vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

207 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, Tazz, dimitrisd, dkostas, Jorge, manoslykos, Alexander20, sakissalonika

Twitter

Η.Τ και γονιμοτητα σπερματος ?????

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Η.Τ και γονιμοτητα σπερματος ?????
« στις: Μαρτίου 19, 2014, 08:03 »
Το συγκεκριμενο θεμα σκεφτηκα πολυ πριν το ανοιξω λογω της ιδιαιτεροτητας του, πιθανων παρανοησεων που μπορει να δημιουργησει, και επειδη τους 6 τελευταιους μηνες που με απασχολει και το ψαχνω δεν υπαρχει ακομα και διεθνως, καμια αναφορα.
Επιγραμματικα και απλοποιημενα λοιπον επειδη το site δεν ειναι ιατρικο:
Πριν 2,5 χρονια  εξεταση σπερματος (σπερμοδιαγραμμα) στο πλαισιο γενικων εξετασεων, ολα φυσιολογικα.
Πριν δυο χρονια κοβω το καπνισμα-αρχιζω ατμισμα, και αυτη ειναι η μοναδικη αλλαγη στο τροπο ζωης μου.
Πριν 6 μηνες με αφορμη μια ουρολοιμωξη/προστατιτιδα εξεταζεται και το σπερμα για προληπτικους λογους και βρισκεται χαλια.
Αντιμετωπιζονται με φαρμακα οι λοιμωξεις μηπως δημιουργησαν αυτες το προβλημα στο σπερμοδιαγραμμα, αλλα με νεα εξεταση μετα τον προβλεπομενο χρονο το σπερμα ακομα χειροτερο...
Με τον ουρολογο μου (ειμαι κι εγω γιατρος, αλλης ειδικοτητας), μετα απο ολες τις εξετασεις ολο αυτο το καιρο εχουμε καταληξει πως το πιθανοτερο ειναι η κατασταση αυτη να ειναι τυχαιο γεγονος (στην ιατρικη τυχαιο ειναι οτιδηποτε που με τις ΤΩΡΙΝΕΣ μας γνωσεις δεν μπορει να εξηγηθει.
Λιγοτερο πιθανον στη περιπτωση μου (για διαφορους λογους) ειναι να οφειλεται σε κιρσοκηλη (μετρια) που εχω και ειναι η κυρια αιτια υπογονιμοτητας στους αντρες στο γενικο πλυθησμο. Θα υποβληθω σε χειρουργικη αποκατασταση που ειναι απλη, αλλα τα αποτελεσματα θα τα ξερουμε μετα απο 4 μηνες.
Ο Αγνωστος Χ ειναι η συνηθεια που εχω αλλαξει τα τελευταια χρονια, δηλαδη το Η.Τ. η συσχετιση του οποιου με τη γονιμοτητα δεν εχει διερευνηθει (η νικοτινη ξερουμε οτι επιρεαζει, αλλα εγω ημουν βαρυς καπνιστης ουτως η' αλλοιως πριν 2,5 χρονια οταν οι εξετασεις ηταν καλες...).


Μηπως οποιος ειναι σε αναπαραγωγικη ηλικια και ατμιζει για πανω απο   ενα χρονο να παει να κανει ενα σπερμοδιαγραμμα (απλη εξεταση με κοστος γυρω στα 70 ευρω, αλλα με... αβολη διαδικασια που μπορει να μας κανει να το σκεφτομαστε διπλα.... ),για να εχει το κεφαλι του ησυχο??? 
 Βεβαια σε ενα δευτερο επιπεδο αν μαζευτει αρκετη εμπειρια με ατομικες μετρησεις απο εδω μεσα θα μπορουσαμε να βγαλουμε πρωτα συμπερασματα για συσχετιση η' οχι Η.Τ και γονιμοτητας

================
Προσθήκη από τον συντονισμό:


Επειδη ειχα ανοιξει το θεμα πριν δυο μηνες, και για να μην προκληθει ανησυχια σε καποιον που θα googlαρει, εχω να πω πως το ατμισμα αθωωθηκε πανηγυρικα για το συγκεκριμενο προβλημα, μια που υπευθυνο αποδειχθηκε ενα εξαιρετικα επιμονο μικροβιο που με εγκατεληψε μετα απο δυνατη αντιβιωση. Τωρα ολα ειναι τελεια!!!!  :heat:


Πριν προλαβει να στεγνωσει το μελανι απο τις καλες εξετασεις, η συντροφος ευρεθη εγκυος!!!! Χωρις να το εχουμε προγραμματισει...    ;D ;D
Μηπως να συστηνεται το η.τ ως μετρο κατα της υπογεννητικοτητας? ??? ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2014, 00:26 από Atmos »

Απ: Η.Τ και γονιμοτητα σπερματος ?????
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 19, 2014, 09:18 »
Ίσως είναι τα αποτελέσματα του τσιγάρου.

Sent from my U8800 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Η.Τ και γονιμοτητα σπερματος ?????
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 19, 2014, 09:24 »
Θα πρέπει να υπάρχει και παλαιότερη εξέταση όμως για να φανεί τυχών διαφορά...

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η.Τ και γονιμοτητα σπερματος ?????
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 19, 2014, 09:28 »
Φίλε DIMTH σου εύχομαι από καρδιάς ό,τι καλύτερο στην (εύκολη) επέμβαση και γενικότερα. ΤΟ θέμα είναι ότι οι περισσότεροι που αρχίζουμε το άτμισμα δεν είμαστε και 20αρηδες, οπότε πολλές φορές το άτμισμα συμπίπτει χρονικά με το σημείο της καμπύλης της ζωής μας που η γραμμή αρχίζει και "κατεβαίνει" σε ότι αφορά την φυσική μας κατάσταση και πολλές φορές ενοχοποιούμε τον παράγοντα "Χ" που άλλαξε εμφανώς στην ζωή μας ενώ αυτό που αλλάζει κυρίως είναι το σώμα μας. Ειδικότερα για το θέμα που αναφέρεις, το ποσοστό των ανδρών με αυτό το πρόβλημα καθώς και το πσοσοτό των γυναικών με το αντίστοιχο είναι τεράστιο και οφείλεται στο τρόπο ζωής μας (άγχος, διατροφή, κάπνισμα, κ.λπ.). Το ότι το καταγράφεις πάντως είναι καλό και χρήσιμο όπως επισημαίνεις για συμπεράσματα.

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η.Τ και γονιμοτητα σπερματος ?????
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 19, 2014, 09:30 »

 Βεβαια σε ενα δευτερο επιπεδο αν μαζευτει αρκετη εμπειρια με ατομικες μετρησεις απο εδω μεσα θα μπορουσαμε να βγαλουμε πρωτα συμπερασματα για συσχετιση η' οχι Η.Τ και γονιμοτητας
1. Κατά λάθος πάτησα το bravo, για παράθεση το πήγαινα...
2. Δε νομίζω ότι μπορούν να βγουν έτσι αξιοσημείωτα συμπεράσματα που να δείχνουν κάτι, όσες μετρήσεις και να έχεις από εδώ, ότι αποτελέσματα και να έχεις. Μια έρευνα - μελέτη δεν μπορεί να βασιστεί μόνο σε αποτελέσματα μιας εξέτασης έτσι τυχαία.
Αυτό μόνο μετά από σωστή έρευνα θα μπορούσε να φανεί. Με ανάλυση πολλών παραμέτρων και δείγματος ανά ηλικία και γενικά κατηγοριοποίηση του δείγματος.
Είναι πάρα πολλά άλλα που παίζουν ρόλο σε πιθανή υπογονιμότητα και θα πρέπει να ληφθούν υπ' όψη ως παράμετροι από το δείγμα που θα έχεις. Όπως πχ προσωπικό ιστορικό, ηλικία, οικογενειακό ιστορικό, παθήσεις προϋπάρχουσες (όπως ζάχαρο, πίεση κλπ), κλπ, κλπ, κλπ.
Κατ' εμένα, δυστυχώς και 70 τυχαία αποτελέσματα να υπάρξουν εδώ, δε θα λέει τίποτα ως αποτέλεσμα και σίγουρα δε θα μπορώ να καταλήξω σε συμπέρασμα...


Καλή επιτυχία στην επέμβαση!
Εύχομαι να οφείλεται εκεί, και να έχεις τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα!  :)

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Η.Τ και γονιμοτητα σπερματος ?????
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 19, 2014, 11:23 »
εγω ερχομαι να ανατρεψω τον φοβο αυτο και να πω οτι 1 χρονο μετα την διακοπη καπνισματος οπου το αντικατεστησα με ατμισμα απεκτησα το παιδι μου......... ;)
ενω 3 χρονια πριν δεν μπορουσα να αποκτησω παιδι ...................παρολο τις προσπαθεις που εκανα.....!!!!! ;D


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10833.msg548184.html#msg548184





« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2014, 12:21 από KINGGREECE »

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η.Τ και γονιμοτητα σπερματος ?????
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 19, 2014, 20:30 »
Ναι, αυτό είναι γεγονός! Ότι δηλαδή το κτ φέρνει υπογονιμότητα. Και σε ζευγάρια που δυσκολεύονται, το πρώτο που τους συστήνουν είναι να κόψουν το κτ.
Γι' αυτό και βρήκα πολύ σωστό αυτό που έγραψε κι ο panos_smokeit, πιο πάνω...!
Γενικά παίζουν τόσα μα τόσα πολλά ρόλο σε αυτό το θέμα.... Ακόμα και το άγχος που είναι αυξημένο πια στη ζωή μας... αυτό κι αν παίζει ρόλο! Ακόμα και μια φαρμακευτική αγωγή, ή ακόμα κι η έγνοια μας για το αποτέλεσμα!
Εύχομαι πάντως και πάλι, καλή επιτυχία στην επεμβασούλα στο φίλο μας, και γρήγορα τ' αποτελέσματα να του διαψεύσουν και το post του! Μακάρι να μας έχει ευχάριστα νέα μετά από λίγο καιρό...  ;)

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η.Τ και γονιμοτητα σπερματος ?????
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 19, 2014, 20:35 »
Εγώ 19 χρόνια καπνιστής απέκτησα ενα αγοράκι
Και μετά απο 1 1/2 χρόνο ατμιστής απέκτησα μια κοράκλα


Συμπέρασμα:


Το άτμισμα αντενδείκνυται για όσους θέλουν αγόρια  :))

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Η.Τ και γονιμοτητα σπερματος ?????
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 20, 2014, 10:19 »
τωρα καταλαβα γιατι εχω εναν μαντραχαλο 23 χρονων..... :))

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η.Τ και γονιμοτητα σπερματος ?????
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 20, 2014, 20:55 »
Επειδη ειχα ανοιξει το θεμα πριν δυο μηνες, και για να μην προκληθει ανησυχια σε καποιον που θα googlαρει, εχω να πω πως το ατμισμα αθωωθηκε πανηγυρικα για το συγκεκριμενο προβλημα, μια που υπευθυνο αποδειχθηκε ενα εξαιρετικα επιμονο μικροβιο που με εγκατεληψε μετα απο δυνατη αντιβιωση. Τωρα ολα ειναι τελεια!!!!  :heat:

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Η.Τ και γονιμοτητα σπερματος ?????
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 21, 2014, 00:45 »
οποτε να χρησιμοποποιουμε τωρα προφυλαξεις?δεν ειμαστε ασφαιροι?φτου.... :eyesplash: :eyesplash: :eyesplash: :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Η.Τ και γονιμοτητα σπερματος ?????
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 21, 2014, 01:02 »
Μπράβο και με υγιές μέλλον  :yes:

Σε λίγο καιρό, όταν και αν μπουν οι γνωστές επισημάνσεις που υπάρχουν στα πακέτα ΚΤ,  θα λέμε:
Μην μου δίνεις αυτό που λέει "το ΗΤ δεν περιορίζει τη γονιμότητα"
Φέρε το άλλο που γράφει "ΔΕΝ προκαλεί υγρό στους πνεύμονες".
Ή το "ομορφαίνει δεν παχαίνει και τα δόντια τα λευκαίνει"
Ή αυτό με τις "114 έρευνες (τουλάχιστον)..."
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2014, 01:08 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η.Τ και γονιμοτητα σπερματος ?????
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 29, 2014, 20:31 »
Επειδη ειχα ανοιξει το θεμα πριν δυο μηνες, και για να μην προκληθει ανησυχια σε καποιον που θα googlαρει, εχω να πω πως το ατμισμα αθωωθηκε πανηγυρικα για το συγκεκριμενο προβλημα, μια που υπευθυνο αποδειχθηκε ενα εξαιρετικα επιμονο μικροβιο που με εγκατεληψε μετα απο δυνατη αντιβιωση. Τωρα ολα ειναι τελεια!!!!  :heat:


Πριν προλαβει να στεγνωσει το μελανι απο τις καλες εξετασεις, η συντροφος ευρεθη εγκυος!!!! Χωρις να το εχουμε προγραμματισει...    ;D ;D
Μηπως να συστηνεται το η.τ ως μετρο κατα της υπογεννητικοτητας? ??? ;)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η.Τ και γονιμοτητα σπερματος ?????
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 04, 2014, 17:44 »
Μακάρι να δημιουργούσε πρόβλημα στο σπέρμα, μήπως και σταματήσω στα 3 παιδια γιατί 4ο δεν παίζει.. Και μάλιστα τα έκανα όσο κάπνιζα κτ...Φυσικά πλάκα κάνω (για την δημιουργία προβλήματος στο σπέρμα) ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110585 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159799 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515308 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146459 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303244 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530751 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801605 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11051 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40988 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet