vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #90 στις: Αυγούστου 17, 2014, 21:25 »
Δεν είπα οτι η atmoslab είναι γιατρός!!! Αναφέρουν στο site τους, οτι τα υγρα τους δεν θα πρέπει να καταναλώνονται απο διαβητικούς και θυλάζουσες!  Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτα.  Στηρίζομαι σε αυτά που γράφουν οι κατασκευαστές των υγρών!

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #91 στις: Αυγούστου 17, 2014, 21:33 »
Αν σε αυτο ειναι που εχεις κολλησει... μπορεις να ρωτησεις τον κατασκευαστη αυτον τι ειναι αυτο που υπαρχει στα υγρα του που δεν πρεπει να το καταναλωνουν διαβητικοι και θυλάζουσες... και γιατι.

Δεν ειναι αναγκη να υποθετεις συνδεσεις μεταξυ συγκεκριμενων ουσιων και ασθενειων.. μπορεις να ρωτησεις πρωτα και μετα με οτι στοιχεια συγκεκριμενα παρεις.. ενημερωσε και αυτους που δεν γνωριζουν (..αν θες...)

ΥΓ: Συγνωμη (απο τους φιλους διαβητικους) για την παρεμβαση στο θεμα.. δεν ειμαι διαβητικος και δεν το γνωριζω το θεμα και εγω.. οποτε σταματω και την παρεμβαση

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #92 στις: Αυγούστου 17, 2014, 21:38 »
Πρώτον, αυτό το διατήρηση της τάξης είναι των διαχειριστών/συντονιστών του νήματος, που σε αυτό από ό,τι φαίνεται στο κάτω μέρος της σελίδας είναι ο Tem και η Petra, και ξεχωρίζεις πως γίνεται όταν γράφουν με πράσινα γράμματα (ή κόκκινα, γιατί έχω και αχρωματοψία και ποτέ δεν τα ξεχώρισα!)

Στα επί του διαβήτη. Για την επισήμανση του AtmosLab και πολλών άλλων κατασκευαστών υγρών είχα απαντήσει πριν κάποιες σελίδες εδω. Βέβαια οι κατασκευαστές δεν είναι γιατροί, είναι επαγγελματίες. Για αυτό το λόγο θα δεις σε πολλά προϊόντα τροφίμων να αναφέρεται πως πιθανόν να περιέχουν φυστίκι ή σόγια, αλλά όχι ας πούμε πιπέρι, καθώς το ένα είναι αλλεργιογόνο και το άλλο όχι. Οι ενδείξεις υπάρχουν για να αποφύγουν μυνήσεις του μέλλοντος.

Εγώ συγκεκριμένα το μόνο που διαφημισα ήταν η Novorapid και η Lantus, που θα ήθελα να τις δω να κλείνουν με χαρά, μιας και οι φαρμακοβιομηχανίες είναι ίσως οι μοναδικές που ξεπερνούν τις καπνοβιομηχανίες σε αδιαφορία για την ανθρώπινη ζωή όταν αφορά το κέρδος, πόσο μάλλον στο θέμα του διαβήτη.

Διάβασε, όχι εδώ, σε ιατρικά περιοδικά, γενικά για το θέμα του διαβήτη. Αν ο σκεπτικισμός σου αφορά πράγματι την διαφορά σακχάρου από 90 σε 92 σου λέω να μην ανησυχείς. Τα μηχανηματάκια που έχουμε, αν κάνουμε δύο μετρήσεις την ίδια στιγμή από τα specs τους μπορούν να έχουν 10 μονάδες διαφορά. Οι γλυκαιμικοί δείκτες που έχουν εμφανιστεί τώρα, οι ορμονικές διαταραχές, οι μεταβολές αναλογιών σακχάρου/ινσουλίνης/γραμμαρίων υδατανθράκων ανάλογα με την ένταση άσκησης, τα "προβλήματα με τα αγγεία" που ανέφερες, αντλίες, κετοξέωση, διαβητικό κώμα. Έχεις ένα βουνό, κι όλοι οι διαβητικοί το ίδιο, που πρέπει να μάθεις πριν κατηγορήσεις κάποιον πως κάποιο προϊόν μπορεί να κάνει κακό σε μία ασθένεια, μόνο και μόνο επειδή κάποιος βγήκε και είπε πως η γλυκερίνη είναι γλυκιά κι ίσως κάνει κακό στους διαβητικούς.

Σκέψου ένα πρόβλημα υγείας που πιθανόν έχεις, ούτε και για αυτό έχει ερευνηθεί τίποτα. Αν πριν ξεκινήσεις είχε πει κάποιος τα μισά από όσα έχεις πει χωρίς να έχεις γνώση τι ισχύει αλλά για τη δική σου ασθένεια, θα είχες μπει στο άτμισμα; Δεν είμαι πειραματόζωο, το έχεις καταλάβει πολύ λάθος. Απλά πριν το ξεκινήσω έκανα τα μαθηματικά που σου έχω ξαναγράψει, και κατάλαβα πόσο αδαής ήταν αυτός που είπε πως θα μπορούσε ποτέ η γλυκερίνη στο άτμισμα να επηρρεάζει το ζάχαρο.

a little off topic: urahara, bravo μεν, με εξαίρεση τη συγνώμη! Γιατί είναι οι άλλοι διαβητικοί; Εδώ διαβάζουμε πως κακός γράφει ο καρδιολόγος που δεν είναι δαιβητολόγος, και ο ίδιος γράφει χωρίς να γνωρίζει πιο είναι το φυσιολογικό όριο ζαχάρου!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 17, 2014, 21:51 από exispathi »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #93 στις: Αυγούστου 17, 2014, 21:40 »
Φαντάζομαι θα έχεις ακούσει για τις υποχρεωτικές αναγραφές έτσι? Είναι απόλυτα φυσικό σε υγρά που περιέχουν νικοτίνη να αναγράφεται ότι δεν πρέπει να καταναλώνονται από εγκύους και θηλάζουσες, τουλάχιστον μέχρι κάτι τέτοιο να αποδειχτεί ασφαλές. Να πω επίσης ότι όπως δεν έχει αναφέρει κανένας γιατρός ότι τα υγρά είναι ασφαλή για διαβητικούς, έτσι επίσης δεν έχει αναφέρει κανείς ότι δεν είναι. Εσύ, πως βγάζεις οποιοδήποτε συμπέρασμα? Αν γνωρίζεις κάτι που οι υπόλοιποι δεν γνωρίζουμε, please share!

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #94 στις: Αυγούστου 17, 2014, 21:55 »
Να πω, ακομα 1-2 πραγματάκια. Δεν είμαι διαβητικός, αλλά γνωρίζω πάρα πολλά, απο άτομα που είναι. Το κακό είναι πως βλέπω τις επιπτώσεις του διαβήτη σε αυτά τα άτομα και με έχουν τρομάξει. Μιλάμε για τύφλωση, περιφερική νευροπάθεια και αρτηριοπαθεια, γάγγραινες, καρδιοπάθειες, κλπ.   Δεν είπα πως είναι καλύτερα να καπνίζει κάποιος διαβητικός απο το να ατμίζει. Απλα ήθελα να πω οτι για ένα διαβητικο, έιναι μονόδρομος η διακοπή κάθε επαφης του, με νικοτίνη και γλυκαντικά. Μπορεί να μην του ανεβάζει το ζάχαρο, αλλα και να του ανεβάζει τα τριγλυκερίδια, πάλι κακό είναι. Δεν μας πειράζει  όλους ρε παιδιά, αλλά αν πειράζει μερικούς απο εμάς, πρέπει να το πουμε. Ούτε να κινδυνολογήσω θέλω, ούτε τίποτα. Απλά να μην τα παίρνουμε όλα αμάσητα χωρίς έλεγχο.

ΥΓ. Μια διόρθωση. Δεν είναι μονόδρομος η διακοπη της επαφής ενος διαβητικού με τα γλυκαντικα. Ο περιορισμός με τα γλυκαντικα, είναι, για να είμαι πιο σωστος.

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 17, 2014, 22:04 από geminimax »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #95 στις: Αυγούστου 17, 2014, 22:15 »
ΞΑΝΑτρολλάρεις......

Έχεις ξαναρωτηθεί, που διάβασες πως η νικοτίνη, το τονίζω, η νικοτίνη, ή τα γλυκαντικά (που δεν είναι γλυκαντικό η γλυκερίνη, η ασπαρτάμη είναι, η στέβια, αλλά πάμε παρακάτω) ανεβάζουν τα τριγλυκερίδια. Ή που διάβασες πως η νικοτίνη ή γλυκερίνη στις ποσότητες που την ατμίζουμε έχει μπορέσει να επιφέρει οποιαδήποτε αρνητική ενέργεια στον οργανισμό. Θες να ξεχάσω αυτά που ξέρω;; Θες να πιστέψεις πως ο κάθε, το τονίζω, ο κάθε ένας που έχει την παραμικρή ανησυχία για την υγεία του σχετικά με το πρόβλημά του, θα πάρει σοβαρά όταν το ένα ποστ διαδέχεται το άλλο αποδεικνύοντας πως έχεις πετάξει 40 άδεια, κι άδεια τα ξαναμάζεψες;;;

Πάμε λίγο, αν θες να συμμετέχεις στη συζήτηση, μιας και δεν υπάρχει ερώτησή σου που προσωπικά να μην έχω απαντήσει, να μου απαντήσεις κι εσύ;

1) που διάβασες πως η νικοτίνη ή η γλυκερίνη ανεβάζει τα τριγλυκερίδια σε τέτοιες ποσότητες, όπως, δεν υποθέτεις, αλλά δηλώνεις πως γνωρίζεις.

2) Που διάβασες πως η νικοτίνη κάνει ζημιά στα αγγεία, όπως δήλωσες πως δεν υποθέτεις, αλλά είναι γνωστό

3) Ρωτήθηκες, μόλις στο από πάνω σου ποστ, πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν είναι ασφαλή τα υγρά για τους διαβητικούς.

Αλλά!! Στο πρώτο σου ποστ δηλώνεις
...........................
5ον. Δεν υπάρχουν μελέτες για χοληστερίνη, τριγλυκερίδια κλπ.
.........................
και τώρα γράφεις
................................
Μπορεί να μην του ανεβάζει το ζάχαρο, αλλα και να του ανεβάζει τα τριγλυκερίδια, πάλι κακό είναι. Δεν μας πειράζει  όλους ρε παιδιά, αλλά αν πειράζει μερικούς απο εμάς, πρέπει να το πουμε. .......................

Πόσο προωθητικό είναι η σκέψη σου λοιπόν, που υποθέτει χωρίς έρευνες. Οπότε από το να κάθομαι να απαντάω σε απορίες σου θα πω το εξής, στη μοναδική γλώσσα που θα το καταλάβεις.

Ξέρεις, δεν έχοπυν γίνει έρευνες που να το αποδεικνύουν, αλλά πιστεύω πως το άτμισμα θα μπορούσε να θεραπεύει το διαβήτη. Στην τελική δεν υπάρχει καμία έρευνα που να αποδεικνύει πως όχι μόνο μειώνει τα τριγλυκερίδια, το ζάχαρο του αίματος, και την επανόρθιωση των αγγείων, αλλά ακόμα και την επανακατασκευή των Β κυττάρων του παγγρέατος, ώστε να γλυτώσουμε μια για πάντα. Εγώ προσωπικά θα περιμένω τις έρευνες για να το αποδείξουν, αλλά είναι μία πιθανότητα που θα πρέπει να σκεφτούμαι σοβαρά..

Αποσυνδεδεμένος Nikos47

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #96 στις: Αυγούστου 17, 2014, 22:33 »
Ειρηνη υμιν....
Εκανα το πειραματοζωο, ετσι για τη συζητηση...
Χθες και σημερα κοιμηθηκα και ξυπνησα την ιδια ωρα, ηπια στην ιδια ωρα το φαρμακο μου ( eucreas ), δεν εφαγα πρωινο, εφαγα την ιδια ποσοτητα απο το ιδιο φαγητο το μεσημερι ( κοτοπουλο με πατατες κοκκινιστο ) και στο καπακι ενα μικρο πυραυλο algida ( ε τυπου 2 ειπαμε εχω , ειμαι και γλυκατζης), και εκανα και τις ιδιες "εργασιες"
Με μια μονο διαφορα χθες στην ιδια χρονικη περιοδο ατμισα 3ml ενω σημερα 6ml σε PG 55/ VG 45 ( θυσια παλι)
Λοιπον... εχω μετρητη το Bayern Contour XT (αποκλιση αποτελεσματος +- 15%)
Μετρηθηκα κλασσικα 2 ωρες μετα το φαγητο.
Χθες με 3 ml (55/45) ενδειξη 108
Σημερα με 6 ml (55/45) ενδειξη 96

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Η διαφορα ειναι εντος της αποκλισης, και προσωπικα μου διχνει οτι με διπλασιασμο αυτης της εστω μικρης ποσοτητας, δεν υπηρξε καμμια επιβαρυσνη.
Απο εκει και περα σε ενα μηνα που θα κανω και γλυκοζυλιωμενη θα εχω και καλυτερη ενδειξη....

Οπως ολοι λετε , μελετες δεν υπαρχουν... σε προσωπικο επιπεδο ομως, μετρησεις μπορει να κανει ο οποιοσδηποτε, διαβητικος η μη...

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #97 στις: Αυγούστου 17, 2014, 22:57 »
Σέβομαι ιδιαίτερα, το forum(εννοώ όλους εμάς) και τους ανθρώπους που το διαχειρίζονται. Απο εδώ, έχω μάθει πολλά, έχω γλυτώσει χρήματα, και έχουν φιλοξενηθεί  οι αποψεις μου. Δεν θα ήθελα να γράψω κατι παραπάνω γιατί δεν έχω να προσφέρω κάτι στην συζήτηση. Δεν έχω διάθεση αντιπαράθεσης αν και το έκανα μέχρις ενός σημείου. Επειδή όμως θέλω να προσφέρω κάτι και όχι να trollάρω, θα επανέλθω αν έχω κάτι να πω, με αποδείξεις, για την υγεία μου. Να πω τέλος οτι δεν σβήστηκε ή τροποποιήθηκε κανένα μήνυμα μου κάτι που εκτιμω.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #98 στις: Αυγούστου 18, 2014, 00:49 »
Και προφανώς πολύ σωστά πράττεις, καθώς τα γραπτά μένουν και η πλειοψηφία του φόρουμ είναι ιδιαίτερα μελετημένη και έτοιμη να τεκμηριώσει τα λεγόμενα. Έχουμε πει πολλάκις ότι σε είκοσι χρόνια που θα υπάρχουν μακροχρόνιες μελέτες, μπορεί να αποδειχθεί ότι με το άτμισμα βγάζεις ουρά. Μέχρι τότε, μένουμε στην παραδοχή ότι το μόνο αθώο για τα πνευμόνια και τον οργανισμό μας είναι ο καθαρός αέρας του βουνού και μέχρι εκεί. Μεγάλα παιδιά είμαστε, ας φερθούμε αναλόγως και ας φιλτράρουμε τις διαθέσιμες πληροφορίες όπως προβλέπεται.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #99 στις: Αυγούστου 18, 2014, 02:46 »

Μας λές τώρα αυτό:
Παράθεση
...Δεν είμαι διαβητικός, αλλά γνωρίζω πάρα πολλά, απο άτομα που είναι. Το κακό είναι πως βλέπω τις επιπτώσεις του διαβήτη σε αυτά τα άτομα και με έχουν τρομάξει.

Ενω πιο πρίν μας έχεις πεί αυτό:
Παράθεση

Τελικά είναι ή δεν είναι γλυκαντικές ουσίες? Μεταβολίζονται σε ζάχαρη ή όχι?  Δεν εξετάζω αν δεν είναι το ίδιο γλυκαντικές με την γλυκόζη (που είναι full γλυκαντικό). Αλλά αν απλά είναι. Ευχαριστώ.

Οποτε σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στην σελίδα της Ελληνικής Διαβητολογικής Εταιρίας, ωστε να καταλάβεις τι ακριβώς ειναι ο διαβήτης και πως λειτουργεί ως ασθένεια, και να μην προσπαθείς, ενω κάτσαμε ολοι με υπομονη να σου εξηγήσουμε, να μας πείσεις οτι είμαστε ελέφαντες, δείχνοντάς μας την φωτογραφία μιας καμηλοπάρδαλης, και λέγοντας μας οτι είναι καθρέφτης.
Αν εσύ π.χ, κανεις εξετάσεις αιματος καθε χρόνο, σε καποιο πιθανό τσεκ άπ, εμεις κανουμε πολυ μα πολύ συχνότερα και παρακολουθούμε ΟΛΑ οσα αναφέρεις, είτε είναι τριγλυκερίδια, είτε χοληστερόλες είτε γλυκοζυλιωμένες. Τις μεταβολές και τις αλλαγές θα τις είχαμε δεί εμπράκτως, οποτε η επιμονή σου προφανεστατα υποννοεί οτι είμαστε ψέυτες, και σου λέμε αλλα αντι αλλων, επειδή τι? Επειδή τα παίρνουμε ως διαβητικοι απο τις εταιρίες για να κρύψουμε την αλήθεια?
Αν εσυ εχεις τρομάξει που ΕΙΔΕΣ τις επιπτώσεις του ζαχάρου σε αλλους, ΕΜΕΙΣ ζουμε, με την πιθανότητα αφαίρεσης κανενός νεφρού, ή καποιου ακρωτηριασμου. Οποτε ΟΧΙ, δεν καταπίνουμε ΤΙΠΟΤΑ αμάσητο. Αν εσυ θες ερευνες και επίσημη διαβεβαίωση απο επίσημο όργανο, εμεις ως πρώην καπνιστές αρκούμαστε στην γνωμη του διαβητολόγου μας και στις αλλαγές η μή, που βλέπουμε στον οργανισμό μας.
Το οτι ειναι ακομα καλυτερη η διακοπή των πάντων είναι παντελώς αυτονόητο οχι μονο για μας που είμαστε ασθενεις, αλλα και για σένα που δεν είσαι.
Αλλα μεχρι τότε, Μην μας προσβάλλεις ομαδικώς, και ρίξε μια ματιά να μαθεις περισσότερα για το αντικείμενο απο το επίσημο οργανο, και οχι απο μας που προφανέστατα μας θεωρείς αναξιόπιστη πηγή!
Σε αναμένουμε με επαρκεις γνωσεις και νέα ευρήματα.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #100 στις: Αυγούστου 18, 2014, 03:16 »
Να θυμίσω τους απλούς κανόνες επικοινωνίας σε ένα forum: Λέμε τη γνώμη μας, χρησιμοποιούμε τα επιχειρήματά μας και μέχρι εκεί. Από εκεί και πέρα ο καθένας διαβάζει, κρίνει και πράττει αναλόγως, δεν έχουμε λόγο να πείσουμε τον άλλο ότι έχουμε εμείς δίκιο και όχι εκείνος.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #101 στις: Αυγούστου 18, 2014, 03:37 »
Να γράψει και η ταπεινή συντονίστρια, που αφού συμμάζεψε, τακτοποποίησε νήματα, εκλεισε την ηλεκτρική και δίπλωσε το φακιόλι, ευελπιστεί να της επιτραπεί κι αυτή να πει τη γνώμη της όπως κάνουν και τα απλά μέλη...


Αναρωτιέσαι πολύ λογικά μήπως η γλυκερίνη του ατμίσματος επιβαρύνει το ζάχαρο.
Σαφέστατα έχεις δει ανθρώπους να παθαίνουν διάφορες συμφορές από το ζάχαρο. Ατμιζαν άραγε και επιδεινώθηκε η κατάστασή τους με το άτμισμα; Ή αναφέρεσαι σε μη ατμιστές και ίσως καπνιστές;


Σου απαντούν λοιπον οι διαβητικοί ατμιστές, παραθέτοντας νούμερα, ότι οι μετρήσεις τους αποδεικνύουν ότι το άτμισμα ΔΕΝ επηρεάζει το ζάχαρο.


αναφέρεις μάλιστα κι εσύ ότι ο διαβητικός πρέπει να περιορίσει τις γλυκαντικές ουσίες, όχι να τις κόψει εντελώς. Πρόσεξε, μιλάμε για γλυκερίνη ισοδύναμη με μισό κουταλάκι ζάχαρης σε γραμμάρια ημερησίως. Ουδέποτε το φανταζόμουν ότι ακόμη και σε σαιτ διαβητικών θα γινόταν τέτοια συζήτηση σχετικά με το αν ο διαβητικός πρέπει να πίνει τον καφέ του σκέτο ή με μισό κουταλάκι ζάχαρη για να μην τυφλωθεί. (πάλι υπερβάλλω, διότι η γλυκερίνη μεταβολίζεται πιο αργά)
Λέγοντας για περιορισμό γλυκαντικών, φαντάζομαι πως δέχεσαι ότι η κάθε υπερβολή δεν είναι καλή. Πολλοί υδατάνθρακες (όχι απλά γλυκαντικές ουσίες) πρέπει να καταναλώνονται με προσοχή από τους διαβητικούς, αλλά αν κάποιος έφτανε στο σημείο να πει όχι υδατάνθρακες θα είχαμε άλλες δυσάρεστες επιπτώσεις στον οργανισμό. Αυτό το αναφέρω με μια δόση υπερβολής βέβαια.


Από τη στιγμή λοιπον που στο αναφέρουν, μαζί με τη γνώμη του γιατρού τους που ανέλυσε τα ευρήματα, προς τι η συνεχιζόμενη διαφωνία; Για να αποδείξεις το αντίθετο; Με μόνο στοιχείο την αμφιβολία μήπως κάποια στιγμή αποδειχτεί κάτι αντίθετο; Θα μπορούσες να πεις, οκ, με καλύψατε. Μέχρι να δημοσιευτούν έρευνες, βασίζομαι στα όσα μου λέτε.


Ζητάς τη γνώμη ενδοκρινολόγου. Ποιου ενδοκρινολόγου; Ενός που δεν έχει ασχοληθεί με το άτμισμα ιατρικά; Που δεν καλοξέρει τι είναι; Ενός που μπορεί η γυναίκα του να είναι πνευμονολόγος με δικό της ιατρείο διακοπής; Ενός που είναι φανατικός αντικαπνιστής κι αντιμετωπίζει κι εμάς ως κάτι ανάμεσα σε πρεζόνι κι αλκοολικό; Διότι οι καιροί είναι πονηροί και πρέπει να τα σκεφτόμαστε όλα. Βέβαια, σε αυτή την περίπτωση θα σε ρωτήσω γιατί ατμίζεις εσύ, όταν πάνω από ένας πνευμονολόγοι βγήκαν και είπαν ότι θα καταστραφεί η υγεία μας από το άτμισμα. Και το είπαν έντεχνα, αφήνοντας να εννοηθεί ότι καπνισμα, άτμισμα το ίδιο είναι για τον πνεύμονα. (και για τα ιατρεία τους διακοπής καπνίσματος φαντάζομαι. Ή για την μισαλλοδοξία/άγνοιά τους, μια και δεν βασίστηκαν σε έρευνες)


Γι΄αυτό βλέπεις αυτή την αντίδραση. Δεν είπες απλά τη γνώμη σου, αλλά προσπαθείς να την επιβάλλεις. Καλοπροαίρετα μεν, επίμονα δε

Αποσυνδεδεμένος Vagelis Grav

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #102 στις: Αυγούστου 18, 2014, 10:13 »
Καλημέρα και από εμένα.

Θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου σε σχέση με τον διαβήτη, την εγκυμοσύνη, το κ.τ & το η.υ.

Η σύζυγος μου είναι έγκυος κα παρουσίασε διαβήτη τύπου 2 και κάνει θεραπεία με ενέσεις ινσουλίνης.
Κάνει περίπου στις 6 μετρήσεις ημερησίως επειδή έχει και ένα θεματάκι με το πάγκρεας το οποίο είναι και υπεύθυνο για την έκκριση ινσουλίνης.
Μαζί με όλα αυτά όπως καταλαβαίνετε πρέπει να ακολουθήσει μία συντηρητική διατροφή (για μία εγκυμονούσα) και γενικότερα να προσέχει.
Λοιπόν ή σύζηγος μου άρχησε το η.τ μετά από παρότρυνση δική μου πριν τη διάγνωση και αφού ήταν έγκυος γιατί κάπνιζε πολύ.
Βέβαια μετά τη διάγνωση για διαβήτη οι μετρήσεις δεν έδειξαν ποτέ να επηρεάζονται από την χρήση του η.τ (ατμίζει 50-/50 VgPg).
Δεν σας κρύβω πως και εγώ είχα μπει σε διαδικασία έρευνας για το ητ σε σχέση με την εγκυμοσύνη και τον διαβήτη.
Μετά όμως από συζητήσεις με το γιατρό μας και βέβαια σε σχέση και με τις μετρήσεις καταλήξαμε στο ότι ΔΕΝ επηρεάζεται ό διαβήτης από το ητ.
Βέβαια η επίδραση της νικοτίνης σε μία έγκυο δεν την γνωρίζω. Σίγουρα όμως είχε απαλλαχθεί από όλες τις άλλες ουσίες του κτ.
Λέω είχε απαλλαχθεί για πλέον καπνίζει και κτ :angry_orange:

Εγώ προσωπικά πολλές φορές σε ερωτήσεις τύπου: Ρε συ ξέρεις τι μπορεί να σου κάνει το η.τ σε εσένα ή στη γυναίκα σου, το έχεις ψάξει? (και συνήθως αυτός που ρωτά κρατάει τσιγάρο στο χέρι).
Απαντάω: Το έχω ψάξει περισσότερο από όταν είμουν 14 και άρχισα να καπνίζω και πολύ περισσότερο απο εσένα και από τον καθένα που όταν άρχισε να καπνίζει δεν ήξερε τι  του προκαλεί αυτό που κάνει, αλλά και τώρα που ξέρει δεν κάνει κάτι γιαυτό. :bye:


Αυτή ήταν η δική μου γνώμη και άποψη σε σχέση με το θέμα!


edit: Συγνώμη για το λάθος. Έκανα ένα EDIT  και προσθεσα ένα ΔΕΝ το οποίο ήταν μεγιστης σημασίας για το ποστ μου. μακακκία μου  :idiot1:



Κάποια συμπεράσματα έχουν βγει ως τώρα.
Η συνέχεια εδώ:

Άτμισμα και σακχαρώδης διαβήτης (ή: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο)

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 20:47 από Atmos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110744 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159964 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146497 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303300 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530842 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201480 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801673 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet