vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

249 επισκέπτες, 5 χρήστες
Alexander20, Buliwyf, gama, zalaros, nik33134

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος SpirosVaper

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα σ όλους βρήκα σε ενα συρτάρι 2 απο τις παρακάτω, κανουν για pico? ( δε βαζω λινκ, εχω την εντυπωση οτι δεν επιτρεπεται )

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Από άποψη διαστάσεων ναι. Εγώ δεν θα τις έβαζα πάντως. Το κόστος μίας μπαταρίας είναι ευκαταφρόνητο για να εμπιστευόμαστε κάτι άγνωστο που βρήκαμε στο συρτάρι άγνωστο από πότε και με άγνωστα χαρακτηριστικά. 

Ψάχνοντας την μπαταρία αυτή που έβαλες στο ίντερνετ μου έβγαλε ότι είναι 2200 mAh και αποφόρτιση δεν βρήκα. 

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Καλημέρα σ όλους βρήκα σε ενα συρτάρι 2 απο τις παρακάτω, κανουν για pico? ( δε βαζω λινκ, εχω την εντυπωση οτι δεν επιτρεπεται )
(Image removed from quote.)
Ποιες είναι οι "2 από τις παρακάτω" που δεν ονομάζονται, δεν φωτογραφίζονται, δεν υπάρχει λινκ κι όμως ο Κώστας τις βρήκε στο διαδίκτυο? :hapy_crazy: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
https://www.alibaba.com/product-detail/li-ion-18650-battery-icr18650-3_60371738341.html

Εδώ την βρήκα Γιώργο.

Μάλλον δεν βλέπεις την φωτογραφία που έβαλε ο φίλος

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Άλλο ρώτησα Κώστα. Στο σχόλιο του Σπύρου, δε μου εμφανίζει τίποτα, ούτε σε λινκ, ούτε σε φωτο.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Ναι, το κατάλαβα εκ των υστέρων και έκανα edit. Εγώ είδα φωτογραφία, γι' αυτό κατάφερα να την βρω. 

Αποσυνδεδεμένος SpirosVaper

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Ελπίζω να φαίνεται τώρα η φωτογραφία που έβαλα... :(
Δεν πρέπει να ναι πάνω απο χρόνου οι μπαταρίες λεώ να τις τσεκάρω με ένα πολύμετρο, τις θέλω για να χω να εναλλάσσω πιο πολύ, σε περίπτωση αποφόρτισης....

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Σπύρο, νομίζω ότι οι μπαταρίες αυτές είναι για φακό. Θα σου πρότεινα να πας να πάρεις με 6-7 ευρώ μια μπαταρία που κάνει για άτμισμα. 

Αποσυνδεδεμένος SpirosVaper

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Δε το ξερα αυτο  :o
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδια, με σωσατε απο χιροσιμα  :))

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Οι μπαταρίες αυτές είναι ICR, έχω την εντύπωση ότι έχουν χαμηλότατη αποφόρτιση (κάπου στα 7Α) και δεν είναι ασφαλούς χημείας. Επίσης, έχω την εντύπωση ότι φορτίζουν στα 4.35V οπότε πρέπει και ο φορτιστής να υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχει στο νήμα αναφορά, παρόλα αυτά, αναφέρω τα προηγούμενα με πάσα επιφύλαξη.

Αποσυνδεδεμένος liovag

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Οι μπαταρίες αυτές είναι ICR, έχω την εντύπωση ότι έχουν χαμηλότατη αποφόρτιση (κάπου στα 7Α) και δεν είναι ασφαλούς χημείας. Επίσης, έχω την εντύπωση ότι φορτίζουν στα 4.35V οπότε πρέπει και ο φορτιστής να υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχει στο νήμα αναφορά, παρόλα αυτά, αναφέρω τα προηγούμενα με πάσα επιφύλαξη.
Γνωρίζω ότι είμαι εκτός θέματος μιας και δεν αφορά το άτμισμα, αλλά αφορά τις μπαταρίες 18650 και βλέπω ότι είστε γνώστες του θέματος.

Η επαγγελματική μου κουρευτική μηχανή, η wahl magic clip cordless φοράει την συγγεκριμενη μπαταρία : Wahl 93837-001 mh47682 w18650-2200 ncm 3.6v 7.92wh
Η γνήσια έξω στοιχίζει 14 δολλαρια και ελλάδα κοντά στα 35-40, οπότε καταλαβαίνεται γιατί το ψάχνω.

Έχω δει βίντεο με κάποιον ο οποίος χρησιμοποιεί αυτήν για να την αλλάξει: Samsung 26J 2600mAh 5.2A Battery

Αυτό είναι το βίντεο:



Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Από διάφορα σημεία του video κατάφερα να δω τον κωδικό της original μπαταρίας  που έχει γίνει rewrap ότι είναι N18650n u20q  q19ty 39339. Επίσης η ημερομηνία που γράφει στο πλακετάκι είναι 2010

Δεν βρήκα ακριβός την ίδια αλλά όλες αυτής της σειράς / εργοστασίου (dlg) είναι μπαταρίες μέτριας χωρητικότητας 2200mah που σπάνια γράφουν για ρεύμα αποφόρτισης ή έχουν από 1100 έως max 4400ma, δηλαδή δεν είναι υψηλής αποφόρτισης.  

Η Samsung 26J 2600mAh θα είναι σημαντική αναβάθμιση αλλά δεν θα την βρεις στην ελληνική αγορά και δεν υπάρχει λόγος για να βάλεις αυτή την συγκεκριμένη.
Οποιοδήποτε επώνυμη με γύρω στα 5 amber θα κάνει και μπορείς να έχεις και αρκετά μεγαλύτερη χωρητικότητα.  >3000 mah
Π.χ panasonic ncr 18650 A, ή B

Ίσως απέφευγα μπαταριές με δυνατότητα για πολύ πιο υψηλή αποφόρτιση (π.χ. 15 amber) γιατί όταν το μοτέρ βρει κάπου αντίσταση θα ζητήσει μεγαλύτερο ρεύμα που η μπαταρία δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να του το δώσει χωρίς καν να κάνει ένα βύθισμα τάσης (αυτό το κλασσικό που πέφτουν οι στροφές όταν κόβουμε πολύ μαλλί) και κουράζετε (ζεσταίνετε) το μοτέρ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2020, 09:39 από lounik »

Αποσυνδεδεμένος liovag

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ! Κατά τ' άλλα θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και κάτι Sony VTC5A που μου βρίσκονται, απλά δεν προτείνονται καθαρά γιατί μπορούν να δώσουν πολλά Amber και να ζοριστεί ο κινητήρας, σωστά?

Βασικά η μπαταρία θα πρέπει να είναι χωρίς προστασία ή δεν παίζει ρόλο?

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
H παλιά σου μπαταρία έχει κύκλωμα προστασίας επάνω. Είναι αυτή η πλακέτα που βγάζει μαζί με τα καλώδια ο τύπος στο βίντεο.
Επομένως η νέα μπαταρία που θα βάλεις να είναι χωρίς προστασία. Η VTC5A που έχεις είναι μια χαρά. Δεν έχει σημασία που μπορεί να δώσει πολλά αμπέρ. Από τη στιγμή που θα βγάλεις την πλακέτα από την παλιά μπαταρία και θα την κολλήσεις στη νέα θα είσαι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος liovag

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Ωραία σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!

Γενικά όσον αφορά τις μπαταρίες επειδή διαβάζω ότι κυκλοφορούν πολλές fake, προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα για αγορά μπαταριών? Μπορείτε να μου στείλετε και pm αν δεν επιτρέπεται η αναφορά. 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2020, 19:22 από liovag »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110462 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159675 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515249 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146441 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303194 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530714 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801544 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40966 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet