vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

OVERDOSE

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #90 στις: Νοεμβρίου 22, 2013, 11:52 »
Ετσι ειναι.......Ο εξοπλισμος παιζει μεγαλο ρολο.   Βεβαια μπορει ανετα να πορευτει και με απλα εμποριου η.τ.....

Ενας μεγαλος παραγοντας ειναι οντως το να ξερεις τι θελεις απο τα υγρα  (μπορει να ειναι και το πιο συμαντικο αυτο)

και ναι....η νικοτηνη δε χρειαζεται να ειναι σταθερη....


Εδω ειναι και η πιο μεγαλη βοηθεια που μπορει να παρει απο το φορουμ.  Ατομα με διάφορες γνωσεις για πολλα και διάφορα μπορουν να απαντισουν στις απορειες ενος νεου ατμιστη και να τον βοηθησουν να βρει κιαυτος αυτο που του αρεσει τελικα.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #91 στις: Νοεμβρίου 22, 2013, 11:56 »
Τα ποσοστα νικοτηνης που εχουμε στο η.τ. δεν ειναι απαγορευτικα για τον ανθρωπο.  Ειναι μεσα στα ορια ανοχης του οργανισμου.



Exει γινει πιο παλια μια συζητηση για το πόσα ml και mg ατμιζουμε και ενα γρηγορο αποτελεσμα ηταν οτι καποιος που κανει 2 ml  με 25 mg ,ειναι σαν να ατμιζει 10 ml με 5 mg....

Αρα σε γενικες γραμμες ειναι σχεδον το ιδιο.  Το παραδειγμα αυτο  δε σημαινει οτι ετσι ειναι 100% , απλα ειναι μια αναλογια θεωριτηκη για να δεις οτι και να κατεβεις πολυ χαμηλα σε mg , αν θελεις πολλα ml  θα εισαι παλι στα ιδια (θεωριτικα,δεν ειμαι και γιατρος να ξερω ακριβως τι γινεται).






Φυσικά και θα αλλάξει το ποσό νικοτίνης ανάλογα με τον ρυθμό χρήσης. Η νικοτίνη δεν παραμένει και αθροίζεται στον οργανισμό ώστε να υπολογίζουμε π.χ. πόσα τσιγάρα κάναμε στη ζωή μας για να δούμε πόση ποσότητα νικοτίνης πήραμε σε όλη μας την ζωή. Η νικοτίνη μεταβολίζεται συνεχώς από τον ανθρώπινο οργανισμό, και ο χρόνος ημίσειας ζωής της στον άνθρωπο υπολογίζεται σε μισή εώς 1 ώρα. Οπότε, τα επίπεδα νικοτίνης στο αίμα έχουν ΑΜΕΣΗ σχέση με τον ρυθμό καπνίσματος (και ατμίσματος) και με την περιεκτικότητα σε νικοτίνη του τσιγάρου (και του υγρού). Όπως επίσης έχει σχέση και με τον ρυθμό απορρόφησης της νικοτίνης από το τσιγάρο (ή τον ατμό).


Μενει να επιβεβαιωθεί επιστημονικα  το ποση τελικα νικοτινη απορροφά ο ανθρωπινος οργανισμος στην εισπνεομενη-ατμοποιημενη μορφη της και ολα τα αλλα ειναι απλα υποθεσεις.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #92 στις: Νοεμβρίου 25, 2013, 16:04 »
Κάνω έναν απλό υπολογισμό:

Κάπνιζα 50 τσιγάρα περιεκτικότητας σε νικοτίνη 0,6mg. Άρα, 50 Χ 0,6 = 30mg

Ατμίζω 5ml περιεκτικότητας σε νικοτίνη 10mg. Άρα, 5 Χ 10 = 50mg

Έχω, λοιπόν, μιά αύξηση στην πρόσληψη νικοτίνης της τάξης του 67% περίπου.

Σε καμμία περίπτωση δεν παραβλέπω ότι δεν εισπνέω, πιά, τα προϊόντα των 4.000 χημικών αντιδράσεων που εκτελούνται κατά την διάρκεια της καύσης του κτ. Αλλά από νικοτίνη? OVERDOSE?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #93 στις: Νοεμβρίου 25, 2013, 16:29 »
Το κ.τ. και το η.τ. δεν ειναι το ιδιο πραγμα.
Ο τροπος κι ο ρυθμος απορροφησης της νικοτινης με το η.τ. δεν ειναι ο ιδιος με το κ.τ.,
αρα δεν μπορεις να τα συγκρινεις με τον παραπανω τροπο.
Επισης, αν δεν κανω λαθος, η νικοτινη που αναγραφεται πανω στα πακετα των τσιγαρων
ειναι το ποσο που απορροφαται απο τον οργανισμο απο το κανπνισμα ενος τσιγαρου,
σε αντιθεση με αυτο που αναγραφουν τα υγρα που ειναι η περιεκτικοτητα του υγρου σε νικοτινη.

Αποσυνδεδεμένος lefthedef

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • το ατμίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #94 στις: Νοεμβρίου 25, 2013, 18:38 »
διαβασα ολα τα ποστ απο την αρχη και αφου τελειωσα το διαβασμα ,κατεληξα στο γεγονος οτι ολα αυτα ειναι πολυ θεωρητικα και χονδρικα υπολογισμενα.
οι λογοι που τα γραφω αυτα ειναι οι εξης :


πως καποιος μπορει να υπολογισει την νικοτινη που προσλαμβανει απο το η.τ ή απο το κ.τ. οταν αλλοι κατεβαζουν πολυ καπνο/ατμο ,αλλοι πιο λιγο και αλλοι απλα τον φυσανε χωρις να κατεβασουν καθολου ???


πως υπολογιζει καποιος το ποση νικοτινη προσλαμβανει  οταν εχουμε μονες αντιστασεις που παραγουν τον Α ατμο...και διπλες που παραγουν περισσοτερο ατμο λογω περισσοτερης ατμοποιημενης  ποσοτητας υγρου ???


επισης στους ατμοποιητες με κατω την αντισταση το φυτιλι βρεχεται συνεχεια αρα καιγεται περισσοτερο υγρο απο οτι σε ατμοποιητες με πανω την αντισταση....


ενα αλλο σημειο ειναι οτι ειχα δει καπου νομιζω σε βιντεο του καλλιτεχνη ... οτι η νικοτινη φευγει απο τον οργανισμο μας σε καποιες ωρες, αρα ειναι διαφορετικο να κανει καποιος
10 μλ 4αρας ολη την μερα  που σημαινει οτι προσλαμβανει νικοτινη πιο ομαλα παρα να κανει 2μλ 20αρας...οχι και τοση ομαλη προσληψη...


αυτα....απλα διατυπωνω μια γνωμη !!!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #95 στις: Νοεμβρίου 25, 2013, 18:47 »
Δεν ειμαι και καλος γνωστης του πως να δινω links , γιαυτο θα πω απλα οτι εχουν γινει εδω στο φορουμ διάφορες συζητησεις με γιατρους και χημικους σε άλλα νηματα πιο παλια και δεν ειναι ετσι οπως φαινετε το ολο θεμα .....
 
Καποιο παιδι που ξερει πως να δινει links αυτων των συζητησεων,θα ηταν καλο να βοηθησει........

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #96 στις: Νοεμβρίου 25, 2013, 19:28 »
Ακριβώς. Μέχρι να γίνουν επίσημες και λεπτομερείς έρευνες, μόνο εμπειρικά μπορούμε να μιλάμε.
Μην ξεχνάμε ότι κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά.
Πάντως, κοινός τόπος στο φόρουμ είναι πως όταν κάποιος μεταβαίνει σε ισχυρότερο εξοπλισμό, κατεβάζει τη νικοτίνη, ανεβάζει εν μέρει τα μλ, αλλά στο σύνολο κάνει λιγότερα μιλιγκράμ νικοτίνης στην ημέρα. Αυτό δε σημαίνει ότι ο οργανισμός του θέλει λιγότερη νικοτίνη, αλλά ότι κάνει καλύτερη πρόσληψη νικοτίνης από το υγρό που ατμίζει.
Οπότε, θέλει να είμαστε προσεκτικοί.
Καταρχήν, αν δοκιμάσεις κάποιο υγρό και σε καλύπτει απο χτύπημα, αραίωσέ το με λίγη μηδενική για να δεις πόσο προς τα κάτω αντέχεις. Μπορεί να διαπιστώσεις ότι και με 20-30% παρακάτω απολαμβάνεις το ίδιο. Αυτό σημαίνει ότι το πιο δυνατό υγρό κάποια στιγμή μπορεί να σε πείραζε.
Κατόπιν, αν διαπιστώσεις ότι για κάποιο λόγο ατμίζεις περισσότερο (άγχος, περισσότερη ώρα ελεύθερα χέρια κλπ) δοκίμασε να κατεβάσεις τα μιλιγκράμ ή έχε το νου σου για συμπτώματα όπως ζάλη, ναυτία, πονοκέφαλος
Αν πάρεις καινούριο πιο ισχυρό εξοπλισμό έχε πάλι το νου σου. Ή κατεβάζεις μιλιγκράμ, ή ατμίζεις πιο αραιά ή είσαι σε επιφυλακή.
Αν νιώσεις τα συμπτώματα, κατέβασε άμεσα τα μιτζί. Από μόνος του ο οργανισμός ζητάει λιγότερη νικοτίνη. Μηδενική ως 4 μιτζί. Για 2-3 μέρες.
Ακόμη και μέσα στην ημέρα, μπορεί να υπάρχουν ώρες που θέλεις περισσότερη ή λιγότερη νικοτίνη.
Τέλος, αν κρυολογήσεις ή αρρωστήσεις ή κουραστείς - γενικά αν σωματικά είσαι αδύναμος - πρόσεχε, μπορεί να χρειαστεί να μειώσεις προσωρινά τα μιλιγκράμ. Είτε κατεβάζοντας νικοτίνη, είτε κατεβάζοντας μλ.


Η υπερβαση του ορίου νικοτίνης που έχει ο κάθε οργανισμός εν δυνάμει είναι επικίνδυνη, αλλά στην πράξη ξεπερνάμε τα όρια τόσο, όσο να αισθανθούμε ενοχλήσεις, όχι να απειληθεί η ζωή μας. Δεν είναι ηρωίνη, να πάρεις μπαμ και κάτω την υπερβολική δόση (εκτός αν πιεις όλο το μπουκαλάκι) αλλά σταθερή ήπια πρόσληψη, που μπορεί να υπερβεί το προσωπικό όριο αντοχής του οργανισμού και αυτός να αντιδράσει. Προσοχή και όχι πανικός. Στην τελική και με το τσιγάρο σε μια έξοδο που το παρακάναμε μπορούσαμε να το πάθουμε ή το έχουμε πάθει.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #97 στις: Νοεμβρίου 25, 2013, 19:33 »
Το overdose έχει συμπτώματα συνήθως (πονοκεφάλους, ζαλάδες κτλ). Αν δεν έχεις κανένα δε νομίζω ότι υπάρχει πραγματικά κανένα πρόβλημα. Κάποια στιγμή αν μπορέσεις και θελήσεις κατέβασέ την λίγο ίσα ίσα να σου φύγει το... άγχος.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #98 στις: Νοεμβρίου 25, 2013, 19:59 »
Το κ.τ. και το η.τ. δεν ειναι το ιδιο πραγμα.
Ο τροπος κι ο ρυθμος απορροφησης της νικοτινης με το η.τ. δεν ειναι ο ιδιος με το κ.τ.,
αρα δεν μπορεις να τα συγκρινεις με τον παραπανω τροπο.
Επισης, αν δεν κανω λαθος, η νικοτινη που αναγραφεται πανω στα πακετα των τσιγαρων
ειναι το ποσο που απορροφαται απο τον οργανισμο απο το κανπνισμα ενος τσιγαρου,
σε αντιθεση με αυτο που αναγραφουν τα υγρα που ειναι η περιεκτικοτητα του υγρου σε νικοτινη.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω ότι η ποσότητα νικοτίνης που αναγράφεται στο πακέτο του κτ, είναι η ποσότητα που περιέχεται σε ένα τσιγάρο, ενώ αντίστοιχα για το ητ, είναι η ποσότητα που περιέχεται σε 1ml βάσης ή ατμιστικου υγρού. Ελπίζω η απορρόφηση από τον οργανισμό μας να είναι διαφορετική, όπως την περιγράφεις.

Sent from my ST21i using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #99 στις: Δεκεμβρίου 19, 2013, 00:53 »
Δεν ξέρω αν αν τα ΚΤ αναγράφουν το ποσό νικοτίνης που παίρνει τελικά ο οργανισμός ή το συνολικό περιεχόμενο, δεδομένου ότι το 90% καίγεται.
Πάντως, από πακέτα που εικονογραφούνται, κατά συντριπτική πλειοψηφία, από δυο λιοντάρια που στέκονται συμμετρικά και μεγαλόπρεπα γύρω από.. κάτι, ούτε ονειρεύτηκα, ούτε περιμένω να πάρω πληροφορία.

Η δική μου εμπειρία:
Ξεκίνησα τις πρώτες μέρες, πριν από 2,5 χρόνια, με 18 mg/ml. Τόσο υπολόγιζα τότε τις ανάγκες μου, καθώς μου είπαν ότι αυτή είναι η αντιστοιχία με τα βαριά ΚΤ που κάπνιζα.
Η δεύτερη εβδομάδα, πέραν των όλων θετικών, περιελάμβανε και ταχυπαλμίες...
... οι οποίες σταμάτησαν μόλις η νικοτίνη έπεσε στο 12...
... μετά από λίγους μήνες κατάλαβα ότι δεν μου ήταν αρκετή κι έτσι ξαναγύρισα στο 18, χωρίς παρενέργειες πλέον, εκτός από κάποιο βήχα που μάλλον ειχε σχέση με τα αρώματα.

Το δικό μου συμπέρασμα:
Σίγουρα ο βαθμός εισαγωγής της νικοτίνης διαφέρει. Άλλο το ΚΤ, άλλο το ΗΤ.
Όμως, μήπως πρέπει να παίζει καθοριστικό ρόλο και ο εθισμός και ο τρόπος του εθισμού;
Ο οργανισμός είναι συντηρητικό πνεύμα, αντιδρά σε κάποια αλλαγή, ακόμα κι αν αυτή είναι προς όφελός του. Έτσι εξηγώ την αντίδρασή του στα 18 mg στην αρχή και την απέραντη αποδοχή του κατόπιν.

Δηλ:
μήπως έχει σημασία όχι μόνο η νικοτίνη που λαμβάνουμε, σε δεδομένο χρόνο, αλλά και ο τρόπος;
και το χρονικό διάστημα στο οποίο ο οργανισμός μας αναγκάζεται στην αλλαγή αυτή;  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος otsitos

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και παραμιλώ, ωχ αμάν...
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #100 στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 11:41 »

Κανω μονο Η.Τ εδω και 7 μηνες. Τους τελευταιους 4 μηνες αρχισα να εχω συχνουρια και νυχτο-ουρια. Επισης οταν πηγαινα τουαλετα, ειχα το αισθημα οτι εχω και αλλο να βγαλω, αλλα ειτε εβγαζα ελαχιστο  ειτε δεν εβγαζα τιποτα  και μετα απο κανα 2 λεπτα ξαναγυρναγα.  Αυτο οι γιατροι το λενε "αισθημα ατελους ουρησης".


Πηγα σε ουρολογο, εκανα εξετασεις στο ουροποιοιητικο και προστατη (ψιλαφισεις, αιματολογικες, υπερηχους, καλιεργιες, κτλ κτλ) και ολες ηταν καθαρες. Με αρχισε στα χαπια ο γιατρος για να δει εαν καποιο φαρμακο θα με κανει καλα.


Παρατηρησα προσφατα, οτι τα συμπτωματα ηταν σε μεγαλη εξαρση την ωρα που ημουν στο γραφειο (την ωρα που ειχα το Η.Τ πιπιλα). Το μυαλο μου πηγε στο υγρο και ψαχνοντας στην ιατρικη βιβλιογραφια, ειδα οτι η υψηλη δοση νικοτινης εχει καταγραφει οτι μπορει να ερεθισει την ουροδοχο κυστη και να προκαλεσει συχνουρια και αλλες παρενεργιες στο ουροποιητικο. 


Εκοψα τελειως την νικοτινη και αρχισα να κανω μονο βαση (1/3 VG , 2/3 PG , μηδενικη νικοτινη) και τσουπ εξαφανιστηκαν ολα τα συμπτωματα.


Για την ιστορια το υγρο που ατμιζα το τελευταιο 4μηνο ηταν Halo Tribeca 12MG και εκανα περιπου 3 ml - 4 ml την μερα.


Δνε νομιζω οτι εχει να κανει με το υγρο, αλλα με την νικοτινη που επερνα οπου φενεται να επεφτε πολυ για την κυστη μου. Πιστευω να βοηθησα καποιους, που πιθανος να εχουν ή να εμφανισουν παρομοια συμπτωματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2014, 12:01 από otsitos »

Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #101 στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 12:52 »
Αυτο που λες το παθαίνω άμα πιω παραπάνω από ένα καφέ.Η γλυκερίνη τουλάχιστον η σκέτη προκαλεί ελαφριά αφυδάτωση έχω διαβάσει στην Wikipedia ,άρα πίνεις παραπάνω νερό παραπάνω κατουριμα.Εγώ αυτές τις μέρες έχασα την γεύση μου στα υγρα και κάνω βάση να στρωσω.

Sent from my U8800 using Tapatalk

Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #102 στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 23:49 »
Δύο ερωτησούλες.
Πρώτον είναι δύσκολο κάποια εταιρεία παραγωγής ατμιστικού υγρού να μας απαντήσει στο ερώτημα αν το ποσοστό νικοτίνης που αναγράφεται στα μπουκαλάκια αναφέρονται στο ποσοστό πρόσληψης νικοτίνης από τον οργανισμό ή στην περιεκτικοτητα νικοτίνης ανά ml?
Και δεύτερον. Στην αρχή του νήματος διάβασα πως πρόσληψη πάνω από 50 mg/l νικοτίνης την ημέρα μπορεί να προκαλέσει δηλητηρίαση μέχρι και θάνατο. Δηλαδή αν κάποιος ατμισει 4ml με περιεκτικοτητα 12mg/l δηλαδή 48 mg  είναι στα όρια δηλητηρίασης? Ρωτάω επειδή ακόμα και ένας μέσος πρώην καπνιστής δεν είναι δύσκολο να ατμισει 4ml.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #103 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 00:03 »
φίλε μου το 12 είναι 0,12 ποσοστό νικοτίνης ανά ml.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1930
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #104 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 00:04 »
Αναφέρεται στην ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ.
12mg είναι κανονικά 12mg/ml, δλδ σε κάθε ml υγρού, υπάρχουν 0.012 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ νικοτίνης. (Αυτό καταχρηστικά μπορούμε να πούμε ότι είναι 1.2% και οχι 0.12% όπως αναφέρεται παραπάνω)


Σε ότι αφορά τη δηλητηρίαση, δεν είναι προφανώς έτσι, αφού πολλοί από μας θα βλέπαμε τα ραδίκια ανάποδα εδώ και χρόνια!!! Η ποσότητα είναι περίπου τόσο (60mg αν δεν κάνω λάθος) αλλά αφορά νικοτίνη που θα απορροφηθεί αν θυμάμαι καλά από το δέρμα και σε μικρό χρονικό διάστημα, δλδ άμεσα.


Σίγουρα κάποιος με μεγαλύτερη ειδίκευση θα σου πει για το δεύτερο περισσότερα. Για το πρώτοπ είμαι σίγουρος

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110642 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159857 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515331 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146471 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303273 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530776 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801627 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet