vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

237 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, Milarepa, Tazz, trabaman

Twitter

Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm

Αποσυνδεδεμένος mikegrs

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #360 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 19:30 »
Δεν καηκα. Μπουκωσα, πνιγηκα, οπως οταν κανεις πρωτο τσιγαρο στη ζωη σου. Μου εφερνε και μια γευση καμμενου. Πατησα το κουμπι με αδειο το φυτιλι και εβγαλε καπνο. Αλλαξα αντισταση. Η νεα, ενω ελεγε 0.3 μου δειχνει 0.48. Εβαλα τα watts στα 30 με 35 και ατμιζει κανονικα χωρις μυρωδια. Το εβαλα στο 40 και πνιγηκα παλι. Επειδη θελω να κοψω το τσιγαρο, θα κανω δοκιμες να βρω το σωστο συνδυασμο. Αυτο που λεει bypass και temperature δεν τα λαμβανουμε υπ οψιν;

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #361 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 21:56 »
Ο melo έχει στην αρχική συσκευασία μια 0,3Ω και μια 0,5Ω, οπότε καλά τη δείχνει.
Όσο πιο πολλά W ρυθμίζεις τόσο πιο πολύς και ζεστός ατμός παράγεται, γιαυτό πνίγεσαι.
Αν είσαι ΟΚ στα 30W μείνε εκεί και καλή συνέχεια.
Bypass & temperature μην ασχολείσαι προς το παρόν και διάβασε το manual και το θέμα της συσκευής σου.
http://vaping.gr/index.php/topic,29499.0.html

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #362 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 06:31 »
Δεν καηκα. Μπουκωσα, πνιγηκα, οπως οταν κανεις πρωτο τσιγαρο στη ζωη σου. Μου εφερνε και μια γευση καμμενου. Πατησα το κουμπι με αδειο το φυτιλι και εβγαλε καπνο. Αλλαξα αντισταση. Η νεα, ενω ελεγε 0.3 μου δειχνει 0.48. Εβαλα τα watts στα 30 με 35 και ατμιζει κανονικα χωρις μυρωδια. Το εβαλα στο 40 και πνιγηκα παλι. Επειδη θελω να κοψω το τσιγαρο, θα κανω δοκιμες να βρω το σωστο συνδυασμο. Αυτο που λεει bypass και temperature δεν τα λαμβανουμε υπ οψιν;


Eγω απο την αλλη , εχω να σου κανω μια προταση που θα σε βοηθησει οσο τιποτε αλλο και φυσικα οσο κανεις απο εδω ή απο καποιο αλλη ιντερνετικη οθονη .....

Να πας σε καταστηματα που πραγματικα πιστευουν στους πελατες τους και τους σεβονται , να βρεις ατομα εμπειρα και να ακολουθησεις τις προτασεις που θα σου δωσουν , γιατι εχουν περασει απο το δικο σου σταδιο και ξερουν τον τροπο να σε γλυτωσουν απο καινουριες λαθος επιλογες .

Το θαρρος μου να γραψω αυτα που εγραψα , το πηρα γιατι αυτος που σου πουλησε τον Melo χωρις να εχεις εμπειρια , για 'μενα ειναι λαθος που εχει μαγαζι.

Αν το αγορασες χωρις τη συμετοχη καποιου καταστηματος , δηλαδη απροσωπα , τοτε φιλε μου μπορει να φανει σκληρο αυτο που θα γραψω , αλλα φταις .........
Πρωτα μετραμε , ρωταμε και μετα αγοραζουμε ....
Το καλυτερο φυσικα θα ηταν να πας σε καποιο ΣΩΣΤΟ καταστημα και να δοκιμασεις για να εχεις μια γνωμη του τι ειναι και πως ειναι το ατμισμα .


Κατι αλλο σημαντικο το οποιο ειναι ΜΕΓΑΛΟ λαθος , ειναι η θεαση διαφόρων βιντεος του youtube ..........
Πραγματικα ενα απο τα μεγαλα λαθη για καποιο νεο ατμιστη  .

Και ................ , υπαρχουν ατομα εδω μεσα με παρα πολυ μεγαλη εμπειρια , τετοια που οι ... youtubers δεν θα αποκτήσουν ουτε στην αλλη τους ζωη ....

Το τι θα πει ή το τι θα δειξει καποιος στο youtube , δεν ειναι απολυτα και σωστο .....

Ενα παραδειγμα :

Γιατι εβαλες την 0.3 Ωμ στα 50 W ????

(τα Volts ειναι ακυρα εντελως για το ατμισμα ετσι οπως εμας μας ενδιαφερουν)

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #363 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 09:03 »
Δεν καηκα. Μπουκωσα, πνιγηκα, οπως οταν κανεις πρωτο τσιγαρο στη ζωη σου. Μου εφερνε και μια γευση καμμενου. Πατησα το κουμπι με αδειο το φυτιλι και εβγαλε καπνο. Αλλαξα αντισταση. Η νεα, ενω ελεγε 0.3 μου δειχνει 0.48. Εβαλα τα watts στα 30 με 35 και ατμιζει κανονικα χωρις μυρωδια. Το εβαλα στο 40 και πνιγηκα παλι. Επειδη θελω να κοψω το τσιγαρο, θα κανω δοκιμες να βρω το σωστο συνδυασμο. Αυτο που λεει bypass και temperature δεν τα λαμβανουμε υπ οψιν;

Αδελφέ καλημέρα,

Να συμπληρώσω σε αυτά τα σωστά που σου έγραψε ο shadockan, για να μην παιδευτείς άλλο και το πετάξεις,
πήγαινε πάρε 2-3 αντιστάσεις triton 1.8 (που κάνουν και γιατον Melo) που είναι ηπιότερες και φιλικότερες σε νέους ατμιστές,
δουλεύουν σε χαμηλότερα βαττ με πιο "τσιγαρίσια" αίσθηση του ατμού. 3,5 με 4 ευρώ έχουν η μία.

Ετσι και στο άτμισμα θα μπείς ευκολότερα και δεν θα πετάξεις και τον ατμοποιητή  πριν σου πετάξει τα μάτια έξω  ;)
Η στο μαγαζί που το πήρες πας είτε σε ένα οποιοδήποτε ατμομάγαζο, ζήτα τους την αντίσταση Τριτον 1.8 και να σου πουν και 2 λόγια
πως να την χρησιμοποιήσεις.
Σιγά - σιγά θα πας και σε χαμηλότερες αντιστάσεις και υψηλότερα βαττ.... αν σου αρέσουν βέβαια...δεν αρέσουν σε όλους.

Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε


Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #364 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 21:48 »
Πατησα το κουμπι με αδειο το φυτιλι και εβγαλε καπνο.

Τι εννοείς ακριβώς;

Αποσυνδεδεμένος warchild

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #365 στις: Οκτωβρίου 28, 2016, 08:34 »
Δεν επρεπε αρχικα να ψαξεις στο 'youtube' για τιποτα.

Εαν το αγορασες απο μονος σου, θα επρεπε να ειχες ρωτησει καποια πραγματα - αποριες που σιγουρα θα ειχες.

Εαν στο προτειναν, θα επρεπε να σου ειχαν εξηγησει πως το χρησιμοποιεις... Λιγα λογια για τις αντιστασεις και τα 'βατ' / Watt, οπως επισης και τη χρηση της 'συσκευης' που αγοραζεις. Με 0.3 αντισταση, λογικο ειναι να τα ειδες ολα σε γενικς γραμμες...

Αποσυνδεδεμένος mikegrs

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #366 στις: Οκτωβρίου 28, 2016, 15:16 »
Αδελφέ καλημέρα,

Να συμπληρώσω σε αυτά τα σωστά που σου έγραψε ο shadockan, για να μην παιδευτείς άλλο και το πετάξεις,
πήγαινε πάρε 2-3 αντιστάσεις triton 1.8 (που κάνουν και γιατον Melo) που είναι ηπιότερες και φιλικότερες σε νέους ατμιστές,
δουλεύουν σε χαμηλότερα βαττ με πιο "τσιγαρίσια" αίσθηση του ατμού. 3,5 με 4 ευρώ έχουν η μία.

Ετσι και στο άτμισμα θα μπείς ευκολότερα και δεν θα πετάξεις και τον ατμοποιητή  πριν σου πετάξει τα μάτια έξω  ;)
Η στο μαγαζί που το πήρες πας είτε σε ένα οποιοδήποτε ατμομάγαζο, ζήτα τους την αντίσταση Τριτον 1.8 και να σου πουν και 2 λόγια
πως να την χρησιμοποιήσεις.
Σιγά - σιγά θα πας και σε χαμηλότερες αντιστάσεις και υψηλότερα βαττ.... αν σου αρέσουν βέβαια...δεν αρέσουν σε όλους.

Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε


Τελικα 23.5w η 0.5ohm δουλευει μια χαρα και δε με πνιγει (ο αερας καπου στη μεση) Πηρα και μια aspire 1.8 αλλα πανακριβη ρε φιλε...4.5 ευρω; Βρηκα απ εξω με 8 ευρω τις 5 και θα παραγγειλω απο κει. Απ οτι ειδα πεφτει πολυ πιασεκολο και με αντιστασεις και με υγρα....  Το istick pico με τον melo3 που εδω εχει 60+ευρω τον πηρα απο κινα (γνησιο) με 30 ευρω!!!! Ειπαμε να κερδιζετε ρε , αλλα οχι κι ετσι....

Αποσυνδεδεμένος Giannhs.Mhtr

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #367 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 04:59 »
Καλησπερα φιλοι. Ειμαι νεος ατμιστης και εχω μια απορια. Αφου χρειαζεται αναλογα με την καθε αντισταση να παιζουμε σε συγκεκριμενα watt (τα οποια νομιζω οτι δεν ξεπερνανε τα 120 watt με οποιαδηποτε αντισταση απο 0,1 εως 1,8 ) τοτε γιατι υπαρχουν mod εως 200 με 220 μπορει και παραπανω watt? Γιατι δεν υπαρχουν mod εως 120 watt max? Απο τα λιγα που γνωριζω τα καλυτερα mod ειναι αυτα με τα υψηλοτερα watt. Γιατι να κυκλοφορουν αυτα αφου καποιος δεν ξεπερναει τα 120 watt?? Ποιος ο λογος? Ας μου εξηγησει καποιος.

Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #368 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 05:55 »
Παιχνίδι εντυπώσεων του μάρκετινγκ και τίποτα παραπάνω. Ένα πράμα σαν τα hz της τηλεοράσης.
Όπως είπε και ο γιατρός πρόσφατα: μια απο τις πιο ασόβαρες βιομηχανίες. 
 
Βέβαια το πόσες μπαταρίες κουβάλαει, έχει να κάνει με την αυτονομία κλπ.


Αποσυνδεδεμένος spiros.b

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #369 στις: Ιανουαρίου 20, 2017, 15:53 »
Καλησπέρα.
Μήπως κάποιος ποιο έμπειρος από εμένα θα μπορούσε να μου προτείνει σε τι ρυθμίσεις να "παίζω" τον istick pico με τον mini Nautilus και σε τι στον melo III ???

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #370 στις: Ιανουαρίου 20, 2017, 16:22 »
Ο nautilus μπορει να παιξει απο 9 εως και 11 watt εδω ειναι θεμα δικο σου ,επισεις και τη ρυθμιση του αερα θα βρεις που σου ταιριαζει
στον melo3 αν χρησιμοποιεις τις χαμηλες του αντιστασεις αλλαζουν τα πραγματα απο 20 - 35 watt (0.5 - 0.3)
αν χρησιμοποιεις τις aspire τοτε περιπου οσο και του ναυτιλου
αν βαλεις την 0.9 του vaporesso (κεραμικη) τοτε μπορεις γυρω στα 17-19 watt

διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 20, 2017, 17:38 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #371 στις: Ιανουαρίου 20, 2017, 16:26 »
Καλησπέρα.
Μήπως κάποιος ποιο έμπειρος από εμένα θα μπορούσε να μου προτείνει σε τι ρυθμίσεις να "παίζω" τον istick pico με τον mini Nautilus και σε τι στον melo III ???
τον ναυτιλο ξεκινα τον στα 11-12.  μετα ανεβοκατεβαζεις ενε ενα βατ να δεις που σε γεμιζει.
στον μελο αν παιξεις με τις χαμηλης αντιστασης κεφαλες ξεκινα απο τα 17-18, κ ανεβαινε.

Αποσυνδεδεμένος spiros.b

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #372 στις: Ιανουαρίου 20, 2017, 16:47 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Μέχρι στιγμής παίζω τον Nautilus σε 7-8 Watt, αλλά θα δοκιμάσω αυτά που μου λέτε.
Στον melo απο 30 - 40 Watt με την αντίσταση που έχω, αλλά νομίζω ότι μου το ψιλοκαίει το υγρό εκεί...
Στον melo έχω τώρα την 0.3Ω
Από θερμοκρασίες τι λέτε, ώστε να αξιοποιήσω όσο καλύτερα μπορώ το istick? 

Αποσυνδεδεμένος terabest39

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #373 στις: Ιανουαρίου 27, 2017, 13:00 »
Αν σε ευχαριστεί ο ναυτίλος με αυτές τις ρυθμίσεις μείνε εκεί που είσαι. Δεν είναι υποχερωτικό να πας στα 10W. Θα κάνεις και οικονομία στο υγρό. Κανείς δεν μπορεί να σου πει με ακρίβεια πως θα ατμίζεις. Πέρα από άποψη ασφάλειας, όλα τα άλλα είναι υποκειμενικά. Ο καθένας μας δοκίμασε και έμεινε εκεί που του άρεσε. Κάνε τα δικά σου τεστ. Φιλικά και προσωπική άποψη εκφράζω, αν είσαι νέος ατμιστής όπως λες, μην πας ακόμα σε έλεγχο θερμοκασίας.

Αποσυνδεδεμένος nichio

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #374 στις: Ιανουαρίου 27, 2017, 13:11 »
 Εμένα πάντως σε gs tank  με 1,5ω αντίσταση κάτω από 12,5 watt η γεύση είναι ανύπαρκτη & οι διαρροές έντονες...
Στα 15 watt, έχω πλέον αρκετά καλή γεύση & λογική κατανάλωση...
Για αυτό εξάλλου πάνω στην αντίσταση γράφει "14-20w"...


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135794 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084230 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34949 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 105 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9477 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476529 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114724 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271183 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos