vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
Επειδή έχω μείνει πολύ πίσω...Samsung 25r σε μηχανικό νεμεσις, θα θελα να ρωτήσω μπαταρία για το evic vtwo mini, σε αντίσταση 1-1,2ohm, και δούλεμα 14-18 βατ.

Οι τελευταίες που χα δει τότε ήταν κάτι lg he4.

Οι πιο καινούργιες σήμερα (τα τελευταία 1-2 χρόνια δηλαδή) υπερτερούν για τη χρήση μου σε mah - διάρκεια ή μόνο σε Α;

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Για 25 βατ και κατω για μεγιστη διαρκεια μια απο τις παρακατω ειναι οτι πρεπει, με την πρωτη να ειναι πιο προσφατη.


Panasonic/Sanyo NCR18650 GA  3500mAh  10A
Samsung INR18650 35E  3500mAh  10A
LG INR18650 MJ1  3500mAh  10A

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
ένα πμ αν μπορεί κάποιος που μπορώ να τις βρω αυτές αθήνα;

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Καμία πρόταση για 18500? Από που για καλή τιμή και να έχετε εμπιστοσύνη?


Sent from my iPad using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος gianniskouk

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα. Να ξεκινησω λέγοντας ότι είμαι παντελώς άσχετος από μπαταρίες. Είναι το πρώτο και μοναδικό πράγμα που καταστρέφω στις συσκευές μου. Στο vTwo mini έχω μία mxjo 18650 που μου έδωσαν από το μαγαζί μαζί με το mod. Τώρα θέλω και μία δεύτερη γιατί η αυτονομία και ο χρόνος φόρτισης δεν με εξυπηρετούν. Μέχρι στιγμής ξέρω ότι πρέπει να είναι 18650 και 3,7v. Τι άλλα χαρακτηριστικά πρέπει να προσέξω? Τα mah έχουν να κάνουν με την χωρητικότητα άρα κατά συνέπεια με την αυτονομία? Όσο περισσότερα τόσο πιο πολύ κρατάει αλλά και τόσο πιο  πολύ διαρκεί ο χρόνος φόρτισης? 

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Οι κατασκευαστές μπαταριών είναι μετρημένοι στα δάχτυλα: Sony, Samsung, LG, Panasonic, Sanyo

Οι υπόλοιποι όπως Efest, MXJO, AWT κλπ είναι φασονατζήδες. Στην καλύτερη περίπτωση παίρνουν μπαταρίες από αυτούς τους κατασκευαστές και βάζουν επάνω το δικό τους κάλυμμα. Και βέβαια αφού το κάλυμμα είναι δικό τους μπορούν να γράψουν επάνω ότι βλακεία θέλουν για να εντυπωσιάσουν τον πελάτη, πχ 40A αποφόρτιση ή χωρητικότητα 10000mAh.
To κακό είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις ποια μπαταρία έχουν βάλει από κάτω και αν ανταποκρίνεται σ' αυτά που γράφει η ετικέτα.
Στη χειρότερη περίπτωση από κάτω θα βρεις μπαταρίες σκουπίδια που προέρχονται από ανακύκλωση ή είναι Γ-Δ διαλογής. Συνήθης τακτική εταιριών όπως Trustfire, Ultrafire κλπ.

Προτίμησε λοιπόν μπαταρίες των ίδιων των κατασκευαστών. Δεν έχουν φανταχτερά καλύμματα γιατί δεν προορίζονται για λιανική πώληση αλλά είναι πιο φθηνές και ξέρεις τις έχουν μέσα και τι απόδοση να περιμένεις.

Top rated μπαταρίες αυτή τη στιγμή Sony VTC6, Samsung 30Q και LG HG2 όλες στα 3000mAh.
Μπορείς να βρεις και μπαταρίες με 3500mAh αλλά θα έχουν χαμηλότερο ρυθμό αποφόρτισης και μπορείς να τις προτιμήσεις αν ατμίζεις σε χαμηλά βατ. Τέτοιες μπαταρίες είναι οι Sanyo GA, LG MJ1, Samsung 35E, όλες στα 3500mAh.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2017, 12:04 από camber »

Αποσυνδεδεμένος gianniskouk

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Κάνοντας μία μικρή έρευνα κατέληξα στην LG HG2 που είναι επώνυμη και μπορώ να την βρω στην Θεσσαλονίκη. Με προβλημάτισε ότι δεν έχει κύκλωμα προστασίας αλλά επίσης διάβασα ότι με κύκλωμα προστασίας δεν λειτουργούν στα ηλεκτρονικά mod. Τι παίζει με αυτό?
Αυτήν την στιγμή ατμίζω στα ~25 watt χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μελλοντικά δεν θα αλλάξει αυτό γιατί ακόμη ψάχνομαι.
Επίσης παράγγειλα έναν nitecore D4 φορτιστή που διάβασα, στο σχετικό topic, ότι είναι πολύ καλός για την δουλειά που τον θέλουμε. 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2017, 12:14 από gianniskouk »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Τα ηλεκτρονικά mod έχουν δικό τους κύκλωμα προστασίας οπότε δεν χρειάζεται να έχει η μπαταρία. Προστασία έχουν οι μπαταρίες παλαιότερης τεχνολογίας ICR. Λόγω του κυκλώματος έχουν μεγαλύτερο ύψος και συνήθως δεν χωράνε μέσα στα ηλεκτρονικά mod.
Ο Nitecore D4 είναι ΟΚ αλλά ακριβός για αυτά που προσφέρει και με χαμηλή ταχύτητα φόρτισης.

Αποσυνδεδεμένος gianniskouk

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Ok. Το κατάλαβα. Τον προτίμησα γιατί τον έχει και φίλος και μου τον σύστησε ως καλό. Αλλά είμαι πλέον off topic. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Βρήκα ένα μαγαζί στον Εύοσμο που έχει όλες όσες προαναφέραμε. 

Αποσυνδεδεμένος Giuseppe Busso

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Παίδες στο μοντάκι μου (Joyetech evic VTC Dual), το δουλεύω μέχρι στιγμής με 1 μπαταρία Samsung 30Q.
Η εν λόγω μπαταρία είναι στα 20Α ενώ η Joyetech συστήνει μεγαλύτερη από 25Α. 

Επειδή από αύριο θα πάω να αγοράσω ένα ζευγάρι, για να το δουλέψω με διπλή μπαταρία, έχω δει τις μπαταρίες της Sony VTC6 των 3000mAh και 30Α.

Η γνώμη σας;

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
οi vtc6 ειναι 3200mah και ειναι ισαξιες των q30
30 αμπερ δεν ειναι καμια απο αυτες, τουλαχιστον σε συνεχης αποφορτιση
25amp και 3000mah χωρητικοτητα απλα δεν υπαρχουν

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Παίδες στο μοντάκι μου (Joyetech evic VTC Dual), το δουλεύω μέχρι στιγμής με 1 μπαταρία Samsung 30Q.
Η εν λόγω μπαταρία είναι στα 20Α ενώ η Joyetech συστήνει μεγαλύτερη από 25Α.

Επειδή από αύριο θα πάω να αγοράσω ένα ζευγάρι, για να το δουλέψω με διπλή μπαταρία, έχω δει τις μπαταρίες της Sony VTC6 των 3000mAh και 30Α.

Η γνώμη σας;
Οπως σου ειπε ο φιλος antonelos οι Vtc6 ειναι 20αμπερες. Αυτο που θα επρεπε να δεις πρωτα ειναι ποσα βατ θα χρειαστεις για να ατμιζεις. Μεχρι 50 βατ μια 18650 απο τις προτεινομενες (LG HG2, Samsung 30Q, Sony Vtc6) ειναι οτι πρεπει. Για παραπανω βατ θα χρειαστεις ενα ζευγαρι ιδιας μαρκας απο τις παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος Giuseppe Busso

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Παίζω στα 45W με τη 1 30Q που έχω τώρα. Θέλω να βάλω και το διπλό κάλλυμα όπως είπα, άρα να αγοράσω ένα καινούριο ζευγάρι.
Η 30Q που έχω τώρα είναι σχεδόν 20 ημερών, την έχω φορτίσει περίπου 20 φορές. Δεν ξέρω αν είναι καλή ή κακή. Αυτή μου έδωσε το κατάστημα από όπου πήρα το Η.Τ. μου (νέος γαρ).
Η VTC6 της Sony βλέπω ότι διαφημίζεται σαν 30Α.
Να πάρω άλλες 2 30Q λοιπόν ή να πάω σε VTC6;

Συγγνώμη παίδες για τις όποιες κουλές ερωτήσεις. 3 εβδομάδες μόνο στο χώρο!

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 27, 2017, 22:56 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110647 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159866 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515334 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146474 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 188 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530791 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801631 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet