vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

149 επισκέπτες, 9 χρήστες
Buliwyf, dkostas, white varadero, Blackwolf, Tem, maprix, Jorge, manoslykos, Stedorian93

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3915 στις: Ιουλίου 31, 2018, 15:23 »
Τσιγαρίσιος ή MTL (Mouth to Lung) είναι ο ατμοποιητής που η τζούρα του θυμίζει το τσιγάρο. Μικρή, κοφτή, γεμίζεις το στόμα και μετά κατεβάζεις τον ατμό.
Πνευμονικός ή DΤL (Direct to lung) είναι όταν κατεβάζεις τον ατμό κατευθείαν στους πνεύμονες. Ιδανικό για σύννεφα. Εντελώς διαφορετική κατασκευή από τον MTL, με μεγαλύτερες τρύπες για είσοδο αέρα και μεγαλύτερες τρύπες στην κεφαλή για να βρέχεται το βαμβάκι. Επίσης έχει και μεγαλύτερη κατανάλωση (και υγρά αναπλήρωσης αλλά και μπαταρία).
Η φιλενάδα τα γράφει πολύ καλά εσένα ποιος τρόπος ατμίσματός σε ενδιαφέρει

Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΒΑΣ35

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3916 στις: Ιουλίου 31, 2018, 18:42 »
Καλησπέρα σε όλους. Πριν μερικούς μήνες άρχισα και εγώ το ηλεκτρονικό τσιγάρο, πριν πάρω λοιπόν με είχατε βοήθηση πάρα πολύ, η συσκευή που είχα πάρει τότε ήταν το joytech EGO AIO, την χρησιμοποίησα για μερικούς μήνες (3) χωρίς να κάνω ούτε ένα τσιγάρο, δυστιχος μετά για κάποιον ανεξήγητο λόγο που δεν θυμάμαι άρχισα πάλι το τσιγάρο. Αφού την άφησα ανενεργή για κάνα τρίμηνο, την ξαναδοκίμασα άλλα δεν με ικανοποιούσε.

Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω κάτι πιο κάλο αυτη τη φορα. Είδα τα PICO 25 κιτ με MELO KAI ELLO, επίσης σκεφτόμουνα μήπως πάρω pico 25 mod με κάποιον άλλο ατμοποιητη οπός Nautilus 2 η κάποιον που μπορείτε να μου προτείνετε εσείς. Επίσης τσέκαρα και το Eleaf Istick pico Baby Kit.

Θα προτιμούσα κάτι πιο οικονομικό μέχρι 50 εύρω άλλα αν χρειαστεί να δώσω και 60-70 για να πάρω κάτι πιο αξιόπιστο και κάλο.

Πια είναι η άποψη σας για όλα αυτά τι πρέπει να πάρω? Επίσης να ξέρετε ότι είμαι τέλειος άσχετος, οπότε θα προτιμούσα κάτι αυτοματοποιημένο και απλό

Ευχαριστώ και συγνώμη αν έχει ξανά απαντηθεί η ερώτηση μου.
Καλησπερα φιλε και μακαρι να ηρθες και να μεινεις στο ηλεκτρονικο και το αλλο ουτε ζωγραφιστο να το βλεπεις αν τα καταφερεις. Θα σε προτεινα οπως και εσυ ειδες για μοντακι ενα pico 25 που ειναι ευκολο στη χρηση και εχει πολλα χρωματα για ολα τα γουστα. Σαν ατμοποιητη αν θες Mouth To Lung τσιγαρισια τζουρα δηλαδη θα σε προτεινα το zenith που ειναι πολυ ευκολος και σε γεμισμα ακομα και περπατωντας στο δρομο αφου γεμιζει απο πανω και χωρις να βγαζεις καμπανες ή κατι αλλο και σε αλλαγη αντιστασης. Επισης δινει φοβερη γευση και εχει 3 διαφορετικες αντιστασεις ειτε για κρυο ειτε για ζεστο ατμο.  Βασικα πραγματα αν δεν στα εχει ηδη προτεινει κανεις αλλος ειναι περα απο τη μπαταρια του mod να εχεις μια δευτερη φορτισμενη μπαταρια παντα μαζι σου και μια αντισταση ακομα μην τυχον καει ή απλως ειναι στα τελειωματα η αντισταση που φορας και ενα μικρο μπουκαλακι με λιγο υγρο σε περιπτωση που ρουφηξεις ολο το υγρο που εχεις στον ατμοποιητη. Όλα αυτα στα προτείνω για να μην ξεμεινεις ποτε στο δρομο και μπεις στον πειρασμο και πας απο περιπτερο για κ.τ. Εγω αν και  ατμιζω 1μιση χρονο και το αλλο ουτε καν το σκεφτομαι να γυρισω πισω, παντα εχω αυτα μαζι μου για να μην ξεμενω ποτέ.Τέλος θα συμφωνησω με καποια παιδια πιο πάνω που πολυ σωστα σε ειπαν ξεκινας με υψηλη νικοτινη και μετα αναλογως το πως νιωθεις μπορεις σιγα σιγα να την μειωνεις. Το μονο που εγω δεν μπορω να σε προτεινω ειναι για πνευμονικους ατμοποιητες εγω με τσιγαρισιο ειμαι ακομα και με καλυπτει αλλά αυτα ειναι και γουστα του καθενα.

Αποσυνδεδεμένος Utopia

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3917 στις: Αυγούστου 01, 2018, 13:43 »
Ευχαριστώ παιδιά. Τελικά κατέληξα σε ένα pico 25 και aspire k3. Εντάξει για αρχή κάλος φαίνεται ο ατμοπιητης και είχε 10 εύρω οπότε λέω στην τελική περνώ άλλο άμα δεν μου αρέσει Το δουλεύω στα 11 watt και λέει 1.81Ω. Γενικά τεστάρω βατ να δω που μου αρέσει περισσότερο. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος calliopex

  • 4
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3918 στις: Αυγούστου 20, 2018, 20:40 »
Καλησπέρα σε όλους κι ευχαριστώ για όλες τις πολύτιμες πληροφορίες που υπάρχουν εδώ :)

Είμαι σχετικά καινούρια στο φόρουμ, και μμμμμ όχι ακριβώς καινούρια στο άτμισμα. 20 χρόνια καπνίστρια, πριν 2-3 χρόνια έκανα την πρώτη απόπειρα να κόψω τον διάολο με ηλεκτρονικό, και το κατάφερα! ....για 4 μήνες.
Τώρα κάνω την δεύτερη απόπειρα. Αποφάσισα να κάνω τη ζωή μου πιο εύκολη αυτήν τη φορά, και να πάρω ένα μηχανάκι λίγο πιο σοβαρό (αυτό που έχω είναι ένα energy spinner με aspire K1). Και εδώ χρειάζομαι τα φώτα σας.

Διαβάζοντας το φόρουμ, μάλλον κατέληξα σε Zenith 4ml, και στο PUNK 85W Mod TESLACIGS (ομολογώ: κυρίως επειδή το είδα και μου έτρεξε λίγο το σαλάκι). Το σκέφτομαι με αντίσταση 1.60 Ohm και μπαταρία αυτήν εδώ, μόνο και μόνο επειδή την έχω δει να προτείνεται πολύ εδώ μέσα.

Πείτε μου σας παρακαλώ αν/πού το σκέφτομαι λάθος. Αν είναι αταίριαστα, αν κάτι από τα δύο το θεωρείτε πεταμένα λεφτά ή παλιοκατασκευή, οτιδήποτε.
Ως καπνίστρια, έστριβα Old Holborn λευκό, καμιά 20αριά με 25 τσιγάρα τη μέρα. Δεν τολμώ τίποτα επισκευάσιμο λόγω ασχετοσύνης μου, ούτε κάτι καθαρά πνευμονικό, αλλά δεν τρελαίνομαι να ρουφάω και κάργα σφιχτά σαν κανονικό τσιγάρο.

Καλά το πάω, ή να το πάρω αλλιώς? Ό,τι μπορείτε να μου πείτε, θα μου είναι πολύ χρήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3919 στις: Αυγούστου 20, 2018, 21:22 »
....μια χαρα το πας.
φροντισε στο ξεκινημα τα υγρα να ειναι καπως δυνατα, για να μην εχεις εντονο το συνδρομο στερησης.

καλως ορισες. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος wannabe

  • **
  • 288
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3920 στις: Αυγούστου 20, 2018, 21:33 »
Καλωσόρισες και σου εύχομαι απόλυτη επιτυχία σε τούτη την προσπάθειά σου να τελειώσεις με την βρωμερή συνήθεια του τσιγάρου!
Άλλωστε πλέον υπάρχουν συσκευές και ατμοποιητές που κάνουν το άτμισμα πραγματική απόλαυση.
Λοιπόν, μια χαρά το πας και μην αλλάξεις ρότα. Αν σου αρέσει το tesla μια χαρά, κι ο ατμοποιητής ό,τι πρέπει. Ασχολήσου και με γεύσεις υγρών (ωραία ενασχόληση στη φάση που βρίσκεσαι), δοκίμασε μέχρι να βρεις κάτι που θα σου αρέσει πολύ και φρόντισε να έχεις μια μπαταρία ακόμα, ώστε να έχεις πάντα μια ετοιμοπόλεμη, που θα φορτίζεις σε εξωτερικό φορτιστή (μικρό το έξοδο αλλά σημαντική αγορά).
Καλή επιτυχία!!!

Edit: σημαντική η συμβουλή του αποπάνω μου ;)

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3921 στις: Αυγούστου 20, 2018, 22:30 »
Αυτά τα σχήματα που έχει απ έξω το PUNK, δεν είναι και τόσο διακριτικά. Κατά τα λοιπά , πολύ οκ.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3922 στις: Αυγούστου 20, 2018, 22:34 »
Ως καπνίστρια, έστριβα Old Holborn λευκό, καμιά 20αριά με 25 τσιγάρα τη μέρα. Δεν τολμώ τίποτα επισκευάσιμο λόγω ασχετοσύνης μου, ούτε κάτι καθαρά πνευμονικό, αλλά δεν τρελαίνομαι να ρουφάω και κάργα σφιχτά σαν κανονικό τσιγάρο.

Δεν ξέρω τις συσκευές για να σου πω τη γνώμη μου, αλλά θα μείνω στο πάνω απόσπασμα. Δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο τι κάπνιζες πριν. Με τον άντρα μου καπνίζαμε τον ίδιο καπνό. Εγώ 40 τροφαντά τσιγάρα τη μέρα, αυτός 10 λεπτά σαν οδοντογλυφίδες. Εγώ, όταν ξεκίνησα, άτμιζα 5ml τη μέρα με νικοτίνη στα 9, αυτός 1ml τη μέρα, νικοτίνη στα 15 (!). Είναι πού θα σου «κάτσει», πού θα δεις ότι σε καλύπτει και δεν σε κάνει να σκέφτεσαι το τσιγάρο.
Έχουμε πλέον άπειρες επιλογές σε υγρά και γεύσεις, τα flavor shots είναι πολύ φθηνά, έχουν τεράστια ποικιλία, είναι πανεύκολο να τα φτιάξεις μόνη στο σπίτι. Τα γούστα σου θα αλλάξουν όσο θα επανέρχεται η γεύση και η όσφρηση, θα βρεις νέο αγαπημένο υγρό, μη σκας, βάλε τόση νικοτίνη ώστε να παίρνεις το χτύπημα στο λαιμό και να μην σκέφτεσαι το τσιγάρο.
Και ατμοποιητή ίσως αλλάξεις στο μέλλον. Θα το δεις όπως θα περνά ο καιρός και θα καταλαβαίνεις τι θέλεις. Οι επισκευάσιμοι έχουν πολύ πιο χαμηλό κόστος συντήρησης. Όταν (αν) έρθει η ώρα, θα το συζητήσεις στο ανάλογο thread.
Μην φοβάσαι τους τσιγαρίσιους, έχουν βγει καταπληκτικοί, με επιλογές για σφιχτή ή πιο χαλαρή τζούρα. Βρίσκω το MTL το ιδανικό για άτμισμα, δεν ενοχλείς τους γύρω σου με σύννεφα, μικρότερη κατανάλωση υγρών, μεγαλύτερη ζωή στη μπαταρία, ίδια ή και καλύτερη γεύση. Προσωπικά, μετά από έναν χρόνο φανατικού πνευμονικού, πέταξα τον παλιό ατμοποιητή και πήρα τσιγαρίσιο.


Καλή αρχή!

Υ.Γ.: Είναι όντως πολύ ωραίο το μοντάκι.

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3923 στις: Αυγούστου 20, 2018, 22:57 »
Κρίμα που δεν είναι διαθέσιμα στο Montecristo.gr να τα αγοράσεις σε καλή τιμή :D :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3924 στις: Αυγούστου 20, 2018, 23:36 »

Συνάδελφος, ε;  :laugh1:





Αποσυνδεδεμένος calliopex

  • 4
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3925 στις: Αυγούστου 21, 2018, 15:26 »
Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά, και για τις συμβουλές και για τις ευχές, με ξεαγχώσατε! Θα κοιτάξω να ακολουθήσω όσα μου είπατε, και ελπίζω σύντομα να μπορώ και εγώ να σκέφτομαι το βρωμοτσίγαρο σαν μια αμαρτία του παρελθόντος :D Ζουμάκια έχω μαζέψει μια λίστα που θέλω να δοκιμάσω για αρχή, στην πορεία θα το κοιτάξω για DIY (ακόμα δεν τολμώ, πρέπει να ρίξω διάβασμα να ξέρω τι μου γίνεται πρώτα). Την πρώτη φορά που το έκοψα είχα παίξει με 6αρες νικοτίνες, οπότε λέω εκεί να ξαναπάω. Δεύτερη μπαταρία και φορτιστή θα πάρω, ναι - βασικά σκεφτόμουν έναν ντιπ φτηνό φορτιστή ίσα να γίνεται δουλειά, λέτε να μου εκραγεί? :P

Σε καμιά εβδομάδα που πληρώνομαι θα σας πω πρώτες εντυπώσεις. Η δουλειά που γίνεται εδώ μέσα είναι φοβερή, χαίρομαι που σας ανακάλυψα :)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3926 στις: Αυγούστου 21, 2018, 15:31 »
...ελα... το χεις λεμε. :thumpup: πεισμα θελει.
καλο κ δυνατο ξεκινημα...λογικα με 6αρα νικοτινη θα εισαι ενταξει.
ο φορτιστης που θες να παρεις, δεν ειναι κακος για ξεκινημα. 
απλα με λιγα παραπανω €, μπορεις να αποκτησεις εναν διπλο.

ειναι καλη η εγκυκλοπαιδεια εδω... ;)  (οχι οτι δε θα διαβασεις κ μλκιες βεβαια  8) )

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3927 στις: Αυγούστου 21, 2018, 23:42 »
Καλλιόπη, για φτηνό φορτιστή 2 θέσεων, δαγκωτό τούτον  εδώ.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3928 στις: Αυγούστου 22, 2018, 02:06 »
H XTAR μας έχει συνηθίσει σε καλούς και ποιοτικούς φορτιστές αλλά ο συγκεκριμένος MC2 δεν έχει να επιδείξει κάτι ιδιαίτερο εκτός από την τιμή του.
Είναι αργός, φορτίζει μόνο μπαταρίες Li-Ion και η φόρτιση σε κάποιους δείχνει ότι τελείωσε ενώ στην πραγματικότητα συνεχίζεται ακόμη. Επίσης οι μπαταρίες ανεβάζουν θερμοκρασία κατά τη φόρτιση.

Στα ίδια χρήματα υπάρχει ο Liitokala Lii-202 που φορτίζει με τη διπλή ταχύτητα, υποστηρίζει εκτός από Li-Ion και Li-Ion 4.35V, LiFePO4, NiMH, NiCd
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2018, 02:11 από camber »

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3929 στις: Αυγούστου 22, 2018, 05:22 »
Φορτίζει και 21700?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33563 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 533967 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59475 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8009 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 373 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13904 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135969 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35112 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9704 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477584 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy