vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

227 επισκέπτες, 8 χρήστες
gama, zalaros, Alexander20, nik33134, manoslykos, madtracker, thanos1071, tibolaso

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3375 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 21:24 »
εξαιρετικα ολα τα μοντακια που μας λες.πιο ποιοτικο ως προς την πλακετα ειναι το σκαρ.αν εχεις την δυνατοτητα ειναι εξαιρετικη επιλογη αλλα δεν συνησταται για αρχαριο.χρειαζεται προγραμματισμο μεσω pc για την λειτουργια του οταν πας να παιξεις σε ελεγχο θερμοκρασιας.δυσχρηστο αλλα εξαιρετικο.δεν συνισταται για απειρους.εγω θα επιμεινω στο vtwo και τον triton mini

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3376 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 21:29 »
Για αρχή, γνώμη μου είναι να πάρεις το iStick Pico με Melo III mini kit. Απλά ψάξε μήπως το βρεις κάπου φθηνότερα γιατί €65 μου φαίνονται πολλά χωρίς βέβαια να έχω κάνει έρευνα πόσο πουλιέται Ελλάδα.
Παράλληλα παρήγγειλε και έναν Kabuki να έρχεται σιγά-σιγά με μερικά τζαμάκια γιατί σπάνε σχετικά εύκολα...

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3377 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 21:32 »
Επίσης καλός συνδιασμος Αster ,η, pico με Cubis , kabuki.
Aπ εξω αγορά , σημαντικά φθηνότερη...

Αποσυνδεδεμένος iANOS

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3378 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 22:11 »
Cubis Pro (4ml)  ή Aspire Triton 2 (3ml) ?
Και επειδή μετράει και η εμφάνιση αντί του vtwo, αυτό https://vapormania.gr/Box-Mods-hlektronika-tsigara/Vaponaute-La-Petite-Box-box-mod-Wismec?sort=p.price&order=DESC  ?

Για τον melo III διάβασα καλά λόγια , αλλά χαρακτηρίζεται σαν καθαρά πνευμονικός ατμιστής.
Αγορές από εξωτερικό δεν θα ήθελα. 

Αποσυνδεδεμένος koskol

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3379 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 22:21 »
@ianos, η επιλογή σου VTwo Mini + triton 2, κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλή για αρχάριο. Ο cubis pro αρκετά καλός αλλά έχει ιδιοτροπίες και θέλει υπομονή για να τον μάθεις.
Τα mods που παραθέτεις είναι από τα καλύτερα που κυκλοφορούν, ειδικά τα τρία πρώτα, άλλα χρειάζεται εμπειρία κυρίως στο Dna.
Καλό είναι να το πάρεις από Ελλάδα ώστε να έχεις κάποια "υποστήριξη".

Αποσυνδεδεμένος iANOS

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3380 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 22:47 »
Ωραία.
Άρα καταλήγω στο στήσιμο που έγραψα πιο πάνω.

https://vapormania.gr/Box-Mods-hlektronika-tsigara/Joyetech-Evic-VTwo-Mini-box-mod?sort=p.price&order=DESC&limit=100
https://vapormania.gr/aspire-atomizers-atmopoihtes/Aspire-Triton-2-atmopoihths
https://vapormania.gr/antistaseis-Aspire-Triton-BVC

Θα μπορούσατε τέλος να μου πείτε οι αντιστάσεις των 1,8Ω και των 0,3-0,4Ω σε πόσα Watts και Celcius λειτουργούν ιδανικά ; 

Αποσυνδεδεμένος chris 66

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3381 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 23:08 »
Δεν θα το μετανιώσεις με αυτό το set εγώ το έχω περίπου επτά μήνες
Τώρα για της αντιστάσεις την μόνη που έχω δουλέψει είναι 1,8 Ohm και την ξεκινώ από τα 8.5 watt και ανεβαίνω  έως τα 11 watt

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 13, 2017, 13:01 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος iANOS

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3382 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 23:14 »
Καταλήξαμε λοιπόν.  :thumpup:
Για να μην το παρακάνω πρώτη μέρα, κλείνω εδώ και μόλις παραλάβω θα πω εντυπώσεις. 
Το επόμενο πρήξιμο θα είναι για τα υγρά. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλα τα παιδιά για το ενδιαφέρον. 

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3383 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 23:14 »
Για ατμοποιητη δες οπωσδηποτε και τον Smok Brit mini. Με ενα πιο στενο drip tip απο το μαγαζι που θα ψωνισεις για να σε βολεψει για αρχη καθως αυτο της συσκευασιας μαλλον δεν κανει για τσιγαρισιες.
Μπορει να μην τον προτεινει κανεις εδω μεσα αλλα εχει παρα πολυ καλη γευση (πολυ ανωτερος απο Melo) και αντιστασεις-σκυλια για τις οποιες αλλωστε φημιζεται η Smok. Με την 1,2Ω και 17-20 watt θα καταλαβεις τι γευση δεν επαιρνες εως τωρα στο υγρο σου. Γεμισμα απο πανω, μηδεν διαρροες (top airflow). Καλη παραγωγη ατμου (οχι υπερβολικα ντουμανια) και δεν "μασαει" απο high VG. Καταναλωση οσο και ενας mini Nautilus περιπου. Και αν ποτε αποφασισεις οτι θελεις πνευμονικες βαζεις την 0,6Ω και καθαρισες.

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3384 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 23:25 »
Αν θέλεις κοίτα κι αυτό εδώ το σετάκι http://www.aspirecig.com/aspire-kit/aspire-kit398.html
Ο ατμοποιητής είναι ο Ναυτίλος2, ο προκάτοχός του έχει γράψει ιστορία...
Το μοντάκι είναι καινούριο, δεν το ξέρω,αλλά με δεδομένο ότι χρησιμοποιείς τις bvc(1,8 ίδιες με τριτων) στα 12-13 watts ,φαντάζει υπεραρκετό.
Μόλις κυκλοφόρησε, Ελλάδα δεν ξέρω πότε έρχεται,πιστεύω συντομα,δες κι εδώ http://vaping.gr/index.php/topic,20892.0/topicseen.html

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3385 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 12:39 »
Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται  :hmmm:
Οι αντιστάσεις είναι συμβατές με Ναυτίλο/μίνι και triton mini, όχι το μεγάλο triton/2.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 13, 2017, 13:01 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3386 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 15:18 »


Έχεις δίκιο.Eννοούσα ίδιας φιλοσοφίας και τρόπου λειτουργίας,στον σχεδιασμό διαφέρουν του μεγάλου triton...

Αποσυνδεδεμένος iANOS

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3387 στις: Φεβρουαρίου 18, 2017, 12:47 »
Καλημέρα και πάλι.
Λοιπόν με το σετ που έφτιαξα 
https://vapormania.gr/Box-Mods-hlektronika-tsigara/Joyetech-Evic-VTwo-Mini-box-mod?sort=p.price&order=DESC&limit=100
https://vapormania.gr/aspire-atomizers-atmopoihtes/Aspire-Triton-2-atmopoihths
έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος. Προς το παρόν έχω την 1,8Ω αντίσταση με υγρό Dinner Lady Lemon Tart και το σύνολο είναι ότι έψαχνα.  Και ο ατμοποιητής είναι πολύ καλός , εύχρηστος , αλλά και το mod πολύ καλό. Μου έκανε εντύπωση η διαχείριση της μπαταρίας. Μπορεί να κρατήσει ακόμα και 3 μέρες. 

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3388 στις: Φεβρουαρίου 19, 2017, 12:45 »
Καλησπέρα παιδιά, δυστυχώς μετά από μια διακοπή αρκετό καιρό πριν επέστρεψα ξανά χωρίς εξοπλισμό και ψάχνω 2 η.τ.
Μετά από τόσο καιρό βλέπω αρκετά νέα προϊόντα και γενικά έχω χάσει πολλά επεισόδια...
Γενικά ψάχνω οικονομικές και value for money λύσεις.

Το 1ο είναι απλό. Θέλω ένα σε φάση starter kit, όπως ήταν οι ego ας είναι και 1500mah και ένα μικρό ατμοποιητή πάνω ας είναι και 1-1,5ml. Με προσανατολισμό τσιγαρίσιας τζούρας. Και ανταλλάξιμες αντιστάσεις.
Έχω δει αρκετά, θα βάλω σε επόμενο ποστ μια λίστα με αυτά που έχω βρει, απλά δεν θέλω να επηρεάσω την απάντηση προς το παρόν.
Αυτό το η.τ. δεν είναι για μένα αλλά για συγγενικό πρόσωπο που έκανε ego+kanger protank mini2 και ήταν ικανοποιημένος.


Πάμε και στο 2ο τώρα που είναι λίγο πιο δύσκολο.
-Γενικά θέλω κάτι για kanthal 1,0-1,2ohm αντίσταση, προσανατολισμό τσιγαρίσιας τζούρας, χρήση watt.
-Επειδή υπάρχει οικονομικός περιορισμός (μη συγκεκριμένος αλλά το λιγότερο δυνατόν που να πληρεί προϋποθέσεις) δεν μπορώ να ξεφύγω και να πάρω πχ ένα 4500mah μοντάκι, αλλά και με ένα 2500 θα ήμουν καλυμμένος. Είτε με εσωτερική μπαταρία είναι με 1 18650.
-Ατμοποιητής θα προτιμούσα επισκευάσιμο, γενικά έχω δουλέψει eleaf lemo (τον 1) και kayfun 4 κλώνο και μαρέσει αυτό το στυλ.
Αν δεν γίνεται βέβαια είμαι ανοιχτός και σε εργοστασιακό, αλλά τον μόνο που θυμάμαι πως άξιζε ήταν ο nautilus, τώρα ίσως έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα...δεν ξέρω.
Εδώ να πω πως και 2-2,5ml να παίρνει ο αιμοποιητικής δεν με πειράζει, ίσως το προτιμώ κιόλας.
Δεν έχω πρόβλημα αυτονομίας, δηλαδή δεν θέλω ούτε μεγάλο μοντ, ούτε μεγάλο ατμοποιητή.


Η αγορά πιθανότατα θα γίνει από έξω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας, μπορείτε να μου στείλετε και πμ.

Από συγχώνευση.
Παρακαλούμε: Πριν ανοίξετε νέο θέμα, ρίξτε μια ματιά στα περιεχόμενα του φόρουμ ή κάντε μια αναζήτηση. Το πιθανότερο είναι να υπάρχει ήδη κάποιο θέμα που θα σας καλύπτει.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2017, 01:03 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3389 στις: Φεβρουαρίου 19, 2017, 13:07 »
Για το δεύτερο εγώ σου προτείνω eleaf pico 75W  (περίπου στα 20€από εξωτερικό ) το έχω 10 μήνες και δουλεύει απροβλημάτιστα  και  ατμοποιητή επισκευασιμο κλώνο  sjmy doggystyle 2K16 (10€ περίπου )  τον έχουν τα περισσότερα μέλη του φόρουμ οι 90 στους 100  τον έχουν κάνει βασικό ατμοποιητή  εγώ έχω τρεις. 
http://vaping.gr/index.php/topic,32691.0.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110462 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159675 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515249 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146441 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303194 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530713 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801544 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40965 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet