vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

230 επισκέπτες, 2 χρήστες
mode plagal, Jorge

Twitter

Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)

Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1005 στις: Φεβρουαρίου 25, 2017, 08:35 »
Όπως τα λέει ο modivin παραπάνω είναι ,προσομοίωση γεύσης δεν θα βρείς.
Πολύ καλά καπνικά κατά την άποψη μου που αξίζει να τα δοκιμάσεις είναι:
Reserve de Chateaux N° 1 καθώς και το Νο 2 από την lamda η οποία έχει και άλλα αξιόλογα όπως το RYgr και Gandalf
[justify]Black Flag Risen Enriched από την Five Pawns[/justify]
[justify]Torque και Tribeca από την Halo[/justify]
[justify]Θα σου πρότεινα να δείς και τα προϊόντα της After8 όπως το smoke και RY Why[/justify]
[justify]και το Soho της FA[/justify]

[justify]Ξέχασα να αναφέρω και την Ben Northon όλα της σειράς είναι αξιόλογα [/justify]
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2017, 18:42 από argo »

Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1006 στις: Φεβρουαρίου 25, 2017, 12:33 »
Μόνο που ζητάει προσομοίωση γεύσης. Το gandalf ας πούμε με το βερύκοκο κλπ μόνο τσιγάρο δεν θυμίζει... Τα reserve ωραία αλλά δεν θα ξαναβγούν από ότι μου είπαν.

Αποσυνδεδεμένος Flavius Atticus

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1007 στις: Φεβρουαρίου 25, 2017, 15:41 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Είναι λίγο δύσκολο να μεταβώ κατευθείαν σε μια γεύση που να μην μοιάζει καθόλου με το τσιγάρο μου, μετά από 19 συνεχόμενα χρονιά καπνίσματος (εννοείται πως μικρός κάπνιζα ότι έβρισκα, αλλά μεγαλώνοντας καταστάλαξα σε 2-3 συγκεκριμένα χαρμάνια και πολύ δύσκολα τ άλλαζα, ακόμα και ταξιδεύοντας στο εξωτερικό φρόντιζα να έχω μαζί μου καπνό για να μην ψάχνομαι άμα ξεμείνω). Θα δοκιμάσω λοιπόν τα υγρά που  ανέφεραν ο Στάθης και ο argo. 
Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι οι δεν μπορώ να βασιστώ στις ονομασίες των υγρών, δλδ εκείνο που λεει βιρτζίνια μόνο καπνό βιρτζινια δεν μου θυμίζει, ενώ κάποια που υποτίθεται ότι είναι απομιμήσεις πούρων ή καπνού πίπας φέρνουν σε εργοστασιακό τσιγάρο. Βέβαια μπορεί να είναι κ υποκειμενικό. Πάντως είμαι σίγουρος ότι δεν θέλω να μυρίζει ο ατμός μου σαν κάτι φαγώσιμο, εκτός αν βγεί κανένα υγρό με γεύση ψητό αρνί  :D

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1008 στις: Φεβρουαρίου 25, 2017, 16:13 »
Όταν ξεκίνησα το άτμισμα Flavius, κοίταζα αυτούς που άτμιζαν μπανάνες και βανίλιες και μπισκότα και καρύδες και... σαν να είχαν τρία κεφάλια. Τώρα κοιτάνε εμένα έτσι οι νέοι ατμιστές... ;)



Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1009 στις: Φεβρουαρίου 25, 2017, 16:37 »
χαλαΖμενος ησουν. :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος Flavius Atticus

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1010 στις: Φεβρουαρίου 25, 2017, 17:33 »
cpbaroque για να είμαι ειλικρινής δεν το αποκλείω ότι θα μου αρέσει στο μέλλον απλά πρέπει να αλλάξουν οι συνήθειες και όπως γνωρίζουμε όλοι έξις δευτέρα φύσις εστί. 
Κάνοντας τώρα μια έρευνα στο γκουγκλ βρήκα 2 ενδιαφέροντα ύγρα, το Latakia και  το Perique. Τα έχει δοκιμάσει κανείς; Αξίζουν;  

Αποσυνδεδεμένος babis1993

  • **
  • 398
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν κόψουμε την νικοτίνη δν μπορουν να μας αγγίξουν
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1011 στις: Φεβρουαρίου 25, 2017, 18:42 »
Για λατακια θα σου πω το ατμιζα 6 μηνες της Natura. Ειναι οτι πρεπει οταν εχεις κοψει το τσιγαρο. Ειναι αρκετα πικρο και δεν εχει ιχνος γλυκαδας. Αντιθετα θυμιζει χλωρο καπνο. Πολυ καλο επισης για αρχη ειναι να πας σε καποιο καλο virginia εμενα μου αρεσε και της Flavorart(FA).

Αποσυνδεδεμένος TsarVII

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1012 στις: Φεβρουαρίου 25, 2017, 18:55 »
Όσον αφορά το Latakia το δοκίμασα πρόσφατα και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλή επιλογή για αυτό που ζητάς.
Έχει αυτή τη στιφάδα του ξερού καπνού, χωρίς πολλά πολλά, σαν να το έχεις βγάλει από δρύινο βαρέλι ένα πράμα.
Αν και δεν τρελαίνομαι για καθαρά καπνικά μου άρεσε πολύ. Ιδιαίτερη γεύση, αξίζει να το δοκιμάσεις.

Αποσυνδεδεμένος terabest39

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1013 στις: Φεβρουαρίου 25, 2017, 20:47 »
Το Perique είναι ιδιαίτερο υγρό. Θυμίζει καπνό πίπας. Σίγουρα χρησιμοποιείται ως συστατικό για την απόδοση γεύσης καπνού πίπας στα υγρά αναπλήρωσης.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1014 στις: Φεβρουαρίου 25, 2017, 21:52 »
η γνωμη μου ειναι να δοκιμασεις καποια ΝΕΤ (υγρα φτιαγμενα απο εκχυλισματα αληθινου καπνου).
Εμενα μονο αυτα με ειχαν πεισει να ξεφυγω εντελως απ το τσιγαρο γιατι ειδα τι ωραιες γευσεις βγαζει ο καπνος οταν δεν καιγεται αλλα ατμιζεται (προσωπικα απο net μονο El Toro εχω δκιμασει που ειναι φανταστικα υγρα, και καποια diy προσωπικα πειραματα μου τα οποια επισεις γαλαν πολυ ομορφο αποτελεσμα, οποτε υποθετω και τα υπολοιπα ετσι ειναι).
Με τον καιρο φυσικα πιθανοτερο ειναι να αλλαξεις καμποσες γευσεις καπνικες, γλυκες και ισως και φρουτενιες.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1015 στις: Φεβρουαρίου 26, 2017, 00:12 »
To Latakia πάει περίφημα με λεμόνι (αναλογία (3:2).
Όντως, θυμίζει μη αρωματικό καπνό πίπας.
Το Perique είναι πιο πικάντικο... όταν έχω όρεξη, μου θυμίζει πιπεριά ανάμεσα σε κομμάτια από καλά ψημένο σουβλάκι.
Η πιο πάνω περιγραφή δείχνει πόσο γρήγορα ξεχνιούνται οι καπνικές γεύσεις...

Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1016 στις: Μαρτίου 04, 2017, 15:29 »
ανακαλυψα το 2straight nobacco
ενα πολυ ομορφο καπνικο για τα γουστα μου
το βαζω σε βαση 70/30 vg/pg
σε αναλογια 1/4
η στη ιδια αναλογια σε diy pure

κατα τη γνωμη μου 1-2 τονους καλυτερο απο το λικουα


Καλησπέρα!

Επειδή χρησιμοποιώ κι εγώ το "έτοιμο" 2straight της Nobacco (και ειναι η μονη γεύση καπνικού που έχω καταφέρει να απολαμβάνω), πώς μπορώ να το κάνω diy? Τι αγόρασες από τη Nobacco? Έχω την εντύπωση ότι δεν το έχουν σε diy.
Αν μπορείς πες μου αναλυτικά γιατί ενώ έχω διαβάσει αρκετά δεν έχω δοκιμάσει να φτιάξω diy.

Αποσυνδεδεμένος kpatre

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1017 στις: Μαρτίου 04, 2017, 19:48 »
θα ήθελα μια γνώμη για το καλύτερο καπνικό που να φέρνει σε στριφτό τσιγάρο κατά προτίμηση old holborn κίτρινο το οποιο κάπνιζα.. δεν με καλύπτει καμια γεύση σε καπνικα..   :(
δοκιμασε το ελ καπιτανο απο El Capitano  by EcoVape. το μονο που κανω εδω και μηνες.

Αποσυνδεδεμένος Dionaegir

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1018 στις: Μαρτίου 14, 2017, 12:03 »
Τα καπνικά που μου άρεσαν περισσότερο είναι :

Flavourart: Soho
Liqua: Turkish Tobacco
E-cig: Divino Cigar

Επίσης, θα πρότεινα για δοκιμή τα :

AlterEgo: Rebel - City
Nobacco: 2Straight - Pothos

Προφανώς, δεν έχω δοκιμάσει γκουρμεδιάρικα και ακριβά.

Αποσυνδεδεμένος nikos_chalandri

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1019 στις: Μαρτίου 31, 2017, 21:05 »
Δοκιμάστε rich tobacco από baker white 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135808 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084257 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476548 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271208 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1515 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos