vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« στις: Οκτωβρίου 24, 2009, 18:28 »
Δοσολογίες αρωμάτων (ενημερωμένο 29/03/2016)







 

Γιατι μοιαζει πολλά υποσχομενη!! Ειναι Ιταλικη κατασκευαστρια εταιρεια ενισχυτικων τροφίμων η οποία μπαίνει στα e-liquid. Δηλαδη bingo!!!

Εκτος οτι είναι Italian made ειναι και ΤΣΑΜΠΑ!!!  Δηλαδη πολυ τσαμπα!

Με τιμες όπως 28.80 ευρω το 100 ml (ναι εκατο ml) και 36 mg Nicotine καντε διαιρέσεις για να δέιτε αραιωμένο ποσο βγαίνει.

Και ταυτοχρονα παίζει όλες τις γεύσεις ακόμα και on demand!!!

ααα ξεχασα http://www.flavourart.it
αν και Ιταλοι το site μιλαει και αγγλικα!


EDIT (από Atmos) : Αλλαγή τίτλου
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2022, 23:44 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 24, 2009, 19:17 »
Πάαααρα πολύ ενδιφέρον
Συγκεκριμένα για τα e-liquids, είναι αριστερά στο μενού, εκεί που λέει "The Vape Heaven" http://www.flavourart.it/expresseng/index1.html
 
Αναφέρει κάπου ότι κατασκευάζονται την Ιταλία όλα τα συστατικά; Δεν το είδα, αν έχεις το link....

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 24, 2009, 20:22 »
Πολυ καλο  koalex  μπραβο !!!

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 24, 2009, 20:37 »
Δεν ειδα να το λεει αλλα λεει ξεκαθαρα πως :

Disclaimer: We produce and sell FOOD FLAVORS which comply with Italian and EU legislation and EFSA reccomendation.

Επισης παρακάτω λεει ακόμα πωε εμεις τα φτιάχνουμε για φαγητο... τωρα εσεις που τα καπνίζετε προβλημα σας!!! ??? το οποιο βρισκω πολύ υπευθηνο για κινέζικο και τέλος απο το forum που το ψαρεψα ένας Ιταλός έλεγε οτι είναι εργοστάσιο στην Ιταλία.

Οπως είπα κια απο ότι φαίνετε είναι άλλη η δουλεια των ανθρωπων! Αλλα μυρίστικαν χρήμα και πάνε να πιάσουν την αγορά τώρα που δημιουργήτε. Σαν marketing σωστό είναι.

Και στην τελική η τιμές έχουν πολυ περιθώριο να πεσουν ακόμα. Είναι τρελά ψηλά  και για αυτούς που είναι καθετη μονάδα. Απο την κατασκευή στην λιανική πρεπει να παίζουν σε τρελά κερδη!!!

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 24, 2009, 21:14 »
Το βλέπω η Flavourart να μας κάνει όλους μάγειρες!
Και νομίζω ότι και οι τιμές είναι καλές

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 24, 2009, 21:22 »
Ναι , εχεις δικιο εννοειται οτι το αντικειμενο ειναι το χρημα φιλε
αλλα φαινεται καλο το site
καποιες απ τις επιλογες δεν τις καταλαβαινω sto
http://www.flavourart.it/expresseng/index1.html
υπαρχουν πολλες επιλογες
για να δουμε αν καταλαβα καλα ...
---------------------------
στην 1η επιλογη
- MTS Vape Wizard   δεν καταλαβαινω τιποτα

στην 2η
- Heaven Juice  /  με βαση αυτα ...Made by USP Propylen Glycol, USP Glycerol, purified water. Sold in pet amber bottle. Child proof cap.
επιλεγεις ποσοστο νικοτινης

στην 3η
Heaven Juice Velvet Cloud
σου δινει με βαση αυτα ...For those sensitive to Propylen Glycol. Made with 85% USP Glycerol and  purified water.
επιλεγεις ποσοστο νικοτινης

οι 3 αυτες επιλογες μαλλον ειναι για χωρις αρωμα, με  μειγμα πρωτων υλων και νικοτινης σωστα ? στη συνεχεια εσυ αμα 8ες προσ8ετεις το αρωμα.

Οι επομενη επιλογη (4) ειναι
Heaven Juice Flavoured
με επιλογη αρωματος  και ποσοστου νικοτινης

η 5η επιλογη επιλεγεις ποσοστο αρωματος  αναγραφοντας το ονομα του

οι αλλες επιλογες ειναι πιο σαφεις 
σωστα τα λεω η κανω λα8ος ?


ΑDMINs  o koalex  ψαρεψε  λαβρακι λεω να το βγαλετε σε 8εση που να το βλεπουν ολοι στο φορουμ , μαλλον 8α γινει το αγαπημενο μας στις αγορες υγρων   :angel:



Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 24, 2009, 21:46 »
Ναι αν καταλαβα καλα abet ετσι είναι οπως τα λες.

Εχετε υποψη σας πως εχουν ενα περίεργο τρόπο σκέψης... δηλαδή σου δίνουν την βάση (νικοτινη) και μετα σου λένε διάλεξε ότι θες. Απο κλασικές γεύσης μέχρι μπεηκον ή ποπ κορν!!!

Και απλα σου δίνουν την επιλογή αν θες να στο φτιάξουν αυτοί στα εργαστηρια τος την μίξη. Αλλιως πέρνεις την βάση και διαλέγεις ξεχωριστά γεύσεις για να παίζεις τον μικρό χημικό!

Αντι λοιπόν να έχεις 50 ml απο την ίδια γευση πέρνεις την βάση και πολλά μπουκαλάκια γεύσεων και κάνεις παιχνίδι!!!

Απο Πεμπτη που θα είμαι ελλάδα θα γίνει μεγάλη παραγελλία  ::)

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 24, 2009, 22:07 »
Παρα πολύ καλό , μπράβο koalex.
Kαι φθηνό. 250ml USP PG (ή γλυκερίνης) 6 ευρώ!!  (το USP σημαίνει κατάλληλη προς βρώση και όχι βιομηχανική όπως αυτή που πιθανά αγοράζουμε από το φαρμακείο)
Δεν χρεώνει και μεταφορικά!!
Όπως προειπώθηκε υπάρχει ΠΟΛΥ μεγάλο περιθώριο να πέσουν οι τιμές όσο αναπτύσεται ο ανταγωνισμός και το vaping αλώωωωωνεται! 

Έχω όμως απορίες.
Υπάρχει το heaven juice και το heaven juice velvet cloud. Το HJ λέει οτι είναι PG+Γλυκερίνη+νερό και το HJVC με λιγότερη PG και 85% γλυκερίνη.Αν πας όμως στο HJ flavored να επιλέξεις υγρό το HJVC αναφέρεται ως VG υγρό. Δηλαδή είναι σα να βαφτίζει τη γλυκερίνη VG (εκτός και αν λέγοντας γλυκερίνη εννοεί ΦΥΤΙΚΗ γλυκερίνη, πράγμα που δεν διευκρινίζεται).

Άλλα.
1) Πως θα ξέρεις στο mix & take την αναλογία των γεύσεων?
2)  Τι είναι MTS Vape Wizard (χημικό, φυσικό προϊόν) ? Πως χρεισιμοποιείται ? Είναι "κάποια" σκόνη που αραιώνεται στο υγρό?
3) Ενώ στο HJ Flavoured έχεις επιλογή αρκετών γεύσεων, αυτές οι γεύσεις δεν είναι διαθέσιμες ως μεμονομένες γεύσεις στο τέλος της πρώτης σελίδας. Γιατί?
4) Αν θέλω ένα εντελώς DIY υγρό υποθέτω ότι παίρνω HJ ή HJVC το αραιώνω με PG ή γλυκερίνη και προσθέτω το άρωμα που θέλω. Έτσι? Αν όμως υποθέσουμε ότι θέλω υγρό non, γιατί να αγοράσω HJ ή HJVC και να μην πάρω απ' ευθείας PG ή/και γλυκερίνη που είναι ΠΟΛΥ φθηνότερες? Τι παραπάνω έχουν δηλαδή τα HJ ή HJVC crystal clear εκτός από ...νερό?

EDIT Σορρυ παιδία για τα μη μεταφορικά που αναφέρω, άκυρο. Χρεώνει. Λάθος μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 24, 2009, 22:12 από marbass »

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 24, 2009, 22:34 »
Χωρις να είμαι επιστήμονας ούτε να έχω εμπειρεία ...νομιζω πως

Το heaven juice είναι δικία τους πατεντα μάλλον υγρο μιας και μονο τετοια φτιαχνουν. Τωρα για φυτικο ή χημικο είναι 50%-50%

Για της γευσης σου δίνει κάποιες ετοιμες για να διαλέξεις μόνο την περιεκτικότητα της νικοτίνης γιατι άμα πάρεις αγευστη νικοτίνη για βάση μπορείς να διαλέξεις απο τις 100+ γευσεις που έχουν στα άλλα link (για ζαχαροπλαστικη ή μαγειρικη χρηση)

Αν θέλεις non πέρνεις απλώς PG //////////// ;)


Επισης η τιμές που γράφοντε στο site δεν εχουν ΦΠΑ το οποίο θα προστεθεί άμα μπεί παραγγελια. Ειναι λοιπόν +20% .... αλλα και πάλι τσάμπα βγαινει!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 26, 2011, 01:27 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 24, 2009, 22:49 »
Παράθεση
Αν θέλεις non πέρνεις απλώς PG //////////// ;)
Αυτό έλεγα κι εγώ . Γιατί τότε έχει HJ non (δηλαδή την crystal clear) με ακριβότερη φυσικά τιμή από την απλή PG?

Παράθεση
Επισης η τιμές που γράφοντε στο site δεν εχουν ΦΠΑ το οποίο θα προστεθεί άμα μπεί παραγγελια
Λάθος κάνεις  :) Είναι τελικές τιμές και περιλαμβάνουν το ΦΠΑ. Aπλά στο checkout τον αναφέρει. 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 24, 2009, 22:56 από marbass »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 25, 2009, 00:53 »
Παντως 1 φορα ατμισα 36mg νικοτινη ( τρακα απο 1 φιλο )
ΕΠΑ8Α ΠΛΑΚΑ !!! 

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 02, 2009, 20:34 »
Μετά απο on line chat με την Clarissa της flavourart πήρα της εξής διευκρινίσεις.
1) Τα heaven juice velvet cloud είναι VG+νερό.
2) Το HJVC κόβεται με απλή VG Glycerol (6 ευρώ τα 250ml)
3) Το ΜTS είναι υγρό. Δεν αυξάνει την παραγωγή ατμού απλώς τον κάνει παχύτερο και απαλότερο.
4) O καλύτερος-οικονομικότερος τρόπος παραγωγής DYI υγρού είναι η ανάμειξη στις αναλογίες που θέλουμε:
   HJ(VC) με νικοτίνη + PG (ή VG) + συμπυκνωμένο άρωμα .

Κάναμε παραγγελία με ένα φίλο (Mellow sunset, Marlboro, Latakia, black cherry, vanilla και apple pie!  Όλα σε VG ) . Αναμένετε κριτικές.
Α ρε koalex σε τριπάκι που μας έβαλες :)

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 02, 2009, 20:51 »
χεχεχε

Περιμένω και εγω κοντα 90 ευρω σε γευσεις να ερθουν!!! Και οσο βλεπω τα ecopure και τα Nobacco στο γραφειο μου καθως και κάποια κινεζικα σκεφτομαι πως σε 1 εβδομαδα φευγω και θα εχω προβλημα στο αεροπλανο να περασω τοσα υγρα :hmmm:

εχω και εγω 5-6 γευσεις για review οταν με το καλο   ::)

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 12, 2009, 00:26 »
Παρέλαβα σήμερα και να οι πρώτες εντυπώσεις:
Το apple pie (18mg)  είναι απλά ΑΠΑΙΧΤΟ!! Τέλειο! Έτσι μου 'ρθε να το φάω. Γεύση πραγματικής μυλόπιτας με φρεσκότατο βούτυρο! Προσοχή, το άρωμα μένει για αρκετή ώρα στον ατμο. Το throat hit λίγο αλλά προσωπικά λίγο με ενδιαφέρει. Γενικά πιστεύω ότι οι τύποι πρέπει να είναι καλοί με τα αρώματα-γεύσεις φαγητών.

Το Black cherry δεν το δοκίμασα αλλά ο φίλος μου είπε ότι είναι πολύ έντονο.
Ούτε τη vanilla  δοκίμασα αλλά ο φίλος μου είπε ότι είναι αρκετά διακριτικό.

To heaven juice velvet cloud κάνει ΠΟΛΥ ατμό
Το ΜTS πράγματι κάνει τον ατμό παχύ και πυκτό σε σημείο να σε μπουκώνει. Ειδικά με VG. 

Το πρόβλημα είναι στις γεύσεις tobacco. Καμμία από τις τρεις (marlboro, mellow sunset, latakia) δεν μου άρεσε. ΟΛΕΣ έχουν την ίδια γεύση που δεν φέρνει καθόλου σε γεύση καπνού. Ειδικά το marlboro είναι φρίκη. Είναι σα να ατμίζεις κάτι σαν σιρόπι του βήχα (αλλά όχι γλυκό), με μάραθο. Έχουν ένα τσούξιμο-χτυπημα είναι στη μύτη όπως όταν σου μπαίνει ο καπνός της κάφτρας ενός ΚΤ στη μύτη. Έχουν ΟΛΑ μια γνωστή μυρωδιά που εδώ και ώρες προσπαθώ να συνειδητοποιήσω τι ακριβώς μου θυμίζει αλλά δεν μπορώ. Λίγο καλύτερα είναι η latakia και το mellow sunset. Σιγά-σιγά φαίνεται να περνάει η μυρωδιά αυτή και ίσως δεν πέτυχα τις αναλογίες, ίσως να θέλουν χρόνο να "οριμάσουν" και να "αναπνέυσουν" λίγο οι μίξεις (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Κάπου δε εδώ στο φόρουμ διάβασα οτι και η ίδια η VG οταν την αγόρασε κάποιος "φρέσκια" του μύριζε χορταρίλα). Πολλές φορές αλλιώς μυρίζει ένα υγρό και άλλη γεύση έχει. Εδώ, έχουν τη γεύση όπως ακριβώς τη μυρίζεις και στο μπουκαλάκι.

Η δοκιμή γίνεται με το j.stick και τον 801. Κόβω μόνος μου το 24mg heaven juice velvet cloud (στα 8mg) με VG και νεράκι (από το κλιματιστικό!!) και προσθέτω και άρωμα. Οι υπολογισμοί τον αναλογιών γίνονται με αυτό http://www.todmuller.com/ejuice/ejuice.php

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 12, 2009, 03:28 »
marbass  πολυ ενδιαφερουσες οι κριτικες των υγρων , περιμενω να μου τελειωσουν κατι υπολοιπα για να παραγγειλω κι εγω!
Ισως κανω λα8ος , αλλα νομιζω οτι το stick δεν ειναι το καταλληλοτερο για το τελικο συμπερασμα. Θα ηθελα να μας γραψεις και εντυπωσεις με αλλα ατομαιζερς. Για μενα το 401 δινει ολη τη γευση .
ΟΙ ιταλοι φαινεται οτι δουλεβουν πολυ καιρο τις γευσεις , αλλα δεν εχουν ιδεα απο τσιγαρισιες , ετσι οπως μας τα λες .
Δωσ τους λιγο χρονο και ξαναπεριμενουμε review.

Μερικες αποριες και παρατηρησεις....
Παράθεση
Το ΜTS πράγματι κάνει τον ατμό παχύ και πυκτό σε σημείο να σε μπουκώνει. Ειδικά με VG. 
Γιατι με VG ? το MTS δεν ειναι υγρο βαση ? Αν το πηρες με  νικοτινη ( οποτε το 8ες αραιωμενο) κανονικα πρεπει να το αραιωσεις με MTS σκετο , για να βγει συμπερασμα τι ειδους υγρο ειναι.

Παράθεση
και νεράκι (από το κλιματιστικό!!)
Γιατι το κοβεις ?  λογω παχυρευστου η αλλος λογος ?

Το MTS αναγραφει τα συστατικα του ?



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110515 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159751 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515284 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303226 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530733 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801583 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11046 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40978 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet