vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

263 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Blackwolf, Jorge, lagoudakis

Twitter

tribeca vs RY4

Απ: tribeca vs RY4
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 22, 2012, 22:40 »
Καλό το ry4. Δεν λέω. Αλλα οχι δεν φέρνει απλώς μου θυμιζει ποσο μου λέιπει αυτο το μυστηριο που ακουει στο ονομα tribeca. Είναι σαν ταξίδι που ποτέ δεν ξέρεις που θα σε πάει ειδικά αν το αφήνεις στην άκρη και το πιάσεις μετα από μέρες. Αν ενα υγρό μπορει να ονομαστεί σαγηνευτικό με την ανατολίτικη έννοια του όρου τότε το tribeca ειναι η απόλυτη ατμιστική αποπλάνηση για κάθε ουρανίσκο.
Ότι και να πει κανείς για το  Τribeca μόνο υπερβολικό δεν μου ακούγεται εμένα. Τέτοιο υγρό δεν υπάρχει...

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: tribeca vs RY4
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουαρίου 22, 2012, 22:50 »
Εγω παιδια ειμαι στο αλλο ακρο...Tribecca doesn't stand a chance against RY4... :yes:
Αν μου ελεγαν αυριο θα σταματησουν ολες οι γευσεις και θα βγαινει μονο μια γευση υγρων στον κόσμο,ποια θες να ειναι αυτη θα ελεγα χωρις δευτερη σκεψη και δισταγμο RY4... :dontknow:

Υ.Γ. Ατμιζω μονο VG υγρα... :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2012, 22:56 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος armados

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: tribeca vs RY4
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουαρίου 22, 2012, 22:57 »
Εγω παιδια ειμαι στο αλλο ακρο...Tribecca doesn't stand a chance against RY4... :yes:
Αν μου ελεγαν αυριο θα σταματησουν ολες οι γευσεις και θα βγαινει μονο μια γευση υγρων στον κόσμο,ποια θες να ειναι αυτη θα ελεγα χωρις δευτερη σκεψη και δισταγμο RY4... :dontknow:

Υ.Γ. Ατμιζω μονο VG υγρα... :yes:
:thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: tribeca vs RY4
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουαρίου 22, 2012, 23:38 »
Η ταπεινή προσωπική μου άποψη:


Όταν δοκίμασα (από έναν φίλο) πρώτη φορά το RY4 της fl.art μου φάνηκε ψιλοαδιάφορο.
Σε μια δεύτερη δοκιμή, μήνες αργότερα, μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.
Όταν δοκίμασα να φτιάξω το δικό μου DIY υγρό, ήταν πάλι "έτσι κι έτσι".
Αυτά τα "σκαμπανεβάσματα" στην ποιότητά του μ'έκαναν και το παράτησα σαν άρωμα.


Της NoBacco δεν το έχω δοκιμάσει (ακόμα).


Αν πάλι είχα να διαλέξω από τα Tribeca σε mg νικοτίνης, από "αρωματικής" άποψης θα ξεχώριζα το εξάρι. Ήταν το μόνο που μετά την ωρίμανση έβγαζε κάτι από ψητό καλαμπόκι που λείπει από όλα τα υπόλοιπα.(μου άρεσε πολύ αυτή η αίσθηση στην οσμή).
Το πιο "σκληρό" απ'όλα δε, είναι το 24άρι. Ίσως να είναι και το "υποδεέστερο" σε άρωμα, απ'όλες τις περιεκτικότητες σε νικοτίνη των Tribeca. (πολλοί υποστηρίζουν το αντίθετο)


Γι'άλλη μια φορά, σχετικά με τα υγρά και τις προτιμήσεις μας σε αυτά, καταλήγω στο συμπέρασμα:
...περί ορέξεως, γλυκερινόπιτα !!!


Υ.Γ. θερμή παράκληση, όταν αναφέρεστε στο RY4, να γράφετε και από ποιά εταιρεία. Απ'ότι έχω καταλάβει, έχουν αρκετές διαφορές το ένα με το άλλο...

Αποσυνδεδεμένος armados

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: tribeca vs RY4
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 22, 2012, 23:43 »
ποσο τοις % εβαλες?η fa στο ετοιμο βαζει 4%.δοκιμασε το και αστο 10 μερες να δεσει.αν θες βαλε κ μια σταγονα wizard.

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: tribeca vs RY4
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 22, 2012, 23:49 »
Η γνωριμια μου με το RY4 ηταν μεσω nobacco.
Μου αρεσε αυτο, οπως και το RY3 της ιδια εταιρειας. Οταν καποιος φιλος μου εδωσε και δοκιμασα το tribeca δεν αργησα να καταλαβω τις ομοιοτητες τους.

Επειδη λοιπον μετα απο καποιο χρονο, δεν βρηκα καποιο καπνικο να με ικανοποιει (πλην του Fotia), λεω να δοκιμασω με το RY4, που τουλαχιστον αυτο αποτελει ενα καποιο σημειο αναφορας γευσης.

Λεω να παραγγειλω απο FA.it τι μεταφορικα εχει για Ελλαδα?

Edit: Υπαρχει ελαχιστη-μεγιστη ποσοτητα σαν περιορισμος?

Αποσυνδεδεμένος armados

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: tribeca vs RY4
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 22, 2012, 23:52 »
δεν ειναι πολλα αλλα θα περιμενεις 1 μηνα.θα σου προτεινα απο toscanamall.com  ειναι επισημος dealer fa.υπολογισε 1 εβδομαδα.και 4 ευρω μεταφορικα.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: tribeca vs RY4
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 02:04 »
Για μενα παιδια πολύ μικρη σχέση έχει το tribeca με το RY4(Dekang). Mάλιστα τωρα που ανακάλυψα το topic, κάνω πάλι συγκριση, ατμίζοντας σε 2 διαφορετικά καρτάκια τα 2 υγρά... :) Το ry4 είναι εντονότατα αρωματικό, ''κερασώδες'' και too much για μένα, ενώ το tribeca αρκετά ήπιο, πολύ λιγότερο αρωματικό και εξ'ίσου καπνικό, ίσως μοιαζουν λίγο στην εκπνοή αλλα κι εκει χωραει συζήτηση... Ειλικρινά θα ευχόμουν να μου αρεσε το ry4 ή οποιδήποτε αλλο υγρό της dekang περισσοτερο από τo tribeca, γιατι η τιμή τους είναι στο 1/4 απ'αυτών της halo... :( Nα σημειώσω ότι έχω το dekang σε 11mg ενώ το halo σε 18mg και ατμίζω με 4.2V σε καρτομαιζερ των 2,3ml. Επίσης το throat hit των dekang στα 11mg μου είναι αρκετό(ενώ σε αλλες μάρκες το 11-12 μου φαινεται αέρας κοπανιστός) κι απέχει σχετικά λίγο απ'τα 18mg του tribeca.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: tribeca vs RY4
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 02:07 »
Παιδια δεν παιζει ρολο μονον ποιας εταιρειας το RY4 εχουμε δοκιμασει αλλα και τι βάσης ειναι....
Εχω την εντυπωση πως η VG αναδεικνυει καλυτερα τις γευσεις των υγρων γενικά αλλά και του RY4 ειδικά... :yes:

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: tribeca vs RY4
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 02:20 »
Στο φορουμ εχω διαβάσει από αρκετούς το αντίθετο, ότι η vg ''κρύβει'' τα αρώματα και η pg τα αναδεικνύει. Δεν έχω σιγουρη, προσωπική γνώμη ακόμα αλλα από μια και μοναδική σύγκριση που έχω κάνει (USA mix 80%PG - 20%VG με USA mix 80%VG - 20PG και τα 2 dekang) μάλλον συμφωνω :hmmm: Απλά είδα ότι το VG ''γλυκίζει περισσότερο... Όσον αφορά το RY4 που αναφέρθηκα πριν είναι 80%PG - 20VG.
 

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: tribeca vs RY4
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 02:25 »
Δεν ξερω.... η αισθηση της γευσης ειναι καθαρα υποκειμενικη στον καθε εναν απο εμας...
Εγω ενας απο τους λογους που προτιμω την VG ειναι επειδη πιστευω πως το χτύπημα της PG κρύβει την γευση... :dontknow:
Εχω δοκιμασει πολλες φορες και αρκετα διαφορετικα υγρα, απο διαφορετικες εταιρειες με PG απο τις υψηλοτερες περιεκτικοτητες σε PG μεχρι και σε ποσοστο 90%VG και 10% PG.... Εχω καταληξει πως η PG αφ'ενος δεν μου αρεσει καθολου και αφ'εταιρου πως κρυβει την γευση... :yes:
Βέβαια...εγώ ειμαι λάτρης των "γλυκών" γεύσεων και εδω ερχεται αυτο που ειπα στην αρχη του μηνυματος οτι η γευση καθε ενος απο εμας ειναι υποκειμενικη... ;)
Ψηφιζω λοιπον RY4 σε VG βάση γενικά!  :yes: (Η εταιρεια που προτιμω ειναι η Ecocig)...

Αποσυνδεδεμένος atmomageiras

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμίζειν εστίν φιλοζωείν
Απ: tribeca vs RY4
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 03:10 »
Halo Tribeca 6mg / Ecocig RY4 (όλων των ειδών τους πειραματισμούς σε VG-PG με νικοτίνη από 9mg & κάτω) :

Έχοντας δοκιμάσει τα 2 παραπάνω υγρά στο ego-T μου & διαβάζοντας παράλληλα τα σχόλια σ'αυτό το topic, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι κάτι δεν πάει καλά με τον ατμοποιητή μου ;D Κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη τα 2 υγρά σαν γεύση & σαν όσφρηση δεν έχουν καμία απολύτως σχέση μεταξύ τους! Περισσότερο θα έλεγα ότι μοιάζει το RY4 με το Golden Margy πχ παρά με το Tribeca. Για την ακρίβεια, θα χαρακτήριζα το RY4 ως Golden Margy δίχως μέλι.

Για να το προχωρήσω ακόμα παραπέρα & να κάνω μια πικάντικη παρομοίωση, θα έλεγα ότι ατμίζοντας το RY4 γεννιέται ο θαυμασμός απ'την ομορφιά που αναδύει το άρωμα & οδηγούμαι σ'έναν "πλατωνικό έρωτα". Οι επόμενες τζούρες βγαίνουν με τρυφερότητα, στοργή & φροντίδα ώστε να κρατήσει ομοιόμορφα το ειδύλλιο & να μην μαραθεί η σχέση. Αντιθέτως ατμίζοντας το Tribeca γεννιέται η λαιμαργία απ'το έκφυλο μυστηριώδες άρωμά του & εξωθεί τις επόμενες τζούρες μου σε ανεξέλεγκτες παρορμήσεις... βουρ στον πατσά & όσο αντέξει. Είναι η άλλη όψη του έρωτα, η πιο κυνική. Αυτή που δίνει σάρκα & οστά στην λαϊκή έκφραση: ο έρωτας περνάει απ'το στομάχι. Είναι επικίνδυνα εθιστικό σε σημείο που κάποιες φορές δεν το ατμίζω αλλά με ατμίζει!

Συμπερασματικά θα έλεγα ότι αν τα 2 αυτά αρώματα ήταν γυναίκες, την μεν Tribeca θα την ήθελα για ερωμένη πολυτελείας (αρμυρή τιμή γαρ) ενώ την RY4 θα την παντρευόμουν.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: tribeca vs RY4
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 03:14 »
RESPECT στην λογοτεχνικου επιπέδου περιγραφή σου...  :respect: :respect: :respect:

Απ: tribeca vs RY4
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 03:15 »
Όπως λένε μου αρέσουν οι ξανθιές αλλά παντρεύομαι μελαχρινή :))

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: tribeca vs RY4
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 03:18 »
Συμπερασματικά θα έλεγα ότι αν τα 2 αυτά αρώματα ήταν γυναίκες, την μεν Tribeca θα την ήθελα για ερωμένη πολυτελείας (αρμυρή τιμή γαρ) ενώ την RY4 θα την παντρευόμουν.

 :laugh1: :respect:

εσύ το RY4, o  Pastafarai το Fog, καλά πάμε εδω μέσα!!

Κοίτα μη το αφήσεις κι εσύ μετά από λίγο καιρό για καμία κινέζα εφετζού σουρλουλού!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110672 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159872 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515339 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303277 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530805 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201475 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801634 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40994 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet