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1238 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270922 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1471 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 820 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43079 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164820 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12286 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1520164 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap