vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:10 »
Μετά από αίτημα πολλών συνατμιστών και λόγω μη δημιουργίας του παρόντος θέματος από την Διαχειριστή/Δημιουργό, παραθέτω τις αναλογίες αρωμάτων της Atmos Lab όπως αυτές ειπώθηκαν μέσα στο φόρουμ σε διάφορα σημεία..
Τα ποσοστά που θα δείτε είναι copy paste τα λόγια του δημιουργού και η αναγωγή αυτών σε ποσοστό έχει γίνει με την λογική ότι 1ml ισούται με 28 εώς 32 σταγόνες (λόγω διαφορετικής πυκνότητας  του διαλύματος) και όπως αυτές μετρήθηκαν από κάποια μέλη του φόρουμ.
Παραθέτω όλη τη λίστα με τα αρώματα της εταιρείας και όπου δεν βλέπετε ποσοστό σημαίνει ότι δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα από τον Δημιουργό.

ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ:
Επειδη ο κατασκευστης ανανεωνει την προτεινομενη δοσολογια για τα αρωματα του, καλυτερο ειναι να κοιτας το ποσοστο που γραφει καθε φορα στο μπουκαλακι που εχεις στα χερια σου.
Εσενα μπορει να σου αρεσει με λιγοτερο ή περισσοτερο αρωμα.
Αρα ξεκινας με την προτεινομενη και μετα, αναλογως τα γουστα σου, προσθετεις ειτε αρωμα, ειτε βαση.


κατηγορία1 :    [/font]                    Γλυκιές
Γεύση                                            Ποσοστό                                        Σταγόνες ανά 10 ml

Vanilla Flavour Atmos Lab                       5%                                                          10 έως 14

Mint Flavour Atmos Lab                          2%                                                            5 έως 7

Caramel Flavour Atmos Lab                     5%                                                           10 έως 14

Coffee Flavour Atmos Lab                       5%                                                           10 έως 14

Chocolate (premium) Flavour Atmos Lab    6%                                                            12 έως 16

Capuccino Flavour Atmos Lab                     4%

Black Chololate Flavour Atmos Lab             6%

Cola Cola Flavour Atmos Lab                     4-5%

Nicciola Flavour Atmos Lab                           5%

Zabaglione Flavour Atmos Lab                    5%

Crème Brulle Flavour Atmos Lab                  5% 

Cinnamon Cookies Flavour Atmos Lab        3-4%

Caramella Bella Flavour Atmos Lab             5-6%

Honey Moon Flavour Atmos Lab                  5%

Ouzo Flavour Atmos Lab                             6%

Μastic Flavour Atmos Lab                           4%                                                        7 έως 10

Peach Flavour Atmos Lab                  2%

Cream Flavour Atmos Lab                  4%

Kaimaki Flavour Atmos Lab                  3-4%



κατηγορία 2 :     Φρουτένιες       
Γεύση                                                Ποσοστό                                    Σταγόνες ανά 10 ml

Reb Apple Flavour Atmos Lab                      2%                                                              5 έως 7

Green AppleFlavour Atmos Lab                    2%                                                              5 έως 7

Banana Flavour Atmos Lab                         5%                                                          10 έως 12

Cherry Flavour Atmos Lab                          5%                                                          10 έως 12

Strawberry Flavour Atmos Lab                    2%                                                              5 έως 7

Orange Flavour Atmos Lab                         2%                                                              5 έως 7

Melon Flavour Atmos Lab                           2%                                                              5 έως 7

Blackberry Flavour Atmos Lab                     4%

Chestnut Flavour Atmos Lab                     4-5%

κατηγορία 3 :     Καπνικές Γεύσεις   
Γεύση                                        Ποσοστό                                            Σταγόνες ανά 10 ml

Fotia                                            0,50%                                                                  1 έως 2

Barbara                                          1%                                                                     2 έως 3

Camila                                           3%                                                      6 έως 8 σταγόνες

Apache                                          3%                                                      6 έως 8 σταγόνες

Kapnos                                          4%                                                      7 έως 10 σταγόνες

Agrinio                                           4%                                                     7 έως 10 σταγόνες

RY69                                                7%                                                    12 εως 16


ΜΑΧΧΧ                                              5%                                                    10 εως 12

GINA                                                 5%                                                    10 εως 12

HABANA                                             5%                                                    10 εως 12

NUTACCO                                         4-5%                                                    8 εως 11

puro cubano                                     4-5%

kamaki                                              5%

nice                                                   5-6%

velvet                                                 5-6%


Ο δημιουργός, όντας και συντονιστής του νήματος παρακαλείται όπως διορθώσει τυχόν λάθη που έχω κάνει και να προσθέσει και τις υπόλοιπες συνιστώμενες αναλογίες...
Με ΜΠΛΕ ΧΡΩΜΑ οι νέες γεύσεις.
ΠΑΡΑΚΑΛΩ Κρατήστε το νήμα καθαρό!!!

ΥΓ: Στην ιστοσελίδα www.atmoslab.com σε κάθε άρωμα υπάρχει η σύσταση και το ποσοστό διάλυσης. Αν δεν βρίσκετε κάτι εδώ, θα υπάρχει εκεί.

Και ένας χρήσιμος πίνακας:


Απ'το γενικό  συντονισμό: Διόρθωση ποστ/προσθήκη σε άρωμα/εισαγωγή πίνακα αποτελεσμάτων.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2015, 15:50 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:12 »
εύγε! να σαι καλά για το κόπο σου

Coffee Flavour Atmos Lab   5%  10 εως 14 σταγόνες

Λαμβάνοντας υπ όψιν μέτρηση συνατμιστή, το μπουκάλι του Πάνου δίνει 32,κάτι/ml
δηλαδή στο πάνω άρωμα αν οι υπολογισμοί μου είναι σωστοί το 5% είναι 16 σταγόνες. Κάνω κάπου λάθος?

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:14 »
μπραβο μουκο
αλλα εχω την εντυπωση οτι 3% ειναι χοντρικα 9-10 σταγονες ανα 10 μλ

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:17 »
αλλα εχω την εντυπωση οτι 3% ειναι χοντρικα 9-10 σταγονες ανα 10 μλ

μαθηματικά ναι, πρακτικά όχι.. Οποιαδήποτε αλλαγη θα την κάνει ο δημιουργός.. έχω κάνει copy paste τα λόγια του..

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:19 »
πως φαινεται η γυναικεια οργανωτικοτητα και νοικοκυροσυνη!  ;D

ωραια η περιληψη και χρησιμη, ας το κλειδωσει τωρα ο δημιουργος για να μαζεψει εκ των προτερων τις βρωμιες μας!



p.s.: έχω την chocolate premium που δεν περιλαμβάνεται στη μέχρι τώρα λίστα, νομίζω πως ξεκινάει και φαίνεται από περίπου 3%.

Αποσυνδεδεμένος Kris

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω κάποια να μ’αγαπήσει για τα λεφτά της... ツ
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:33 »
Για την Strawberry θα ήθελα να αναφέρω πως 5-7 σταγόνες μου φαίνονται πολύ λίγες ...στις 10 αρχίζω να την καταλαβαίνω...

Υ.Γ. Συγχαρητήρια για το πολύ χρήσιμο Thread σου!  :bravo_encouragements:

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:34 »
Λαμβάνοντας υπ όψιν μέτρηση συνατμιστή, το μπουκάλι του Πάνου δίνει 32,κάτι/ml
δηλαδή στο πάνω άρωμα αν οι υπολογισμοί μου είναι σωστοί το 5% είναι 16 σταγόνες. Κάνω κάπου λάθος?

λαμβάνοντας υπόψιν τα λόγια του Καλλιτέχνη όταν είχε πρωτοβγάλει τα πρώτα αρώματα ότι το μήλο είναι 2% και έλεγε 5-7 σταγόνες και η καραμέλα 5% δηλ 10-14 σταγόνες, έπρεπε να αποφασίσω πως θα παίξω.. 5% είναι 16 σταγόνες.. ναι.. αλλά, άλλα μας λέει ο ποιητής.. επομένως είπα να κρατήσω τα αρχικά ποστ..  (απλώς ξέχασα να σβήσω το κομμάτι που γράφω στην αρχή για τις 32 σταγόνες..)  :-[

ΕDIT: και παραθέτω:
Οι καθαρές σκέτες βάσεις θέλουν αραίωμα αν το θες. Πρακτικά η γλυκερίνη λόγω ρευστότητας το απαιτεί. 10-20% συνήθως.
Τα μίγματα BALANCED, MIST, THUNDER έχουν ήδη νερό. Δεν απαιτείται περαιτέρω ενυδάτωση.
Για τα αρώματα ξεκινάς από τι ς 5-7 σταγόνες για τα MINT, APPLE RED-GREEN, STRAWBERRY και ανεβαίνεις στις 10-12 συνήθως για τα λοιπά.
Οι σοκολάτες θέλουν 10-14 σταγόνες. Αυτή η παρτίδα τουλάχιστον που είναι διαθέσιμη.
5 σταγόνες μήλο-μέντα, 8-10 σταγόνες από τα άλλα και δοκιμάζεις....πάνω από 15 σταγόνες επισκέψου το μανάβικο γιατί τρως φρούτο....  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2012, 21:38 από mouko »

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:42 »
ο καθενας μας φτιαχνει τις δικες του αναλογειες οποτε αστο οπως ειναι σαν μπουσουλα αλλα... καπως πρεπει να ανανεωνετε και να συμπληρωνετε ....  :)

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:43 »
Ο δημιουργός, όντας και συντονιστής του νήματος παρακαλείται όπως διορθώσει τυχόν λάθη που έχω κάνει και να προσθέσει και τις υπόλοιπες συνιστώμενες αναλογίες...


Σημείωση από τη διαχείριση:
Μιας και ο κατασκευαστής έχει πάνω από εξάμηνο να απαντήσει σε ερωτήσεις, το θέμα μεταφέρθηκε από τον πίνακα του κατασκευαστή στην περιοχή των μελών.


p.s.: έχω την chocolate premium που δεν περιλαμβάνεται στη μέχρι τώρα λίστα, νομίζω πως ξεκινάει και φαίνεται από περίπου 3%.

τώρα το πρόσεξα το ps σου.. η chocolate της λίστα είναι η premium..  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2014, 01:11 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος adiohosk

  • *
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • ο καθένας με την τρέλα του
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 21:56 »
Ασχετα με την δοσολογία τα αρώματα θέλουν χρόνο να ωριμάσουν μην βιαστείτε επειδή δεν εχετε άρωμα να συμπληρώσετε σταγόνες όπως την έπαθα εγώ αφήστε τα μια μέρα και μετά ξαναβάζετε
κράτήσετε ένα μπούσουλα με 10 σταγόνες για το καθένα στα 20 μλ και την επόμενη συμπληρώνετε ή αραιώνετε

Αποσυνδεδεμένος chrepid

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 22:04 »
μπραβο κι απο μενα mouko

ευχαριστω :thumpup: :thumpup:

Η δοσολογια μηπως αλλαζει αναλογα με την ατμιστικη βαση ή την περιεκτικοτητα σε νικοτινη???
Ξερει κανεις????
Προσωπικη αποψη οτι η καραμελα( η πρωτη ) απεδωσε καλυτερη γευση οταν κατεβασα αρκετα τη νικοτινη (απο 2mg se 1mg)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2012, 22:12 από chrepid »

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 12, 2012, 00:01 »
Τα μπουκαλακια δεν έχουν μπροστά να βάζω σταγόνες μάλλον θέλουν συριγγα αν βάλω ποσά ml πρέπει να βάζω άρωμα για 10 ml υγρό;;;

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 12, 2012, 00:04 »
1%*10=0,1ml για αυτα που ειναι 1%
2%*10=0,2ml για αυτα που ειναι 2%
 ......

Το αρχικό μήνυμα μόλις ανανεώθηκε (μου έστειλε ο Καλλιτέχνης σε pm της υπόλοιπες αναλογίες...)  ;)

Sent from my Liquid using Tapatalk


Συγχώνευση μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2014, 00:57 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Kostas1989

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Zmax Sigelei & Kayfun 3.1
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 03, 2014, 16:36 »
Πρωτη φορα  απο σημερα ξεκινησα να φτιαχνω τα δικα μου υγρα.Πρωτο υγρο Nutacco.To αρωμα αναγραφει αραιωση 7%.Καπου διαβασα οτι 1μλ=30 σταγονες αρωματος.οποτε στα 10 μλ αναλογουν 21 στ.σωστα?εγω για να ειμαι σιγουρος οτι δεν εκανα υπερβολη,εριξα 18στ.Εκανα καλα η θελει κι αλλο?και κατι αλλο..Εστω οτι θελω να αναμειξω 2 αρωματα το ενα 7%  και το αλλο 6%,συγκεκριμενα nutacco & coffee που εχω αυτη την στιγμη.Σε τι αναλογια θα τα χρησιμοποιησω για διαλυμμα 10μλ?

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 03, 2014, 16:50 »
Τα atmos ειναι 1ml = 20 σταγονες.
Αν γραφει αραιωση 7% σημαινει οτι στα 10ml θες 0,7x20 = 14 σταγονες.


Για το nutacco και coffee θα βαλεις 14+12 σταγονες σε 10ml.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110592 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159802 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515310 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146459 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303246 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530752 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801610 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11052 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40989 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet